WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Освіта для стійкого розвитку - Реферат

Освіта для стійкого розвитку - Реферат

Простий виклад голих фактів екологічного становища є недостатнім для того, щоби змінити поведінку, а тим більше вплинути на ціннісні орієнтації, для досягнення поставлених цілей. Тому важливо знайти спосіб задіяти (використати) особистий досвід і відчуття дітей. Навчання за проектом будувалось на способах і методах, покликаних активно впливати на ставлення до екологічних проблем і систему цінностей учнів та їх батьків, виховувати здатність і бажання діяти.

Основною формою організації діяльності учнів за проектом "Екодемія" є робота в команді, основні методичні прийоми - проведення аудиту: своєрідного дослідження особистої території дитини та її родини. Аудит - це дія, аналіз старого досвіду за допомогою запитань. Аудит - це також спосіб ініціювати дискусію, учнівське обговорення, спосіб входження в тему.

Як ми працюємо з кожною темою? Створюється учнівська команда (5-8 осіб), команда обирає свого лідера - ведучого теми, який має обґрунтувати актуальність теми (чому необхідно працювати з цією темою?) та координує діяльність своєї групи.

ДОМАШНІЙ АУДИТ

Частина 1

Перший раз, коли ти почнеш роботу у програмі "ЕкоДемія"

Це допоможе тобі отримати уявлення про свої повсякденні звички. Вивчення власних звичок - це не змагання. У цьому процесі немає "правильних" чи "неправильних" відповідей - тільки чесні й нечесні. Єдина людина, яку ти можеш обдурити, - це ти сам! Учитель буде зберігати твої відповіді, поки вони тобі знову не знадобляться, але оцінок ставити не буде.

Другий раз після опрацювання всіх тем (це може бути в літньому таборі).

Заповнення форми другий раз допоможе тобі визначити, як змінилась твоя поведінка. А якщо ти не помітиш ніяких змін? Ніколи не пізно почати! Використовуй цей шанс і заплануй, що ти зробиш на наступному тижні чи в наступному місяці.

Ніколи не критикуй нікого зі своєї команди за "невеликі" зміни. Пам'ятай, ми всі живемо в різних умовах, і, можливо, іншим провести зміни набагато складніше, ніж тобі. Це не змагання, внесок кожного дуже важливий, незалежно від того, наскільки він великий.

Отже, почнемо. Відповідай на питання чесно, але не витрачай багато часу на обмірковування. Якщо тобі не зрозуміле запитання, запитай учителя.

Наш домашній центр переробки відходів

Я знаю, які відходи можуть бути перероблені в моєму районі - ні/так

Ми сортуємо сміття для переробки - 1 2 3 4 5

Вторинне використання паперу

Я можу використати папір повторно - 1 2 3 4 5

Компостування

Я знаю правила компостування в моєму районі - ні/так

Ми компостуємо наші органічні відходи - ні/так

Сумки для покупок

Я ношу із собою сумку для покупок - 1 2 3 4 5

Ремонт

Ми переглянули вдома речі, які потребують ремонту - ні/так

У мене є план того, як їх полагодити та використати ще раз - ні/так

Довготривале використання

Я використовую декілька разів пакети, пляшки для зберігання та переносу чогось - ні/так

Коли я не у приміщенні

Я вимикаю світло, коли в кімнаті нікого немає - 1 2 3 4 5

Я вимикаю прилади, що не використовуються - 1 2 3 4 5

Яскрава ідея

Я знаю, які лампочки можна замінити на енергозберігаючі - ні/так

Наші колеса

Я використовую велосипед чи ходжу пішки, коли це можливо - 1 2 3 4 5

Мої способи пересування

Я знаю, наскільки різний транспорт забруднює повітря - ні/так

Я роблю все можливе, щоби використовувати транспорт, який найменше забруднює повітря - 1 2 3 4 5

А між іншим закручуємо крани

Я уникаю того, щоб залишати кран відкритим, коли умиваюся та чищу зуби - 1 2 3 4 5

Коли мию посуд, я швидко полощу його - 1 2 3 4 5

Подружися з планетою

Я піклуюся як мінімум про одну рослину вдома - ні/так

Посадка рослин

Я посадив(а) як мінімум одне дерево - ні/так

Я піклуюся про одне нове дерево в нашому районі - ні/так

Думаємо, перш ніж купити

Я зупиняюсь і добре обмірковую перед тим, як купити що-небудь - 1 2 3 4 5.

Перелік питань може бути подовжено або скорочено.

Результати Аудиту 1 обговорюються у групі. Основне питання: яким є мій власний вплив на навколишнє середовище?

Аудит 2 проводиться протягом двох тижнів індивідуально. Наприклад, починаючи з понеділка, вимірюємо:

Скільки ми викидаємо сміття за тиждень?

Скільки ми використовуємо води за тиждень?

Скільки ми використовуємо електроенергії за тиждень?

Учитель збирає показники вимірювань від усіх учасників і визначає середньостатистичні, які заносяться в таблицю й обговорюються членами команди або малої групи. Саме на цьому етапі учні вперше відчувають свій вплив на навколишнє середовище.

Виконання Аудиту 2 уможливлює поступове усвідомлення учнями того, що "мої розумні дії принесуть користь не тільки природі, а й мені". Оцінка впливу кожного на навколишнє середовище формується поступово, крок за кроком: 1) положення на старті - перші виміри; 2) установлення цілей (чого ми хочемо досягти); 3) план дій; 4) реалізація плану; 5) виміри на фініші - друге вимірювання, перевірка результатів, оцінка.

Важливою складовою програми є поняття екологічного сліду (EF).

Екологічний слід - це навантаження на навколишнє середовище, який визначається за певними індикаторами. Виходячи з чисельності народонаселення, розвитку виробництва й рівня життя, можна стверджувати, що переважна частина держав світу використовує більше природних багатств, ніж має на своїй власній території. Таким чином, навантаження на навколишнє середовище в одних країнах, більше, ніж в інших. Це навантаження називають екологічним слідом (EF). За допомогою вимірювання EF будь-який вплив на оточуюче середовище переводиться й представляється у квадратних метрах (гектарах), що концептуально значно простіше для сприйняття. Визнається, що так звані екологічні межі, що дозволяють природі врівноважувати людську діяльність, складають 2,2 га.

На заняттях за готовою формою (листи з обрахунками) або за матеріалами відповідного веб-сайту учні визначають свій екологічний слід. Як очікуваний результат проведених занять, отриманої інформації, проведеного аудиту та обрахунків ЕС учні складають "обіцянки" (індивідуальні, а на їх основі - колективну). Обіцянки - це планування учнями конкретних дій зі збереження й ощадливого використання природних ресурсів. Наприклад:

більш бережливо використовувати папір;

вимикати світло та обладнання, що не використовується;

слідкувати за економним використанням води;

піклуватись про рослини вдома;

допомагати створювати дружню атмосферу у школі;

запропонувати друзям і родичам приєднатись до наших обіцянок;

передавати набуті знання учням молодших класів та ін.

Після завершення проекту для батьків, представників місцевої адміністрації, жителів мікрорайону, де розташована школа, проводяться фестивалі - презентації проведених заходів і результатів проекту.

Зазначимо, що проект "Екодемія" отримав схвальну оцінку й підтримку всіх його учасників - учителів, представників місцевих органів самоврядування, адміністрації шкіл, учнів та їх батьків. Учителі зазначали важливість і необхідність виховання учнів за тематикою стійкого розвитку, а через освіту учнів здійснювати вплив зокрема на батьків, органи місцевої влади. Загалом учителі підтвердили бажання й готовність продовжувати роботу за проектом "Екодемія". Ось деякі відгуки:

усі теми запропонованих занять викликали інтерес учнів 5-8-х класів;

діти брали активну участь в обговоренні проблем стану навколишнього середовища і жваво працювали в малих групах;

особливе враження справляла статистика, запропонована в підготовлених методичних матеріалах для вчителя;

найбільш цікавими елементом діяльності для учнів були рольова гра (особливо учнів 5-6-х класів) та складання колективних побажань.

Моніторингове дослідження проекту, здійснене за участі науковців Академії педагогічних наук, підтверджує ефективність проекту з точки зору розповсюдження нового педагогічного досвіду з удосконалення змісту освіти та системи позакласної роботи, екологізації української школи як умови забезпечення стійкого розвитку.


 
 

Цікаве

Загрузка...