WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Заняття з розвитку українського мовлення - Сценарій

Заняття з розвитку українського мовлення - Сценарій

зветься вітальня. Де стоїть телевізор? У вітальні є все для відпочинку (рос. - отдыха). (Показує на фланелеграфі меблі та речі вжитку). Ось канапа. Що це? (Показує малюнок: бабуся або мама, тато сидить на канапі). Хто сидить на канапі? Де сидить тато (мама, бабуся)? А ось крісла. Вони стоять біля журнального столика. (Показує малюнок). Що робить...? А де любить сидіти кожен з вас, коли дивиться телепередачу?
Демонструє сюжетну картинку: дівчинка (хлопчик) сидить на килимі. Поряд - іграшки, навпроти - телевізор.
- А де сидить дівчинка (хлопчик)? На чому іграшки? Ось ви подивились передачу "На добраніч, діти". Уже 9 годин вечора. Погляньте на годинник (показує). Що це? Час (рос. - время) уже спати. Куди треба (рос. - надо) йти? А перед цим треба попрощатися з батьками. Що ви скажете їм?
Що зробите при цьому? (- Поцілуємо.) Хто вас вкладає спати? Хто розповідає казку? Кому мама співає колискову? А хто бере в ліжко ляльку? Яку колискову ви можете проспівати їй?
Діти пригадують і разом з вихователем наспівують:
Ой ну люлі, люлі,
Налетіли гулі.
Ой ви, гулі, не гудіть,
Дитиноньки не будіть,
В нас вона маленька,
Поспати раденька.
2. Фізкультхвилинка: гра-пантоміма "Укладемо ляльку спати".
3. Гра "Обладнаємо наш дім". Вихователь ставить на стіл ширму і пропонує дітям обладнати квартиру.
- Але спочатку подумаємо, де яка буде кімната в нашому домі. (Діти називають: "Це ванна, це передпокій, це вітальня, це спальня, це кухня"). Які меблі потрібні для нашого дому? Що ми поставимо у вітальні? А в спальні? (Діти називають меблі). А де поставимо холодильник? Що поставимо на кухні? А у передпокій нам треба повісити або поставити одну річ. Яку саме - вгадайте: "Який є, таким покаже і без слів про все розкаже" (Люстро). У кожному домі є ще одна дуже важлива річ. Відгадайте яка: "Тік-так, :.а з місця - ніяк!" (Годинник). Де ми повісимо (поставимо) годинник? (- У вітальні; на столі.).
Завершує заняття:
- Ось які ви молодці. Дуже гарно обладнали дім (квартиру). Хто ж у цьому домі буде жити? Може, поселимо ось цього домовичка? (Показує і залишає в іграшковому домі). А ми будемо відпочивати.
5. "Бабусина хата. Український інтер'єр"
Мета: виховувати почуття любові до народних звичаїв, естетичні смаки; розвивати мовленнєві уміння. Словник: хата, піч, горщик, чавун, рогач, коцюба, колиска, варити, прикрашати.
Дид. матеріал: українська хата (макет, картина), набірне полотно і деталі українського інтер'єра.
Х і д з а н я т т я
- Діти, сьогодні я одержала листа від своєї бабусі. (Показує конверт). Вона живе у селі недалеко від Києва. Там немає таких великих будинків, як у нашому місті. Там ось такі будиночки (показує). Я дуже люблю бабусину хату. Там багато цікавих речей.
У хаті є велика піч, яка дає багато тепла. Я люблю взимку погрітися на печі. А ще у печі варять дуже смачний борщ, і кашу, й картоплю, печуть хліб. Подивіться на посуд, у якому варять борщ і кашу. (Показує горщик). Що це? А це чавунчик. (Діти повторюють). У ньому найчастіше варять борщ і картоплю. Подивіться на форму горщика і чавунця. Знизу вони вузькі, а доверху - розширені. Це для того, щоб зручно було брати рогачем і ставити у піч та виймати з неї.
Іще у бабусі є коцюба (показує). Нею розгортають вугілля, поправляють дрова. Рогач і коцюба завжди стоять у куточку біля печі. Що стоїть біля печі? На Україні в давні часи піч розмальовували ось так. (Показує малюнки).
Тепер скажіть, чи хочете ви побувати в бабусиній хаті? Отже, візьмемося один за одного, начебто вагончики, і поїдемо до бабусі в село.
Проводиться фізкультхвилинка у такий спосіб.
- Ось ми й приїхали. Бабуся нас уже чекає, запрошує до хати.
Назустріч дітям виходить інший вихователь, перевдягнений бабусею, вітається:
- Добрий день, дітки! (- Добрий день, бабусю!) Заходьте, діточки, до хати. (Діти заходять). Сідайте на лавці. Що ви впізнали у моїй хаті? (- Піч, горщики, чавунці, рогач, коцюбу.) Пригадайте, для чого потрібен горщик? Чавунець? Рогач? Коцюба? За відповіді хвалить: "Які ж ви молодці, як гарно все показали".
- А чи знаєте ви, що це в мене на стінах і вікнах? (- Рушники.) Так, це рушники. Я сама їх вишивала. Що на них вишито? (- Квіти, листячко, калина і т. д.). На Україні давній звичай прикрашати хату рушниками. Який є звичай на Україні? А де ще є рушник? (- На столі.) А оцей простий рушничок (показує) - для витирання після того, як умиєшся. Називається він утирач. Як називається? Що ми витираємо?
Робить вигляд, що прислухається:
- Ой, хтось ніби плаче? Та це ж моя внучка Даринка. Вона ще маленька і спить у колисці. (Підходить до колиски, показує на неї і запитує: "Що це таке?") Поспи, Дариночко, ми тебе заколишемо і пісеньку заспіваємо. Давайте, дітки, заспіваємо колискову, щоб Даринка заснула.
Діти разом з вихователем співають колискову, яку вивчили на музичних заняттях:
Ой ходить сон коло вікон,
А дрімота коло плота.
Питається сон дрімоти:
- Де ми будем ночувати?
- Де хатинка тепленькая,
- Де дитинка маленькая.
- Там ми будем ночувати,
- Мале дитя присипляти.
Вихователь пропонує дітям повернутися назад у дитячий садок. Бабуся дякує:
- Добре, дітки, що ви не забули стареньку бабусю і відвідали мене. Ось я вас пригощу смачними гостинцями. (Частує печивом, цукерками). Приїжджайте до мене в гості. Я навчу вас обід варити. Приїдете, діти?
Діти хором відповідають і прощаються з бабусею.
6. "Готуємо разом з бабусею обід"
Мета: збагачувати словниковий запас дітей, розвивати мовленнєві уміння; виховувати бажання допомагати дорослим. Словник: готувати, варити, борщ, склянка, борошно, пампушки, вареники, замісити тісто.
Дид. матеріал: розмальовані зображення глечиків, горщиків, мисок, борошно, склянка, миска.
Х і д з а н ят т я
1. Активізація слів, засвоєних на попередньому занятті. Вихователь запитує дітей, чи сподобалось їм бути в гостях у бабусі.
- А що саме сподобалося? (- Бабусина хата.) А що в хаті було?
Вчить вживати окремі слова і будувати висловлювання: "Мені сподобалася піч". Або: "У хаті була піч..." і т. д. Для цього звертається до кожного на ім'я і ставить конкретне запитання: "...що ти бачив (ла) на стінах? На столі? Біля печі?" і т.д.
2. Повторення вірша про бабусю. Вихователь після бесіди хвалить дітей за те, що добре запам'ятали, і каже:
- Сьогодні бабуся теж чекає нас у гості. А щоб порадувати бабусю, давайте візьмемо для неї подарунки - ті, які їй потрібні у господарстві. Пригадайте, що ми розфарбовували. (Діти називають). А ще, щоб зробити нашій бабусі приємне, давайте повторимо вірш. Коли приїдемо, розкажемо його. (Діти разом з вихователем проговорюють вірш).
3. Пропонує взяти подарунки і поїхати в гості знову. Діти імітують поїзд. У такий спосіб проводиться фізкультхвилинка.
4. Зустріч з бабусею. Вітання, бесіда бабусі з дітьми:
- Дітки, а що ви привезли з собою? (- Подарунки.) Дякую, діточки. Які ж ви молодці!
Вихователь каже, що діти привезли ще один подарунок, і пропонує комусь (хто має ще раз повправлятись) розповісти вірш. Бабуся знову дякує:
- За те, що ви такі хороші, я навчу рас готувати обід. Ось у цьому горщику (показує малюнок) ми наваримо борщику. Що ми зробимо? Хто вже знає, які овочі треба для борщу? (Діти відповідають). А в цій мисочці замісимо тісто для пампушок і вареників. Що зробимо? Для чого нам треба замісити тісто? Пампушки подаються до борщу. Але щоб вони були смачними (рос. - вкусными), їх треба полити підливою з часнику. Чим треба полити пампушки? А з чим їх треба їсти?
Бабуся пропонує навчитися місити тісто для вареників. Діти стають навколо Столу, бабуся насипає в миску борошно:
- Оце борошно. Запам'ятали? Що це? Я беру борошно в склянку і насипаю його в миску, роблю у борошні заглибину для води (показує), наливаю із склянки воду, кладу трошки солі (показує) і замішую (показує). Хто запам'ятав, які продукти треба взяти для тіста? А тепер нам треба розкатати тісто (показує) тонким шаром

 
 

Цікаве

Загрузка...