WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Кадровий потенціал шкільної організації - Реферат

Кадровий потенціал шкільної організації - Реферат

Цілі:

освоїти методи діагностичної й активної освітньої роботи зі співробітниками окремої установи з обраної або виявленої проблеми;

розробити навчальні програми розвитку колективу із застосуванням інтенсивних гуманітарних технологій кадрової роботи.

Зміст навчальних занять. Діагностика труднощів у розвитку установи. Оцінка й інтерпретація результатів кадрового аудиту. Формування складу проблемної групи та планування змісту освітньої роботи зі співробітниками. Вибір цілей і засобів внутрішньоорганізаційного (внутрішньофірмового) навчання співробітників і керівників. Мотивування співробітників і створення емоційного налаштування на продуктивну навчальну роботу. Способи підтримки й відновлення працездатності співробітників - учасників навчальної групи - усередині організації. Пробна реалізація й обговорення в лабораторних умовах методичного тренінгу основних освітніх заходів. Варіативна навчальна взаємодія. Розпізнавання феноменів групової активної роботи та поведінка окремих учасників:

психологічні захисти, опір, конфлікт, перенос;

відмовлення від навчальної роботи, її відкрите й приховане саботування;

боротьба за ситуативне лідерство, тиск, конформність, конформізм та інше.

Каналізація негативних переживань, культурні форми реагування групової агресії. Групові провокації, "групові міфи" та "групова мудрість". Методи активної групової роботи: інформування, модерація, аналіз ситуацій, експертна нарада, групова дискусія, віднесена оцінка, психогімнастика, аутогенне тренування, провідна візуалізація, гра, психодраматичні техніки, проективне малювання, тілесна експресія й інші.

Очікувані результати: підготовлені програми навчання для окремих організацій. Підвищений рівень кваліфікації фахівців з роботи з кадрами для здійснення внутрішньоорганізаційного навчання із застосуванням діагностичних та інтенсивних розвивальних технологій кадрової роботи. Одержання пакета діагностичних методик.

Як приклади тренінгових завдань наводяться наші розробки - рольова гра "Вир" та імітаційна гра "Матроська скриня".

Рольова гра "Вир"

Гра проводиться в системі занять з аналізу розростання конфлікту в організації. На прикладі виконання простого завдання учасникам стає ясним механізм ескалації конфлікту, його розширення за рахунок залучення в нього інших людей, які привносять у первісне протиріччя все нові змісти та значення.

Ведучий пропонує сидячим поряд у центрі кола учасникам висловити своє ставлення до предмета, який вони сприймають протилежно (наприклад, здача в оренду шкільних приміщень на вечірній час). Ті, хто сидить ліворуч від співбесідників, за сигналом ведучих (кожні 30 с) включаються в дискусію. При цьому кожний непарний підтримує точку зору першого учасника, а кожний парний - другого.

Після того як у процедурі візьмуть участь усі присутні, вони відповідають на запитання ведучих: "Що відбувалося з голосністю мови у процесі виконання вправи? Як змінювався зміст обговорення в міру залучення в нього нових учасників? Скільки предметного та скільки особистісного змісту було на початку й наприкінці виконання вправи?".

Імітаційна гра "Матроська скриня"

Цю гру доцільно проводити у школах у тих випадках, коли:

у колективі відсутній керівник, і варто розглянути можливість висування на керівну посаду найбільш ініціативного зі співробітників;

у школі проводяться реорганізаційні зміни, у зв'язку з чим у колективі спостерігаються розбрід і тимчасова неузгодженість норм організаційної поведінки;

у колективі існує невизначеність вибору подальших перспектив розвитку шкільної організації.

Ідея гри підказана вправою "Потерпілі в аварії корабля" К. Рудестама. Ситуація аварії корабля в метафоричній формі передає стан шкільної організації. Учасники гри - пасажири круїзного судна, що зазнає аварії вночі біля берегів невідомої країни. Пасажирам доведеться висадитись у місцевості, звідкіля повернення на батьківщину протягом кількох років може бути ускладнене (наприклад, недружній режим, відсутність дипломатичних відносин із країною). Для учасників протягом гри створюються умови, коли варто переосмислити свої особистісні та професійні можливості з метою кращої адаптації до наявних умов.

Цілі: визначити свої особистісні та професійні ресурси, пережити досвід вирішення життєвої задачі в ситуації неможливості повернення до звичного способу життя й адаптації до нових умов.

Основний метод: групове обговорення, інформування, рольове програвання, робота в малих групах зі складання текстів рекомендацій.

Оснащення: ігровий бланк і пристосування для проведення жеребкування.

На першому етапі гри відбуваються аналіз умов і постановка проблеми для наскрізної ігрової дії. Причому проблему, як з'ясується під час підсумкового обговорення гри, кожний формулює для себе сам. На початковому етапі проводяться організація ігрового простору й формування мотивації до роботи. Учасники розташовуються на стільцях (у кріслах) по колу в закритому приміщенні. Це дозволить їм вільно спілкуватися з кожним. Таке розташування учасників імітує обстановку суднової кают-компанії або ситуацію співбесіди при відвідуванні "біржі праці", відтворених у ході гри.

Знайомство учасників, навіть якщо це реальна група, відбувається після повідомлення провідної мети гри та її сюжету. Учасники по черзі називають себе й повідомляють про те, хто вони за професією і як стали пасажирами круїзного судна. Присутні можуть називати реальну чи будь-яку іншу професію. Важливо, щоб на цьому етапі учасники відчували цінність своєї дійсної, передбачуваної або майбутньої роботи. Це буде сприяти прояву особистісної ідентифікації з професією й підсилить включеність учасників у дію. Їх також можна попросити докладніше розповісти про ту роботу, яку вони, відповідно до обраної ролі, виконують. Можна ввести додаткову умову: усіх учасників за професійні досягнення керівництво нагородило круїзною путівкою.

Ведучий каже: "Правління фірми, що займається морськими круїзами, усім, хто піднімається на борт судна, вручає сувенір - "Матроську скриню" - герметично закритий водонепроникний середньої величини кейс, усередині якого знаходяться барвисті проспекти про круїзи. Вручаючи його, представники фірми гарантують безпеку подорожі й говорять про те, що у випадку (не доведи Бог!) аварії корабля цей предмет може зробити добру послугу: виступити, наприклад, у вигляді рятувальної подушки для тих, хто опинився за бортом. Але це - у найгіршому випадку. А поки всіх запрошують у кают-компанію на вечір знайомства.

Повідомлення учасників про свої професійні досягнення диагностичні. По суті, вони розказують про свої професійні домагання. Ми помітили, що рівень професійних домагань у більшості випадків є невисоким, і тут виявляється не один раз відзначена орієнтація на зовнішні професійні досягнення. Можна відзначити тут одну важливу, на наш погляд, особливість: майже всі учасники особливими успіхами в роботі вважають рядові професійні результати (забезпечення вчителем дозвілля паралелі шкільних класів, організація роботи шкільного драмгуртка, створення корекційної психологічної програми, підготовка серії репортажів про життя підлітків).

Ведучий продовжує інформувати учасників: "По судновому радіо надійшло повідомлення, що під час шторму корабель налетів на прибережні рифи. У судна - серйозна пробоїна. Ведуться ремонтні й рятувальні роботи. Однак пасажирів просять підготуватись до висадження у шлюпки. Вас попереджають, що не варто брати із собою продукти чи одяг: берег видно, і всім необхідним на початку вас забезпечать. З багажу ви можете взяти із собою тільки "Матроську скриню", в яку покладете стільки речей, скільки поміститься, але не більше десяти. Повітряна подушка всередині кейса з кожним покладеним у нього предметом буде зменшуватись. Якщо шлюпка перекинеться і ви опинитеся за бортом, то наповнений речами кейс навряд чи зможе служити порятунком. Якщо вам удасться добратись до берега, то корисним буде знати такі речі. Вас висадять на одному з великих пагорбів невідомої країни з високорозвиненою цивілізацією. Повернення на батьківщину протягом кількох років буде ускладнене з різних причин.

Труднощі проживання на острові можуть складатися в пошуку роботи, щоб забезпечити собі (і родині, якщо ви з родиною) стерпне існування протягом кількох років. Тут цього цілком можна досягти за допомогою праці, освіти, високої кваліфікації. Нехай у вашій скрині опиняться предмети з круїзного багажу, які би переконливо свідчили про вашу освіту, професію й рівень кваліфікації. Вам доведеться обґрунтувати вибір кожного предмета, щоб інші учасники впевнились у тому, що ви не завантажуєте шлюпку зайвим вантажем".

На кожному етапі гри, що проходить як рішення творчої задачі, ведучий займає різні позиції та виконує різні функції. На цьому етапі він - інформатор, який повідомляє умови гри й організує її проведення за допомогою видачі необхідних відомостей.

Другий етап ігрової дії являє собою актуалізацію колишнього досвіду та перебір відомих варіантів рішення важких професійних і життєвих задач.


 
 

Цікаве

Загрузка...