WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Музей історії школи - Реферат

Музей історії школи - Реферат

- Накази про особовий склад учнів школи.

- Незатребувані документи про освіту (крім довідок, коли мова йде про архів).

- Особові рахунки по заробітній платі співробітників.

- Плани роботи школи за рік.

- Протоколи нарад при директорі або його заступниках.

- Книга наказів по школі.

- Справи листування зі сторонніми організаціями, наприклад, з будівельниками, які реконструюють споруду.

- Книга реєстрації видачі атестатів зрілості учням, які закінчують середню школу.

- Книга реєстрації видачі атестатів зрілості учням, які закінчують неповну середню школу.

- Книга для запису золотих і срібних медалей.

- Книга обліку особового складу вчителів та адміністративного персоналу.

- Протоколи іспитів на атестат зрілості.

- Особові листки з обліку кадрів співробітників школи. Зберігаються в особистих справах.

- Технічна документація по споруді школи. У тому числі конструкторські креслення з будівництва й реконструкції споруди або окремих систем (водопостачання, вентиляція чи електромережа).

Матеріали в архівах з'являються тільки в тому випадку, якщо сама школа, виконуючи вказівку, передала свій набір документів в архів.

Для роботи в архіві співробітник школи складає лист зі школи на ім'я директора архіву. Якщо немає надзвичайних обмежень, то відвідувач за допомогою люб'язних співробітників одержує запитувані документи на стіл у робочій кімнаті. Поза архів документи не видаються. Розмножувальна техніка відсутня. Дні та години прийому відвідувачів установлені внутрішнім розпорядком архіву.

Крім документації, що потрапила в архів із самої школи, архів має у своєму розпорядженні довідники про інші школи, що відбивали тільки загальні дані: точне найменування школи, адреса школи, прізвище директора, кількість учнів і класів у даному році, в якому випускався довідник. Довідники випускались епізодично, вони існували й до революції, і після неї, але в архівах знаходяться переважно довідники із 30-х років.

На двох подальших прикладах представлено перелік того, що архів здатний видати у вигляді довідки із двох категорій питань: власне про школу та - друге - про співробітників та учнів.

Про саму школу

- Дати відкриття школи, її реорганізацій.

- Підпорядкованість районному або міському органу освіти.

- Підпорядкованість району, території.

- Ліквідація школи.

- Місцезнаходження й адреса.

- Перейменування вулиці знаходження.

- Відомості про керівництво школи.

- Категорійність установи (початкова, семирічна, інтернат, НВК тощо).

Про співробітників школи з трудової діяльності

- Час і факт призначення на роботу.

- Посада.

- Виробничий стаж.

- Педагогічний стаж.

- Освіта.

- Попередня діяльність до вступу на роботу.

- Сімейний стан.

- Склад родини.

- Нагороди.

- Місце проживання.

- Фотографія.

Книжкові, журнальні, газетні й інші публікації. Публікації являють собою зафіксовані спогади. Якщо підходити суворо, то спогади не є документом. Але в юридичній практиці підпис трьох свідків робить документом довідку фінансового значення (факт установлення стажу роботи й т. п.). У нашому випадку, тобто при створенні історії школи, можна поступати простіше: у випадку дрібних сумнівів укладач історії може взяти виписку з публікації спогадів і вказати автора. Це завжди добре. Тому надалі умовимось уважати спогади як "документ обмеженої відповідальності", але аж ніяк не непридатний. З огляду на те, що цілеспрямований пошук відомостей у публікаціях є найменш ефективним, ми не станемо описувати технологію пошуку відомостей у публікаціях.

Пошук матеріалів з історії школи в бібліотеках. Наївно шукати готову історію своєї школи. Але якщо історію своєї школи розділити на етапи, то задача пошуку відомостей стане більш здійсненною. По-перше, якщо у школи були знамениті випускники або педагоги, то за іменною ознакою можна знайти спогади про школу. І навіть через спогади третіх осіб. Так, наприклад, свої спогади про школу № 110 опублікували: Ігор Ільїнський, Микола Тимофеев-Ресовський (пам'ятаєте повість Д. Граніна "Зубр"), Анастасія Цвєтаєва про себе та про Марину. Є приклади розповідей тих, хто не був випускником, але пише в переказі, наприклад, про Натана Ейдельмана, про Віру Холодну. При пошуку відомостей про особистості обов'язково звертатись у найбільші бібліотеки, де є хороша картотека, працюють дуже обізнані бібліографи. Природно, до цього числа треба прирахувати Державну бібліотеку й Державну наукову педагогічну бібліотеку.

Алгоритм пошуку такий: заздалегідь визначається перелік шуканих персон; у бібліографічному відділі відбувається консультація про розділи фонду бібліотеки; у картотеці йде пошук потрібних публікацій за прізвищем, за сферою діяльності або іншою ознакою. По-друге, у бібліотеках є щорічні довідники шкіл, яких немає в інших місцях збереження. По-третє, тільки в бібліотеках можна знайти статті в газетах і журналах, що стосуються вашої школи. Але це пошук голки у стозі сіна, що не всім по плечу. Порушити питання, сформулювати проблему - головне при роботі з бібліографами. При роботі з алфавітними каталогами (де представлена література в алфавіті авторів і заголовків) варто пройтись не тільки по відомим вам прізвищам, а й переглянути літературу, на початку заголовки, в яких присутні такі слова, як "Звіт", "Ювілей", "Довідник", "Адреса-календар" і т. п.

Усні спогади педагогів і випускників школи. Усні спогади педагогів і випускників школи є найбільш простим способом складання набору попередніх фактів. Опитувати треба всіх. На попередньому етапі варто фіксувати всі версії подій, що відбувались у школі. Краще запитувати поодинці. Непогано йде й опитування пар. Коли кількість опитуваних три чи більше, розмову веде зазвичай тільки один опитуваний. Сама процедура опитування залежить від багатьох факторів. У наших сьогоднішніх умовах неможливо досить повно відбити психологію опитування. Обмежимось одним: постарайтеся зробити так, щоб опитуваний був готовий допомогти вам у шляхетній справі. Звичайно, багато чого залежить від набору підготовлених запитань, але краще тримати в умі тріаду: "подія", "особи", "дата" і перемежовувати запитання: "А хто тоді був?", "А коли це було?", "А що відбулось?".

СТВОРЕННЯ ДОПОМІЖНИХ ІНФОРМАЦІЙНО-ПОШУКОВИХ ЗАСОБІВ (ІПЗ)

У даному розділі будуть розглянуті підрозділи:

- Класифікатор з історії школи, хронологічний.

- Класифікатори персональні алфавітні (списки й картотеки).

- Інші засоби пошуку по історії школи, а також власне музейні.

- Класифікатори музейного фонду.

Література до теми: Музеєзнавство // Музеи исторического профиля / Под ред. проф. К. Левыкина, проф. В. Хербста. - М.: Высшая школа, 1988. - С. 159-169.

Термін ІПЗ виходить за рамки музейної практики. Але наша робота пов'язана не тільки з музейною, а й з архівною, з бібліотечною, а також з комп'ютерною практикою та середовищем. Тому нам доведеться переходити з однієї мови на інші. Одночасно доведеться користуватись класифікаторами всіх типів. Наприклад, у бібліотеках.

Створення допоміжних інформаційно-пошукових засобів. Музеї шкіл - малі музеї. Добре, якщо музей створює й веде звільнений від інших турбот співробітник школи. Іноді роботу в музеї веде співробітник на половині ставки, що, звичайно, ненормально. У будь-якому випадку шкільний музей обслуговується малими силами. Тому шкільному музею доводиться спрощувати всю технологію робіт. Тому шкільний музей ніколи не буде розробляти всю інформаційно-пошукову систему, що рекомендується. У великих музеях створюють музейний каталог (перелік фондових предметів), а для пошуку створюють класифікатори різного сорту (алфавітні, іменні, тематичні, галузеві й інші). До них додаються картотеки. Малому музею школи такі засоби не під силу.

Постараємось визначити той мінімум, що випливає з нашої практики й дозволяє вирішити задачу музею історії школи за написанням цієї своєї історії. Створимо свій класифікатор із підручних засобів. Припустимо, що в нас уже є набір попередніх фактів. Після того як ми з ним попрацювали у процесі пошуку документів, його вже можна вважати хронологічним переліком фактів історії школи, або, коротко, переліком фактів. Він буде фундаментом нашої роботи. Перелік фактів показує природний розподіл теми та матеріалів фонду й інформації з видів шкіл, якщо такі є. На схемі дані чотири школи: жіноча, чоловіча, іспанська й об'єднана.


 
 

Цікаве

Загрузка...