WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Програма ранньої профілактики хімічної залежності - Реферат

Програма ранньої профілактики хімічної залежності - Реферат

Програма ранньої профілактики хімічної залежності

До уваги фахівців представляється програма ранньої профілактики хімічної залежності для дітей вікової групи 9-12-ти років - "Навички життя"

Основним принципом побудови програми є суворе врахування особливостей дитини, а саме:

даний період є "піком" емоційного й дебютом ідеаторного етапів розвитку психіки дитини;

у цьому віковому періоді крім когнітивних і простих комунікативних психологічних установок бурхливо розвивається комунікативна компетентність, а ближче до віку 13 років починають простежуватись гедоністичні установки.

Основними психологічними просторами, в яких перебуває підростаюча особистість, є родина, школа, вулиця (двір) і сурогатні - ТБ, відео, комп'ютерні ігри тощо.

Методика припускає тривале безперервне навчання із кратністю проведення не частіше одного уроку на тиждень і не рідше одного уроку на два тижні. У літніх оздоровчих установах допускається проведення одного уроку на день.

Перше згадування про прийоми та техніку навчання у процесі рольових ігор можна знайти у працях А. Макаренка, який на початку своєї кар'єри спостерігав "дворянські ігри" у кадетських корпусах. Потім ці прийоми та техніка одержали розвиток і теоретичне обґрунтування в американських психологів у 1940-1960-х роках, у першу чергу в Альберта Бандури. Далі вони знайшли широке визнання в 1980-1990-х роках в американській програмі під назвою "Life skills international".

Після проходження семінару "Life skills" Б. Спрангера ми адаптували деякі теми, розвинули їх, пристосовуючи до вітчизняного менталітету. А у процесі апробації з'явилась необхідність у нових, значущих саме для наших дітей темах і заняттях. Для оцінки ефективності програми достатньо аналізу порівняння з контрольною групою (наприклад, класом із сусідньої школи). Нижня межа ефективності повинна бути не менше 25 %.

Проводити заняття можуть фахівці, які мають базову психологічну освіту й досвід тренінгової роботи з підлітками. Для підвищення ефективності роботи за запропонованою програмою рекомендується пройти попереднє навчання. Теоретичне обґрунтування програми "Навички життя" можна прочитати у книзі "Наркоманія: причини, види, наслідки, профілактика", призначеній для психологів і педагогів загальноосвітніх установ. Щасливого шляху, дорогий тренер!

Заняття 1.

Знайомство

Мета: розвиток навичок правильного знайомства.

Задачі:

1. Представити себе учасникам.

2. Познайомитися з учасниками.

3. Познайомити учасників один з одним (як що це випадково сформована група).

4. Дати загальний огляд і поняття про уроки.

Виявлення знань учасників

Як і для чого люди знайомляться між собою:

у первісні часи, коли ще не вміли розмовляти;

у стародавності, у часи лицарів і першовідкривачів, тільки повчавши розмовляти, читати, писати;

у наш час.

Запропонувати учасникам навести приклади, коли й чому буває важко познайомитись один з одним, обговорити, як це можна перебороти; пригадати, як це робили в різні часи, як це відбувається в різних народів.

Відпрацьовування навичок

Вправа. Група розбивається на пари.

Завдання: познайомитись один з одним, не маючи спочатку загальної мови, при цьому кожний сам собі вибирає епоху, народність, професію (ремесло). Спробувати уявити себе, назвати своє ім'я. (Звернути увагу учасників на роль міміки, жестів.)

Обговорити, чому з'явилась необхідність у знайомстві, що ви відчули до й після знайомства?

Потім діти міняються парами, змінюють імідж.

Завдання: та ж ситуація в "наш час". Подумати, яка різниця, у чому?

Звернути увагу дітей на найбільш удалі приклади знайомства, навести приклади з книг, кіно- й відео фільмів.

Домашнє завдання

Обміркувати правила й норми роботи групи. Уявити собі, що необхідно познайомитися: з іноземцем; людиною, яка набагато старше; із твоїм кумиром (артистом, співаком, відомим спортсменом тощо). Розповісти про свої міркування, почуття, передбачувані дії.

Примітка: у ході даного заняття можна використовувати ігри "Оплески" та "Незвичайні вітання".

"Оплески". Учасники сідають у коло: а) кожний може передавати оплеск в долоні ліворуч або праворуч. При цьому удар долонею об долоню робиться навскоси, так, щоб сусід відчув, що оплеск "переданий" йому; б) кожний учень кладе кисть руки на коліно сусіда. Легкий удар долонею передається за або проти часової стрілки. Засікається час. Схвально оцінюється мінімальний час передачі "імпульсу".

"Незвичайні вітання". Попривітати один одного: тильною стороною долоні, стопами ніг, плечима, ліктями, чолом (обов'язково попередити, щоб діти намагались не зробити один одному боляче). Заохочуються також власні вигадки дітей.

Заняття 2.

Основні норми взаємин у групі

Мета: установлення норм поведінки учнів у групі.

Задачі:

1. Визначити норми поведінки та взаємин один з одним.

2. Визначити структуру групи.

3. Розподілити ролі у групі.

Виявлення знань учасників

Постановка проблемного запитання "Що таке група, як вона створюється, функціонує, причини неефективної роботи групи, ознаки загрози розпаду групи".

Ознайомлення з новою інформацією

Запропонувати два основні правила роботи у групі: один говорить, інші слухають, хто хоче висловитись, піднімає руку. Увести поняття безпеки у групі.

Пояснити (обговорити), як швидко дійти згоди один з одним і розв'язати проблему, що виникла (запропонувати присісти, подумати, помовчати, намітити шляхи угоди, відкласти рішення проблеми).

Ознайомити з принципами безпеки кожного (кожний має право відмовитись від пропозиції виступити, пропустити гру).

Установити межі відповідальності всіх і кожного у групі (усе, що відбувається у групі, не виходить за її межі). Обговорити санкції за порушення прийнятих правил, які пропонують самі учні.

Домовитися про те, що в роботі групи беруть участь усі, необхідно ставити запитання, які вимагають тільки розгорнутої відповіді. Відповідей "так", "ні" або з підказками не повинно бути. Час на обміркування запитання не більше 10-ти секунд.

Визначити структуру групи за статтю, віком, схильностям (при цьому підкреслити рівноправність усіх членів групи), за рольовими функціями (помічник допомагає вести групу та стежить за часом, черговий роздає та збирає наочні матеріали).

Домашнє завдання

Обміркувати свої побажання та пропозиції з виконання норм поведінки у групі.

Примітка: у ході даного заняття можна використовувати гру "Павутинка".

"Павутинка". Учасники у групах по 5-6 осіб стають у коло, протягають один одному руки, кожний кистю затискає кисть того, хто стоїть навпроти чи поруч із товаришем. Не можна утворювати пари, усі повинні зчепитись один з одним. Потім дається завдання "розплутатись", при цьому не відпускаючи і не перехоплюючи кисті рук. Мусить утворитись коло гравців, котрі, як у хороводі, стоять і тримають один одного за руки.

Заняття 3.

Уміння слухати

Мета: формування в дітей здатності вислуховувати один одного.

Задачі:

1. Дати поняття, що таке слух, що означає слухати.

2. З'ясувати, чи "слухають" один одного тварини, птахи.

3. З'ясувати, як слухають один одного люди.

4. З'ясувати, як зробити так, щоб тебе почули та слухали.

Виявлення знань учасників

Обговорити у формі бесіди або диспуту, що значить слухати.

Ознайомлення з новою інформацією

У формі диспуту з'ясувати:

Як чують тварини землетрус, що наближається, як "розмовляють" між собою птахи?

Як слухають один одного люди - при розмові по телефону, коли один від одного знаходяться далеко (у лісі, у полі), чому один одного не переривають?

Коли треба говорити голосно, кричати (в яких випадках)?

Коли говорять тихо й, навпаки, "більше двох говорять голосно"?

Що і як треба зробити, щоб тебе захотіли слухати?

Що ви відчуваєте, коли хочете сказати щось важливе для себе, а оточуючі розмовляють?

Як можна і коли треба звернути на себе увагу?

Чому не можна переривати, заважати розмові?

Які існують прийоми втручання до бесіди друзів?

Як зробити себе цікавим для співрозмовника?

Що означає прислів'я "Стислість - сестра таланту"?

Відпрацьовування навичок "Хочеш, щоб тебе слухали, умій вислухати"

Вправи. Двоє розмовляють, один слухає та спостерігає, потім вступає в розмову. Двоє роз мовляють, один слухає, потім його запрошують до розмови й уважно вислуховують. Двоє розмовляють, один слухає, потім обговорює тон голосу, вираз обличчя, позу, дотики, жести, дистанцію між співрозмовниками.

Домашнє завдання

Спробувати, не перериваючи, вислухати розповідь свого товариша, старшого за віком, батька. Обміркувати свої відчуття.

Примітка: у ході даного заняття можна використовувати ігри "Дума" (для дітей 10 та 11-ти років доцільніше провести гру "Виправлений телефон"), Міжміська розмова по телефону".

"Порада (1)". Усі учні - депутати. Аудиторії задається довільна тема виступів, наприклад, про кількість чи тривалість уроків. Кожний висловлює свою думку, при цьому неминучі інші висловлення з місць. Після гри ставляться запитання: що "відчули", що заважало кожному висловитись - відчуття, що тебе не слухають? Що потрібно, щоб тебе почули? Коли говорить один, інші не тільки мовчать, а і слухають.


 
 

Цікаве

Загрузка...