WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Критичне мислення - основа дебатних технологій навчання - Реферат

Критичне мислення - основа дебатних технологій навчання - Реферат

Критичне мислення - основа дебатних технологій навчання

Від українських педагогів часто можна почути закиди про "американськість" новітніх технологій навчання. Бутімто, це не наше, нащо прищеплювати на українському ґрунті "чужинське" інтерактивне навчання, дебати, критичне мислення, критичне читання...

Відповідати на ці закиди - шалена втіха. Варто лише зазирнути до історії української педагогіки, пригадати бригадно-лабораторні методи та й силу-силенну інших інновацій початку ХХ століття, ретельно винищених сталінськими директивами і не менш ретельно виплеканих заокеанськими вчителями.

Продовжуючи публікацію матеріалів про дебати як ефективну педагогічну технологію, пропонуємо поглянути на стратегії розвитку критичного мислення вихованців середньої школи.

"Критичне мислення - модель для навчання й виховання громадян суспільства майбутнього" - таку назву має тренінг для вчителів, розроблений головою Харківської асоціації вчителів "Освіта за демократію" Наталею Вукіною. Випускниця програм освітнього обміну між українськими й американськими педагогами стверджує, що такі стратегії надзвичайно необхідні для нашого молодого покоління. Інформаційне суспільство, інформація в якому швидко множиться, застаріває та набуває якісно нових обрисів, потребує від людини нових компетентностей.

Люди, які мають навички критичного мислення, чесні із собою, долають власні сумніви, ставлять запитання, базують судження на доказах, шукають зв'язок між явищами, можуть відокремлювати справжнє від уявного, не дозволяють маніпулювати собою. Глобалізація ринку праці й розвиток громадянського суспільства в Україні висувають, як стверджує Н. Вукіна, проблему розвитку критичного мислення на перший план. Критичне мислення є не тільки наслідком демократії, а й важливим чинником її формування, воно є частиною підготовки громадян, необізнаних у політичних маніпуляціях влади, до життя в лояльному демократичному суспільстві.

"Якою зручною може бути позиція критика!"

Емоційна фраза в підзаголовку належить ще одному висококласному фахівцеві в галузі педагогічних новацій, виконавчому директору Благодійної організації "Вчителі за демократію та партнерство" Ігореві Сущенку. Назва організації, напевно, багато про що говорить "просунутим" педагогам. Саме "Вчителі..." ненастанно опікуються масою програм упровадження новітніх педагогічних технологій в українській школі.

Учителеві, стверджує І. Сущенко, варто прагнути, щоби діти не лише запам'ятовували матеріал, а й ставили запитання, проводили дослідження, творили, вирішували, інтерпретували і брали участь у дискусіях. Саме таке навчання нині прийнято вважати "найкращою практикою навчання". Дослідження показують, що саме на активних заняттях - якщо вони зорієнтовані на досягнення конкретних цілей і добре зорганізовані - учні засвоюють матеріал найбільш повно і з користю для себе. Це означає, що учні думають про те, що вивчають, застосовують набуті знання в ситуаціях реального життя або для подальшого навчання і здатні навчатися самостійно.

Усі свої теоретичні умовиводи І. Сущенко ілюструє конкретними технологіями, використаними в елективному навчальному курсі "Права людини", що вже апробується в 60-ти школах. Багато в чому успішності такої роботи сприяє безпосереднє спілкування з адептом критичного мислення, американським професором Чарльзом Темплом.

Чарльз Темпл - критичний професор з американською посмішкою

Автор цих рядків, поспілкувавшись із паном Темплом на тренінгу із критичного мислення, не міг позбутися думки, наскільки часто справджуються стереотипи. Саме таким і постає в моїй свідомості типовий американський педагог - упевнений у собі, але трішечки сором'язливий, серйозний, але готовий проілюструвати свою позицію прикладом-анекдотом, дає чіткі інструкції, але супроводжує їх фразою: "Ви згодні з таким варіантом?".

Ідеї Ч. Темпла активно використовують учителі всього світу в роботі з дебатними технологіями. Але ці ідеї становлять цілісну філософську й педагогічну систему, яка може пройти наскрізною ниткою через увесь процес освіти.

Критичне мислення, зазначає Ч. Темпл, дає нам змогу осмислювати власні думки та причини, що зумовили ту чи іншу точку зору. Це означає, що ми думаємо над тим, яким чином приходимо до власних рішень, і розв'язуємо завдання чи проблеми.

Таке мислення полягає не лише в пошуку недоліків у словах чи поглядах інших людей. Те, про ЩО і ЯК ми думаємо, завжди перебуває у фокусі нашої уваги. І коли ми помічаємо помилку або інший спосіб розв'язання завдання, то охоче вивчаємо його.

Практика вдумливого навчання

Пропонуємо кілька підготовчих вправ для вчителів і керівників дебатних клубів, спрямованих на стимулювання вміння помічати наявні суперечності, критикувати наведені аргументи, формулювати власну позицію, а також критично сприймати та давати відсіч аргументам опонентів.

Презентовані стратегії будуть корисними на різних етапах підготовки до дебатів.

Думай-обговорюй-спілкуйся

Цю вправу проводять у швидкому темпі, щоби підготувати учнів до спільного навчання, поміркувати над темою й отримати допомогу партнера у формуванні відповідей. Учитель готує запитання заздалегідь. Наприклад: "Уявіть, що ви мандруєте там, де панує інша культура. Хтось запитує вас, звідки ви, і пропонує навести два приклади з вашої культурної спадщини. Якою буде ваша відповідь?". Учитель пропонує всім стисло письмово відповісти на це запитання. Потім учнів об'єднують у пари. Кожна пара обговорює відповіді одне з одним, намагаючись дійти спільної думки. Пари презентують свої варіанти впродовж 30-ти секунд.

Термін тричі

Учитель сприяє активізації в учнів асоціативного мислення, адже вони вже знають загальну термінологію теми. Доречно поставити по три запитання до кожного ключового слова в темі:

Як ви вважаєте, що цей термін означає в цій темі?

Де і в якому контексті ви зустрічали цей термін?

Які приклади застосування цього терміна можна навести з вашого досвіду?

Визначення

Ця вправа допоможе учням сформулювати визначення якогось конкретного або ключового поняття дебатів. Учням пропонують одну з наведених далі моделей визначення. Радять, скориставшись методом "Думай/обговорюй/спілкуйся", обдумати визначення поняття самостійно, обговорити свої міркування з партнером, спільно сформулювати його якомога найкраще. Далі вправу продовжують, об'єднавши 2-3 пари. Кожна велика група пропонує спільне формулювання. Представники груп презентують результати в загальному колі.

Метод визначення за допомогою необхідних і достатніх умов: 1) які властивості потрібні, аби бути обговорюваним поняттям; 2) який набір властивостей є достатнім, щоби бути поняттям.

Метод визначення за родом і видом: 1) якою є спільна категорія, до якої належить поняття; 2) які властивості вирізняють це поняття серед інших у спільній категорії.

Метод критики контрприкладами: можна довести хибність запропонованого визначення, навівши контрприклад, який відповідає визначенню, але не є поняттям, що визначається. Наприклад, якщо визначати людей як тварин, що використовують мову, можна навести як приклад горил, яких навчають використовувати мову.

Знаю-хочу дізнатися-вивчаю


 
 

Цікаве

Загрузка...