WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Методичні матеріали дитячо-юнацької організації - Реферат

Методичні матеріали дитячо-юнацької організації - Реферат

Дитяча організація - прекрасне місце для задоволення природних потреб дитини: діяти і спілкуватись. Але саме дитяча організація (де дорослому відведена роль помічника та консультанта (інструктори)), а не організація дітей, в якій дорослий вирішує, що для дитини добре, а що ні. "Дитина внутрішньо мудра й реалістична, - уважав Олександр Нілл. - Якщо їй дати спокій, залишити без усяких повіювань з боку дорослих, вона сама розів'ється настільки, наскільки здатна розвинутись." Це висловлення стало одним із ключових принципів, за якими Нілл побудував свою школу Саммерхілл. За цим же принципом може бути побудована сьогодні дитяча організація.

І якщо її методики будуть прийняті педагогами всієї школи, якщо вчитель змінить свою позицію стосовно дитини з "істини в останній інстанції" на позицію помічника та співробітника, то така школа стане дійсно освітньою (а не навчальною). І діти будуть бігти в цю школу з посмішкою на обличчі, і їм буде смутно ввечері залишати її стіни.

Про дитячо-юнацьку організацію "Острів скарбів"

Діяльність "Острова" ведеться протягом усього року, не перериваючись на час шкільних канікул, коли організація виїжджає на "збори" й у "табори".

"Збори" проводяться під час осінніх, зимових і весняних канікул у різних містах країни. Щодня "збори" - тематичні, вони мають свою назву й девіз. У рамках теми дня проводяться кілька творчих заходів, що організують "дорослі діти" - старшокласники та студенти перших курсів інституту. Усі загони, на які поділяються діти, які виїхали на "збори", беруть участь у цих заходах і випускають стінні газети про них. А ввечері аналізують і рефлексують день на "свічці" (або "вогнику" за Івановим). Після аналізу й рефлексії вибирається черговий командир наступного дня, який відповідає за дотримання загоном режимних моментів. "Збори" є концентрованим відображенням діяльності "Острова" у школі й тому завжди проходять на великому емоційному підйомі.

Але якщо 3-4-денні "збори" - це концентрація життя організації, то літній табір - це вузловий момент у житті організації. Місяць, протягом якого проводиться табір, розбитий на тематичні триднівки. Протягом кожної триднівки проходить мала творча справа, яку готує один із загонів, велика творча справа, у підготовці якої беруть участь усі загони, й обов'язкове навчання остров'ян. У план навчання входять такі дисципліни, як туризм, медицина, видавнича діяльність, театральна діяльність, а також закони та ритуали "Острова". Крім цього, протягом триднівки проходить необов'язкове навчання - гостині, які ведуть інструктори табору. Гостині - це разові заняття. На них дитина одержує можливість навчитись безлічі різних нескладних речей, наприклад, танцювати вальс, плести з бісеру або проводити ігротеку з маленькими дітьми. У рамках навчання туризму кожний загін протягом табірної зміни проходить один дводенний похід, де може застосувати отримані знання.

Кожний табірний день закінчується загоновою "свічкою", а кожна триднівка - загальнотабірною "свічкою". Якщо дозволяє час, то після "свічок" діти зазвичай спілкуються в орлятському колі. Це, крім спільної діяльності, дає їм відчуття спільності та згуртованості.

Однією з важливих форм творчих справ, проведених у таборі, є рольові ігри. Рольові ігри розвивають у дітей артистизм, спритність, комунікабельність, адаптаційні здібності, знайомлять з різними професіями, історією та культурою різних народів.

Структура організації у школі трохи відмінна від тієї, що на "зборах" і в таборі. Перестають існувати міжшкільні різновікові загони, діти в кожній школі формуються в різновікові "п'ятірки", які як структурна одиниця організації беруть участь у підготовці загальноострівних і загальношкільних справ. Також кожна п'ятірка бере участь у системі "Чергування традиційних доручень" (ЧТД). ЧТД - це набір якихось справ (традиційних доручень), через кожне з яких проходить кожна п'ятірка протягом року. Таким чином, усі діти за рік одержують можливість спробувати себе в постановці маленького спектаклю, випуску стінної газети, в організації ігор з молодшими класами, у проведенні соцопитування й диспуту, виготовленні фотогазети й ін. Перераховані справи і є традиційними дорученнями. Розпорядок одержання чергового ЧТД та його коректування здійснюється радою чергових командирів, які щомісяця обираються у п'ятірках для керування ними та координації діяльності організації у школі протягом місяця свого чергування.

Також щомісяця обирається черговий командир усього шкільного "Острова". Чергові командири різних шкіл координують діяльність організацій у своїх школах і допомагають черговим командирам "п'ятірок" організовувати діяльність своїх "п'ятірок". Система чергових командирів дає можливість кожному остров'янину спробувати себе в ролі керівника. Діти, які побували черговими командирами, стають м'якше й уважніше стосовно інших, починають більш поблажливо ставитись до помилок інших, тому що вже відчули, що керувати своїми однолітками (а то й дітьми старшого віку) - важка та відповідальна робота.

На жаль, система ЧТД цікава дітям не дуже тривалий час (рік-два). Спробувавши себе в різних сферах діяльності, дитина самовизначається, і в неї виникає потреба до більш глибоких занять чимось конкретним. Тому через два роки після утворення організації крім п'ятірок виникли постійно діючі профільні загони. На відміну від "п'ятірок", профільний загін не бере участі в системі ЧТД, а займається своєю профільною діяльністю. Наприклад, загін журналістики випускає періодичну газету, загін рольових ігор розробляє та проводить рольові ігри, театральний загін займається організацією концертів, капусників, постановкою великих спектаклів тощо. Крім цього профільні загони проводять навчання бажаючих дітей із "п'ятірок" предмету свого профілю.

Вищий законодавчий орган організації - рада посвячених. Складається вона з найбільш досвідчених і відповідальних остров'ян. Оперативне керівництво здійснюється радою чергових командирів та інструкторами, які постійно працюють у школах.

Важливо відзначити, що рішення про створення організації було прийнято саме учнями, а не дорослими, що, безумовно, відіграло немаловажну роль в успішності її діяльності. Однак діяльність зі створення організації була розпочата дорослими набагато раніше. Ще в 1992 році на базі 518-ї школи почали проводитись колективні творчі справи та рольові ігри, роком пізніше був організований перший трудовий табір із комунарською програмою. Чотири роки потрібно було для того, щоби природна потреба в діяльності сформувалась у дітей у бажання структурувати свої взаємини один з одним. Тоді ж були сформульовані мета, принципи та закони організації.

Мета організації: зробити світ трішки краще.

Основні принципи:

Діяльність упродовж усього року.

Ми повинні приносити користь.

Турбота про підростаюче покоління.

До спілкування через діяльність.

Кожний важливий.

Ми вітаємо співробітництво з іншими організаціями.

Закони "Острова скарбів"

Закони здебільшого запозичені з інших організацій, але, пройшовши адаптацію, виявились життєвими. Формулювання законів здійснювалось дорослими, але при ухваленні дітьми рішення про створення організації були прийняті як закони всієї організації.

Закон доброзичливості. Спілкуйся спокійно й чемно, що б не сталось. Завжди пам'ятай - усі ми люди, усі ми помиляємось. Людина - найголовніше. Відкидаєш - пропонуй.


 
 

Цікаве

Загрузка...