WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Міжпредметні зв'язки курсу "Християнська етика в українській культурі" - Реферат

Міжпредметні зв'язки курсу "Християнська етика в українській культурі" - Реферат

Тема "Боже милосердя до людей. Різдво Христове" (урок 16) інтегрується з темою "Різдвяні голубочки". Зробленими виробами діти привітають своїх рідних на Різдво. Учителю можна використати легенду Віри Лебедєвої, яка розкриває пошану людей до голубів - саме ці птахи принесли найкраще пір'ячко, щоб народженому Божому дитяткові була м'яка постілька в яслах. Подаємо уривок із легенди "Горда пава":

"Пташки (волові очка) заніміли, зачудовані незвичайною новиною і великою честю, яка їм припала, - побачити першими Божого Сина.

А потім кинулися порядкувати домівку.

- Та що зробимо з волом та ослом? Вони так багато місця займають і так голосно ремигають, - журилися.

- Не бійтеся! - відізвався осел. - Ми теж хочемо побачити Дитятко, та будемо гріти Його своїм подихом, бо ніч холодна.

- То залишайтесь! Але миші треба доконче прогнати, вони цілу ніч шарудять і гризуть, спати не зможе Маленький.

- О, ні! Залиште нас! - просили мишки. - Ми вам долівку позамітаємо хвостиками чистенько, а потім заховаємось у куточку. І ми хочемо бачити Боже Дитятко.

- Ну, то залишайтеся і робіть порядки. Але павуків не можна ніяк залишити, вони позатягали скрізь по стінах і кутках своє павутиння. Це ж негарно!

- О, ні! Залиште нас! - просились павуки. - У стінах і стелі є діри, крізь них дує вночі холодний вітер, а ми заснуємо їх щільно нашим полотенцем, щоб Дитятко не замерзло.

- Ну, то залишайтеся і робіть свою роботу! Та де покладе Мати дитину? - питали волові очка один одного.

- Авжеж ніде інде, тільки в наших яслах, - відізвався віл. - Господар приніс нам ще з вечора свіжого сіна, м'якенько й тепло буде в ньому лежати.

- Ні, сіно колотиме тільце Дитини, треба подбати про щось краще, - говорили мишки.

- А що ж м'якше від пташиного пір'я? - сказала волове очко-мати. - Я своїм дітям вистеляю завжди гніздо пір'ям. Скиньмося по пір'ячку, і буде Дитинці постілька.

- Справді! Полечу і сповіщу всіх птахів довкола, чого нам треба, - промовив волове очко-батько.

- А ми, - задзебоніли мишки, - скочимо до лисиць і вивірок, - у них є завжди багато вичесаної шерсті.

Ще далеко було до вечора, а вже птахи й звірі мали сходитися до вертепу зі своїми приносами. Найкраще пір'ячко принесли голуби й дикі гуси, найм'якшу шерсть - кози-ангори".

Опрацювання теми "Подарунок від душі" (урок 13) можна інтегрувати з темою "Свищики". Гарно розфарбована та прикрашена розписом іграшка стане чудовим подарунком дитини для рідних. Матеріал уроку формує почуття вдячності, прищеплює вміння дарувати та приймати дарунки від інших, розкриває справжню цінність подарунка насамперед у тих почуттях, з якими їх готують і дарують.

Визнана дітьми світу шведська письменниця Сельма Лагерлеф написала легенду "Ісусові пташенята", в якій розкрила християнський підтекст глиняних іграшок:

"Одного весняного дня Ісусик набрав трохи глини і почав з неї ліпити пташенят.

Ісус виліпив сім пташок, поставив їх рядком проти сонця, а сам узявся допомагати товаришеві.

Музичні твори

З якою темою християнською етики вони інтегруються

Українські колядки та щедрівки: "Щедрик" (обробка М. Леонтовича); "Нова радість стала"

"Боже милосердя до людей. Різдво Христове" (урок 16)

"Ой, хто, хто Миколая любить" (народна пісня)

"Подарунок від душі" (урок 13); "Молитва до святого Миколая" (урок 15)

І. Кириліна "Розгнівалась на літо зима"

"Серце, сповнене співчуттям" (урок 10)

С. Прокоф'єв "Вечір. Дощ і веселка"; А. Вівальді "Осінь";

П. Чайковський "Осіння пісня"; М. Лисенко "Осіннє листя"; А. Мігай "Дощик"; К. Дебюссі "Сніг танцює"; І. Кириліна "Вінок з барвінку"

Тема "Таємниці нашого світу" (уроки 1, 2, 3, 7, 8)

Український народний ляльковий театр "Вертеп". Розігрування сценок зимових обрядів ("Коза", "Зірка")

"Боже милосердя до людей. Різдво Христове" (урок 16)

О. Янушкевич "Весняні котики"

"Воскресіння Христове - перемога Божого милосердя над злом" (урок 25)

Ю. Михайленко "Пісня про матусю"

"Золоте серце мами" (урок 28)

Коли сонце почало заходити і його промені лягли скоса на воду недалекої річки, Ісусик побачив, що вода стала від них неначе золота. Він набрав у долоні трохи тієї води і покропив нею свої глиняні іграшки.

І сталося диво: пташенята зробилися теж кольорові, з жовтими шийками, помаранчевими спинками, а крильця в них неначе вкрилися золотом. Здавалося, ось-ось затріпають крильцями, підлетять угору й почнуть щебетати".

Опрацювання теми "Воскресіння Христове - перемога Божого милосердя над злом" (урок 25) можна поєднати з темою "Писанка" (с. 58). Виготовлені крашанки та писанки стануть чудовою окрасою великоднього столу, допоможуть виконати практичну частину (розмальовування писанок) 26-го уроку "Зустрічаємо свято".

Стануть у пригоді музичні твори, які програма "Мистецтво" рекомендує для прослуховування та виконання у 2-му класі. Покажемо їх використання на уроках християнської етики.

"Я і Україна"

Підручник Н. М. Бібік, Н. С. Коваль. - К.: Форум, 2003

Навчальний курс "Я і Україна" реалізує галузь "Людина і світ" Державного стандарту початкової загальної освіти. Його мета - сприяти формуванню в учнів потреби в пізнанні світу. У процесі навчання в учнів формуються уявлення про цілісність світу. Саме ці аспекти навчального предмета можна інтегрувати з деякими темами курсу "Християнська етика в українській культурі". Розкриємо міжпредметні зв'язки між цими курсами.

Тема "Твоя аптечка" (с. 14-16) допоможе вчителю християнської етики провести бесіду на 2-му уроці ("Світ - дарунок любові"), щоб діти глибше зрозуміли: природа - це творіння Боже. Господь створив усі умови для того, щоб людина раділа з життя. Матеріал спонукає учнів замислитись, чи вміємо ми користуватися цими дарами, чи проявляємо вдячність Богу за створений ним світ, сповнений краси та мудрості.

Глибоким доповненням до 15-го уроку (тема "Молитва до святого Миколая") може стати тема "Народний календар" (с. 17), саме та її частина, в якій автори підручника розповідають про дні вшанування християнських святих.

Полюбити світ як дарунок Бога допоможуть теми "У царстві рослин" (с. 28-29), "У царстві тварин" (с. 32-33), "Як тварини готуються до зими" (с. 45-47) та ін.

Такі уроки християнської етики, як "Тепло рідної домівки" (урок 5), "Дружна родина" (урок 6), співвідносяться з темою "Родина. Рідня. Рід" (с. 51-55). Вона допоможе розкрити християнські цінності в житті кожної родини.

До теми "За що цінується праця. Працелюбність" (урок 20) можна використовувати матеріал "Про трудолюбивих і лінивих" (с. 62-65).

Повагу до людей, красу людських взаємин розкривають теми "Іспит у школі чемності" (с. 66-69), "Школа ввічливості" (с. 72-73), "Гостини" (с. 73-74), "Ніхто не має права ображати людину" (с. 82-85), і цим матеріалом доречно скористатись, опрацьовуючи теми "Чесне слово" (урок 18), "Справжнє добро. Скромність" (урок 19). Учням пропонується обговорити у класі, як конкретно виявляється милосердя у ставленні до людей, які вчинки можна назвати злими і як їх позбутись, чи можна назвати добрим того, хто погано ставиться до товаришів; поміркувати над прислів'ям "Хто людям добра бажає, той і собі має".

Добре підібраний матеріал теми "Зима щедра святами" (с. 96-97). Він логічно співвідноситься з 13-м уроком (тема "Подарунок від душі"), 15-м (тема "Молитва до святого Миколая"). Поезія М. Підігрянки навчає дітей щирості у проханні до святого Миколая:

Святий Миколаю,

Прийди до нас з раю,

Принеси нам дари

Кожному до пари.

Цукерки смачненькі,

Булочки пухкенькі.

Книжечок багато

Читати у свято.

Краса, мудрість і сутність зимових християнських свят подані доступною для розуміння другокласників мовою. Цим матеріалом доречно доповнити зміст 16-го уроку (тема "Боже милосердя до людей. Різдво Христове").

Про весняні християнські свята розповідає тема "Весняні свята" (с. 125-127). Щасливі, веселі люди на Великдень вітаються словами: "Христос воскрес!" - "Воістину воскрес!", тричі цілуються, обмінюються писанками. У темі знаходимо поради, як пишуться писанки. І, звичайно ж, доцільно скористатися цим матеріалом на 24, 25-му уроках (теми "Вербна неділя" та "Воскресіння Христове - перемога Божого милосердя над злом"), зокрема щоб розкрити народні традиції цього свята.

Трудове навчання. Майстер і Майстренка

Підручник І. М. Веремійчика. - К., 2002.

Програмою "Трудове навчання: технічна і художня праця" враховано вимоги до змістового синтезу технічної та художньої праці.

Результати конструктивно-художньої творчості учнів можна використовувати на окремих уроках християнської етики. Так, теми "Аплікаційні композиції" (с. 27), "Акваріум" (с. 28), "Квіти" (с. 29), "Осіння квітка" (с. 30), "Композиція із трав і квітів" (с. 31-32), "Вироби з каштанів і жолудів", "Сувеніри з насіння ясена", "Вироби-сувеніри з пір'я" (с. 33-36) - чудова ілюстрація до першого розділу підручника християнської етики "Таємниці нашого світу", з якого учні засвоюють важливі християнські чесноти "совість", "милосердя", "доброчесність" і навчаються турбуватись про світ, подарований людям Творцем.


 
 

Цікаве

Загрузка...