WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Програма ранньої профілактики хімічної залежності - Реферат

Програма ранньої профілактики хімічної залежності - Реферат

"Дума (2)". Наразі в депутатів відпустка, яку можна провести по-різному, якщо всім разом: а) поплисти на теплоході в тур по Середземному морю; б) полетіти в Південну Америку на екскурсію до пустелі Наска та на острів Воскресіння; в) полетіти в Єгипет на відпочинок і влаштувати екскурсію до пірамід; г) залишитись у місті та попрацювати в Макдональдсі, щоб іншого разу здійснити відразу дві подорожі; д) сидіти вдома й нічого не робити. Кожний депутат висловлює свою думку. Після чого всім необхідно прийняти таке рішення, яке всіх улаштовує.

"Міжнародна розмова по телефону". Двом добровольцям дається завдання встати в різних, найбільш віддалених місцях приміщення, уявити собі, що вони знаходяться в різних містах (на вибір учнів) і потім поговорити один з одним з умовою, що чутність недостатня. Теж завдання потім дається всім учням, яких розбили на пари і які також стоять далеко один від одного. Обов'язково детально обговорюються результати: як удавалось почути товариша, чому вийшов діалог.

"Виправлений телефон". Усі сідають у коло. Доброволець розташовується посередині. Ведучий говорить "на вухо" слово, яке передається по колу з обов'язковою умовою не спотворювати його. Коли той, хто стоїть посередині, почує передане слово, то міняється з тим, від кого його почув.

ТЕХНІКА НАВЧАННЯ

1. Особливості розвитку групи на перших (2-4) заняттях

Будь-яка група в даній роботі проходить п'ять фаз розвитку. Через ряд особливостей нашої методики на перших заняттях відбувається нетривала фаза встановлення норм (друге заняття, наприклад, цілком присвячене нормам поведінки у групі). Ця фаза повинна простежуватись особливо чітко протягом трьох занять, але в міру необхідності до неї можна повертатись і в подальшій роботі.

Фаза 1. Орієнтування

Якщо учасники не знайомі чи знайомі погано, необхідно познайомитись, представити себе. Навичці знайомства, утім, присвячене перше заняття, однак у процесі навчання учасники періодично будуть "знайомитись", але вже в нових рольових функціях.

Фразами, компліментами, за допомогою міміки, жестів, доброзичливого тону досягається комфортна обстановка. Детально конкретизується, чого очікують від учнів. Саме в цій першій фазі кожний повинен відчути себе в безпечній обстановці. Якщо цього досягти не вдається, то додатково вводиться яка-небудь спеціальна вправа, наприклад, на зав'язування знайомств, побудову дружніх відносин.

Фаза 2. Установлення норм і розв'язання конфліктів

Так чи інакше, але на початку заняття простежуються конфліктні ситуації між окремими учнями. Це нормальне явище, обумовлене утвердженням власного "Я" у групі, підкресленням своїх "власних меж". Шляхи вирішення конфліктних ситуацій різноманітні, у першу чергу залучення учасників конфлікту до участі в рольових іграх.

При подоланні конфлікту задача тренера не залишити когось із почуттям невизначеності й невирішеності ситуації. У цій же фазі визначаються або нагадуються норми взаємин: як досягати згоди один з одним і розв'язувати проблеми, які виникли.

Фаза 3. Продуктивна діяльність

Усі вирішують поставлену задачу заняття.

Фаза 4. Аналіз гри та заняття

Установивши зворотний зв'язок із класом, тренер визначає ступінь засвоєння матеріалу, закріплює необхідні навички.

Фаза 5. Заключна частина

Містить у собі ряд дій, спрямованих на логічне завершення заняття. Оцінку дають і учні, і тренер. Підбивається підсумок, робиться акцент на позитивних моментах роботи. Дається домашнє завдання.

2. Розподіл ролей у групі

Виділення основних ролей у групі обов'язкове. Вибір лідера проходить під спрямовуючим впливом тренера. Зазвичай лідер починає виділятись уже на першому занятті за висловленнями, поведінкою і особливо при грі в "павутинку". Потім вибирається помічник лідера. Його основна функція - допомагати в залученні до участі всіх без винятку учнів. Вибирається доповідач, який виступає від імені групи, наприклад, при підбитті підсумків заняття.

3. Основні принципи роботи ведучого групи

Активно спостерігати за роботою групи, при необхідності втручатись.

Залучати до роботи групи всіх учнів.

На обмірковування питання давати не менше 7 секунд, але не більше 10-ти.

Ставити тільки ті запитання, що вимагають розгорнутої відповіді, відповідями "так" чи "ні" не обмежуватись.

Необхідно постійно здійснювати зворотний зв'язок. На відповіді та репліки учасників тренер реагує подякою, перефразовуванням відповіді, кивками, посмішками.

Мова жестів тренера повинна з користю впливати на учнів.

Тренеру неприпустимо приймати загрозливу позу, робити сердите обличчя.

Тренер не повинен стояти на одному місці, як і бігати аудиторією. Пересування його рівномірні, постійні й повинні не відволікати, а допомагати проведенню заняття.

При необхідності додаткової підтримки допускається дотик руки тренера до плеча, потиск руки учня.

Завжди виразно й позитивно виділяти вдалі "знахідки" дітей, причому

оцінюються не учні, а їхні дії.

4. Технічні прийоми тренера

Інструкції "як поводитись" повинні бути докладними та зрозумілими учням.

Постійно на власному прикладі показувати, як "це" правильно виконувати.

Повторювати інструкції поетапно, перефразуючи їх.

Відпрацьовувати практичні навички в парах, маленьких групах, індивідуально.

Постійно здійснювати вербальний зворотний зв'язок з учнями.

Стимулювати та підтримувати ефективну поведінку учнів.

На закінчення тренер ще раз повертається до початку вправи.

5. Рольова гра (складається із трьох частин)

Перша частина. Установлюються цілі та задачі гри

Відбираються добровольці. У випадку сором'язливості й відмовлення учнів допускаються активні дії тренера у вигляді ввічливих прохань до конкретних учнів.

Учасникам гри роздається сценарій, визначаються ролі учасників і дається інструкція про хід гри.

Визначається час гри (1-3 хвилини).

Друга частина. Управління грою

Тренер стає на деякому видаленні від гравців, так, щоб їхній діалог був чутний і аудиторія залишалась у полі зору. У випадку затримки гравцям додатково дається команда: "Почали!", примус виключається, тільки прийоми, що допомагають почати гру.

В ідеальній формі гра не має потреби в активному управлінні, однак цього не завжди вдається досягти, тому, як правило, застосовують прийоми навідних запитань чи відповідей.

Якщо досягнення кінцевої мети гри затягується, тренер допомагає учням-гравцям створити близьку до заданої теми ситуацію.

Третя частина. Аналіз гри

Учасникам гри ставиться запитання: "Що ви відчували до і після гри?".

Аудиторії ставляться запитання: "Як вам сподобалася гра?", "Хто і що відчув під час гри?" (Тренер переживає за учасників, думає, чим і як допомогти, як би він сам відповів на те чи інше запитання).

Попросити виділити основні позитивні моменти гри, які особливо запам'ятались, на майбутнє.

Спитати учнів, які інші шляхи проведення рольової гри вони могли б запропонувати.

Заключне слово тренера: ще раз нагадати про ці лі гри.

6. Енергетичні вправи

Енергетичні вправи необхідні для відкриття дітьми власних психологічних меж, для покращення взаємодії між усіма членами групи, підняття рівня їхньої активності. Вправи дозволяють повернути в потрібне русло хід тренінгу, ввести іншу стратегію діяльності. Проводяться в ході заняття, як правило, перед рольовою грою і по її завершенні. У випадку установки активної діяльності до другої частини заняття допускається проведення тільки однієї гри.

Однак розвиток групи може бути з ряду причин несподіваним, скажімо, у стадії вирішення конфлікту. У цих випадках енергетична вправа може бути введена позапланово. Далеко не виключення, коли доводиться починати тренінг із вправи, це частіше буває, коли група стомлена попереднім уроком чи короткою перервою. Ряд занять припускає проведення вправ, обумовлених психологічним станом учасників.

7. Заключна частина

Аудиторії ставляться такі запитання:

Стисло розповісти, про що було заняття.

Що більш за все запам'яталось?

Хто і які почуття відчуває по завершенні заняття?

Що з усього почутого може стати у пригоді в житті?

Від імені групи виступає доповідач.

Дається домашнє завдання.

8. Планування заняття в часі

Фази:

Орієнтування - 2-3 хв.

Установлення норм і подолання конфліктів - 5 хв. (включаючи енергетичну вправу).

Продуктивна діяльність - 15 хв.

Аналіз заняття - не менше 15 хв. (включаючи енергетичну вправу).

Заключна частина - 5-7 хв.


 
 

Цікаве

Загрузка...