WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Музей історії школи - Реферат

Музей історії школи - Реферат

Подальший розподіл будуємо на базі хронології. Це природно в історії школи. Беруться події, коли у школі потенційно міняються етапи. Наприклад, у жіночій гілці проходять етапи: пансіон, класична гімназія, просто жіноча гімназія ... зміна господарства приватної гімназії не була етапом. Етапом стало закриття гімназії після революції, коли було введене спільне навчання, сім класів замість восьми і зовсім нова підготовча система. Далі етап уведення десятирічки в 1935 році. Далі етапи: евакуація, роздільна освіта, спільна освіта, злиття шкіл.

Навіщо це перелічено? Як приклад розподілу. Навіщо цей розподіл? Саме ці етапи стануть майже незалежними предметами історичного опису. Саме такий розподіл дозволяє вести блоковий опис історії та підбір матеріалів. Опис "блоків" може проходити не у хронологічній послідовності, не з однаковою повнотою (якщо матеріал не цілком зібраний). Крім хронологічного послідовного опису подій у тексті неминуче з'являться вставки. Вони готуються за допомогою інших допоміжних засобів, що в якомусь вигляді вже є в будь-якій школі.

Списки випускників школи за роками дають можливість підібрати тих випускників, які гідні згадування. Зрозуміло, цей вибір можливий тільки після опитування очевидців або з наявних спогадів. Самі по собі списки в історії школи не наводяться, якщо це, звичайно, не список загиблих під час війни.

Списки педагогів можуть у вигляді виключення потрапити в текст історії, але краще робити вибірку з коментарями.

Особисті справи найбільш видатних педагогів є джерелами коротких довідок, але краще, якщо про педагогів розкажуть випускники.

Збори статей, у т. ч. картотеки про школу, або статей, книг, написаних випускниками чи педагогами школи. Згадування про ці публікації в історії піднімає престиж школи.

Набір фотографій, ідентифікованих, тобто позначених підписами з роз'ясненням сюжету й персонажів знімка.

Каталоги є однією з ознак музейного фонду, але вибір їх видів цілком лежить на укладачі історії школи. Ми не будемо давати пояснень.

Помітимо тільки, що багатоаспектні каталоги на базі персональних комп'ютерів давно ввійшли у практику, а паперові каталожні картки, навіть із крайовою перфорацією або ж суперпозиційні, давно відслужили свій вік, хоча вони ще гордо називаються системою наукових каталогів.

СКЛАДАННЯ ПОВНОГО НАБОРУ ТЕКСТІВ ІСТОРІЇ ШКОЛИ

У даному розділі розглянемо підрозділи:

- Попередні принципові рішення для себе - для кого пишеться історія, тобто хто її буде читати, а також який масштаб тексту історії оптимальний у нашому випадку.

- План тексту (схема).

- Структурні елементи - події, особистості, процеси.

- Література до підрозділу - це бібліографія до стислого огляду історій шкіл.

- Ілюстрації з підрозділу - схема розташування матеріалів.

Заздалегідь зібраний набір матеріалів уже дозволяє складати текст історії школи. Визначте мету або того, кому читати історію, та бажаний масштаб тексту. Робота зі складання повної історії школи починається з установлення бажаного масштабу й кінцевої мети письмового оповідання. Дамо приклад розширеної (рекомендованої) постановки задачі: у 3-х випусках опублікованих спогадів Новочеркаської гімназії близько 600 сторінок спогадів. Жодної фотографії. А після прочитання тексту залишається відчуття "тисячі дрібниць", хоча багато сторінок цікаві, згадані сотні людей, але запам'ятати це неможливо й переказати не вдасться.

Отже, на першому етапі треба прийняти принципове рішення про те, для чого або для кого пишеться історія школи. На це запитання є два варіанти відповіді. Або 1-й варіант: історія школи складається для самої школи, тобто для самовизначення й самоусвідомлення школою своєї значущості через освоєння минулого, або 2-й варіант: історія школи складається для будь-яких зовнішніх читачів, тобто для співставлення цієї школи з іншими школами та з'ясування свого місця в педагогічному процесі міста чи навіть країни. Умовно будемо розділяти їх на внутрішньошкільну задачу та на зовнішню.

У рамках даного курсу вважаю за можливе відмовитись від глобальних задач та узагальнень. Головною задачею написання історії школи для нас пропонується вважати складання основної канви подій для створення музею історії школи, а також для доведення цієї історії до відома всіх учнів і педагогів школи, як теперішніх, так і тих, хто покинув школу. Гасло: нехай історію цієї школи знає кожний, хто в цій школі вчиться, працює або перебував у ній у минулому. При такій постановці задачі укладач історії школи розуміє, хто саме є читачем тексту. Це насамперед він же при створенні експозиції, а також при веденні екскурсій. Це, очевидно, педагоги школи, які зобов'язані бути грамотними співробітниками. Текст історії школи прямо повинен вивчатись тими учнями, які у школі виконують функції гідів музею історії школи. І остання категорія читачів тексту історії школи - випускники.

В якомусь ступені їх можна віднести до "зовнішнього" читача. На додаток замічу, що батьки учнів молодших класів частенько виражають бажання довідатись, у яку школу потрапив їхній нащадок. Для всіх згаданих вище читачів історії необхідно і достатньо створити один екземпляр тексту з ілюстраціями, який можна розмістити у приміщенні музею історії школи.

Отже, домовились, що у відношенні тиражу - орієнтуємось на один екземпляр тексту. Масштаб документа впливає на постановку задачі. Масштаб повної історії школи можна оцінити у 100 (або до 100) сторінок. Кількість персон, згаданих у тексті, бажано обмежити кількістю років школі від її створення до моменту написання історії. Припустимо, школа, якій виповнилося 100 років, відбиває в тексті історії 100 осіб учителів і випускників. Помітимо, що можна використовувати додатки до історії школи, наприклад, спогади. Одночасно треба оцінити площу ілюстрацій. Її можна порівняти з площею тексту.

Отже, текст історії школи складе приблизно 100 сторінок машинописного тексту, площа ілюстрацій складе теж 100 сторінок. Додатки можуть злегка збільшити обсяг документа. У додатках можна дати список усіх випускників і педагогів школи за всі роки.

План для складання тексту історії. План тексту історії ґрунтується на хронологічному наборі фактів. Додатково у план тексту варто ввести фрагменти про знаменитих чи улюблених педагогів, випускників чи інших особистостей, які мали відношення до школи. Доцільно відбити процеси, в яких немає початку чи кінця, але вони були характерні й займали істотне місце в житті школи. Їх можна знайти, наприклад, у протоколах нарад у директорів школи. Окремими фрагментами можна відбити викладання шкільних предметів, що характерні для даної школи.

- Групи питань, що висвітлюються на нарадах у директора школи.

- Планування.

- Дисципліна.

- Політична робота.

- Увага до спорту.

- Організація зустрічі гостей з іспаномовних країн.

- Військово-патріотичне виховання.

- Туристичний зліт.

- Успішність іноземних учнів.

- Набір до 1-го класу.

- Застосування технічних засобів.

- Створення музею.

- Консультація.

- Атеїстична робота.

- Вечори та зустрічі.

- Методична робота, обмін досвідом, навчання.

- Підбір кадрів, розміщення.

- Про успішність.

- Кухля та група подовженого дня.

ДЕЯКІ САМООБМЕЖЕННЯ, ЩО НЕОБХІДНІ УКЛАДАЧУ ІСТОРІЇ ШКОЛИ

Уже сама структура історичних рівнів показує, що не слід захоплюватись описом сусідніх рівнів. Наприклад, історія школи - не місце для докладного опису міста й навіть вулиці, на якій розташована школа. І повна біографія педагога, навіть якщо це великий педагог, повинна викладатись окремо від історії школи, де він працював. Хоча іноді доречний вихід дає неординарні можливості для укладача.


 
 

Цікаве

Загрузка...