WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Емоційна підтримка керівників шкіл - Реферат

Емоційна підтримка керівників шкіл - Реферат

Досвід проведення гри показав, що учасників ігрової дії можна умовно розділити на три групи в залежності від вікової категорії та ступеня професійної стабільності.

Першу групу складають починаючі фахівці. Вони демонструють найбільшу потребу у відсутніх "ключах" - засобах і ресурсах. Першою за значущістю називається потреба у "ключах від родини". Для молодих професіоналів проблема створення родини та зміцнення родинного стану є однією з найголовніших. Другими за частотою згадувань бувають "ключі від роботи". Проблема професійної ідентифікації (хто я такий: як усі вчителі чи керівник відрізняється від усіх) і прийняття колективом освітньої установи активно обговорюється починаючими фахівцями як одна з актуальніших. На третьому місці знаходиться потреба у "ключах від майбутнього". Для молодих професіоналів значуща необхідність пошуку засобів і шляхів реалізації планів, перспектив, подолання невизначеності, зміцнення стабільності. Проблема потреби в повноцінному культурному дозвіллі та спілкуванні з друзями також включена ними до переліку невирішених життєвих питань.

До другої групи входять керівники з відносно стабільним професійним станом. Актуальною для них уважається потреба мати "універсальний ключ". За виглядом він - "гладкий", "маслянистий", щоб їм можна було "відкрити будь-який простір". При цьому учасники групи відзначають, що головне - навіть не сам ключ, а "здатність зрозуміти замковий механізм". Тільки від розуміння пристрою механізму варто йти до підбору ключа. Крім цього, учасникам даної групи бувають потрібні й інші ключі: "гнучкий для підтримки спокою", "саморегулюючий з електронним програмуванням", "для відкриття незрозумілого". Кожний із ключів має бути зручним для того, щоби тримати його в руках.

Третю групу складають досвідчені, давно працюючі фахівці із солідним практичним стажем педагогічної та керівної діяльності. Життєві простори, позначені як "родина" й "робота", виявляються в них, на відміну від інших учасників, диференційованими, розділеними на більш дрібні частини або сектори. Наприклад, робота поділяється на нелюбиму й улюблену, формальну та "для душі". Основна професійна потреба фахівців цієї групи полягає в бажанні робити те, що вони вважають потрібним, у протилежність нав'язаній зверху роботі, що здається безглуздою. Ключ, на думку цієї групи учасників, повинен із філігранною точністю підходити як до "замків від простору, так і до самого простору". Це означає для них, зокрема, що варто виключити можливість використання роботи як засіб рішення вузько особистісних проблем.

Уже під час аналізу свого "закритого" й "відкритого" життєвого простору ведучому варто бути готовим до надання психологічної підтримки учасникам. На цьому етапі вона може мати форму нерефлексивного й рефлексивного слухання, приєднання до позиції тих, хто говорить, вираження згоди з наведеними аргументами.

Наступний етап роботи може проходити як обговорення в малих групах або як загальне обговорення. Вибір форми залежить від кількості учасників. При роботі з більш численною групою учасники проводять обговорення в мікрогрупах й узагальнюють виявлені явища.

Усім присутнім пропонується подумати та сказати, яких і скільки "ключів" їм потрібно для освоєння власного професійного та життєвого простору. По завершенні процедури ведучому та учасникам легко визначити, які потреби є найбільш значущими для людей даної групи.

Ось приклади міркувань учасників гри з цього приводу.

"...Потрібні ключі до особистого життя, освіти, роботи".

"...Потрібний ключ від вільного часу, якого катастрофічно не вистачає. За виглядом він, напевно, нагадує ключ від комірки папи Карло - великий, різьблений, важкий".

"...Потрібна відмичка (фомка), яка може відкрити все".

"...Добре б мати витончену золоту прикрасу у вигляді ключа від сейфа".

"...Не визначилась поки із ключами. Ключ від машини потрібний, щоб вирішити проблему вільного часу, ключ від грошей, квартири. Для впевненості та надійності потрібний один масивний ключ".

"...Кожному в нашій підгрупі потрібні особливі ключі. Одному - стародавній і міцний, одночасно стильний і сучасний. Іншому - запасні ключі від шафи та скриньки. Потрібні ключі від часу, за виглядом вони звичайні. Для зв'язків потрібний довгий витончений ключ. Усі ключі - теплі, хоч і залізні".

"...Усім потрібний "золотий ключик" до грошей і "діловий ключ". Потрібний ключ "відповідальності" від чужої квартири, в якій я зараз мешкаю. Ще ключ-"терпіння", ключ-брелок, який страшно втратити; ключ працьовитості - старий, потертий; ключ "часу" від висячого замка; імпортний ключ від будинку, електронна картка - від роботи; від шафки, де зберігаються особисті якості, й від поштової скриньки, в якій - негативні якості особистості. Для електронного кодового замка потрібний ключ від слова та спілкування". Ведучому варто бути готовим до участі в загальній розмові про нереалізовані потреби керівників. У підсумку він може узагальнити сказане учасниками. У випадку, коли група сильно орієнтована на активне застосування у своєму житті "брухту" замість "ключів" (досягнення мети будь-якими засобами аж до відкритої експансії й агресії - а такі випадки були при проведенні гри), ведучий має вирішувати питання про ініціювання серйозної розмови про життєві цінності.

Далі учасникам пропонується подумати над тим, які "ключі" вони змогли би зробити самі (які засоби їм доступні, тобто якими достатніми особистісними, комунікативними, регуляторними ресурсами вони володіють), а які вони можуть одержати тільки ззовні. Після цього вони одержують відсутні в них для освоєння життєвого простору "ключі" - від шухлядки, що стоїть посередині кімнати, присутні беруть металеві ключі або заготовки для ключів. В іншій шухляді лежать брелоки для ключів і різноманітні дрібні предмети, придатні для виготовлення брелоків.

Усім необхідно надалі зробити два види роботи одночасно. Кожний з учасників повідомляє про доступні для нього засоби та способи подолання труднощів і про необхідну ззовні підтримку ("ключі" та "брелоки", форма, зображення та колірне рішення яких відбивають у деякій міри його життєвий девіз і стосуються пріоритетних напрямів життя). Інші активно беруть участь в обговоренні, доповнюючи сприйняття й інтерпретацію життєвої та професійної ситуації кожного. Даний вид роботи дозволяє значно розширити уявлення учасників і про своє становище, і про можливості його розвитку, і про свої особистісні ресурси подолання труднощів.

Ось приклади повідомлень учасників про те, які ключі та доповнення до них вони вибрали:

"...Я взяла три ключі від трьох сфер. Вони точно "лягають" на три сектори намальованого мною кола: "родина", "робота", "я". Ключі від дому гріють: приємно відкривати дім своїм ключем. Брелоком служить легкова іграшкова машина. Тут вона чорна, але треба, щоби була яскраво-червона. І я бачу себе їдучою з ризиком в яскраво-червоній легковій машині нагору по гірській дорозі".

"...Запальничка як брелок для ключів символізує для мене можливість увімкнути запалювання в машині та від'їхати подалі. Це для мене як відхід із моєї теперішньої життєвої ситуації".

"(Тримає в руках великий білий ґудзик, опукла серцевина якого має блискуче покриття кольору позолоти.) ...Хочеться без гострих кутів. Блесточки в середині - щоби прагнути та прийти до чогось удалого. Ключі не змогла підібрати. У школі мені подобається займатись в одному кабінеті. Там ключ у замку повертається з писком. У кабінеті - квіти, дуже гладка дошка, на якій діти люблять писати. Дуже затишно. Ключ тому не змогла підібрати. Він повинен припускати все це".

"...Я взяла маленький ключик. Замок і ключі не повинні займати багато простору. Зелена серга як брелок - це символ бруньки життя. Життєвий девіз: "Взаємодіяти зі світом - із любов'ю".

Процедура обговорення гри настільки ж значуща, як і сама гра. За часом ці частини роботи приблизно рівні. У вільній формі присутні кажуть про те, що дала їм гра:

"...Для мене важливим був момент малювання простору. Він став більш визначеним... Хоча невизначеності залишились. З'явився привід подумати про це, тому що є багато суперечливого."

"...Гра поставила крапку в розумінні своєї ситуації. Це відбулось при побудові свого життєвого простору та виборі ключів."

"...Раніше якось не замислювалась над ключами. Зараз знайшла, що від роботи ключ такий же кривий, як і той, котрий я вибрала у грі. Що це означає?"

"(До цього казала, що не любить свої ключі від роботи та серйозно розмислює про те, щоб роботу змінити.) ...Не хочеться змінювати свої ключі. Мій ключ від роботи у своєму роді унікальний. Він є тільки в мене і їм можна відкрити тільки мій кабінет. Інші ключі у школі підходять до багатьох кабінетів. Як виявилось, мої ключі мені дорогі й не хочеться їх змінювати."

"...У мене три зв'язки ключів: від квартири, роботи та ще одна велика зв'язка. За 20 років на робочому столі набралась така кількість ключів (у тому числі від замків, які давно замінили), що я практично можу відкрити будь-який кабінет, якщо мені потрібно проводити заняття. Усі три зв'язки ключів люблю."

Ведучий повідомляє присутнім про те, що будь-які з узятих ключів вони можуть залишити собі назавжди. Якщо в їхньому житті найближчим часом відбудуться події, що дозволяють обходитися своїми засобами без залучення сторонньої підтримки (чужих "ключів"), то вони можуть повернути їх ведучому. Додатково він повідомляє, як це конкретно можна буде зробити.


 
 

Цікаве

Загрузка...