WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Оцінювання для розвитку школи - Реферат

Оцінювання для розвитку школи - Реферат

Достовірні, хоч і не зовсім надійні анкети мають переваги для експерта. Їх легко скласти і вони виявляють спектр думок. Я використовував такі анкети, щоби дослідити погляди шкільного персоналу або консорціуму на конкретне питання. Після попереднього спостереження та співбесіди, що мали на меті виявити ключові запитання (змістова достовірність), я склав анкету на половині листка формату А4 з переліком 4-6-ти запитань, на які треба відповісти. Ці анкети легко заповнити, вони відображають інтереси того, хто відповідає (достовірність із погляду респондента), і також містять опис оцінювання (зовнішня достовірність). Анкети розсилають персоналу, тоді результати зводять у таблицю, їх повідомляють опитуваним досить швидко, викликаючи зацікавленість персоналу та створюючи позитивне ставлення до можливого розвитку школи.

Анкета "Технологія навчальної програми"

1. Що ви розумієте під "Технологією навчальної програми"?

2. У якому напрямі навчальної програми ви працюєте? Чи в ньому використовуєте технологічний процес? Якщо так, наведіть короткі приклади.

3. Чи ви проходили підвищення кваліфікації або навчання за "Технологією навчальної програми"? Якщо так, то чому? Якщо ні, то яку підтримку ви відчуваєте, що потребуєте, щоб вивчити технологічний процес?

4. Яку користь принесе "Технологія навчальної програми" учням вашого предмета навчальної програми?

СПОСТЕРЕЖЕННЯ

Матриця класифікації видів спостережень в оцінюванні

Взаємне спостереження

Взаємне спостереження - це колегіальна форма спостереження, коли вчителі спостерігають за викладанням інших учителів, щоби розвинути процес. Така співпраця може мати також творчі оцінні цілі за наявності зв'язку зі шкільним самооцінюванням та аналізом діяльності вчителів. Недостатню увагу приділяють ролі взаємного спостереження або парного спостереження як ланки між оцінюванням і професійною діяльністю, спрямованою на розвиток. Використання навчання як стратегії підвищення кваліфікації вчителів, яку описують у розділі 9, - інша форма взаємного спостереження.

Зовнішнє спостереження

У типовій ситуації зовнішнє спостереження, як можна краще сформулювати, відображає приховану невідповідність у впливі спостерігача та об'єкта спостереження. Хоча ця невідповідність здебільшого може бути виражена нечітко, вона є їхньою характерною рисою, тобто хтось робить щось комусь іншому.

Відкрите спостереження

Відкрите спостереження - це термін, який я вживаю стосовно дослідної форми спостереження учасників, яка асоціюється з етнографічним вивченням. Спостереження не має чіткої структури і повністю залежить від таких умінь експерта, як інтерпретація та інтуїція. Парлетт і Хемілтон (1977: 15) так описують цей особливий підхід до спостереження:

"...фаза спостереження займає центральне місце в демонстраційному оцінюванні. Дослідник веде постійний запис поточних подій і справ, робить неформальні помітки. У той же час він хоче організувати отриману з певного джерела інформацію, доповнюючи її тлумаченням очевидних і прихованих рис ситуації. Крім спостереження й документування щоденної діяльності програми дослідник може бути присутнім в інших подіях (наприклад, збори кафедри студентів, дні "відкритих дверей", збори екзаменаторів тощо)".

Клінічний нагляд

Клінічний нагляд - це техніка, що розвивалась як метод інспектування роботи викладачів, але цей метод можна використовувати в оцінюванні та інших видах діяльності, мета яких - розвиток (Acheson and Hall, 1980). Це структурована форма спостереження, яка зосереджується на викладацькій діяльності вчителя й використовує трифазовий підхід до спостереження за навчанням. Ця форма особливо придатка для взаємного спостереження.

Три основні фази клінічного нагляду - це планування, спостереження у класі та зворотний зв'язок. Планування дає можливість спостерігачеві й учителю розглянути запропоновані уроки, це зумовлює прийняття взаємного рішення про збір інформації стосовно викладання. На цій стадії спостерігач та об'єкт спостереження часто укладають своєрідний контракт про збір інформації та її використання, про тих, кому ця інформація буде доступна, про те, як буде проведено спостереження. Під час фази спостереження у класі експерт спостерігає за вчителем у процесі викладання, збирає об'єктивні дані про той аспект викладання, який вони узгодили раніше. На фазі зворотного зв'язку спостерігач і вчитель обмінюються інформацією, приймають рішення про корективні дії (якщо потрібно) і часто планують тривалий збір даних для спостереження.

Існує кілька принципів, на які варто зважати під час проведення "клінічного нагляду". По-перше, атмосфера взаємодії між учителем і спостерігачем має бути незагрозливою атмосферою підтримки та взаємної довіри. По-друге, діяльність треба спрямовувати на вдосконалення навчання й підтримки успішних моделей, а не на критику невдалих моделей і зміну особистості вчителя. По-третє, процес залежить від збору та використання об'єктивних даних спостереження, а не від несуттєвих суджень. По-четверте, учителів заохочують робити висновки про власне викладання на основі даних і використовувати їх, щоби побудувати гіпотези, які можна перевірити в майбутньому. По-п'яте, кожен цикл нагляду ґрунтується на іншій частині поточного процесу. По-шосте, спостерігач і вчитель взаємодіють між собою, що поліпшує викладання, спостереження та утвердження творчого оцінювання. Отоже таке оцінювання двобічне.

Фокусоване спостереження

Фокусоване спостереження - це термін, яким я називаю підхід, що використовує перелік питань чи схеми спостережень, які розробив спостерігач або той, за ким спостерігають, для конкретної ситуації. Цей підхід можна застосовувати в межах клінічного нагляду. Коли експерти спостерігають за викладанням, усе, що їм часто потрібно, це прості способи збору інформації за основними темами, наприклад, опитування, поведінка під час і після керування та управління класом. Експертам бажано створити власну схему спостереження, скласти її для конкретної ситуації. У такому разі експерт буде краще володіти ситуацією дослідження, та, імовірно, існуватиме відповідність між об'єктом спостереження та методом збору даних. Отже, ці засоби важливі так само, як і термін "фокусоване спостереження", який ми використовували вище, тобто стосовно конкретної ситуації.

Перед тим як скласти перелік запитань для спостереження, корисно поставити деякі організаційні запитання, щоби з'ясувати мету спостереження:

1. Яка мета спостереження?

2. За якими діями вчителеві треба спостерігати?

3. На чому зосереджене спостереження?

4. Які методи збору інформації найкраще відповідають меті?

5. Як буде використано дані?

"Професійно-технічна освітня ініціатива"

Прокоментуйте та наведіть докази:

Дата: Школа: Учитель: Клас:

Спостерігач: Хлопці Дівчата

Зміни в методиці

Професійне спрямування

Активне вивчення / вирішення проблеми

Обговорення серед учнів процесу навчання

Сприйняття здібностей учнів: (І) учителі; (ІІ) учні

Чи вчителі / учні усвідомлюють те, що вони беруть участь у програмі?

Робочий досвід або візити

ЗАГАЛЬНІ ЗАУВАЖЕННЯ

У моїй книзі про дослідження наведено багато прикладів схем спостереження, що склали вчителі, які займаються збором інформації про методи опитування стосовно поведінки під час і після виконання завдання (Hopkins, 1985).

Підхід, який я вважаю особливо корисним у проведенні оцінювання, - це використання "базової структури спостереження". Нещодавні нововведення в навчальну програму виявити потребу змінити методи викладання. Методика викладання буде зазнавати змін і доповнень залежно від стилю викладання кожного вчителя. Після попереднього періоду спостережень і співбесід розробляю набір, або структуру характерних рис цього методу, що базується на навчальній програмі чи навчальній ситуації. Ця структура дає змогу проводити спостереження в багатьох класах досить швидко й неформально, тому що попередній аналіз допомагає визначити ключові або характерні риси методу. Така шкала спостереження має високу зовнішню достовірність і може бути основою для зворотного зв'язку. Приклад такої "базової структури спостереження" наведено в ілюстрації 2. Будь-яку іншу цільову структуру, яка є базовою, тобто випливає з контексту, до якого належить, можна розглядати в цій категорії.


 
 

Цікаве

Загрузка...