WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Методичні рекомендації з проведення конференцій для батьків учнів 1-х класів - Реферат

Методичні рекомендації з проведення конференцій для батьків учнів 1-х класів - Реферат

"Швидкий" сон - це своєрідний період активного сну, коли змінюється активність мозку, напруження м'язів, змінюється ритм серця та дихання, фіксуються рухи очних яблук. Під час "швидкого" сну діяльність серцево-судинної та дихальної систем різко підсилюється, артеріальний тиск підвищується, зростає рухова активність сплячої людини, рухи очних яблук стають швидкими (у зв'язку з чим цю фазу називають сном зі швидкими рухами очей). Швидкі рухи очей свідчать про те, що сплячий у цей момент бачить сновидіння. За активністю фізіологічних функцій швидкий сон поверховіший, а з іншого боку, порівняно з "повільним", глибший. Тому його іноді називають парадоксальним сном. "Швидкий" сон має велике значення в життєдіяльності людини.

Якщо розбудити людину після "швидкого" сну, то вона, як правило, зможе розповісти про яскраві сновидіння.

Сон - циклічний складний процес, а не звичайне гальмування. Кожний із циклів складається з окремих стадій "повільного" і "швидкого" сну. Тривалість одного циклу 1,5-2 години. Нічний сон - це чергування "повільного" та "швидкого" сну, яке складається з 4-6 циклів.

Глибина сну неоднакова в людини протягом ночі та залежить від індивідуальних властивостей та стану організму. В одних людей гальмування розвивається швидко, і глибокий сон настає в першій половині ночі, в інших, навпаки, сон спочатку поверховий, а потім стає глибоким. Неглибокий сон поверховий, і, як правило, супроводжується сновидіннями.

Важливо, щоб час, коли дитина лягає спати, не залежав від будь-яких зовнішніх причин, її бажання чи небажання, а завжди був одним і тим же.

Науково-технічний прогрес висунув ще одну перешкоду нормальному сну. У сучасній квартирі знаходиться велика кількість різної (і з кожним роком усе збільшується) радіоапаратури, електроприладів, телевізорів, супутникових антен, мобільних телефонів, комп'ютерів, які випромінюють слабкі електромагнітні поля. Якщо частота коливань електроприладів збігається з частотою коливань біополя внутрішніх органів людини, можуть початися негаразди зі здоров'ям - головний біль, ускладнення дихання, зміна тиску тощо.

Від електромагнітних випромінювань треба оберігати і сон дитини. Тому в спальні, де спочиває дитина, не можна розміщати комп'ютер, вмикати на ніч пристрої для підзарядки батарейок, залишати будь-який електричний прилад, увімкнений у розетку, ставити біля голови дитини електронний годинник. Бра чи світильник над ліжком мають бути з плафоном, спрямованим угору. Дитина не повинна спати головою в куток, оскільки саме в кутках кімнати сильніше концентрується електромагнітне випромінювання.

Щоб сон був глибоким і спокійним, треба дотримуватись елементарних гігієнічних правил:

Вимкніть або зробіть тихіше радіо, телевізор (навіть у тому випадку, якщо вони знаходяться в сусідній кімнаті).

Провітріть кімнату (до +18°С).

Дитина повинна спати в окремому ліжку, щоб її не турбували.

Постіль повинна бути не занадто м'якою, а подушка - не товстою.

Вечеря повинна бути не пізніше ніж за 1-1,5 години до сну.

Не ототожнюйте сон з покаранням ("Погано себе поводиш - підеш спати").

Усі проблеми з'ясувати до того, як настане час сну.

Перед сном не займатись гучними іграми.

Не дивитися пізно телепередачі.

Якщо дитина перезбуджена або нервує, спокійно пограйте з нею 40-60 хвилин.

Досить часто діти страхаються спати в темряві. Не травмуйте нервову систему дитини, увімкніть світло в сусідній кімнаті та відчиніть двері.

Дуже важливо, щоб ви не забули підійти до дитини, поцілуйте, погладьте її, проспівайте пісеньку або просто приголубте. Запам'ятайте, що ласка, увага - не дрібниці, і тому знайдіть час для цього!

Дослідження директора Наукового центру психології Б. Цукатова свідчать про те, що темперамент людини впливає на тривалість сну (результати досліджень указують на існування не чотирьох груп темпераментів, а п'яти). Отже, установлено, що представники холероїдної групи сплять в середньому приблизно 10 годин, представники сангвіністичної групи сплять в середньому приблизно 9,5 години, представники рівновагової групи сплять в середньому приблизно 8 годин, представники меланхолоїдної групи сплять в середньому приблизно 7 годин, представники флегматоїдної групи сплять в середньому приблизно 5 годин.

Це явище Б. Цуканов пояснює так:

"Потреба в різній кількості часу сну для представників різних типологічних груп можна пояснити, виходячи з наступних міркувань. Відомо, що для кожного індивіду існує залежність між кількістю витраченої енергії в одиницю часу, тобто потужністю та тривалістю періоду неспання. Експериментально доведено, що енерговитрати індивіду є постійною величиною. Тому, чим більша потужність витрати енергії, тим коротший період неспання і довший період сну".

Виходячи з цього відношення, можна стверджувати, що між індивідуальним періодом сну та потужністю витрати енергії мозком існує певна залежність.

Дослідження, проведені співробітниками Інституту вікової фізіології РАН, показали, що серед першокласників витримують необхідні нормативи нічного сну тільки 24 % дітей, решта не досипає від 0,5 до 1,5 години (ми не думаємо, що ці результати краще в дітей України). Природно, що таке недосипання не може не вплинути на функціональний стан організму дитини, на її працездатність. Тому пильнуйте дитячий сон - запоруку психічного здоров'я!

Зрозуміло, що режим дня допоможе ефективному включенню мислення, почуттів та уяви в навчальну діяльність дитини, гармонізуючи її пізнавальні дії.

5. Особливості навчальної програми першокласників

Необхідно стисло познайомити батьків першокласників з особливостями навчання. Для цього треба дати загальну характеристику всім навчальним предметам, які будуть освоюватись учнями протягом навчального року. Розповісти про особливості навчання першого тижня дитини у школі.

6. Збір інформації про особливості діяльності першокласника

Завершуючи батьківські збори, необхідно зібрати додаткову інформацію про учнів, яку можуть надати батьки. Вона необхідна для кращої адаптації учнів до вчителя і вчителя до учнів з метою встановлення між ними гармонійних стосунків.

Анкета для батьків

Питання анкети можуть бути написані на дошці або роздані на кожну парту, тому, відповідаючи, можна не писати саме запитання, а ставити тільки його номер і давати необхідну відповідь.

1. Ім'я та прізвище дитини.

2. Укажіть, будь ласка, склад сім'ї. Чи є в дитини старші брати або сестри, які вчаться у школі?

3. З ким із дорослих дитина проводить більшу частину свого часу?

4. Чи відвідувала дитина дитячий садок? Якщо так, то з якого віку? Чи охоче туди ходила?

5. Як дитина реагує на похвалу? Які форми заохочення застосовують удома, які з них діють краще, які - гірше?

6. Як реагує на докори, зауваження? Які покарання застосовуються вдома? Які з них діють сильніше, які - слабше?

7. Чи є в дитини вдома постійні обов'язки? Які домашні справи вона виконує регулярно, а які - зрідка?

8. Чи гуляє дитина на подвір'ї сама?

9. Чи є в дитини друзі? Чи приходять до неї додому?

10. Як дитина вступає у спілкування з однолітками? (а - ініціативна; б - очікує, коли з нею заговорять; в - уникає спілкування.)

11. Як вступає у спілкування з дорослими?

12. Чи охоче інші діти спілкуються з вашою дитиною?

13. Яким іграм дитина віддає перевагу - рухливим чи настільним, індивідуальним чи колективним?

14. Чи було в дитини бажання йти до школи?

15. Чи просила вона навчитись чогось, пов'язаного зі школою?

16. Чи знає букви (усі, деякі), чи вміє читати?

17. Чи вміє дитина лічити, в яких межах? Чи вміє додавати, віднімати, в яких межах?

18. Чи може дитина вдома сама себе розважати, чи, навпаки, постійно шукає товариства дорослих?

19. Що ще ви хотіли повідомити про свою дитину?


 
 

Цікаве

Загрузка...