WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Оцінювання для розвитку школи - Реферат

Оцінювання для розвитку школи - Реферат

ЗАСОБИ

Третє питання, яке потребує вирішення на стадії контракту, стосується засобів. Сучасні проекти, які одержали цільове фінансування, як відомо, фінансуються тільки частково, і це неминуче порушує процес оцінювання. Клієнту потрібно знати, що він/вона отримує за свої гроші, а експерту - бути впевненим, що підприємство життєздатне. Такі обговорення коштів і прибутку допомагають наблизити оцінювання на стадії контракту до реального життя.

ВИЗНАЧЕННЯ ПИТАНЬ ДЛЯ ОЦІНЮВАННЯ

Визначення питання дуже допомагає у фокусуванні оцінювання. У деяких видах оцінювання питання очевидні й безпосередні, в інших вони є частиною оцінювання. У першому випадку експерт проводить оцінювання без попередньої підготовки, у другому - потрібна попередня робота. Звичайно, у поглядах на цю проблему немає одностайності. Зокрема Петтон вважає, що визначення питань і критеріїв допомагає чіткіше встановити мету оцінювання, уникнути збору неправильної інформації та дає змогу проаналізувати складові вдосконалення. На думку інших учених, зокрема Х'юба та Лінколна, збір інформації підштовхує до виникнення нових критеріїв і питань, а перевірка проблем поліпшує оцінювання.

Не думаю, що експерти повинні вибирати якусь одну з двох ситуацій. Хоча я вважаю, що питання допомагають експерту зосередитися, саме проблема оцінювання визначає ситуацію: "у "закритому оцінюванні" питання визначені, у "відкритому" їх розробляють. "Закрите" оцінювання - це оцінювання, в якому експерт отримує перелік питань для того, щоби провести роботу. Прикладом контракту "закритого" оцінювання є перелік запитань до мене. Маючи таку початкову базу, легко розробити план для оцінювання.

Процес установлення запитань оцінювання складний. Один зі способів визначити запитання - це поставити ще більше запитань. Важкі, але нереалістичні запитання до освітньої програми такі:

Які зміни відбулися в базі знань учасників?

Які зміни відбулися в рівні й використанні вмінь учасників?

Які зміни відбулися в думках і почуттях учасників?

Які зміни відбулися в організаційній діяльності місцевого управління освіти/коледжу/шкіл?

Методика планування оцінювання

1. Причині, цілі та мотивація:

Хто є ініціатором оцінювання?

Які причини, щоб ініціювати оцінювання?

Кому потрібна інформація, отримана внаслідок оцінювання?

Які причини для того, щоб отримати інформацію?

Хто ще отримає інформацію?

2. Цінність:

Які дії або рішення можуть випливати з оцінювання?

Які дії або рішення можна передбачити?

Які перешкоди існують у плануванні та проведенні оцінювання?

3. Інтерпретація завдань оцінювання:

Якої думки учасники про природу оцінювання?

Яка існує система прийняття рішень і як оцінювання відповідає їй?

4. Предмети оцінювання:

Що підлягає оцінюванню?

Яка інформація для цього потрібна?

5. Експерти:

Хто буде збирати інформацію?

Хто буде координувати процес?

Хто буде готувати звіти?

6. Методи оцінювання:

Чи використані методи відповідають потрібній інформації?

Яких засобів, обладнання, підтримки вимагають задані методи?

Чи методи збору даних відповідатимуть тим, хто бере участь у забезпеченні інформації?

7. Період часу:

Який період часу потребує оцінювання?

Чи за цей період можна зібрати й опрацювати потрібну інформацію?

8. Контролювання інформації:

Яка процедура буде керувати збором і поширенням інформації?

Кого вважатимуть власником інформації?

9. Критерії для прийняття рішень:

Хто встановлює критерії для використання інформації?

Чи буде потреба або можливість застосовувати альтернативні критерії?

10. Звітування:

У якій формі проходитиме звітування?

Чи учасники будуть ознайомлені зі звітом перед його завершенням?

Для кого призначений звіт?

Які кроки зроблено для того, щоб визначити, чи звіт досягнув визначених користувачів?

МОДЕЛЮВАННЯ ОЦІНЮВАННЯ

Підхід до моделі оцінювання, який я використовував інтуїтивно, нещодавно детально описала С. Лаукс-Хорслі та її колеги. Цей підхід не єдиний спосіб планування оцінювання, але він є корисною точкою відліку, особливо для не надто досвідченого експерта.

Цей процес моделювання передбачає п'ять дій:

1. Узгодити питання оцінювання. Важливість визначення питань для того, щоби встановити мету оцінювання, уже було обговорено. Також важливо не бути занадто амбіційним щодо кількості й діапазону поставлених запитань.

2. Визначити інформаційні потреби та методи збору інформації. Коли запитання поставлені, чітко визначені та сформовані за пріоритетом, треба розробити способи відповіді на них. Для кожного запитання оцінювання варто використати можливі джерела інформації та методи її збору. Що більше джерел і методів було використано, то більша ймовірність того, що інформація буде достовірною. Використання простої схеми - це один зі способів структурувати цю важливу стадію моделювання (таблиця 3).

3. Зібрати та проаналізувати інформацію. Ця діяльність повинна йти паралельно зі збором даних. Якщо спочатку експерти аналізують отримані дані, це дає можливість шукати нові джерела інформації й допрацьовувати нові та непередбачувані результати.

4. Звіти. Зворотний зв'язок зазвичай швидкий, повинен узгоджуватися з інтересами аудиторії й передбачати, за потребою, подальшу діяльність.

5. Поточний аналіз. Важливо аналізувати виконану роботу і вносити в неї поправки. Також наприкінці кожного циклу варто проводити докладне оцінювання.

Описане вище оцінювання занадто лінійне та раціональне. Насправді деякі із зазначених кроків накладаються і час їхнього виконання збігається. Часто буває, що запитання потребують додаткового опрацювання, а також під час оцінювання виникають непередбачувані матеріально-технічні проблеми. Це неминуче, тому експерти мають бути готовими до невдач. Насамперед треба встановити реальний час виконання, переконатися, що ніхто не очікує забагато й за швидко, і зважати на всі проблеми, які можуть виникнути.

Думаю зробити собі ще два зауваження стосовно цього процесу. По-перше, між питанням оцінювання, зібраними даними, аналізом, зворотним зв'язком і дією повинен існувати логічний зв'язок або перехід. Завдяки цьому оцінювання здобуває міцність, тому що кожна стадія базується на іншій. По-друге, варто переконатися, що запитання оцінювання важливі для школи та учасників оцінювання. Оцінювання - довготривалий процес; його результати повинні бути відповідними, забезпечувати реальні потреби та надавати корисну й суттєву інформацію. Хоча цей підрозділ головним чином стосувався роботи школи, його основні принципи можна використати в різних видах оцінювання, спрямованого на розвиток.

ЕТИЧНІ ПРОБЛЕМИ

Оцінювання - особиста діяльність, що часом несе потенційну загрозу. Відповідно до видів діяльності, описаних у цьому розділі, і почуттів, які вони викликають, експерти у своїй роботі дотримуються моральних правил, правил, установлених не законом, а людяністю й турботою. Експерт уповноважений втручатися у професійне життя людей, тому завжди варто зважати на конфіденційність.

Деякі засади не висвітлюють винятково етичних проблем, а мають перспективний підтекст. Адже на практичному та глибинному рівні мораль керує поведінкою і стає її частиною.

Дотримуйтеся протоколу: переконайтеся, що учасників проконсультовано, проінформовано й отримано потрібний дозвіл і згоду відповідальних осіб, комітетів і владних структур.

Залучайте учасників: залучайте інших, які причетні до процесу поліпшення роботи школи, до змін форми роботи.

Проводьте обговорення з усіма, від кого залежить процес: не кожен хоче брати пряму участь; у своїй роботі ви повинні зважати на обов'язки та побажання інших.

Повідомляйте про досягнення: проводьте відкриту роботу та сприймайте всі пропозиції. Це допоможе передбачати несподівані й невидимі розгалуження процесу, колеги повинні мати можливість висловити свій протест.

Отримайте дозвіл перед початком спостережень: отримайте згоду для того, щоби проводити записи діяльності своїх колег або інших учасників (спостереження за власними учнями не входить у цей принцип, якщо ваша мета - удосконалити навчання й викладання).

Отримайте дозвіл на вивчення картотек, кореспонденції та інших документів: знімайте копії тільки після отримання відповідного дозволу.


 
 

Цікаве

Загрузка...