WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Музей історії школи - Реферат

Музей історії школи - Реферат

Музей історії школи

Даний матеріал призначений для співробітників шкіл, які або вже створили музейну експозицію у школі, або одержали від керівництва своєї школи завдання створити експозицію, що відбиває історію школи

Практикум має прикладний характер, націлений на будівництво власне музею, не включаючи широке коло питань музейної педагогіки. Основними темами курсу будуть питання: структури експозиції, особливості оснащення фондів у школі, нормативно-правові питання, екскурсійна робота, музейне обладнання, питання психології в музеї, сполучення краєзнавчих, а також етнографічних розділів із життям школи, оформлювальні прийоми, питання фінансування музеїв і заохочення співробітників.

Технологія написання історії школи представлена за розділами практикуму або етапами роботи над історією школи.

1-й етап називається "Набір попередніх фактів". На першому етапі покажемо, які факти потрібні для складання історії і як їх оформити, щоби попередній набір фактів став суворим переліком подій історії.

2-й етап називається "Пошук документів". На другому етапі довідаємось, які документи варто шукати, де їх шукати та що в них можна знайти корисного для створення історії школи.

3-й етап називається "Створення додаткових інформаційно-пошукових засобів". У цьому розділі будуть розглянуті найпростіші класифікатори (хронологічні й алфавітні) та інші засоби, які необхідні в даній роботі.

4-й етап називається "Складання повного набору текстів історії школи". У попередньому розділі усвідомимо питання: для кого пишеться історія, хто її буде читати, а отже, який масштаб тексту оптимальний. Далі буде розглянуто план тексту (структура), а також структурні елементи - події, особистості, процеси, розміщені на шкалі часу.

5-й етап не є етапом написання тексту історії. Він називається "Деякі самообмеження, необхідні укладачу історії школи". У цьому розділі позначені деякі питання етики, моралі, права, психології та соціології, що вимагають відповідей, коли їх немає в готовій формі.

НАБІР ПОПЕРЕДНІХ ФАКТІВ

Що треба шукати досліднику?

Якими фактами варто володіти, щоб можна було скласти таблицю попередніх фактів - перший рекомендований для роботи документ? Звичайно, хотілося б вимовляти якийсь факт й одночасно називати те першоджерело, в якому він повинен бути зафіксований. Але такої відповідності немає. Тому дослідник історії має шукати факти в різних документах. Отже, попередній перелік фактів.

Дати. Дати появи школи (або всіх шкіл, її складових після об'єднання, якщо школа збірна). Дати реорганізацій, переїздів, перейменувань, у тому числі зміни номерів шкіл. Ось тут не слід перестаратись, наприклад, з назвами районів, що вставляють у назву шкіл. Ця приналежність до конкретного району ніяк не впливає на історію школи. Наприклад, школа № 110 мала приналежність до безлічі районів: Міський (до революції), Хамовничеський (після революції), Фрунзенський, Краснопресненський, просто Пресненський, а ще раніше вона належала Арбату. Така чехарда, якщо її відбити в історії школи, заплутає читача. У самого укладача історії в робочих документах потрібний перелік районів.

Адреси. Як правило, в історіях шкіл дають і адресу школи, і фото споруд. Найменування вулиць у нашому столітті іноді мінялись, тому це варто враховувати в тексті історії. Безглуздо, якщо в описі дореволюційних подій промайнуть радянські найменування провулків, і навпаки. Рекомендується мати набір карт дореволюційного, радянського й сучасного періодів.

Події. Немає рації перелічувати події шкільного життя. Треба відзначити, що багато подій є рядовими. Наприклад, щорічний день закінчення школи, в якої за плечима кілька десятиліть, це - буденний факт. І в той же час випускний бал напередодні війни не ординарний, тому що багато хлопців пішли на війну й не повернулись. Вибір значущих для школи подій лежить на укладачі історії. Тому на авторі історії школи лежить величезна відповідальність.

Персони. Вибір тих, хто створював школу, працював у ній і кого варто відбити в історії школи, є ще більш важкою й тонкою задачею, ніж вибір подій. Одну рекомендацію можна дати: кількість згаданих у тексті осіб не може бути більше сотні. До числа персон, які згадуються в історії школи, відносяться й випускники. Знамениті випускники прикрашають школу.

Місце історії школи в ієрархії інших історичних документів. У вигляді таблиці постараємось вирішити конкретну задачу: якими характерними елементами історія школи відрізняється від історій більш загального характеру, а також від історій більш вузького характеру. При цьому не будемо претендувати на суворий виклад визначень, що не відносяться до самої школи.

У наведеній таблиці показано, що виклад історії одного рівня (для нас це рівень історії школи) мусить відбуватись у рамках задачі рівня. А саме: подробиці викладу інших рівнів можуть бути присутніми в нашому випадку (історія школи) тільки фрагментарно.

Пояснення до ілюстрації "Набір фактів". Перед нами набір попередніх фактів, створених у конкретному випадку, а форма представлення виконана у вигляді, який не обов'язково копіювати. Що важливо для наступної роботи?

- Кожен факт має розміщатись на своїй картці.

- Потрібні дати та короткий опис факту. Пояснення не потрібні. Бажано укластись в 1-2 рядки.

- У масштабі історії школи число й місяць на картці не обов'язкові. Але вказівка іноді не шкідлива (у дужках).

- Треба забезпечити можливості перестановки карток із фактами.

Систему таких матеріалів легко створити на комп'ютері, але я рекомендую саме таку паперову смугу, тому що вона наочніше у своїй сукупності. Таку смугу добре повісити та періодично розглядати, порівнюючи насиченість періодів, значущість фактів, повноцінність формулювань.

Окремий випадок представляється, коли школа збірна, а в кожної з об'єднаних шкіл є своя передісторія. Тоді можна зробити ряд рівнобіжних полиць.

Набір попередніх фактів може мати картки, нерівнозначні за змістом. Але на цьому первісному етапі набору інформації не слід починати очищення набору. Набір фактів є підсобним засобом, і поповнення повинно відбуватись, як сніжний ком, до останнього моменту видання готової історії. Набір може містити навіть недостовірні дані, отримані зі спогадів. Надалі ці відомості слід перевіряти за документами. Бажано позначати для себе сумнівні відомості.

ПОШУК ДОКУМЕНТІВ, ЯКІ ВАРТО ВИКОРИСТОВУВАТИ ПРИ СТВОРЕННІ ІСТОРІЇ ШКОЛИ

У даному параграфі варто відповісти на запитання: які документи варто шукати? Де їх шукати? Що в них можна знайти для тексту історії? До числа документів, що придатні для історії школи, відносяться:

- шкільна навчальна документація за період існування школи;

- розпорядницька документація самої школи, а також керівних для школи органів;

- книжкові, журнальні, газетні й інші публікації, а також спогади педагогів і випускників школи.

Шкільна навчальна документація може перебувати тільки у двох місцях: у самій школі, якщо школа не виконує державне правило передачі документації у відомчий архів, або у відомчому архіві першого рівня (обласному). Архіви самостійно документів не створюють, а тільки їх зберігають. У переліку шкільних навчальних документів зроблена позначка - які документи архів не приймає (інші приймає). Перелік шкільних навчальних документів представлено нижче.

Розпорядницька документація органів управління також може зберігатись як у школі, так і в архіві. Така документація містить відомості про відкриття школи, її реорганізації, перейменування, про призначення та переміщення співробітників. Пошук цих відомостей досить трудомісткий. Але існують інші непрямі шляхи установлення фактів, потрібних для складання історії школи. Як правило, істотні для школи накази та розпорядження багаторазово згадуються у шкільному листуванні й не вислизнуть від дослідника.

Перелік шкільних навчальних документів

- Зведені відомості або журнали за рік.

- Протоколи засідання педрад школи.

- Накази про особовий склад співробітників школи.


 
 

Цікаве

Загрузка...