WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Наступність початкової, дошкільної та середньої освіти - Реферат

Наступність початкової, дошкільної та середньої освіти - Реферат

П'ятикласникам у школі і цікаво, і тривожно: хочеться бути активним, розумним і незалежним, потрібним і успішним; хочеться, щоб новий учитель побачив і оцінив все саме найкраще в них.

Розглянемо ситуації з життя п'ятикласників.

1. Маленька Діна спускається з третього поверху сходами, обережно притуляється до стіни, із тривогою торкаючись до пробігаючи мимо "здоровенних" старшокласників. Проходивши мимо, учитель вітається з дівчинкою, запитує, де у неї повинен бути урок, упевнено бере за руку і проводжає до кабінету. По дорозі Діна задає питання, які чує у школі майже кожен дорослий: "А ви хто? Ви будете у нас щось викладати? А по яким дням ви буваєте у школі?".

2. Оля відповідальна і дуже скромна дівчинка, ось уже другий день відносить журнал 5-го "А" класу додому - бо так безпечніше, не пропаде. Завуч школи випадково побачила, як Оля заштовхує журнал в портфель, який ніяк не закривається. "Ти додому його несеш? Ти що? Це ж важливий документ!" У Олі закапали сльози. "Звісно, спасибі, ти не розгубилась. Уберегла журнал, але наступного разу..." - сказала Ольга Миколаївна й розповіла про правила зберігання шкільної документації.

3. На занятті у психолога Катя малює фарбами малюнок ситуації щастя. "Учителька математики похвалила мене на уроці. Раніше у мене все було добре з математики. А тепер усе по-іншому", - переживає п'ятикласниця.

4. Саша, тільки після дзвоника встигнувши купити булочку в буфеті (старшокласники виштовхали його в кінець черги), тепер стоїть у коридорі й не розуміє, куди ж ділись усі діти з кабінету та який наступний урок. Він не пам'ятає, як звуть нову вчительку, і не знає, що ж робити далі.

5. Учитель інформатики розповідає про 5-й "А". "Діти активні, добрі, розумнію, смішні, але маленькі. У деяких ще ноги до підлоги не достають, коли вони займаються в комп'ютерному кабінеті на стільцях старшокласників. Сьогодні по доброті душевній вирішили допомогти й виключили всі комп'ютери після того, як я сказав, що урок закінчився. Мені прийшлось усе переробляти: усе знову включати, загружати, і виключати - це ж система, тому затримався на цілий урок".

Що переживають у цих ситуаціях діти?

Діна погано орієнтується у школі, для неї, як і для інших дітей, в новій ситуації навчання дуже необхідний дорослий, який виділяє її серед інших, звертає увагу тільки на неї, утримуючи тим самим почуття безпеки і до школи.

Оля, чекаючи похвали зі сторони педагога, відчула провину і тепер невпевнена у правильності своєї поведінки. Хоча ніхто ніколи не пояснював, що робити в подібній ситуації.

Катя розгублена, тому що вчителя пред'являють різні вимоги. Вона проявляє велике хвилювання в навчальній ситуації, постійно чекає задовільної оцінки зі сторони педагога.

Саша невпевнений у правильності своєї поведінки, погано орієнтується у шкільному приміщенні та не знає, де подивиться розклад занять.

5-й "А" клас не знає правил поведінки в комп'ютерному класі.

Звісно, є діти, які легко й вільно вливаються в систему шкільного життя, вимог, норм і соціальних відношень, але більша половина учнів 5-х класів відчувають дезадаптацію: становляться неуважними, безвідповідальними, тривожними, невпевненими в собі, гірше навчаються в порівнянні з початковою школою, відчувають труднощі у спілкуванні з ровесниками та вчителями.

Учителям теж важко запам'ятати всіх учнів в умовах великої школи і швидко впізнавати дітей, щоб успішно організувати навчання і спілкування, переключитися з психологічних особливостей випускників школи 16-річного віку на можливості дітей 10-11-ти років.

Наскільки легко та швидко молодший підліток адаптується до умов середньої школи, залежить не тільки й не стільки від його інтелектуальної підготовки до навчання. Важливо, щоби були сформовані вміння та навички, даючи в результаті успішність адаптації:

осмислювати вимоги вчителя і співвідноситися їм;

установлювати міжособистісні стосунки з педагогами;

приймати та підтримувати правила життя класу і школи;

спілкування та належної поведінки з однокласниками;

упевненої поведінки;

колективної діяльності;

самостійного розв'язання конфліктів мирним шляхом;

самопідтримки;

адекватної оцінки своїх можливостей і здібностей.

Слід відзначити, що виділення саме цих навичок обумовлено не тільки теоретично, скільки багаторічними спостереженнями за дітьми в цей складний для них час - період адаптації середньої школи.

Головна мета - створювати умови, які дозволяють кожному п'ятикласнику як можна легше й радісніше вступити в новий етап шкільного навчання: підтримувати та розвивати в дітях цікавість до знань; допомогти їм спілкуватися з однокласниками та вчителями.

Окреслюються й задачі:

формування у дітей позитивної "Я-концепції" та стійкої самооцінки, зниження рівня шкільної тривоги;

формування стійкої навчальної мотивації дітей;

утворення класного колективу й формування єдиних обумовлених вимог;

підвищення рівня готовності до навчання, формування навчальних навичок;

освоєння дітьми шкільних правил;

формування норм і правил життя класу;

формування адекватних форм поведінки в нових шкільних ситуаціях;

розвиток соціальних і комунікативних умінь, необхідних для формування міжособистісних відношень один з одним, із новими вчителями та другими працівниками школи.

На першому етапі роботи основна увага приділяється формуванню колективу, навичок поведінки в нових шкільних ситуаціях, умінню орієнтуватись у приміщенні школи. Дуже важливо утворити у класі доброзичливу атмосферу. Найбільш ефективні на даному етапі наступні прийоми: надання допомоги в нових ситуаціях; надання допомоги в осмисленні досвіду співробітництва.

На другому етапі проводиться робота з основними проблемами осмислення нових правил. Важливішою задачею являється допомога дітям в осмисленні вимог учителів. Паралельно вирішується ще одна задача - встановлення міжособистісних стосунків із педагогами. На цьому етапі необхідно допомогти дітям відчути себе самостійним не тільки у спілкуванні, але й у діяльності навчання, тому можна виділити напрями роботи: формування конструктивного ставлення до невдач, помилок; аналіз уже набутих успіхів.

На третьому етапі формується поняття критеріїв оцінки усної та писемної роботи (правильність, акуратність, краса тощо), критеріїв ставлення педагогів до правил поведінки у шкільному кабінеті; до правил ведення зошитів; освоюються способи роботи, які дають високий результат. На цьому етапі починається робота щодо сприймання дітьми своїх негативних почуттів. Тому окрему увагу заслуговують прийоми зниження напруги у шкільних ситуаціях.

На четвертому етапі особливу увагу приділяють формуванню деяких навчальних навичок, зв'язних із самоорганізацією та самоконтролем у навчальній діяльності, продовжується робота над розвитком комунікативних умінь. На цьому етапі ми використовуємо прийоми, які дозволяють працювати над шкільною тривогою та хвилюванням, виникаючому в дітей у різних ситуаціях на уроках.

На п'ятому етапі відбувається осмислення особистісних цілей на період навчання в 5-му класі. Підбиваються підсумки групової роботи.

Критеріями ефективності занять виступають: зниження рівня шкільної тривоги; підвищення рівня колективізму; позитивна динаміка емоціонального розвитку дитини, характеризується ростом ступеня осмислення почуттів; гармонізація образа "Я" (позитивна самооцінка); підвищення впевненості в собі та своїх можливостях; формування в дітей позитивного ставлення до школи, до вчителів і однокласників.

Методи і техніка:

рольові ігри;

дискусії;

малюнок (арт-терапія);

моделювання зразків поведінки;

метафоричні історії притчі.


 
 

Цікаве

Загрузка...