WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Заняття з розвитку українського мовлення - Сценарій

Заняття з розвитку українського мовлення - Сценарій

Сценарій проведення уроку.
Заняття з розвитку українського мовлення
Для дитячих садків з
російським мовним
режимом
Березень О.Хорошковська,
Н.Кудикіна,
кандидат пед. Наук,
Київський міський ГУВ
НА ЦЕЙ період у дітей уже мають скластися певні уміння українського мовлення. Вихователь активізує їх і, звичайно, удосконалює. Але все більшої ваги надається умінню самостійно висловлювати думку, відповідаючи на запитання вихователя, розповідаючи про побачене.
1. "Мама, мамочка, матуся"
Мета: збагачувати словниковий запас, виховувати почуття любові до рідних. Словник: ласкаві форми слова мама, текст вірша В. Гринько "Мама".
Дид. матеріал: деталі одягу мами, тата, бабусі, дідуся: жіночий капелюшок або фартушок, хустинка, кепка, капелюх; нагрудник або соска на стрічці (для маляти), конячка на паличці і т. д.; "подарунки"-предмети, назви яких діти знають (лялька, хусточка, квіти, рушничок та ін.).
X і д з а н я т т я
1. Бесіда. Вихователь запрошує дітей ближче до себе і нагадує що всі вони - дружна родина. "А хто ким буде у цій родині, побачимо, коли ви виберете собі вбрання з того, що лежить на столі. Але спочатку назвемо все, що тут є". Бере в руки окремі предмети, наприклад; хустинку, і запитує: "Це що? Хто носить хустинку?" (Зав'язує на голову і показує, як іде бабуся). У такий спосіб проводиться робота з усіма предметами. Потім кожний вибирає собі щось, вдягає і називає себе.
- Отже, всі ми хто? (- Дружна сім'я, родина.) Всі у родині дуже люблять маму. Послухайте, як лагідно називали маму ось у цьому вірші. (Читає вірш В. Гринько). Давайте скажемо всі ці слова. А тепер вивчимо вірш напам'ять (Читає по рядочках, діти заучують).;
2. Фізкультхвилинка.
3. Дидактична гра "Подарунки для мами, бабусі". Організується "Магазин подарунків". Вихователь пропонує:
- Давайте будемо гратися так: Оксанка - продавець" а всі: інші діти - покупці, вони купуватимуть подарунки для мами. Щоб купити, треба сказа ти: "Продайте мені, будь ласка..." А далі так: я начебто ваша мама, а ви мої діти. (Звертається до кожного, гладить по голівці чи плечах). У мене донька... синочки... Той, хто купив подарунок, буде підходити до мами й дарувати. Коли дарують подарунки, кажуть: "Матусю, мамочко, вітаю тебе із святом". Давайте всі разом повторимо ці слова, щоб запам'ятати їх. (Діти повторюють 2-3 рази). Потім підходять до "мами" і "дарують".
На завершення вихователь нагадує дітям, щоб удома, коли вони будуть дарувати подарунки мамі або бабусі, не, забували лагідно називати, їх.
2. "Свято мам та бабусь"
Мета: розвивати мовленнєві уміння, збагачувати словниковий запас словами зі зменшувальними суфіксами; виховувати почуття любові до рідних. Словник: мама, ненька, матусенька, бабуся, рідна (рідненька), свято, вітаю, бажаю.
Дид. матеріал: приготовлені заздалегідь подарунки (малюнки, аплікації).
Х і д з а н я т т я
Вихователь розпочинає заняття уривком з вірша А. Музичука: "Чому так багато довкола тепла? Це мамине свято весна принесла". Проводить бесіду:
- Чи ви знаєте, діти, про Яке свято йдеться? Так, про свято Восьмого березня. Це свято наших мам і бабусь. Пригадаємо вірш про маму, який ми вже вивчили. (Діти проговорюють спочатку хором, разом з вихователем, а потім за бажанням). Скажемо ті слова, якими названо у вірші маму. А ще у кожного з вас є бабуся. Це також мама - мамина або татова. Ми дуже любимо своїх бабусь. Вони дуже допомагають у сім'ї - і обід приготують, і печиво напечуть, і рукавички зв'яжуть, і поцілують вас, і з садочка заберуть. Ось які добрі, які милі наші бабусі. -Читає вірш В. Гродської "Бабуся":
З ранку і до ночі
Трудиться бабуся,
В неї я охоче
Працювати вчуся.
Годі їй, старенькій,
Мити, підмітати, -
Я сама скоренько
Приберу в кімнаті.
Пояснює слова: ранок (рос. - утро), працювати (рос. - работать), годі (рос. - хватит).
Фізкультхвилинка.
- А тепер візьміть ваших маленьких ляльок, спробуємо з ними вивчити цей вірш. Уважно слухайте і повторюйте за мною. (Діти проговорюють 2-3 рази). Спробуйте розповісти вірш своїм лялькам. (Діти по черзі проговорюють по 2 рядки вірша з допомогою вихователя). Чия лялька вже вивчила вірш? Послухаємо, як вона розповідає.
Після цього всіх хвалить і говорить:
- На свято кожен із вас має привітати маму і бабусю і вручити їм подарунок. Послухайте, які слова треба сказати при цьому: "Рідна мамусю (матусенько, мамочко)! Вітаю тебе зі святом. Я тобі розкажу вірш". Запам'ятали? Повторимо ці слова ще раз і повчимо своїх ляльок. Вони привітають ляльку-маму або ляльку-бабусю.
Вихователь показує дві великі ляльки, відповідно вдягнені, і розпочинається гра-привітання. На завершення заняття пропонує дітям у день свята привітати мам і бабусь і розповісти їм вірші.
3. "Т.Г. Шевченко - великий поет України"
Мета: ознайомити дітей з великим сином українського народу Т. Шевченком та окремими його творами для дітей; виховувати інтерес до української літератури.
Дид. матеріал: портрет Т. Г. Шевченка, оздоблений рушником, зображення хати батьків Шевченка, ілюстроване видання віршів поета для дітей.
Х і д з а н я т т я
Розповідь вихователя біля портрета Т. Г. Шевченка:
- Було це дуже давно. У бідній селянській родині Шевченків, яка жила ось у такій хаті (показує малюнок), народився син, якого назвали Тарасом. Ріс Тарасик, допомагав батькам, але найбільше любив малювати. Коли підріс, почав учитися в школі. Вчився дуже добре. Але через деякий час помирають Тарасова мати, а потім і батько. І Тарасикові довелося важко працювати, щоб якось жити. Змалечку він любив не тільки малювати, але й писати вірші (рос.- стихи). Коли виріс, став поетом. Писав Шевченко про рідну природу, про Україну, про український народ і його тяжке життя.
Український народ дуже любить свого поета, бо він усе життя хотів, щоб той жив вільно, щасливо. У Києві є пам'ятник Тарасові Шевченку, є його музей (показує ілюстрації). Поет давно помер і похований у Каневі над Дніпром. Але в народі він живе вічно. Живуть і його вірші. Вони звучать по радіо, їх учать діти у школі і в дитячих садках. Українці шанують свого улюбленого поета, прикрашають його портрет рушниками, квітами.
Сьогодні ми послухаємо кілька віршів Шевченка й один з них вивчимо напам'ять. Сідайте ближче до мене, будемо розглядати малюнки і слухати вірші.
Читає вірші "Тече вода з-під явора", пояснюючи деякі слова: пишається (рос. - красуется), гай (рос.-роща), качаточка (рос. - утята).
Фізкультхвилинка.
Повідомивши, що багато віршів Тараса Шевченка покладено на музику, вихователь включає грамзапис пісень "Реве та стогне" або "Думи мої". Потім діти заучують вірш "Встала весна" (пояснюється слово уквітчала: рос. - украсила зеленью, цветами).
- Про що цей вірш? (- Про весну, про її красу.) То як звали українського поета, про якого я вам сьогодні розповідала?
4. "Наш дім(квартира)"
Мета: збагачувати словниковий запас, розвивати мовленнєві уміння. Словник: кімната, вітальня, чиста; є килим, стоїть канапа, є телевізор, телефон, висить рушник, годинник.
Дид. матеріал: сюжетні малюнки "У кімнаті", іграшкові меблі та речі вжитку, лялька-домовичок, ширма для обладнання квартири, фланелеграф.
Х і д з а н я т т я
1. Вихователь організовує діалог із дітьми, ставлячи такі запитання:
- Уранці ви всі приходите до дитячого садка, а ввечері повертаєтесь додому. Хто приходить за вами? (Запитує кожного). А хто вдома зустрічає вас найчастіше? Ось вам відчиняють двері, і ви заходите в квартиру. Що кажете? Які ласкаві слова вживаєте?
У передпокої (коридорі) ви роздягаєтесь. Який одяг знімаєте з себе? А що іще треба зняти? (- Черевики, чоботи, валянці.)
Ось ви роздяглися і роззулися - що ви зробили? Йдете у ванну кімнату до умивальника. Що ви будете там робити? Чим витрете руки? Подивимось у люстерко. Ось воно. У що ви подивились?
А що далі будете робити? Пограєтесь чи подивитесь телевізор? Телевізор у вас стоїть у великій кімнаті, яка

 
 

Цікаве

Загрузка...