WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Освітній потенціал школи та можливості його розвитку - Реферат

Освітній потенціал школи та можливості його розвитку - Реферат

"Ми придумували фантастичні проекти, а у школі немає елементарного - паперу. Друкарська машинка - і та допотопна."

Інші керівники виносять із гри досвід неоднозначного бачення своєї рольової позиції.

"Гра допомогла провести аналіз колективу за ролями."

"Мені було корисно побути в ролі експерта, щоби знати, чому віддаються пріоритети."

"Подивився на шкільні проблеми іншими очима. З погляду інспектора вони по-іншому бачаться. Зараз стало зрозуміло, що те, із чим звертався по допомогу раніше, зараз сам би вирішив."

"Ми подивились на свої можливості. На 15 % ми б самі зробили те, на що просили гроші."

Деякі керівники підтверджують свою точку зору через конфронтаційну позицію в обговоренні.

"Дійшла висновку, що запити повинні відбивати програму. Треба, щоби була програма розвитку, система роботи на майбутнє. Інакше запити неаргументовані, і гроші підуть як у бездонну яму." "Прикро чути, що гроші йдуть у трубу. У школі нічого немає, і хоч якісь гроші завжди будуть витрачені з користю."

"Хто сказав, що грошей на освіту немає? А скільки їх розтаскується під час проведення різних конкурсів, заміських таборів, ювілеїв?" "Треба учити нас, як просити кошти на розвиток школи, а не на латання сьогоднішніх дір. А в нас розвиток якось відійшов на другий план."

Як правило, у процесі гри чітко виявляється аналітична позиція керівників.

"Глобалізм у наших проектах перекриває реальну справу. Вимоги повинні йти від адміністрації школи, а не від організаторів гри. Потрібно просто робити конкретну справу."

"Ми всі просили багато грошей і невідомо на що. Треба навчити, підвести наших педагогів до того, щоб відрізняти функціонування від розвитку. Головне - розвиток."

"Знайти союзників дуже важко. Ті не так одягнені, ті не з тими кошторисами прийшли. Треба знати, до кого і як іти, жінки це чи чоловіки. Коли йдеш, то усвідомлюєш велику відповідальність за колектив, яким керуєш."

Учасники заняття одностайні в тому, що досвід ігрової дії може бути застосований у практиці роботи школи.

"Думаю про те, що треба б таку гру провести в колективі. Обов'язково будуть підказувати гарні ідеї."

"Якби зараз іще раз грати, то можна було би гроші точно випросити. Треба, щоби були цілі, ясні уявлення, тоді не будеш розгублюватись. І - не просити гроші на аврал."

"Я молодий керівник, і для мене головне було - побути учасником. (Звертаючись до ведучих.) Ваша участь у нашому розвитку зіграла свою роль".

"Гра дає самоствердження, силу в чомусь. А також - алгоритм того, як варто готуватись до зустрічі із приводу грошей та як її проводити."

"Гра учить відстоювати свою точку зору, аргументувати, доводити, складати кошторис."

"Так гра сподобалась! Такі колеги! Не задоволена тільки, що призів немає" (загальний сміх).

"Добре, що всі ми оптимісти. Надія вмирає останньою."

Одного з авторів найбільш, на наш погляд, удалого проекту ведучий запитав: "Як ви себе почуваєте?". Керівник відповів: "Так, начебто завтра я ці гроші одержу". "Чим викликана ваша впевненість?" - поцікавився ведучий. - "Тим, що ми детально обґрунтували можливі витрати та показали їх необхідність. У своєму виступі ми відбили: усе те, про що просимо, пов'язано з концепцією розвитку нашої школи та зміцненням її місця в житті села."

Вибір типу розвивального управління спричиняє створення програми (проекту) розвитку школи. Програмне представлення освітньої діяльності забезпечує бачення можливостей її розвитку в коротко- та довгостроковій перспективі. Створення довгострокових проектів розвитку освітньої установи - найважливіша характеристика якості управлінської роботи. Програма розвитку школи являє собою детальний план на кілька років роботи з досягнення мети в заданих освітньою ситуацією умовах з урахуванням різних факторів, що впливають на розвиток школярів.

Створення програм освітнього розвитку сьогодні придбало риси творчої розробки через такі характеристики, як комплексність, динамічність, міждисциплінарний підхід до рішення проектної задачі, оригінальність та інноваційність ідеї, частка ризику, активізація творчого компонента професійної діяльності виконавців.

У ході наших навчальних занять із керівниками ми спеціально торкаємося питань створення програм розвитку, у тому числі в ході проведення розробленої нами разом з Є. Топіліною імітаційної гри "Підстава". Напередодні її проведення учасники занять знайомляться з основними вимогами до складання програм, потім готують проекти програм у малих групах і проводять їх публічний захист. Нижче в тексті наведений перелік формальних вимог до складання програм розвитку, а далі - опис ходу проведення гри.

Актуальність створення програми розвитку школи визначає проблема, з якою зіштовхується практик і рішення якої можуть бути різними. Проблему, що складає основу роботи над програмою, вичленяють із реальності. Показником високого професіоналізму керівника й колективу є здатність побачити проблему та визначити межі її можливого дослідження. У такому випадку вона стає центральною для створення програми, об'єктом проектування.

Об'єкт проектування - це визначена частина вивченої реальності, обмежений простір проблеми, обраний для проведення можливих змін. Предмет проектування - бажаний і можливий результат цілеспрямованих позитивних змін. Побудові програми розвитку в освітній установі передує аналіз якості освіти, типу освітнього середовища, емоційного здоров'я педагогів.

Текст програми повинен містити в собі.

І. Стислу інформацію про програму (анотацію). Обсяг - 2-3 сторінки. Вона є підмогою при необхідності представляти освітню установу на управлінських нарадах, ділових зустрічах, науково-практичних конференціях.

1. Назва, по можливості - "пароль", код, коротке символічне позначення. Наприклад, "Квітка в пилу", "Доросле дитинство", "Якість освіти - якість життя".

2. Авторів програми. У цей перелік входять представники, які надали адміністративну, наукову, спонсорську підтримку. Указують також запрошених зі сторони фахівців, які забезпечують різні сторони реалізації програми (у цьому випадку варто додати договори про творче співробітництво).

3. Об'єкт і предмет проектування нової педагогічної реальності. Уявлення про бажаний і можливий результат позитивних цілеспрямованих впливів з урахуванням реалістичності предмета й коректності його формулювання.

4. Загальний напрям роботи з програми. Реорганізацію або організацію системи роботи, апробування та впровадження, створення нової практики, практичне застосування теоретичних досліджень тощо.

5. Тип програми:

а) за характером проектованих змін (інноваційна, коригувальна);

б) за напрямком діяльності (соціальна, освітня, соціально-освітня для установ інтернатного типу);

в) за термінами реалізації (короткострокова - 1-2 роки, короткострокова з можливістю продовження, довгострокова);

г) за особливостями фінансування (держбюджетне, позабюджетне, змішане та ін.).

6. Указівки на концептуальну основу програми.

7. Короткий зміст програми.

8. Вибір напрямів роботи та їх обґрунтування.

9. Способи здійснення програми (активізація, підтримка, розвиток, організація і т. п.).

10. Перерахування додатків. Їх список містить кошторис витрат, тексти угод про творче співробітництво з ВНЗ і кафедрами, угоди про навчально-методичне співробітництво із запрошеними зі сторони фахівцями, відгуки експертів про програму.

ІІ. Опис програми

1. Актуальність. Основні теоретичні положення. Ключові поняття й терміни.

2. Мета та задачі за напрямами роботи.

3. Сфера реалізації (базова організація, соціальні групи, можливості залучення інших груп).

4. Масштаби (кількість безпосередніх учасників, а також тих, хто зможе скористатись результатами реалізації програми на різних етапах її здійснення; тимчасові та фінансові витрати - кількість годин до оплати, вихід за рамки бюджету, загальна сума витрат; кадрові ресурси та сумарний час реалізації).

5. Етапи реалізації. Зміст роботи на кожному етапі.

6. Ресурсне забезпечення (основна база, залучення можливостей інших установ).

7. Кадрове забезпечення (з урахуванням зміни складу учасників, заміни кадрів у випадку їх раптового переходу на іншу роботу).

8. Передбачувані результати здійснення (зовнішні показники, особистісні зміни, вигода для інших соціальних груп та установ).


 
 

Цікаве

Загрузка...