WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Оцінювання для розвитку школи - Реферат

Оцінювання для розвитку школи - Реферат

Найбільшою перевагою матриці Стейка є те, що він розрізняє свідчення та судження. Позаяк оцінювання є політизованою діяльністю (у великому та невеликому масштабах), такий підхід зменшує негативний вплив і посилює захист, особливо якщо описова матриця й матриця судження заповнені незалежно одна від одної, і опис проводять упровадженням стандартів. З погляду розвитку корисно, якщо норми та критерії, які використовуються в матриці суджень, погоджені з "клієнтом" і якщо судження, що ґрунтуються на використанні матриць, виникають унаслідок співпраці.

Оцінювання та поліпшення роботи школи

Прокоментувавши матрицю Стейка, ми переходимо до обговорення проблеми оцінювання та поліпшення роботи школи. Нещодавно Пітер Холлі і я досліджували зв'язки між оцінюванням і поліпшенням роботи школи (Holly and Hopkins, 1988). Ми встановили три підходи до оцінювання й поліпшення роботи школи, а саме: оцінювання поліпшень у роботі школи, оцінювання для поліпшення роботи школи, оцінювання як поліпшення роботи школи (див. мал. 2). Кожний підхід має власне методичне підґрунтя. Такий аналіз удосконалює нашу здатність працювати ефективно в кожній з цих сфер і глибоко розуміти роль оцінювання у процесі поліпшення роботи школи.

Оцінювання поліпшення в роботі школи часто набуває форми вимірювання досягнення цілей. У так званій традиції Тайлера таке оцінювання, спрямоване на "продукт", кількісне та статистичне. Ця ментальність, спрямована на продукт, дещо змінилася на початку 1970 років, новий напрям оцінювання як процесу часто ґрунтувався на якісних і натуралістичних методах дослідження і продовжував пошук "результатів процесу". Тому постійно наголос падав на результати нововведень, передбачені або непередбачені, головні або "побічні" впливи.

Суть поняття оцінювання для шкільного розвитку можна найкраще збагнути із загальнозрозумілого виразу "проміжне оцінювання". Це оцінювання, яке проводиться, щоби втілити зміни у практику. Головною рисою такого підходу до оцінювання є те, що він спрямований на зміни. Однак сам собою він не є процесом змін, як і оцінювання, як поліпшення роботи школи або оцінювання поліпшень у роботі школи, тому що оцінювання орієнтоване на зміни та його основна мета - поліпшення. Отже, оцінювання та зміни - це різні поняття.

Оцінювання як поліпшення та вдосконалення в ролі експерта й користувача чітко пов'язані. Оцінювання та поліпшення роботи школи за своїми намірами та цілями, а також за підходами до шкільного само оцінювання, такими як проект "Вказівки про проведення шкільної атестації і внутрішній розвиток школи", - аналогічний процес.

Головною відмінністю між оцінюванням поліпшень у роботі школи, оцінюванням як поліпшенням роботи школи й оцінюванням для поліпшення є те, що різні цілі потребують різних методик і мають різні наслідки. Для того щоб наша діяльність приносила максимальну практичну користь, нам треба чітко розрізняти ці аспекти роботи. Ми не маємо на увазі, що один із підходів ліпший за інший, у процесі роботи вони базуються один на одному. Якщо добре провести оцінювання поліпшень у роботі школи, це поліпшить роботу, а цей підхід, своєю чергою, слугує підставою для оцінювання як поліпшення роботи школи. Усвідомлення цих відмінностей допомагає експертові, який проводить оцінювання змін, ефективніше працювати, але розгляд відмінностей повинен бути частиною фази моделювання оцінювання.

Добре проведене оцінювання рідко є випадковим явищем. Тобто так само як геній складається на 99 % із важкої праці й на 1 % із таланту, так і ефективне оцінювання ґрунтується на підставі аналогічних щоденних і загальноприйнятих видів діяльності. Часто ми не зважаємо на очевидні загальноприйняті види діяльності, що завдали шкоду успішному оцінюванню. Тому цей розділ присвячений питанням стадії моделювання та планування оцінювання.

МОДЕЛЮВАННЯ ТА ПРОВЕДЕННЯ ОЦІНЮВАННЯ

Коли я аналізував підрозділи цього розділу, то хвилювався, щоб мимоволі не нав'язати думки, ніби фаза оцінювання складається із серії окремих і послідовних кроків. Насправді всі ці види діяльності перехрещуються й базуються один на одному. Хоча різні види діяльності, які належать до процесу моделювання оцінювання - наприклад, укладання контракту, підготування моделей і планів оцінювання, вирішення етичних питань, - для спрощення розуміння описані окремо, варто взяти до уваги це застереження. Після обговорення питань, перелічених вище, наприкінці розділу дано від Яна Штронаха дещо розважальну пораду, як проводити практичне оцінювання.

КОНТРАКТ ОЦІНЮВАННЯ

Процес оцінювання здебільшого поділяю на чотири фази:

ініціювання;

збір даних або розвідка;

аналіз даних;

повідомлення даних або зворотний зв'язок.

Мені здається, що більшість експертів з оцінювання приділяють надто багато часу на збір даних і цим завдають шкоду іншим трьом фазам. Нижче я наведу аргументи, які підтверджують важливість аналізу та зворотного зв'язку, але найголовніше - виділити достатню кількість часу на початок, визначення контракту оцінювання.

Контракт оцінювання надзвичайно важливий у встановленні параметрів, напряму та відповідної атмосфери для проведення процесу оцінювання. Звичайно, слово "контракт" - неправильно вжитий термін. Цей процес більше нагадує угоду, ніж справжній контракт, хоча зберігає деякі його риси, а саме: визначення запитань, обговорення відповідей, визначення узгодженої позиції. Час, витрачений на цій стадії, часто рятує від метушні, яка може виникнути пізніше.

Наводжу запитання, які потребують відповідей на стадії контракту:

Що ви оцінюєте?

Чому ви оцінюєте?

Коли ви оцінюєте?

Кому потрібний процес оцінювання?

Як буде проводитися процес оцінювання?

Як використати дані оцінювання?

Ці запитання повинні ставити собі не тільки призначені експерти, а й ті, хто уповноважує проведення оцінювання. Хоча ці запитання можуть змінюватися, важливо визначити, хто є учасниками, у чому вони зацікавлені, як вони визначають основні завдання, чи є в них приховані інтереси. Отже, для тих, хто проводить або керує оцінюванням, важливо впорядкувати перелік запитань, які треба обговорити на початковій стадії. Крім цього переліку відносно загальних запитань варто вирішити три проблеми: роль експерта, визначення критеріїв і наявних ресурсів.

РОЛЬ ЕКСПЕРТА

Те, що я маю на увазі під роллю експерта, це його/її позиція стосовно прийняття рішень. Вище я розкрив думку Кронбаха, що оцінювання є насамперед інформуванням про прийняті рішення. Прийняття рішення не є завданням експертів, але їм варто давати інформацію для того, щоби прийняти рішення, і, як зазначає МакДоналд, це має політичний і рольовий підтекст. На його думку, експерту слід чітко визначити політичне спрямування оцінювання й відповідно реалізувати контракт. МакДоналд визначає три "ідеальні типи" у політичній класифікації оцінювання:

1. Бюрократичне оцінювання - вид оцінювання, під час якого експерт дає інформацію тим урядовим організаціям, під безумовним контролем яких знаходиться оцінювання. Експерт ураховує правила управління і дає інформацію, щоби допомогти досягнути цілей управління. Його/її роль - це роль консультанта; головне - задовольнити потреби клієнта; результати оцінювання стають власністю бюрократів. Експерт отримує плату за надану інформацію й не несе відповідальності за остаточне рішення.

2. Автократичне оцінювання - оцінювання за обмеженого контролю, коли експерт приймає самостійні рішення щодо поверхневого аналізу діяльності, зважаючи на бюрократичні рекомендації. Оцінювання спрямоване на переваги освітнього процесу, роль того, хто проводить оцінювання, - це роль експерта. Методи експерта повинні бути законними та надійними, позаяк його/її діяльність ґрунтується на дослідженні академічної спільноти. Контракт гарантує повне невтручання, і експерт зберігає право власності на отримані дані.

3. Демократичне оцінювання - це оцінювання для якоїсь спільноти. Спонсорування, яке здійснює група, не дає їй права на вказівки або приховування інформації. Демократичний експерт визнає цінність плюралізму й намагається представити широкий діапазон інтересів у підбитті підсумків. Найцінніше для нього - інформоване населення. Експерт працює як брокер в обміні інформацією. Техніка збору інформації та її представлення мусять бути зрозумілими професіоналам. Інформантам гарантовано конфіденційність і контроль над поданою інформацією. Звіт про результати проведеної роботи не обов'язковий, а критерієм успіху є кількість людей, які користуються результатами оцінювання. Результати оцінювання набувають статусу бестселера. Ключовими поняттями демократичного оцінювання є конфіденційність, обговорення та доступність, а ключовим положенням - "право знати".

Ці типології є ідеальним варіантом і ніколи не трапляються в чистій формі. Однак вони допомагають визначити в контракті владні відносини та цілі оцінювання та діяти згідно з ними.

ВИЗНАЧЕННЯ КРИТЕРІЇВ

Друга проблема пов'язана з політичним характером оцінювання і стосується визначення його критеріїв. Мене, так само як інших експертів, звинувачували в застосуванні невідповідних критеріїв оцінювання. Це переважно реакція тих реципієнтів, яким не подобається те, що я сказав чи написав. Для того щоб уникнути цих проблем (хоча важливо розуміти, що оцінювання - неоднозначна діяльність), я використовую критерії дескриптивного аналізу або узгоджую критерії, які застосовують на стадії контракту. У деяких видах оцінювання ця процедура небажана або неможлива, тому що критерії під час оцінювання перебувають у розвитку. Тоді на стадії контракту треба взяти до уваги, що критерії будуть розвиватися, тому їх, а також загальні дані варто чітко сформулювати в підсумковому звіті. Хоча жодна зі стратегій не допоможе уникнути критики або негативної реакції щодо звіту про оцінювання, однак вони виправдовують такі коментарі.


 
 

Цікаве

Загрузка...