WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Комплект формалізованих документів, щодо участі колективу в управлінні школою - Реферат

Комплект формалізованих документів, щодо участі колективу в управлінні школою - Реферат

10. Дитячі колективи досліджуються так само протягом декількох років (протягом усього строку існування), що дозволяє більш ефективно планувати виховну роботу.

11. Про кожну дитину, про її успіхи в навчальній діяльності за підсумками навчального року є інформація для ухвалення рішення учителем-предметником, класним керівником, учнем та його батьками. При цьому за декількома параметрами декількома експертами оцінюються успіхи дитини, які потім усереднюються, що дозволяє уникнути перекрученого уявлення про її особистість. При цьому зовнішній вигляд інформації легко читається, видні динаміка й тенденції розвитку дитини. Усе це в сукупності дозволяє формувати індивідуальну траєкторію розвитку учня групою: психологом, класним керівником, учителями, які викладають відповідні предмети, батьками і, звичайно, за участю дитини.

12. Процес дослідження професійних якостей педагога йде практично безперервно, при цьому в ньому беруть участь багато членів колективу, так само, як і його притягнуто до експертизи результатів роботи колег. Здатність оцінити іншого, виступаючи в якості експерта, вільний доступ кожного педагога до аналізу його діяльності, яку оцінили інші експерти, дозволяє робити аналіз власної роботи більш кваліфіковано, вчасно вносити корективи. Особливо це ефективне в роботі з молодими фахівцями.

13. Неможливо організувати ефективну роботу колективу без чіткого визначення прав та обов'язків кожного із працівників школи - цьому також допомагають формалізовані документи, які докладно описують посадові обов'язки кожного члена колективу і є інструментом, що дозволяє досліджувати якість їх виконання. У створенні таких документів на стадії затвердження беруть участь усі члени колективу, на стадії розробки - найбільш підготовлені. Звичайно, формалізовані та прописані правові й методичні аспекти діяльності учасників навчально-виховного процесу, представлені в цих документах, повинні бути узгоджені з директивними документами, законом про працю, іншими нормами, профспілковим комітетом.

14. Усі документи для збору інформації, її аналізу мають електронний інтерактивний вигляд і легко адаптуються до умов будь-якої школи, тому що виконані на магнітних носіях і легко та швидко трансформуються під нові цілі й завдання.

15. Перспектива створення автоматизованого комплекту дозволить отримувати інформацію більш оперативно, у наочному виді, з можливістю побудови можливих моделей розвитку подій - прогнозу.

16. В умовах застосування пакета документів можна буде будувати кілька моделей ухвалення рішення, "прокрутити" їх, попередньо подивившись, який вплив буде більш ефективним, до яких наслідків призведе прийняття того чи іншого рішення, не запускаючи їх у реалізацію.

17. Опубліковані там же ідея та технологія їхнього створення, макети електронних оболонок дозволяють учасникам навчально-виховного процесу стати авторами та розробниками нових документів. На першому етапі буде корисно "вкладати" в електронні оболонки вже наявні розробки інших авторів з відповідними посиланнями на них.

Необхідність залучення педагогів до управління школою

Першим кроком до створення атмосфери причетності й відповідальності за все, що відбувається в школі, було запрошення педагогів до управління школою, тому що в сучасних умовах управління повинна менше використовуватися як система влади у вигляді ієрархічної піраміди та більше як ресурс розвитку горизонтальної організаційної системи. Тому школу необхідно розглядати як сукупність взаємозалежних і взаємодіючих між собою елементів, орієнтованих на досягнення конкретних цілей в умовах мінливого середовища.

Але передача частини управлінських функцій колективу й виборним органам - складний процес, і він вимагає науково-методичного забезпечення. Крім раціонального делегування повноважень з метою залучення колективу в управлінську діяльність необхідно озброїти вчителів інструментом дослідження та вивчення системи педагогічної діяльності своїх колег і своєї власної, ознайомлення із сучасними методами управління, збору й педагогічного аналізу інформації. Саме цьому в даному проекті присвячується багато уваги.

Розроблений комплект документів постійно перебуває в роботі зі збору, обробки та систематизації інформації. Нові версії документів, що виникають, включаються в роботу, апробуються, виявляються їхні недоліки, коректуються автором. З документами працюють педагоги, класні керівники, керівники кружків, факультативів, усі заступники директора школи, керівники МО. Можна стверджувати, що 90 % педпрацівників школи мають відношення до збору, систематизації та нагромадження інформації й підготовки проекту рішення. На теперішній час усі заступники директора школи, опанувавши технологію, самі можуть бути розробниками формалізованих документів. Більше 100 шкіл Росії використовує у своїй роботі наші документи.

Інформація й управління

Відзначимо, що інформація - це дані про процес або подію, зведені в систему, виходячи з поставлених цілей і завдань.

Метою будь-якого контролю є збір інформації про стан керованого об'єкта та про ті зміни, що відбуваються з ним у результаті управлінського впливу. Як правило, передбачається всеосяжний контроль навчально-виховного процесу, тобто бажання отримати повну інформацію про процеси, що протікають. Навряд чи можна вважати цю позицію вірною, тому що чим ширше зміст контролю, тим нижче якість отриманої в його ході інформації, оскільки надлишок інформації про другорядні деталі не сприяє прийняттю правильних рішень.

Управління школою, як і будь-якою іншою організацією, здійснюється на основі інформації, що надходить її директору. Перероблена інформація є підставою для управлінського рішення. На підставі аналізу даних зовнішнього та внутрішнього середовища командна інформація надходить у керовану систему. Ці дії повинні перевести її в новий, більш якісний стан. Якщо в системі не працює хоча б одна з її ланок, то ухвалені рішення не будуть ефективними, а система повністю або частково може вийти з-під керуючого впливу.

Внутрішкільний контроль та інформація

Контроль - процес отримання й переробки інформації про хід і результати навчально-виховного процесу (НВП) для прийняття на цій основі певного управлінського рішення.

Контроль включає:

спостереження;

вивчення;

аналіз;

оцінку ефективності діяльності виконавців;

оцінку готовності виконавців до виконання поставлених перед ними завдань.

Внутрішкільний контроль - систематична перевірка стану навчально-виховного процесу, спосіб отримання знань про хід і результати діяльності педагога й учнів.

Внутрішкільний контроль дає можливість систематично отримувати інформацію про рівень викладання, знання та ступінь вихованості учнів, проводити порівняння між заданим станом НВП, що обумовлений нормативними документами, та реально існуючим. Звичайно не розкриває причин, фіксує ті чи інші факти. Тобто потім повинен випливати педагогічний аналіз інформації.

А що найчастіше являє собою інформація про подію, що не має стандартного формалізованого виду, наприклад, про відвіданий урок, заняття кружка, класну годину, батьківські збори, огляд кабінетів?

Згадаємо, наприклад, наші зошити, в яких ми з вами записуємо інформацію з уроків, які відвідали. Заводимо їх на кожного педагога, зберігаємо кілька років, використовуємо при складанні характеристик під час проведення атестації вчителів, намагаючись витягти з них те, що є значимого в досвіді даного педагога. Знову і знову перегортаємо їх, наспіх на уроці написані. Несистемно представлена в них інформація важко піддається витягуванню з розірваних зошитів. Що ми мали на увазі, відвідавши урок, написавши те чи інше кілька років назад? У спадщину залишаються зошити відвідувань уроків ваших попередників. Їх тим більше важко використати, бо написані вони іншою людиною, яка ставила й вирішувала свої завдання дослідження уроку і своєю мовою описала його результати. Продовжуємо їх вести сьогодні самі, на уроки того ж педагога ходять і ваші заступники, керівники методичних об'єднань, учителі-предметники, класні керівники, гості тощо. Кожний залишає свої записи. Кількість зошитів зростає, багато текстів, деякі події уроку важко відновити, тому що вони погано описані, інформацію, необхідну досліднику, важко витягти. Найчастіше після відвідування уроку непідготовленим педагогом залишаються записи, більше схожі на враження підлітка після перегляду бойовика або нудного фільму. Величезний або дуже невеликий обсяг нікому не потрібної інформації.

Саме з аналізу уроків почалася наша робота з формалізації інформації та її педагогічного аналізу. У цей час розроблено 4 типи карт відвідування уроків, від простих (30 аспектів уроку) до складних (включають більше100 позицій для аналізу). Практично всі сторони шкільного життя представлені у формалізованому вигляді - від уроку до капітального ремонту, форм самоаналізу роботи фахівців різних профілів. Більше 100 документів, включаючи локальні акти, що супроводжують навчальний процес.


 
 

Цікаве

Загрузка...