WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Організація психолого-педагогічного супроводу. Тренінг особистісного розвитку та виховання підлітків - Реферат

Організація психолого-педагогічного супроводу. Тренінг особистісного розвитку та виховання підлітків - Реферат

Також відмічені відповіді:

"Вміння слухати інших".

"Ставитися уважніше до оточуючих".

"Розуміти оточуючих".

"Не замикатися в собі, намагатися бути щирим (ою)".

"Мені тепер легше знайомитися з іншими людьми".

"Нічого" - відповіли 8 чоловік.

"Не знаю, як сказати" - 11 чоловік.

Крім того, 16 підлітків, хоча й брали участь у Тренінгу особистісного розвитку та виховання підлітків із проблемних сімей, але не йшли на подальший контакт, обмежуючись жартами або відмовами, і не бажали спілкуватися. Анкету не заповнювали, ігнорували.

Серед тих, хто приймав участь в анкетуванні, майже третина на більшість питань відповіла формально. Можна припустити, що у цих підлітків низька самооцінка, висока тривожність, стійка недовіра до оточуючих, як дорослих, так і однолітків.

Результати, отримані внаслідок застосування методики "Самооцінка"

Методика "Самооцінка" стала однією із складових психолого-педагогічного супроводу тренінгового процесу особистісного зростання та виховання підлітків із проблемних сімей. У цілому виявлені позитивні зміни (більшою чи меншою мірою) в динаміці самооцінки проблемних підлітків.

Позитивні зміни в самооцінці (понад 6 шкал) спостерігалися у 23 підлітків, від 2 до 6 шкал - у 16 підлітків, нейтральні результати (понад 8 шкал) - у 29 учасників тренінгу, негативні зміни (1-3 шкали) - у 16 підлітків.

Навіть ті підлітки, які на питання анкети: "Чи змінились ви в ході занять Тренінгу?" відповіли негативно, продемонстрували позитивні зміни в самооцінці. В основному зміни спостерігались в шкалах "замкнений - відкритий", "залежний - незалежний", "впевнений -невпевнений", "рішучий - нерішучий", "самостійний - несамостійний", "любий - нелюбий".

Були зафіксовані зміни в комунікативній сфері з точки зору "експертів"-вчителів, які постійно, день за днем, спостерігали за підлітками під час всього циклу тренінгу, на уроках, в позаурочний час і в конкретних життєвих ситуаціях.

Учителі дали проблемним підліткам, які брали участь у заняттях, усні характеристики, узагальнивши які, можна дійти висновку, що багато дітей стали більш відкритими у спілкуванні, легше йдуть на контакт з однолітками, дорослими, активно прагнуть нових знайом-ств, хоча раніше були досить "зажатими", боялися проявити себе, багатьом із них вдається проявляти свою індивідуальність.

Що ж до батьків проблемних підлітків, то вони не помітили конкретних змін. Принаймні це відмітили ті, хто зголошувався на контакт з учителями-ведучими. Проте батьки таких підлітків зазначали, що їхні діти із задоволенням відвідували заняття і жалкували, коли з якихось причин пропускали і не приймали в них участь.

Таким чином, запровадження тренінгових занять з особистісного розвитку та виховання проблемних підлітків виявили позитивні зміни у вирішенні ситуацій, що раніше викликали у дітей тривогу, з якими вони раніше просто не могли впоратись.

Удосконалення програми проведення тренінгу особистісного розвитку та виховання підлітків із проблемних сімей

Проведене дослідження виявило необхідність деяких змін в програмі зазначеного тренінгу, а саме:

форми проведення занять мають бути більш жорстко сплановані, аби виключити ситуацію невизначеності, яка негативно впливає на проблемних підлітків;

добір вправ має бути більш ретельним, а характер їх більш динамічним;

необхідно збільшити питому вагу невербального спілкування;

слід удосконалити форми поточного контролю за ефективністю тренінгового процесу та внутріш-ньогруповою дисципліною.

Рекомендації педагогам щодо психолого-педагогічного супроводу особистісного розвитку та виховання підлітків із проблемних сімей

Важливо мати чітке уявлення про підлітка, намагатися пізнати його внутрішній світ, сприймати його таким, який він є.

Необхідно усвідомлювати свою межу як дорослої особистості. Можливий певний вплив на поведінку підлітка, але він не повинен бути абсолютний. По мірі дорослішання дітей авторитарна влада і дисципліна має поступитися місцем чомусь новому: турботі, підтримці, любові, терплячості, щирих почуттів із дотриманням певної дистанції між дорослим і дитиною.

Слід навчитися довіряти молоді та її здатності виживати в сучасному світі. Інколи підлітки набагато більше пристосовані до сучасного життя, аніж здається дорослим. Дуже часто дорослі беруть підлітків у полон власних страхів щодо оточуючого світу, вони поводяться з ними, як з нерозумними істотами, здатними зашкодити собі своїми діями. У бажанні захистити молодь від зовнішніх випробувань дорослі вибудовують обмеження, які скоріше шкодять, аніж йдуть підліткам на користь.

Дорослі мають пояснювати, чого саме чекають від підлітків. Їхні пояснення повинні бути зрозумілими їм настільки, наскільки й мотивація дорослих. Підліткам слід усвідомити, які наслідки їх чекають, якщо вони вирішують не прислуховуватись до ваших роз'яснень. Важливо надавати підліткам можливість висловитись щодо встановлених правил та наслідків їхніх порушень.

Будьте чесними щодо своїх почуттів, потреб, обмежень. Не бійтеся ділитися з підлітком своєю невпевненістю. Підлітки прекрасно відчувають, коли дорослі уникають певних тем або не говорять правду. Їм також необхідно знати, що дорослі люди не позбавлені недоліків, які вони можуть визнавати.

Дійте розумно і виважено, реагуючи на різноманітні "експерименти" підлітків. Ваш спокій і розуміння можуть звести проблему до мінімуму. Відверто спілкуйтеся з підлітком про те, що ви відчуваєте в ситуаціях, коли він поводиться ризиковано, уникайте категоричності, осуду, краще дозвольте їм усвідомити, яким чином вживання алкоголю, наркоманія та інші ситуації ризику можуть вплинути на їх подальше життя. Не слід карати підлітка, якщо він не звернувся до вас за порадою знайдіть спосіб, що допоможе йому змінити своє життя на краще.

Висновки за результатами організації та проведення тренінгу особистісного розвитку та виховання підлітків із проблемних сімей

1. Зміст і порядок проведення роботи із застосуванням психолого-педагогічного тренінгу з проблемними підлітками мають певні особливості, а саме:

підвищується особиста активність педагога, який організовує і проводить заняття тренінгу; педагогу слід постійно спрямовувати увагу, мислення проблемних підлітків - учасників групи на визначені ідеї або типи поведінки, проговорювати контекст, ставити питання підліткам, надавати ефективний зворотний зв'язок; педагог має бути моделлю бажаної поведінки;

враховується специфіка подання зворотного зв'язку: проблемних підлітків необхідно орієнтувати на встановлення зв'язку безпосередньо один з одним; дії, спрямовані на отримання зворотного зв'язку між учасниками тренінгу, мають бути суворо запараметровані та обмежені за формою і змістом; значно підвищується значущість зворотного зв'язку від педагога як носія психолого-педагогічних знань і життєвого досвіду до проблемних підлітків;

виявляються особливості, які притаманні формі проведення занять під час тренінгу: вони мають бути більш чітко сплановані (аби виключити ситуацію невизначеності, яка особливо негативно впливає на проблемних підлітків через їх підвищену тривожність).

2. Програму психолого-педагогічного тренінгу особистісного розвитку та виховання підлітків із проблемних сімей доцільно будувати, враховуючи такі умови:

використання під час проведення занять тренінгу найбільш різноманітних активних форм роботи: ігри, групові дискусії, міні-лекції, психотехнічні вправи;

надання свободи вибору, коли проблемний підліток сам вирішує приймати йому участь у заняттях, чи відмовитись від наступної фази Тренінгу;

доцільності побудови структури заняття, аби не перевантажувати уяву, пам'ять, фізичний стан дитини; заняття повинно включати дві складові: перша - це безпосередньо тренінгова робота, друга - обговорення, підсумки, враження, релаксація.

3. У результаті апробації розробленої нами програми були отримані такі попередні результати:

помічені позитивні зміни комунікативних навичок у підлітків із проблемних сімей;

отримані в процесі проведення тренінгу навички використовуються підлітками в повсякденній практиці;

методика "Самооцінка", яка застосовувалась на початку і після завершення циклу занять, дозволила встановити позитивну динаміку зміни самооцінки підлітків із проблемних сімей за всіма шкалами.

Резюме

У цілому програма Тренінгу особистісного розвитку та виховання підлітків із проблемних сімей досягла наміченої мети, але для більш ґрунтовних висновків необхідне проведення подальших додаткових практико зорієнтованих досліджень.


 
 

Цікаве

Загрузка...