WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Організація психолого-педагогічного супроводу. Тренінг особистісного розвитку та виховання підлітків - Реферат

Організація психолого-педагогічного супроводу. Тренінг особистісного розвитку та виховання підлітків - Реферат

Вправа "Несміяна"

Один із учасників завмирає в центрі кола з незворушним обличчям, завдання інших підлітків: "оживити несміяну". Можна вдаватися до будь-яких засобів (крім брутальних), уникаючи дотиків.

Вправа "Прохання"

Слід спитати підлітків, коли вони просили будь-кого про щось, які при цьому виникли ускладнення, труднощі, чому?

Завдання:

обрати будь-кого з учасників і попросити його позичити щось на певний час;

визначити, хто набере най-більше предметів.

У ході обговорення спитати найбільш успішних учасників, як це їм вдалося, попросити продемонструвати обрану тактику. Звернути увагу підлітків на використання компліментів, оригінальність, винахідливість, дотепність тощо. Спитати: як учасники оцінюють власну товариськість? чи відкрили вони щось нове для себе на цьому занятті?

Заняття 4

Мета і хід заняття:

знайомство з базовими навичками спілкування;

виділення вербальних і невербальних елементів спілкування.

Привітання "Привіт, ти уявляєш..."

По черзі кожен із учасників, звертаючись до сусіда, з почуттям радості від зустрічі вимовляє: "Привіт, (ім'я), ти уявляєш..." і закінчує фразу, розповідаючи щось смішне, цікаве.

Вправа "Дзеркало"

Група підлітків-учасників розбивається на пари ведучий-"дзеркало". Ведучий починає повільно виконувати певні рухи, "дзеркало" намагається їх скопіювати. Потім учасники міняються ролями.

Відбувається групова дискусія: "Якими засобами ми спілкуємось?".

Робиться висновок про те, що спілкування може бути різним, навіть без слів; про необхідність бути уважним до невербальних елементів спілкування.

Потім ведучий розповідає про культурні відмінності у застосуванні жестів і поз.

Вправа "Розмова через скло"

Група підлітків розбивається на пари. Одним парам ставиться завдання спробувати без слів запросити інших в кіно; другим - з'ясувати завдання з математики. Причому пари не повинні знати, що пропонувалось іншим. Учасники намагаються домовитись поміж собою таким чином, немов між ними знаходиться товсте скло, через яке вони не можуть почути один до одного.

Обговорення: розпитати підлітків, чи зрозуміли вони один одного, чи змогли домовитись. У найбільш успішних гравців з'ясувати, як це їм вдалось.

Вправа "Затримай підопічного"

Група підлітків-учасників поділяється на дві половини: одні учасники сидять на стільцях, розташованих по колу, інші - стоять у них за спинами. Причому один стоїть і не має пари, стілець перед ним порожній. Його завдання: тільки очима, без слів, домовитись з будь-ким із тих, хто сидить і "переманити" його на свій стілець таким чином, аби цього не помітив "напарник" підлітка, який сидить, завдання якого - затримати "підопічного" (без застосування грубої фізичної сили).

Домашнє завдання: зробити спостереження за різноманітними елементами невербальної комунікації в різних ситуаціях за участі різних людей.

Заняття 5

Мета і хід заняття:

продовження відпрацювання навичок використання невербальних елементів спілкування;

виділення зон психологічного комфорту.

Учасники тренінгу вітають один одного, а потім проходить обговорення домашнього завдання.

Вправа "Шаради"

Один із учасників зображує мімікою та жестами якусь фразу, а інші намагаються відгадати її зміст. Той з підлітків, хто першим зрозумів фразу, стає "зображуючим".

Вправа "Розмова в парах на різних дистанціях"

Учасники поділяються на пари. Їм пропонується провести розмову на будь-яку визначену тему. Спочатку вони стоять у різних кутах кімнати, потім продовжують розмову, стоячи впритул один до одного. Потім підліткам-учасникам пропонується зайняти найбільш комфортну для них дистанцію.

Обговорення: учасники гри повинні відповісти на питання, коли вони почувались дискомфортно?

Вправа "Плутанина"

Підлітки міцно беруться за руки, утворюючи коло. Група починає "заплутуватися", поки не зможе зробити жодного руху. Ведучий "розплутує" групу.

Після гри учасникам надається можливість розповісти про свої переживання і спостереження, що з'явились протягом гри.

Домашнє завдання: підійти до незнайомих людей з будь-яким запитанням (вияснити котра зараз година, як пройти в якомусь напрямку, за якоюсь адресою), при цьому встановлювати різні дистанції. Поспостерігати, як реагують незнайомі люди на вторгнення в їх зону психологічного конфлікту.

Заняття 6

Мета і хід заняття: знайомство з поняттям "активне слухання", визначення ознак уміння і невміння слухати один одного.

Вправа "Оповідач-спостерігач-слухач"

Група учасників поділяється на "трійки": "оповідач-спостерігач-слухач".

Оповідач говорить на визначену тему, слухач намагається застосувати навички слухання, спостерігач після закінчення вправи повідомляє, наскільки це вдалося слухачу. Потім учасники міняються ролями.

Обговорення результатів: відмічаються найбільш успішні учасники.

Домашнє завдання: підліткам пропонується спробувати застосувати у розмові з батьками вміння активно слухати, а на наступному занятті повідомити про результати.

Заняття 7

Мета і хід заняття:

знайомство з етапами розмови;

визначення ролі вербальних і невербальних компонентів у вмінні розпочинати, підтримувати і припиняти розмову.

Вправа "Гімнастика"

Ведучий запрошує всіх учасників встати перед ним таким чином, аби всім підліткам було зручно. Потім ведучий пропонує присутнім повторювати ті дії, які він виконує.

Обговорення засобів розпочинати розмову за різних обставин і ситуацій: як продемонструвати бажання підтримувати або уникнути небажаної розмови.

Вправа

У центрі групи стоїть один із підлітків-учасників і намагається зав'язати розмову, а інший - підтримати її або відмовитись від участі. Інші присутні спостерігають і оцінюють його дії.

Обговорення результатів: робляться висновки про те, як краще розпочати розмову в різних життєвих ситуаціях, як її підтримати, як завершити.

Вправа "Начальник і підлеглий"

Умови для учасників: "Ви звертаєтеся до керівника, аби з'ясувати, коли можна піти у відпустку. Начальник вже прийняв рішення, але з якихось мотивів не хоче говорити передчасно".

Вправа на інтенсивну фізичну взаємодію

Група підлітків-учасників сидить на стільцях, розташованих по колу. Ведучий повідомляє: "Зараз, за моєю спеціальною командою, ви всі заплющите очі і поміняєтеся місцями з тим, хто сидить навпроти вас. Виберіть подумки одного із учасників, не подаючи сигналів, що обрали саме його. Запам'ятайте, де він сидить. Отже, заплющуйте очі і починайте".

Вправа "Захват ініціативи під час діалогу"

Двоє підлітків сідають у центрі кола, утвореного іншими учасниками. Один із них розпочинає діалог довільною реплікою. Інший повинен підхопити розмову, але при цьому зробити все, аби якомога швидше переключити співбесідника на свою тему.

Обговорення результатів виконання вправ.

Заняття 8

Мета і хід заняття:

знайомство з поняттями "впевненість у собі", "невпевненість", "агресивність", їх тлумачення;

навчання вмінню відрізняти агресивну, невпевнену, впевнену, толерантну поведінку, яку демонструють інші;

акцентуація на ситуаціях, за яких люди частіше за все відчувають невпевненість у собі;

спроба відтворити поведінку впевненої людини.

Вправа "Ловля молі"

Ведучий вказує на одну з учасниць гри, репрезентуючи її як "господиню, яка запросила присутніх для того, аби всі разом допомогли їй позбавитися молі". Потім ведучий пропонує всім "вбити по 10 штук молі" і демонструє, як треба "вбивати цю комаху", плескаючи в долоні, по плечах і головах учасників, по речам, що знаходяться в приміщенні. Усі присутні беруть участь у цьому дійстві.

Вправа "Гості: День народження!"

Кожному з "гостей" вручається білетик, де вказано, як поводитися під час проведення цієї гри. Зміст білетика зберігається в таємниці до кінця гри, і лише потім, під час обговорення, можна дізнатися, що і кому пропонувалося робити.

Серед усіх ролей є або невпевнена в собі, або агресивно налаштована, або впевнена в собі людина.

Обговорення вправи: учасники відгадують, які типи поведінки були продемонстровані усіма членами групи.

Групова дискусія: чи доводилось вам відчувати невпевненість в собі? у яких ситуаціях? що таке невпевненість в собі?

Вправа "Начальник-співробітник-підлеглий"

Учасники працюють парами.

Завдання: звернутися до напарника з проханням, демонструючи різноманітні стилі поведінки:

дуже впевнено, ставлячи себе вище за інших;

поступаючись співбесіднику, немовби підкорюючись;

із почуттям власної гідності, але без виклику.

Кожен підліток-учасник повинен спробувати себе в усіх варіантах поведінки.

Домашнє завдання: під час розмови поспостерігати, який стиль поведінки притаманний вашому співбесіднику.

Заняття 9


 
 

Цікаве

Загрузка...