WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Метод проектів у плеканні обдарованої особистості - Реферат

Метод проектів у плеканні обдарованої особистості - Реферат

2003 рік історично важливий та визначний для Асоційованих шкіл ЮНЕСКО, тому що відмічалася п'ятидесята річниця з дня заснування цього унікального проекту. Колектив ліцею взяв активну участь у святкуванні цієї урочистої дати. На початку 2003 року було відзначено дві важливі події: Міжнародний фестиваль АШЮ "ТАК! Культурі Миру та Ненасильства" та етнографічна експедиція до Об'єднаних Арабських Еміратів, під час якої учні ліцею отримали прекрасну можливість познайомитися з культурною та історичною спадщиною арабської цивілізації.

Також у квітні 2003 року ліцей взяв участь у Російському освітянському форумі та Всеросійській конференції АШ ЮНЕСКО. Учні ліцею були учасниками конференції "Дитячо-доросле співпроектування" у рамках міжнародного проекту "Асоційовані школи ЮНЕСКО", а комп'ютерний проект-презентація "Всесвітній фестиваль -Так! Культурі миру та ненасильства", підготовлений ліцеїстами та вчителями ліцею, зайняв перше місце в секції "Культура миру" серед проектів російських та українських АШЮ.

Хотілося б відмітити, що проекти знаходяться у безпосередньому зв'язку із навчальними програмами базових дисциплін, розширюють та доповнюють існуючі програми. Серед індивідуальних предметних проектів можна згадати такі проекти початкової школи: "Пори року" (керівник М. Таран), "Славетні українці" (В. Кірічишина), "Мій родовід" (Т. Сунрун). Середня школа вдало веде проекти з українського мовознавства, зокрема "Мова - мого життя основа" (Н. Клиновська), "Київ... Русь... Україна... Світ" (К. Скиба). Проекти старшої школи досліджують точні дисципліни: "Комп'ютерна графіка", "Магічні квадрати" та вирізняються творчим і водночас практичним підходом ("Мій мобільний телефон", "Відеомагнітофон для історії" тощо). Учні, які цікавляться суспільними науками, зробили творчий проект "Суд над Сталі-ним" (А. Карпусь), аналітичний проект "Україна в міжнародних організаціях світу та Європи". Проекти з іноземних мов охоплюють всі етапи навчання. Учні створюють проекти майже за всіма темами навчальної програми. Найцікавішими за останній період були такі проекти: презентація телевізійного каналу "Бекспейс" (О. Константинова), літературній проект "Історія Беовульфа" (Л. Скляренко), дитячий проект "Чай та улюблені чашки" (Н. Ігнатенко) тощо.

Результатом проектної діяльності учнів є численні перемоги в районних, міських та всеукраїнських олімпіадах, конкурсах МАН "Дослідник". Зокрема, в 2002/2003 навчальному році 45 учнів ліцею стали переможцями другого етапу всеукраїнської олімпіади з базових навчальних дисциплін, 11 - переможці третього етапу, 1 учениця стала переможницею четвертого етапу, а 3 ліцеїсти - переможцями Всеукраїнського конкурсу науково-дослідницьких робіт учнів - членів МАН.

Проектні технології використання можливостей телекомунікації, традиційне поєднання урочної, позаурочної освітньої роботи, класно-урочної системи та проектно-пошукових технологій, системи екскурсійно-краєзнавчої роботи, залучення батьківської та суспільної громадськості до навчально-виховного процесу, його оптимізація, зустрічі з видатними людьми сучасності - все це сприяє пробудженню творчого начала особистості, виявленню обдарованих дітей. Безперечно, реалізація такого особистісно зорієнтованого навчання потребує виконання певних умов, а саме:

створення необхідного середовища, простору та культу інтелектуальної особистості;

створення мотивації, системи стимулів та засобів впливу на особистість дитини;

освоєння нових особистісно зорієнтованих технологій навчання;

кадрове забезпечення школи;

матеріально-технічне забезпечення;

дидактичне забезпечення особистісно зорієнтованих технологій;

врахування психофізичних якостей учнів в практиці роботи навчального закладу.

Тому за останні роки в ліцеї постійно оновлюється комп'ютерна база та програмне забезпечення навчально-виховного процесу, створено локальну комп'ютерну мережу, яка об'єднала всі комп'ютери ліцею, що дало можливість реалізувати телекомунікаційні проекти для груп учнів. У бібліотеці ліцею впроваджено автоматизовану інформаційно-бібліотечну систему "Ірбіс", що дозволяє працювати з електронними каталогами більшості Національних університетів та інститутів України.

Учителі ліцею працюють за авторськими програмами з інформатики, природознавства, країнознавства Великої Британії та США. Наприклад, учителями іноземних мов спільно з викладачами Київського державного лінгвістичного університету та Київського університету ім. Т. Шевченка розробляються альтернативні програми та курси диференційованого навчання, а з кафедрою зарубіжної літератури КДУ розроблена спільна програма з курсу англійської та американської літератури, також розробляються декілька навчальних посібників для вчителів іноземної мови.

Велика увага приділяється обміну досвідом роботи з колегами та партнерами ліцею. Ми співпрацюємо з багатьма столичними навчальними закладами, школами інших міст України (Черкаси, Бровари, Львів, Житомир, Вінниця), школами зарубіжжя (зокрема Росії, Франції, Великої Британії, США, Норвегії) та такими установами, як Національна комісія в справах ЮНЕСКО в Україні, Британська Рада, Американський дім, Французький культурний центр, посольства Болгарії, Великої Британії, Греції, Італії, Ірану, Словаччини, представництво ООН в Україні, британські видавництва тощо.

У рамках позакласної діяльності учні постійно беруть участь у святкуванні урочистих дат, проголошених ЮНЕСКО та ООН (Європейського дня мов, Дня Європи); відзначенні як національних українських, так і американських, англійських, французьких свят.

Широка і різноманітна мережа факультативів, спецкурсів, гуртків, секцій допомагає проводити роботу з обдарованими учнями ефективно, цілеспрямовано, диференційовано. Велику допомогу в організації цієї роботи здійснюють батьки учнів ліцею, які викладають окремі спецкурси. Зокрема, О. Зайчик організував роботу постійно діючого факультативу "Історія держави і права", А. Соловйова прочитала цикл лекцій "Становлення кримінального права на Україні", Н. Бойчук прочитала цикл лекцій "Міжнародні відносини: сучасний стан".

Протягом 2002/2003 навчального року відбулися незабутні зустрічі ліцеїстів з першим Президентом України Л. Кравчуком, доктором історичних наук, Державним секретарем Міністерства освіти і науки України В. Журавським, доктором історичних наук, Віце-президентом академії правових наук України, Радником Голови Верховної Ради України О. Комащенком, доктором юридичних наук, професором кафедри міжнародного права Інституту міжнародних відносин та міжнародного права при Київському університеті ім. Т. Шевченка В. Кисилем, заступником голови Нотаріальної палати України В. Якименко.

Одним із основних принципів проектної діяльності є прогнозування та стратегічне планування дій. Керуючись цим принципом, ми постійно замислюємося над перспективами розвитку та можливостями покращення проектно-дослідницької діяльності в ліцеї. Наступним кроком колектив ліцею вбачає створення спеціалізованого центру з науково-проектної діяльності, видання дайджест-посібника, підготовка до проведення Всеукраїнського науково-практичного семінару "Метод проектів у сучасній школі: досвід, перспективи".


 
 

Цікаве

Загрузка...