WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Організація процесу навчання в умовах полісистемної школи - Реферат

Організація процесу навчання в умовах полісистемної школи - Реферат

У цілому організація навчання в умовах вільної педагогічної системи Л. Н. Толстого спрямована, у першу чергу, на розвиток у молодших школярів пізнавального інтересу й розуміння.

Таким чином, спираючи на представлений вище теоретичний і практичний матеріал по організації процесу навчання на початковій стадії полісистемної школи "Еврика-розвиток" у класах розвиваючого навчання і вільної педагогіки, можна зробити висновок, що в умовах початкової школи реалізація ідеї індивідуальної освітньої траєкторії, розроблена педагогічним колективом школи, пов'язана насамперед з реальним вибором для учнів базового способу навчання і створенням спеціальних педагогічних умов для пріоритетного розвитку у школярів функції мислення або розуміння відповідно до зробленого вибору.

Організація процесу навчання в середній школі

В умовах середньої школи "Еврика-розвиток" подальша реалізація індивідуальної освітньої траєкторії учнів пов'язана з продовженням навчання в обраній ними освітній системі, з одного боку, і з можливим розширенням освітньої діяльності, з іншого. Зупинимося на кожній з виділених нами сторін процесу навчання в середній школі докладніше.

Експериментальні класи вільної педагогічної системи Толстого торік уперше перейшли на середній ступінь нашої школи. Учителями, які працюють у цих класах, проводиться велика творча робота з написання спеціальних методичних посібників, що дозволяють разом із освоєнням обов'язкової для всіх школярів навчальної програми зберегти в середній ланці сам дух "вільної школи", або, як називав Л. Н. Толстой, педагогічної лабораторії.

"У кожній зі шкіл неодмінною умовою є дисципліна, що забороняє дітям говорити, запитувати, обирати той чи інший предмет навчання, одним словом, прийняті всі міри для позбавлення вчителя можливості робити висновки про потреби учнів. Примусовий устрій школи виключає можливість усякого прогресу... Тільки коли досвід буде основою школи, тільки тоді, коли кожна школа буде, так сказати, педагогічною лабораторією, тільки тоді школа не відстане від загального прогресу", - писав він у своїй роботі "Про народну освіту".

Задача пошуку і розробки нового дидактичного матеріалу, що відповідає цій ідеї Л. Н. Толстого про школу як педагогічну лабораторію (але не розробленої ним самим для рівня середньої школи, тому що концепція "вільної школи" оформлялася Толстим у теорії і практичній діяльності лише на прикладі Яснополянской початкової школи), трохи полегшується для сучасного вчителя нашої школи тим, що педагоги самі обирають цю освітню систему тільки в тому випадку, якщо вона збігається з їх ціннісними уявленнями про дитину, сутністю освіти, психофізіологічними можливостями і ресурсами в оволодінні предметним знанням - загалом, відповідно до їх власного ідеального уявлення про педагогіку.

Традиційно центральним місцем курсу "Розвиток мови" у 5-му класі було вивчення функціональних стилів мови. Учителі вільної педагогіки, слідом за Бахтіним, вирішили, що функціональні стилі є не що інше, як жанрові стилі визначених сфер людського спілкування. Вивчення стилів і відчуття стилів як того людського матеріалу, з якого будується висловлювання, нерозривно пов'язане з жанром мови.

Уроки розвитку мови з теми "Стилі мови" основані на грі з вторинними (ідеологічними) жанрами ділової і наукової мови: математична задача, інструкція, прогноз погоди, оголошення, медичні й кулінарні рецепти тощо. Це строго нормовані і легко пізнавані жанри.

Але це нудні, з погляду художньої виразності, жанри піддаються відстороненню, створюють гостре відчуття стилю, тому що самі процеси відсторонення відбуваються як у житті, так і на уроках за рахунок вторгнення іншого стилю (часто розмовного) у звичний, для даних жанрів мови науково-діловий стиль.

Отримані "дивні" тексти мають естетичний ефект: вони смішні. У дитячій літературі цей прийом яс-краво демонструє Г. Остер у "Шкідливих радах" (інструкціях навпаки) і в смішних математичних задачах. Наводимо декілька прикладів.

Задача

У Катрусі було 20 великих хрямзиків і 12 маленьких. Коли вона довідалася, що це таке, вона усі свої хрямзики кинула і відскочила подалі. Від якої кількості впавших на землю хрямзиків від-скочила дівчинка?

Питання

Якого жанру цей текст? Здавалося б - задача, адже її можна вирішити. Або це дотепний текст?

"Хрямзики", "відскочила від них подалі" - це слова мовного стилю. Щоби відокремити один стиль від іншого, потрібно попросити учнів зробити цю задачу реальною. А можна, навпаки, запропонувати звичайну задачу і зробити її кумедною.

Дотепний текст, побудований на поєднанні стилів, допомагає побачити і позначити границі різних стилів. Наприклад, такий типовий для газети "Комерсант" прогноз погоди: "У Саратові спочатку холодно, але і на його вулицях до кінця тижня відбудеться свято, що, імовірно, зробить їх багатолюдними. Тому, що при -3 гуляти приємніше, ніж при -10. Хоча, кому що подобається. А на останок - невеличкі снігові опади".

Учні 5-х класів вільної педагогіки нашої школи "Еврика-розвиток" самі робили спроби вигадати дивні й кумедні інструкції, переробляли серйозні задачі, прогнози погоди, рецепти тощо. От деякі з них.

Прогноз погоди

У Москві вдень - 80 морозу; порада: сидіти вдома.

Уночі - 80 тепла; порада: відкривати вікна й двері, а якщо немає ні того, ні іншого - спати на відкритому повітрі.

Рецепт для хазяїна черевика, що хоче їсти

Насипати в банку п'ять цвяхів, подрібнити їх молотком, посипати гайками і налити до країв водою. Дати черевикові. Тоді черевик перестане хотіти їсти. Приймати п'ять разів на добу по одній склянці.

Інструкція для тих, хто хоче політати

Треба купити кульку, надути. Не летите? Купіть десять кульок, надуйте. Що, злетіли? Щасливого польоту! Ви взяли голку? Ні?! Тоді вам доведеться залишатися на небі, поки вас не врятують. Що? У вас цвях, тоді проткніть кульки ... усі, крім одної.

У результаті цієї роботи учні відкрили деякі секрети кумедного.

Присутність у діловому тексті нової, невластивої йому мети - розбудити почуття читача, впливати на них.

Наявність у діловому тексті незвичайних, придуманих автором слів ("У кожнім пусике лежать три фарика, у кожнім фарике - п'ять бляк, а в кожнім бляке по двох хрунечка").

Стилістично невідповідні слова: у математичній задачі - "задушевна пісня", у прогнозі погоди -слова з мовного або художнього стилю.

Неадекватний опис героя в офіційно-діловому тексті.

Фантастичний або незвичайний сюжет у діловому тексті (до Петра Павловича на роботу приходить примара).

Неофіційна точка зору, голос автора в офіційно-діловому тексті.

Ці секрети дозволяють учням вільніше і сміливіше складати тексти, а за реакцією слухачів побачити реакцію на придуманий ними текст.

Ці вправи п'ятикласників є сходинкою до більш успішного створення власних художніх (і не тільки пародійних) текстів згодом.

У такий спосіб побудована робота з розвитку мови дозволяє дати поняття стилю, а не просто набір ознак того або іншого стилю. Це - реальний крок до розуміння естетичної категорії смішного. Дотепне слово розкриває особливий аспект світу як цілого. Зона контакту різних мовних жанрів на рівні стилів створює комічний ефект.

Досвід відкриття дитиною секретів смішного, реалізація їх в авторських текстах відповідає, по-перше, його потребі спілкуватися за допомогою письмових текстів; по-друге, дає підліткові розуміння значення власного усного мовлення, що складається з розмовної мови і жаргонів, і, по-третє, дає йому можливість адекватно розуміти й аналізувати комічні тексти класичної літератури.

Педагогіка Толстого стає способом життя і самих дорослих, відповідно до якого вони вибудовують процес навчання в класі. Професійне виявляється тісно пов'язаним з особистим. Це одна з головних умов реалізації вільної педагогіки узагалі.

Тому наші вчителі й автори колективного проекту вільної педагогіки прийшли до такого кроку, що дозволяє виявити їхню індивідуально-професійну сутність, як публікація педагогічних творів учителів.

Цей жанр відкритого рефлексивного педагогічного щоденника поступово стає традиційною і невід'ємною частиною реалізації ідей вільної педагогіки Л. Н. Толстого в нашій школі.

У класах розвиваючого навчання в середній школі продовжується процес становлення навчальної діяльності. Якщо на першому етапі вчителям початкових класів вдалося реалізувати основні принципи системи розвиваючого навчання, то до кінця 5-го класу в більшості учнів сформуються основні механізми навчальної діяльності. "Це означає, що основними рушійними й змістостворюючими мотивами навчання для учнів буде виступати учбово-пізнавальна зацікавленість; вони будуть здатні визначати зміст чергової навчальної задачі і знаходити засоби й способи її рішення; свідомо контролювати свої дії і критично оцінювати їхні результати".


 
 

Цікаве

Загрузка...