WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Освітній потенціал школи та можливості його розвитку - Реферат

Освітній потенціал школи та можливості його розвитку - Реферат

Обговорюючи ігровий досвід, учасники відзначають невідповідність ігрової ситуації життєвій за таким показником, як ставлення експертів. У житті частіше доводиться зіштовхуватися з бюрократією, органами, що оцінюють проект, і паперовою тяганиною, ніж з доброзичливістю експертів, виявленою у грі. Учасникам-експертам було дуже важко оцінювати проекти через те, що "всі вони дуже актуальні у зв'язку з важкою соціально-економічною ситуацією в нашій країні".

Структурований аналіз захисту освітніх проектів дозволив виявити сильні та слабкі сторони її організації. Учасники відзначили недостатність словесних засобів на етапі переконання та пошуку взаємної зацікавленості сторін. При аналізі організаційних труднощів і причин невдалого представлення проектів відбувається обговорення за типом "групового інтерв'ю" чи "мозкового штурму". У процесі такої роботи учасники гри мають можливість виробити нові критерії-вимоги до освітніх проектів.

На завершення гри учасникам пропонується сформулювати рекомендації з підстави та розробки власних проектів освітньої орієнтації.

Незважаючи на те, що основна тема гри - створення освітніх проектів, для учасників вона може мати різну спрямованість. Для одних це можливість перевірити життєздатність ідей створення установи нового типу, для інших - відчути себе в ролі організатора, для третіх - визначити своє місце в системі взаємин з колективом.

Потенціал розвитку школи багато в чому пов'язаний з наявністю в педагогів прагнення до самоосвіти. Ми розробили імітаційну гру "Атестація", що успішно проводиться у школах. Зміст гри дозволяє колективу на чолі з директором освітньої установи побачити домагання й реальний потенціал педагогічного колективу, його декларовану та справжню готовність до професійного розвитку.

ІМІТАЦІЙНА ГРА "АТЕСТАЦІЯ"

Мета: створити умови для: а) аналізу та прогнозу розвитку індивідуальних професійних можливостей; б) переживання досвіду узгодженої та конфліктної взаємодії в ситуації професійної конфронтації; в) індивідуального планування системи підготовки до атестації із присвоєння кваліфікаційних категорій.

Час: дві години.

Оснащення: бланк для індивідуального заповнення - "Професійні характеристики педагога та їх оцінка", ксерокопійовані тексти додатка до наказу Міносвіти Росії і Держкомвуза Росії "Вимоги до кваліфікації педагогічних працівників установи освіти при присвоєнні їм кваліфікаційних категорій" (три екземпляри).

Основний метод: заповнення ігрових бланків, робота в малих групах, рольове програвання, групове обговорення.

На підготовчому етапі ведучий розмовляє з учасниками з приводу їхніх очікувань від майбутньої гри та проводить корекцію цих очікувань. Для ведучих і учасників важливо знайти загальні змісти майбутньої ігрової дії.

Проведенню аналізу, оцінки та прогнозу вдосконалення власних професійних можливостей допоможе заповнення індивідуального бланка-таблиці "Професійні характеристики педагога та їх оцінка".

Після заповнення бланка учасникам пропонується порахувати середні бали за трьома групами характеристик: номери 1-4 (пізнавальні можливості педагога); 5-8 (емоційні можливості); 9-12 (активність педагога).

Потім починається етап гри, пов'язаний з актуалізацією уявлень учасників про свої професійні можливості, - вони можуть в ігровій формі апробувати й оцінити свої домагання на категорію. Ведучий пропонує присутнім розділитись на три малі групи в залежності від того, на яку кваліфікаційну категорію вони претендують (другу, першу, вищу).

У малих групах учасники виконують завдання - обговорити й узагальнити відзначені професійні характеристики та підготувати виступ "методиста" від кожної групи на тему "Характеристика контингенту фахівців, які претендують на другу (першу, вищу) кваліфікаційну категорію". Під час обговорення цікавим буває виявити узагальнені особливості претендентів на категорії. Ті, хто подає заяву на другу категорію самі вказують на властиве їм заниження самооцінки при високій працездатності й готовності підвищувати свій методичний рівень. Ті, хто претендує на першу категорію, підкреслюють свою мотивацію до професійного росту й величезне бажання одержати очікуване професійне визнання. Фахівці, які атестуються на вищу категорію, мають достатній перелік професійних заслуг і величезний арсенал методичних засобів, що мають потребу в упорядкуванні та систематизації.

Для виконання наступного завдання учасникам усередині малих груп пропонується розділитись навпіл: одні будуть готуватись проходити атестацію, інші - її приймати, підгрупи "членів комісії" складають "Перелік кваліфікаційних вимог" для фахівців, які претендують на другу, першу й вищу кваліфікаційні категорії, використовуючи для цього реальні нормативні документи, і готують запитання, які будуть ставити на атестаційній співбесіді.

Ті, хто збирається проходити "атестацію", готують документи для однієї людини. Таких документів два: тексти заяви атестованого з обґрунтуванням його домагань на дану категорію та текст представлення на нього від імені адміністрації установи, де він працює. Обраний педагог має брати участь у рольовому програванні ситуації атестаційної співбесіди. Підготовлені тексти повинні містити достатньо аргументів на користь того, що фахівець заслуговує присудження очікуваної категорії. Заява та представлення варто писати розбірливо, тому що їх потім необхідно передати секретарям "атестаційних комісій". У ході виконання роботи ведучий виражає готовність відповісти на всі виникаючі запитання з приводу проведення атестації.

Підсумок виконання цього завдання - взаємні побажання у зв'язку з майбутньою "атестацією", що висловлять один одному групи тих, хто атестує, й "атестованих". Вони можуть відноситись до змісту, формальної сторони, очікуваної поведінки учасників тощо. Ми звернули увагу на повторювані побажання сторін: ті, хто приймає "атестацію", очікують від "атестованих" повноти та чіткості наданої інформації, просять їх поводитись упевнено під час співбесіди; "атестовані" сподіваються на доброзичливість і компетентність членів "атестаційної" комісії.

По завершенні завдання доцільно оголосити невелику перерву, під час якої організується простір для проведення процедури рольового програвання.

Наступний етап гри - проживання досвіду взаємодії в обставинах професійної конфронтації. На цьому етапі відбувається рольове програвання ситуації індивідуальної співбесіди. Відповідно до поданих заяв проводиться атестаційна співбесіда зі здобувачами кваліфікаційних категорій. Послідовно програються три ситуації - співбесіди зі здобувачами, які атестуються на вищу, першу та другу категорії. У ході співбесіди від кожної комісії виступає секретар, який зачитує заяву та представлення від організації, що характеризує "атестованого" як фахівця й учасника життя педагогічного колективу. Голова та члени комісії ставлять запитання, перелік яких обговорено заздалегідь. Після цього вони обговорюють відповідність професійних показників претендентів запитуваної категорії.

Інші учасники спостерігають за ігровою дією, що розгортається, й відзначають особливості поведінки "атестованих", які після завершення етапу класифікуються й оцінюються. Для зручності фіксації даних спостережень їх пропонується записувати в такий спосіб.

Ведучий у цей час дослівно записує ті фрагменти співбесіди, в яких сторони провокують один одного на протистояння та конфлікт. Під час обговорення даного етапу гри його записи дадуть можливість предметно проаналізувати варіанти поведінки того, хто співробітничає, у ситуаціях, що містять передумови для конфронтації.

Перед обговоренням рольового програвання доцільно виявити емоційний стан присутніх. Учасникам пропонується:

позначити своє самопочуття одним словом і записати це слово, потім по черзі всім його сказати: спочатку - тим, хто проходив "атестацію", потім - тим, хто її приймав, потім - усім іншим;

пояснити, чим викликаний зазначений емоційний стан (ведучому варто переривати обвинувачення учасників стосовно інших і пропонувати говорити тільки про себе).


 
 

Цікаве

Загрузка...