WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Організація евристичного навчання - Реферат

Організація евристичного навчання - Реферат

2. Виділяються основні види діяльності учнів у навчальному курсі, за яким проводиться урок, конкурс чи олімпіада. Наприклад, в англійській мові такими видами діяльності є читання, письмо, говоріння, аудіювання. Кожний із видів діяльності містить у собі окремі дії-елементи, що можуть стати основою завдання. Вибираються ті з них, що мають найбільше відношення до позначених освітніх об'єктів.

3. Фіксується форма можливого освітнього продукту, що буде створений учнями при виконанні евристичного завдання. Наприклад, від учнів потрібно висунути гіпотезу, запропонувати свій спосіб, знайти закономірність, скласти таблицю, запропонувати алгоритм, розробити програму, визначити поняття, розробити гру, намалювати образ. Зрозуміло, що учень буде створювати свій продукт стосовно одного з освітніх об'єктів, що визначені в п. 1, і з використанням одного з тих видів діяльності, що позначені в п. 2.

4. Визначаються евристичні методи, за допомогою яких передбачається виконання учнем завдання. Іноді ці методи прописуються в завданні явно, наприклад: "Для рішення цієї задачі застосуйте метод гіперболізації", але можуть бути присутні й у неявному вигляді. Евристичне завдання дає можливість учням знайти найбільшу кількість тих чи інших методів рішення завдання, наприклад: "Запропонуйте якнайбільше способів додавання однозначних чисел із переходом через десяток" або "Придумайте кілька способів визначення швидкості польоту горобця".

5. Евристичне завдання записується в загальному структурному вигляді. У формулюванні явно вказуються: об'єкт завдання (явище тяжіння, інфляція й ін.), передбачувані види діяльності учня (дослідження кинутого аркуша паперу або росту курсу долара), очікуваний продукт (закономірність падіння аркуша паперу або курсу долара) та його форма (запропонуйте формулу взаємозалежності введених вами величин тла економічних факторів).

6. Текст завдання формується та шліфується з урахуванням його цікавості, захопливості, доступності для учнів. Способів формулювання евристичного завдання може бути скільки завгодно багато, наприклад: знайди причину походження, вирішення протиріччя, "чому так, а не інакше", "виключення із правила", "якби", "нехай неможливе стане можливим", яка закономірність, склади модель, досліджуй реальність тощо. "Сухе" формулювання змістовного завдання можна попередньо "оживити" казковим, фантастичним чи побутовим сюжетом ("На Землю прилетів інопланетянин", "Колобок зустрівся з піццею" і т. д.). Важливо, щоб цікавість або удавана простота завдання припускали можливість прояву здібностей учнів з будь-яким рівнем підготовки.

7. Визначається назва завдання чи олімпіадної номінації. Тут два шляхи:

назва номінації визначається спочатку, і саме завдання потім підлаштовується під неї;

спочатку складається завдання, потім для нього відшуковується найбільш підходяща назва номінації.

У назві номінації може бути відбитий як об'єкт, так і вид діяльності. При складанні завдань корисний прийом, коли одна номінація одержує кілька форм вираження завдання для різних вікових категорій дітей з урахуванням їх специфіки.

Форми вираження завдань можуть відрізнятись:

різними видами діяльності (наприклад, молодшим учням пропонується скласти загадку про вибраний об'єкт, більш старшим - розробити кросворд або дидактичну гру, випускникам - провести дослідження на дану тему);

різним рівнем чи обсягом створюваного учнями продукту (молодші малюють образ числа "3", старші - його символ, випускники - проводять його комплексне дослідження - арифметичне, геометричне, лінгвістичне).

При розробці завдання продумуються критерії оцінки його виконання, тобто визначається, які параметри створеного учнем продукту будуть оцінюватись. Наприклад, якщо завдання припускає відшукання закономірності, то критеріями оцінки можуть бути: кількість виявлених учнем взаємозалежних елементів, оригінальність виявлених зв'язків між ними, відображення цих зв'язків у формулі чи описі. Крім того, завжди є універсальні критерії оцінки творчої роботи: світоглядна глибина, самобутність, багатоваріантність підходів, відповідність умові завдання, оригінальність форми представлення результату тощо.

Одним з важливих умінь учителя творчої орієнтації є вміння переводити традиційні "закриті" завдання у відкриті. Якщо вчитель освоїть таку процедуру, то його учні будуть знаходитись у стані творчості завжди - на уроках, під час контрольних робіт чи заліків, при виконанні домашньої роботи, протягом усієї своєї освітньої діяльності.

Щоб організувати евристичну діяльність учнів, одного формулювання відкритого завдання може бути недостатньо. При відсутності навичок самоорганізації продуктивної діяльності у школярів можуть виникнути ускладнення в одержанні якісного освітнього продукту. У цьому випадку допомагають алгоритмічні розпорядження та рекомендації, які задають учням етапи або напрями їхньої евристичної діяльності (але не її зміст!).

Наприклад, у дослідженні Н. Одинцової (1995) про навчання фізики у старших класах розроблено метод теоретичного пророкування, що має, на наш погляд, евристичний зміст. Автор використовує спеціально розроблені узагальнені плани дій учнів, виконання яких дозволяє "навести" їх на пророкування законів та інших теоретичних конструкцій. Алгоритмічні розпорядження мають на меті допомогти учням у поетапній підтримці їхньої творчості (Андрєєв, 1988). У той же час ряд педагогів розрізняють алгоритми й евристики за їх дидактичними функціями. Так, Ч. Куписевич алгоритмом називає правило поведінки, що обов'язково приводить учня до мети, а евристикою - відхід від стереотипних рішень, що не завжди приводить до потрібних результатів. В останньому випадку під результатом мається на увазі традиційний предметний результат, наприклад, знаходження загального дільника двох натуральних чисел. У нашому випадку під результатом мається на увазі набагато ширший спектр освітніх продуктів учня, наприклад. придумане ним правило знаходження загального дільника різних чисел. Саме з метою допомогти учню сконструювати власне правило вчитель пропонує йому відповідний алгоритм, що допомагає досягти мети, вираженої не обов'язково у вигляді заздалегідь відомого вчителю результату. Алгоритм конструювання математичного правила забезпечує створення дітьми власних правил різного рівня та якості, які вчителю можуть бути заздалегідь невідомі.

У нашому дослідженні розроблялись й успішно застосовувались алгоритми та розпорядження для учнів по виконанню ними різних видів евристичної діяльності: дослідженню об'єктів, конструюванню правил і закономірностей, проведенню наочних демонстрацій, постановки цілей, здійсненню рефлексії й інших видів творчих робіт. Застосування алгоритмів і правил саме по собі не є ознакою продуктивного чи репродуктивного навчання, воно визначається специфікою та результатом діяльності, що задає алгоритм.

Наводимо приклад алгоритмічного розпорядження для учнів про дослідження освітнього об'єкта - феномена. Під феноменом тут мається на увазі незвичайне явище у природі, культурі, науці, у будь-якій освітній галузі.

1. Позначте виявлений вами феномен поняттям, малюнком або символом.

2. Опишіть свої почуття й думки, що виникли при спостереженні феномена.

3. Виразіть незвичайність феномена, ту його суть, що відрізняє його від інших схожих явищ.

4. Сформулюйте запитання чи проблему, які у вас виникли.

5. Складіть план свого подальшого дослідження феномена.

6. Запропонуйте версію, гіпотезу, що пояснює феномен.

7. Зробіть висновки з дослідження. Проведіть рефлексію діяльності та виконайте її самооцінку.

Опорні технологічні рекомендації - найважливіший засіб організації творчої роботи учнів, орієнтована основа їхньої діяльності. Алгоритмізація дій уданому випадку не заважає, а сприяє індивідуальній самореалізації учнів. Репродуктивно передані учням способи дій дозволяють їм діяти на технологічній основі з гарантованим результатом.


 
 

Цікаве

Загрузка...