WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Міжпредметні зв'язки курсу "Християнська етика в українській культурі" - Реферат

Міжпредметні зв'язки курсу "Християнська етика в українській культурі" - Реферат

Уміння подолати свої лінощі, вчасно прийти на допомогу, виконати доручену справу - ці проблеми уроку допоможуть зрозуміти дітям названі твори. Поспішає в садок "посадити яблуні, груші, персики, горіхи добрим людям для утіхи" герой вірша "Сонце стукає в віконце" М. Стельмаха.

Привабливий результат матиме весела колективна робота - зелений, співучий, заквітчаний сад ("Проста арифметика" А. Костецького). Такі чудеса здатні творити людські руки. Добре серце та працьовиті руки допомагають дичці стати яблунею семи сортів ("Казка про яблуню" А. М'ястківського). Тож добро слід творити - такий лейтмотив останнього, підсумкового 30-го уроку "Радість від творення добра", на якому можна використати щойно проаналізовані твори. Зроблене добро принесе радість тому, хто його чинить.

Розділ читанки "Вірші - поетичні картини природи" (частина ІІ) містить високохудожні поетичні замальовки рідної природи. Образне слово здатне викликати в душі дитини замилування красою, а також трепетне почуття любові до Того, Хто подарував нам цей світ, і вдячність. На 2-му уроці "Світ - дарунок любові Творця" можна скористатися цими творами.

Божий світ - доцільно створений, до такої думки можна підвести дітей, прочитавши з ними поезію Лесі Українки "Вишеньки". Дітям хочеться поласувати ягідками, вони засмучені: ягідки "високо виросли на гіллі". Та "якби зросли низесенько, чи то ж би доспіли?". Справді, світ сповнений краси й мудрості. Тож аналізом цих авторів слід спонукати замислитися, хто Митець такої краси й довершеності всесвіту (1-й урок "Таємниці нашого світу").

Розділ "Оповідання" (читанка, частина ІІ) допоможе вчителеві християнської етики розкрити смисл таких понять, як милосердя, людяність, совість, доброчесність, турбота про ближніх. Так, в оповіданні В. Сухомлинського "Горбатенька дівчинка" учні витримали іспит на людяність. Зміст оповідання складає всього один епізод - директор школи приводить у клас горбатеньку дівчинку. Учитель затамував подих, він очима благав своїх пустотливих дітей: "Хай не побачить дівчинка у ваших очах ні подиву, ні насмішки". І вони проявили розуміння: дивилися з цікавістю й лагідно посміхалися. Цим епізодом письменник сказав надзвичайно багато: одним поглядом, одним необережним словом можна поранити людську душу. Людяність може проявитись і у слові, і в учинках, і навіть у погляді.

Проблему совісті розкриває В. Нестайко у творі "Руденький". Співставляючи вчинки чорненького й руденького хлопчиків, учні усвідомлюють справжню цінність добрих учинків. Чорненький хлопчик "похапливо" з'їв свою цукерку, вихопив у дівчинки її і дременув у під'їзд. Зовсім по-іншому вчинив руденький. Він віддав дівчинці свою цукерку.

Важливе місце в розкритті теми совісті займає у творі розмова дідуся з руденьким хлопчиком. Руденький дізнався, що "поганим бути легко, а хорошим - важко", але йому соромно бути поганим. Головна думка оповідання - у словах дідуся: "Ну, тоді я помилився. Пробач, ти не просто хороший хлопчик. Ти справжній молодець! Бо в тебе є совість, голубе мій, - а це в людині головне".

Визначити зміст поняття гостинності допоможе другокласникам народна казка "Лисичка і Журавель". Уроки турботливості засвоюють учні, прочитавши казку М. Трублаїні "Про дівчинку Наталочку і сріблясту рибку". Срібляста рибка повинна дістати лебедю черевички. Інакше він її з'їсть. На допомогу рибці поспішили зелена жабка, горобчик-молодець і дівчинка Наталочка. Вона відала свої черевички, наказала поспішати рибку рятувати. Переказала свою подяку срібна рибка жабці-скрекотушці, жабка - горобчикові-молодчикові, а горобчик - Наталочці.

На 10-му уроці "Серце, сповнене співчуттям" бесідою за цією казкою вчитель підведе дітей до висновку: допомога іншим - це ніби співпраця людини з Богом.

На 17-му уроці "Безкорислива дружба" можна проаналізувати твори, в яких оспівано дружбу, прислів'я про дружбу.

За читанкою В. Науменко покажемо інтегрованість уроків християнської етики з уроками читання (використання морально-етичних проблем творів читанки на уроках християнської етики) таблицею:

Матеріал читанки

Тема уроків "Християнська етика в українській культурі"

А. Григорук "Хочеш бути щасливим, не будь лінивим"; О. Орач "Дбайливчик"

"За що цінується праця. Працелюбність" (урок 20)

М. Підгорянка "Ліс", "Прийшла осінь"; Т. Шевченко "Зоре моя вечірняя", "Сонце заходить", "Зацвіла в долині червона калина", "Тече вода з-під явора"

"Світ - дарунок любові Творця" (урок 2)

Українська народна казка "Колобок"

"Справжнє добро. Скромність" (урок 19)

"Як серед птахів виникла дружба" (бірманська народна казка)

"Безкорислива дружба" (урок 17)

"Злагода" (киргизька народна казка)

"Тепло рідної домівки" (урок 5)

Ю. Ярмиш "Та сама мишка"; П. Костюченко "У котиковій хатинці"

"Уроки турботливості" (урок 11)

Л. Павленко "Загадкові діви"; О. Олесь "Біга зайчик-скакунець", "Ліс восени"; К. Перелісна "Змерз"; Б. Лепкий "Журавлі"; І. Калинець "Стежечка"

"Учись творити добро" (урок 29) "Світ потребує нашої турботи" (урок 4)

Отже, християнські мотиви доброчесності, совісті, милосердя, дружби, любові, як показує аналіз читанок, глибоко ввійшли в художні твори, тож учителю слід уміло скористатись наявним матеріалом.

Образотворче мистецтво

Підручник Л. М. Любарської, М. І. Резніченка, О. М. Протопопової. - К.: Форум, 2003. - 127 с.

Оскільки програма "Мистецтво" передбачає формування змісту загальної мистецької освіти за моделлю поліцентричної інтеграції знань, що відбиває поліфонічний художній образ світу, то в ній закладені й елементи християнської культури. Завдання вчителя християнської етики - ефективно використати їх.

На уроці "Таємниці нашого світу" учитель може розглянути з учнями пейзажі на с. 8 (репродукції картин В. Ван Гога "Хлібне поле з женцем і сонцем" та А. Мельникова "Біля озера" і на с. 11 (С. Шишко "Парковий міст. Київ"), які унаочнять твердження про те, що світ сповнений божественної краси, задуманий для добра та злагоди. Цю думку підтверджує поезія М. Стельмаха "На баштані", в якій мальовничо відтворено чарівний куточок рідної землі. Прекрасні зорові образи ("підкачавши білі штані, ходить бусол по баштані"; "жовтобокі спілі дині ходять в гості до братів - до статечних кавунів") створюють емоційний настрій замилування гармонією світу.

Тема "Світ потребує нашої турботи" (урок 4) стане зрозумілішою дитині, якщо вчитель створить емоційно-позитивну атмосферу репродукціями картин І. Левітана "Яблуні, що квітують" (с. 73) та А. Грицая "Зима" (с. 35). Проведена бесіда допоможе дітям зрозуміти потребу наслідувати приклади християнського добротворення, потребу піклуватись про довкілля, турбуватись про його розквіт і гармонійне співжиття людини та природи.

До теми "Наші маленькі друзі" (урок 7) можна скористатись матеріалом "Хто живе у ставку?" (підручник, с. 20-21).

Ілюстративний матеріал познайомить другокласників із мешканцями водоймищ. Поетичні твори викличуть настрій щирого, людяного ставлення до них. Хіба не викличе усмішку поезія Івана Гущака "Жабенятко жовтороте":

Жовтенятко жовтороте

шию, лапки і животик

гріє спрагло у калюжі

(бо калюжу любить дуже).

Журавлю кричить: "Мерщій

із калюжі! Пляж тут мій".

Матеріал теми допоможе з'ясувати християнське поняття милосердя й людяності. Діти усвідомлюватимуть свою відповідальність у ставленні до рослин і тварин.

Тема "Краса люблячого серця" (урок 8) співзвучна з темами мистецтва "Світ комах" (с. 22-23), "Біла кізонька" (с. 26-27). Авторський текст цих сторінок - дуже людяний, щоб намалювати метелика чи кізоньку, творці підручника спонукають дітей розглянути уважно, побачити красу живих створінь. Як відомо, любов починається з відкриття. Дитина привчається бути уважною до навколишнього світу, відкривати красу, полюбити її. Те, що любимо, ми бережно плекаємо. Дивовижну легенду "Коза Гаїза" створила В. Лебедєва, яку слід використати з темою "Біла кізонька":

"Косата зоря спинилася над вертепом, що стояв при дорозі до Віфлеєма. Гаїза знала цей вертеп, бо часто заскакувала туди, щоб скубнути сінця з ясел і подратувати осла, що мав там своє стійло. Тепер не могла зрозуміти, що це таке є в тому вертепі, де спинилася косата зоря і крилаті постаті і пастирі.

Вона сміливо пересунулася вперед. Ніхто її не займав, усі з пошаною віддавали комусь уклін. Гаїза й собі заглянула туди і з дива мало не замекала. У яслах на сіні лежало мале Дитятко, а при ньому по один бік стояла молода жінка, а по другий - старець із довгою бородою.

"Яке гарне оце Мале людське! Але чому Воно таке сумне? Так далеко дивиться кудись перед себе! Невже ж Воно хворе? Ану, побачу!"

І, присунувшись ближче до Дитятка, почала своєю м'якою борідкою пестити Його ніжки й рученята. Малий розплющив широко очі, глянув на рогату тварину і всміхнувся - і раз, і другий, і третій. А за ним всміхнулась і Мати, і бородатий дідусь, і пастирі, навіть сумний осел весело крутнув головою.

- Ось як треба діток забавляти! - сказала Гаїза. - Малі мусять сміятися, радіти. Побачите, як Воно ще засміється!

І, відштовхнувши осла і вола на бік, щоб зробити собі місце, почала Гаїза виводити перед Дитятком найкращі свої козячі танки та штуки. А вона була в цьому мистець. Ходила вихилясами, притупцювала ніжками, вертіла головою, немов хотіла взяти когось на ріжки. А Малий у яслах дивився на чудну танцюристку, а потім сплеснув радісно в рученята і зайшовся перлистим сміхом".


 
 

Цікаве

Загрузка...