WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Організація психолого-педагогічного супроводу. Тренінг особистісного розвитку та виховання підлітків - Реферат

Організація психолого-педагогічного супроводу. Тренінг особистісного розвитку та виховання підлітків - Реферат

Організація психолого-педагогічного супроводу. Тренінг особистісного розвитку та виховання підлітків

Виховні функції в загальноосвітньому закладі виконують усі педагогічні працівники, проте основна роль забезпечення виховного процесу належить класному керівникові

Класний керівник як педагог, який має великі можливості для впливу на розвиток особистості дитини, повинен приділяти особливу увагу проблемам гуманістичного, особистісно зорієнтованого виховання, створювати необхідні умови для формування у підлітка вищих духовних цінностей.

Для сучасної школи одним із основних чинників виховання залишається слово, особливо слово вчителя, класного керівника, монолог дорослої людини, яка знає відповіді на всі питання.

За даними проведеного дослідження сьогодні монологи, навіть найбільш вдалі, не справляють великого враження на підлітків, особливо із проблемних сімей. Натомість найбільш вдало діє діалогічна форма спілкування, в процесі якої йде спільний пошук істини. Саме на забезпечення ефективного діалогу класного керівника, вихователя, шкільного психолога з дітьми спрямоване застосування "Тренінгу особистісного розвитку та виховання підлітків із проблемних сімей", його план і програма, при розробці яких були використані деякі теоретичні та методологічні підходи І. Головченко і О. Лідерса.

Загальна ідея цього тренінгу полягає в подоланні труднощів, що з різних причин відчуває проблемний підліток у спілкуванні з батьками, вчителями, іншими дорослими, однолітками. Він націлений навчити підлітків спілкуватись таким чином, аби це не призводило до виникнення конфліктних ситуацій; для запобігання моральним переживанням, душевному дискомфорту.

Мета застосування тренінгу спрямована на формування у підлітків із проблемних сімей навичок спілкування, яких йому бракує, обговорення з ним проблем взаємодії з іншими людьми, як дорослими, так і ровесниками, для запобігання міжособистісних конфліктів.

Засоби, які використовувались при розробці тренінгу: групові дискусії, міні-лекції, рольові ігри, ігри, спрямовані на інтенсивну фізичну взаємодію, робота в парах, трійках, групах.

Під час проведення групової дискусії проблемні підлітки мають можливість висловити свою думку з обговорюваної проблеми, вони вчаться формулювати свої думки, аргументувати своє бачення поставленої проблеми, сперечатися, не ображаючи опонентів, критикувати точку зору інших, не переходячи на особистості.

Після кожної рольової гри необхідно провести обговорення. Проблемні підлітки діляться враженнями стосовно того, як вони почувалися в тій чи іншій ролі, намагаючись мотивувати свої вчинки. Це дає можливість розвивати у них спостережливість, навчитися пояснювати поведінку інших, дивитись на міжособистісну ситуацію очима партнерів по тренінгу.

Ігри на інтенсивну фізичну взаємодію слугують для посилення інтересу у проблемних підлітків, підвищення працездатності, зняття напруги, відпочинку, покращання взаємостосунків у групі.

До програми тренінгу включені також міні-лекції, оскільки повідомлення в доступній формі про ті чи інші закономірності, феномени, властиві людям взагалі, з одного боку, певним чином допомагає зняти деякі фобії, що характерні для підлітків із різних типів проблемних сімей (страхи, хвилювання, тривожність тощо), без прямого обговорення їх власних переживань, а з іншого - підвищити почуття впевненості в собі, якщо теоретичний підхід підтверджує здогадки і припущення самого підлітка (Яничева Т.).

Форма проведення тренінгу особистісного розвитку та виховання підлітків із проблемних сімей

Програма складається з 12 занять, кожне заняття триває 45 хвилин і відбувається один раз на два тижні.

Якщо виникає потреба, а підлітки - учасники тренінгових занять - не заперечують, то час проведення може бути подовжений.

Кількість учасників тренінгової групи 10-12 школярів.

Кожне тренінгове заняття складається з чотирьох частин:

початок;

розігрів;

основний етап;

рефлексія.

Бажано проводити заняття в такому приміщенні, де стільці стояли б, утворюючи коло.

Кожне заняття складається з двох етапів: перший - безпосередньо тренінгова робота, другий - релаксація, обговорення ходу та результатів заняття у довільній формі.

Проблемні підлітки мають можливість висловлювати свої думки щодо подій під час проведення заняття, відбувається зворотний зв'язок між учасниками тренінгу, який іноді набуває характеру "відстроченого зворотного зв'язку": коли підлітки раптом згадують (наприклад, після сьомого заняття), що трапилось на третьому зібранні, таким чином викликаючи жваву дискусію.

Попередній та кінцевий контроль

У якості попереднього контролю використовувались усні звіти (рефлексія) учасників в кінці заняття, коли уточнювались основні складнощі, відмічались найбільш цікаві, пам'ятні події.

Це дає змогу проблемним підліткам усвідомити свої успіхи, особистісні зміни, якщо такі відбувались, а ведучому - намітити план використання цих досягнень в подальшому, контролювати ефективність тренінгового процесу.

Для кінцевого контролю застосовувалась анкета І. Головченко, яка пропонувалась проблемним підліткам на останньому занятті, а також методика "Самооцінка", розроблена на основі такої О. Лідерсом.

Програма проведення тренінгу особистісного розвитку та виховання підлітків із проблемних сімей

Заняття 1

Мета і хід заняття:

знайомство ведучого тренінгу з проблемними підлітками;

знайомство учасників поміж собою;

розповідь про тренінг, його мету і завдання;

розробка правил та умов роботи в групі;

презентація тематичного плану і програми тренінгу особистісного розвитку та виховання підлітків з проблемних сімей.

Акцент робиться на педагогічній допомозі і підтримці, психологічному супроводі підлітків у вирішенні їх особистісних проблем, розвитку навичок спілкування, впевненості в собі.

Домашнє завдання: зібрати всі доступні відомості щодо власного імені.

Заняття 2

Мета і хід заняття: створення сприятливої, емоційної атмосфери взаємосприйняття і довіри під час спілкування між проблемними підлітками-учасниками тренінгу.

Учасники розповідають про своє ім'я, аби всі познайомились і запам'ятали один одного.

Питання до учасників:

Про що б ви хотіли поговорити на заняттях?

Відповіді фіксуються на дошці, проводиться їх обговорення.

Вправа "Інтенсивна фізична взаємодія"

Група підлітків сидить на стільцях, розташованих по колу. Ведучий (або доброволець з учасників) стоїть у його центрі, оскільки вільний стілець для нього відсутній. Ведучий об'являє, хто буде мінятись місцями. Наприклад, "Міняються місцями ті, хто в чорних черевиках". Всі, хто відповідає даній умові, встають зі своїх стільців і швидко міняються місцями з кимось із присутніх. Ведучий у цей час повинен зайняти стілець, що звільнився. Підліток, який залишився без стільця, стає ведучим.

Представлення

Група підлітків поділяється на пари, в яких якнайповніше кожний презентує себе своєму партнеру. Завдання: підготуватися до презентації свого партнера всій групі. При цьому головне - розпізнати індивідуальність партнера, розказати про нього так, аби всі учасники його запам'ятали. Потім всі знову сідають на стільці по колу, а представлення починається спочатку.

Запам'ятовування ритуалу завершення заняття

Всі учасники встають у щільне коло, кладуть один одному руки на плечі і говорять: "До побачення".

Заняття 3

Мета і хід заняття:

продовження знайомства з учасниками;

підвищення групової згуртованості;

навчання знімати бар'єр з вияву почуттів і емоцій.

Привітання

Кожен учасник вимовляє своє ім'я, але з різною інтонацією. Завдання: "не повторюватись".

Проводиться перевірка запам'ятовування імені. Підліток-"доброволець" стає у центр кола, ведучий просить всіх учасників встати спиною до "добровольця".

Завдання: слід упізнати підлітка-учасника тренінгу зі спини, підійти до тих, чиї імена "добровольцю" відомі, покласти їм руку на плече і сказати: "Привіт, ти... ". Якщо ім'я названо вірно, останній повинен повернутись до "добровольця" обличчям, посміхнутись йому і сісти на стілець. Тим, хто не запам'ятав усі імена, надається допомога.

Гра "Сліпий і поводир"

Група підлітків розбивається на пари "сліпий-поводир". "Сліпий" заплющує очі. Завдання "поводиря": провести "сліпого" по будівлі, де відбувається заняття (остерігаючи "сліпого", попереджаючи про повороти, сходи і т. ін.), запропонувати відгадати різні об'єкти на шляху, запитуючи: "Що це таке?". Потім учасники міняються ролями.

У ході обговорення необхідно запитати учасників: чи не було їм лячно? чи впевнено вони почувалися? наскільки легко вони довірились один одному? наскільки переймалися відповідальністю за безпеку іншого? які були їхні відчуття при тактильній формі знайомства з предметами?

Обговорення з підлітками-учасниками, що їм заважає бути щирими з іншими людьми? що, на їх думку, сприяє відкритості у спілкуванні з іншими людьми?


 
 

Цікаве

Загрузка...