WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Особистісно зорієнтоване навчання в початкових класах - Реферат

Особистісно зорієнтоване навчання в початкових класах - Реферат

Особистісно зорієнтоване навчання в початкових класах

Визначаючи спосіб організації початкового класу, не тільки важливо, а й необхідно брати до уваги теорію розвитку. Характерні риси й типові конфлікти шести- та семирічних дітей, намічені та визначені Еріксон, Піаже, Виготським, Жезел та іншими теоретиками, можуть використовуватись учителями на практиці для роботи із класом

Як визначити менеджмент класу, що підтримує розвиткові потреби дитини в соціокультурному контексті в першокласників, розвиваючи працьовитість, ініціативність, автономність, довіру, конструювання знань, залученість у встановлення правил, розвиток і підтримку дружніх стосунків, співпрацю, повагу до колег і вчителів, відповідальність та успіх?

Особистісно зорієнтована програма пропонує певні необхідні матеріали для кожного класу. Окрім того, існують матеріали, які за бажанням можна поступово впроваджувати впродовж року. Наразі зосередимось на необхідному, розповідаючи про організаційні питання й матеріали, коротко зупиняючись на вибіркових центрах.

Навчальні центри. Організація важливого матеріалу навколо центрів виправдана й логікою, й останніми дослідженнями. Оскільки діти навчаються, асоціюючи нову інформацію з уже відомою, а нові матеріали зі знайомими матеріалами, видається досить логічним згрупувати подібні матеріали в навчальні центри. За цією логікою групування матеріалу в такі групи повинно відбуватись у привабливий і функціональний для учнів спосіб. Інакше кажучи, галасливі центри повинні розташовуватись поблизу інших галасливих центрів, робочі центри - поблизу вмивальника, тихі центри - неподалік від інших центрів тиші. Точніше - будівельні центри повинні бути поблизу театральних класів, мистецькі та природничі кімнати поблизу раковин, а бібліотека мусить бути поруч із письмовими й лінгафонними кабінетами. Важко насолоджуватись письмом, якщо поруч знаходиться будівельний центр. Окрім того, діти й учителі повинні бачити одне одного та мусять легко орієнтуватись у навчальних приміщеннях. Тим, хто займається в будівельних центрах, важко буде насолоджуватися грою, якщо ті, хто працює в центрі малювання, будуть бризкати на них фарбою або переступати через їхні споруди, ідучи до раковини.

Важливими центрами для першого класу будуть: центр читання, письма, природознавства, математики, малювання та гри. Ці центри повинні розташовуватися за логікою, про яку ми щойно згадували, і включати такі необхідні матеріали:

Центр читання

Книжки.

Карти та глобус (який можна за необхідністю пересувати й до інших центрів).

Плакати.

Вірші, написані на великих аркушах.

Центр письма

Письмове приладдя (олівці, маркери, фломастери).

Папір.

Клей чи скоч (липка стрічка).

Діркопробивач та мотузка.

Стіл.

Центр природознавства

Камінці, мушлі та інші природні матеріали.

Магніти.

Лупа.

Терези.

Довідкова література й журнали з природознавства.

Рослини.

Центр малювання

Фарби й пензлі.

Глина (пластилін).

Старі журнали.

Папір.

Приладдя для письма та малювання.

Стіл і мольберт.

Центр математики

Засоби для лічби (пластикові іграшки, кубики різних розмірів, кольорові плитки та/або інші предмети однакового розміру, а також фабричні або саморобні предмети для лічби).

Пазли.

Кості.

Доміно.

Лінійки, терези та/або інші засоби для вимірювання.

Ігри (фабричні або саморобні).

Будівельний центр

Об'ємні дерев'яні фігури певного стандартного розміру (а також інші - менші на половину, на чверть і більші вдвічі та в чотири рази від стандартних) та різної форми - куби, циліндри, конуси, піраміди тощо.

Іграшкові звірятка, ляльки, машинки.

Учитель повинен поступово й методично знайомити дітей з кожним центром. Бажано знайомитися з одним-двома центрами на день упродовж першого шкільного тижня. Для знайомства із центром зберіть у ньому дітей і покажіть їм, як використовуються наявні предмети. Під час знайомства записуйте дитячі зауваження про використання центру на аркуші паперу. Після завершення дискусії прикріпіть цей аркуш на стіні біля або над центром, щоби до нього можна було легко звернутися.

Після того як діти освояться з центрами в тому вигляді, як вони описані вище, учитель має два варіанти. Він починає або додавати більше предметів до існуючих центрів, або знайомити дітей з іншими центрами (але завжди поступово, по одному та методично).

Якщо вчитель вирішить додати більше предметів до існуючих центрів (варіант 1), існує безліч предметів на вибір. Матеріали для центрів можуть бути такими (але наведеним переліком вони не обмежуються).

Центр читання

Матеріали для конкретного уроку (книжки, касети, малюнки, вірші або таблиці).

Книжки та касети.

Лінійки та указки для вказування на слова у книжках і таблицях.

Подушки або меблі дитячого розміру.

Готові або саморобні ігри для читання.

Центр письма

Матеріали для конкретного уроку. (Якщо, наприклад, клас вирішив вивчати "схованки", можна виготовити книжки у формі будинків, печер або інших "схованок", що діти використовували їх для письма. Запам'ятайте: діти повинні почуватись вільно й писати все, що завгодно, у цих книжках. Дехто напише про людей чи ведмедів, які живуть у схованках, а інші - ні. Важливо пам'ятати, що вибір за дітьми.)

Додаткове письмове приладдя (крейда, фарба й пензлі, ручки тощо).

Старі журнали.

Степлери та скобки.

Словники, картки зі словами (їх, звісно, можна використовувати не тільки для письма).

Центр природознавства

Матеріали для конкретного уроку. (Якщо клас вирішив вивчати "африканські савани", можна додати картинки із тваринами саван, книжки про савани, насіння рослин для вивчення.)

Тваринка. (Маленьку тваринку, наприклад, морську свинку чи рибку - діти можуть занотувати її зріст і доглядати її.)

Мікроскоп.

Центр малювання

Матеріали для конкретного уроку. (Якщо клас вирішив вивчати "світові океани", додайте журнали з картинками океанів, пісок, мушлі, сіль та інші предмети, які можна знайти біля океану. З них діти можуть створювати мистецькі об'єкти.)

Старі речі.

Губки, дротяні пензлі та пляшечки - бризкалки для малювання.

Репродукції відомих картин.

Будівельний центр

Матеріали для конкретного уроку. (Якщо клас вирішив вивчати "схованки", додайте ляльки, іграшкових тварин та різні саморобні, зроблені дітьми та готові "схованки", що діти користувались ними у процесі будування.)

Порожнисті кубики.

Конструктори.

Якщо вчитель вибирає знайомство з новими центрами (варіант 2), пропонуємо такі поради.

Театральний центр

Театральний центр може складатися просто зі "скрині з декораціями", вміст якої змінюється залежно від уроку. Скажімо, якщо вивчаються "схованки", клас читатиме "Трьох поросят" щодня під час читання впродовж тижня. У скрині лежатимуть маски трьох поросят і вовка, солома, патики. Запропонуйте дітям використати цей скарб у будівельному центрі. Діти можуть створити декорацію та зіграти казку.

Центр конструювання

Такий центр може бути додатком до будівельного центру або центру малювання. Учитель і діти можуть приносити порожні коробки, пластикові пляшки, металеві або пластикові кришки та інші безпечні матеріали (жодних скляних предметів або пляшок з-під отруйних речовин!). Діти можуть використовувати ці предмети для створення скульптур.

Лінгафонний центр

Лінгафонний центр може (і повинен) бути біля центру читання. Там мають бути магнітофон, касети з музикою та історіями, книжки. Також можна додати музичні інструменти та навушники.

Центр відкриттів

Центр має бути поруч із природознавчим і/або мистецьким центром. Він, як і театральний центр, буде пов'язаний з конкретними уроками. Наприклад, якщо вивчаються "океани світу", учитель може облаштувати стіл відкриттів, де діти можуть скуштувати різної морської їжі, тваринної та рослинної - креветок, риби, "морської капусти" - й намалювати схему своїх смаків. Цим можна займатися тиждень. Наступного тижня вчитель може принести пісок різних кольорів і текстур, який діти можуть сортувати від найсвітлішого до найтемнішого або від найгладкішого до найжорсткішого. Діти можуть наклеювати пісок на папір та описувати відповідними словами. На карті чи глобусі дітям можна показати, звідки походить той чи інший пісок.

Відповідальність

Дітей необхідно навчити, як поводитися з предметами та матеріалами, наявними у класі. Плануючи особистісно зорієнтоване середовище, важливо, щоби вчитель показав дітям, як використовуються ті чи інші матеріали. Необхідно пам'ятати, що діти можуть бути незнайомими з матеріалами, наявними у класі.

Наприклад, дитина, яка тільки-но почала вчитися за цією програмою, може не знати, як безпечно та правильно поводитися з ножицями. Учитель має два виходи. По-перше, можна вирішити, що більшість дітей знають, що таке ножиці, тому ті, хто не знає, побачать своїх колег і змоделюють власну поведінку. Похибка такої логіки в тому, що діти не завжди дивляться на своїх колег як на рольові моделі. Часто діти, навпаки, неправильно беруться за ножиці. По-друге, можна вирішити, що деякі діти не знають, що робити з ножицями, і всім буде корисно повторити правила безпечної роботи з ними. Учитель швидко показує, як слід працювати з ножицями, просить двох дітей показати своїм колегам, як правильно тримати ножиці, запевняючи клас, що він завжди готовий допомогти, якщо в них виникнуть проблеми. За таким сценарієм, діти налаштовані на успіх.

Учитель повинен представити всі предмети - олівці, фломастери, фарби, будівельні фігури, книжки тощо - поступово та методично, так, як у другому прикладі з ножицями, про який ми щойно говорили. Після того як учитель показав предмети, а двоє учнів продемонстрували своє вміння ними користуватись, група може обговорити, де і як зберігатимуться ці речі.


 
 

Цікаве

Загрузка...