WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Емоційна підтримка керівників шкіл - Реферат

Емоційна підтримка керівників шкіл - Реферат

Поведінковий рівень характеризується появою стереотипів у професійній діяльності та дрібними порушеннями трудової дисципліни. Зміст такої поведінки полягає в тому, щоби впоратися з перевантаженнями, "заощадити" енергію за рахунок запізнень, раннього залишення місця роботи, перекладання своєї роботи на інших людей заради більш "важливих" справ. Такими терміново виниклими справами можуть стати: відвідування інших установ, виїзди на необов'язкові для відвідування семінари тощо. На цьому рівні прояву синдрому "згоряння" зниженню напруги сприяють зміна звичних форм поведінки та звертання до улюблених занять. Це може бути в'язання, розведення кімнатних квітів, догляд за домашньою твариною. Іноді проста зміна маршруту руху на роботу допомагає впорядкувати поведінку на ній.

У статті Д. Трунова ми зустріли рольову гру, якій придумали назву "Літачки". На нашу думку, її варто використовувати у груповій роботі з керівниками з подолання поведінкових ознак психічного вигоряння.

Рольова гра "Літачки"

Учасникам семінару-тренінгу для директорів шкіл роздаються альбомні аркуші паперу. Їх треба скласти у формі паперового літачка й написати на його крилі запитання або вимогу, звернену до керівника в категоричній формі. Наприклад, це можуть бути такі написи: "У вашій школі немає живого куточка. Як же ви виховуєте в дітях любов до природи?", "Коли ж ви поміняєте систему опалення у вашій школі?", "Мешканці прилеглих будинків скаржаться на те, що ваші діти, бігаючи на перервах у дворі, дозволяють собі виражатись нецензурними словами. Вони у вас невиховані, треба, щоб ви вчили їх культурі поведінки", "Чому ви не звільняєте вчителя трудового навчання? Уже не перший раз він зриває уроки через випивку напередодні", "Будь ласка, терміново зніміть з уроків і надішліть 20 старшокласників на передвиборну зустріч депутата з молоддю району" і т. д.

Потім один з активних учасників заняття стає в центр кола, а інші керівники запускають у нього літачками. При цьому вони по черзі або всі одночасно висловлюють написані на них вимоги. Варто попросити того, хто стоїть у колі, сказати про те, яке почуття в нього з'являється в результаті цієї дії. Після цього йому пропонується розібратися з обсягом роботи, що звалась на нього.

Для інших учасників навчального заняття, також бажаючих брати участь у цій процедурі, пишуться нові вимоги. Після того як завдання буде виконано 2-3 рази, у присутніх з'являється бажання поговорити про впорядкування та раціональне планування своєї управлінської діяльності. Ця раціоналізація стосується, зокрема, готовності керівників виявляти твердість при відмовленні від тієї роботи, що не входить у перелік їхніх посадових обов'язків.

Емоційний рівень. У цьому випадку порушення стосуються сфери емоцій і почуттів. Виникають безпідставне занепокоєння, тривожність, напруженість або, навпаки, апатія, пригніченість і т. п. Зняттю емоційної напруги допомагають читання улюблених книг, перегляд спектаклів і кінофільмів, спілкування з друзями.

Раціоналізації негативних переживань й аналізу варіантів роботи з ними допомагає розроблена нами рольова гра "Важкий день". У ході її проведення керівники зіштовхуються з конфліктними ситуаціями, що випливають одна з одної. Учасники повною мірою відчувають майже реальні переживання. Як вони кажуть потім на обговоренні, такі процедури "загартовують". Звичайно, при її проведенні велика відповідальність лягає на ведучого в наданні підтримки головним діючим особам.

Рольова гра "Важкий день"

Гра відтворює один день із життя директора процвітаючої школи, насичений неприємними подіями. Ситуація гри дозволяє учасникам, які особисто виконують головні ролі, випробувати свої комунікативні та стресостійкі можливості. Основне призначення гри - перевірка системи емоційно-особистісної саморегуляції в умовах несприятливої взаємодії.

Гра складається з трьох частин. Перша частина являє собою набір ситуацій, що супроводжують упевненого в собі професіонала-директора по дорозі на роботу. Після програвання всіх ситуацій першої частини відбувається їх обговорення з оцінкою й інтерпретацією дій, що спостерігались. У другій частині ситуації повторюються у зворотному порядку, супроводжуючи повернення директора додому. Після їхнього програвання також відбувається обговорення. Третя частина додає переживань, пов'язаних із сімейними відносинами. Основний пафос гри - визначення готовності до здійснення професійних дій у контексті несприятливих умов життя та роботи.

У ході підсумкового обговорення ведучому та всім присутнім треба бути готовими почути безліч смутних і смішних історій про "божевільні" дні директора школи.

Ситуації для програвання в першій частині

Ситуація 1. Директора, який їде на роботу в автомобілі, зупиняє інспектор безпеки дорожнього руху й робить зауваження відносно, наприклад, недостатньо чистої, на його думку, машини або криво приклеєної фотографії на правах водія, або чогось іншого. У ході розмови в нього виникає бажання перевірити двигун машини. У результаті перевірки він дійде висновку, що водієві варто вийти з автомобіля. Сам інспектор збирається відігнати її для спеціального технічного огляду. За більш докладною інформацією можна зайти завтра о 9:00 до управління служби безпеки дорожнього руху.

Ситуація 2. Директор переходить вулицю та сідає у трамвай. Через пару зупинок у вагон входять контролери та просять його пред'явити квиток. Квитка немає. Виявилось, що гаманець (сумочка) забутий у бардачку автомобіля. Інші учасники гри зображують байдужих пасажирів-свідків. Один контролер виявився особливо наполегливим, директору доводиться вийти з трамвая та довго пояснювати йому ситуацію.

Ситуація 3. Директор добирається на роботу із сильним запізненням. Важливий семінар, призначений на цей день у школі, проходить без нього. Усі вчителі в паніці, гості у здивуванні та тривозі. З порога починаються розпити, співчуття, докори.

Ситуації для програвання у другій частині

Ситуація 4. Директор включається в роботу, намагаючись відійти від ранкових переживань. Зненацька до школи (розташованої неподалік від трамвайної лінії) прибігають викликати невідкладну допомогу та кличуть шкільного лікаря для надання першої медичної допомоги постраждалій людині, яку збив трамвай. Директор, який прийшов на місце події з медсестрою, упізнає в постраждалому того контролера, який його покарав.

Ситуація 5. Після робочого дня директор відправляється (за домовленістю між управлінням освіти й УВС) на проведення навчальних занять зі співробітниками охорони дорожнього руху з гуманітарних дисциплін (наприклад, зі спілкування й подолання конфліктів). Директор проводить вечірні заняття на прохання офіцера УВС, який приймав у нього недавно іспит із водіння автомобіля. Серед слухачів, котрі прийшли здавати іспит, директор упізнає інспектора дорожнього руху, зустріч з яким відбулась уранці.

Ситуації для програвання у третій частині

Ситуація 6. Директору, який повертається ввечері додому, сусідки, котрі сидять біля під'їзду, повідомляють, що тринадцятирічна донька, не дочекавшись батьків, щоб спитати дозволу, пішла до подружки на день народження. Вона просила передати, що, можливо, залишиться в неї ночувати.

Ситуація 7. Чоловік, який повернувся з відрядження, виявляє не тільки відсутність дружини ввечері (і навіть хліба в домі), але також автомобіля та дочки.

Ситуація 8. На десяту вечора лунає дзвоник і до оселі буквально ввалюється друг родини, який знаходиться проїздом у місті. Він злегка напідпитку, у нього в руках картонна коробка з вином, фруктами й іншими продуктами. Не одержуючи підтримки своєму радісному настрою від хазяїнів і ремствуючи з цього приводу, він намагається самостійно накрити на стіл і питає, де в домі зберігається хліб.

Значеннєвий рівень виявлення синдрому "емоційного стану" пов'язаний з підміною або втратою сенсу професійної діяльності. З'являється негативне ставлення до своїх професійних можливостей. Мова йде про те, щоби "поберегти здоров'я", "допрацювати до пенсії", а не про працю на повну силу. На значеннєвому рівні професійного вигоряння зміна стану може бути досягнута шляхом колективного пошуку рішення виробничих і життєвих проблем. Самодопомога на раціональному (значеннєвому) рівні спрямована на формування (або відновлення) позитивного ставлення до своїх професійних можливостей, пошуку нового змісту своєї діяльності. Із цією метою успішно застосовується розроблена нами рефлексивна гра "Ключі".

Рефлексивна гра "Ключі"

Мета: метафорично сприйняти просторово-тимчасові характеристики власного життя й актуальних потреб особистості; побічно емоційно виразити переживання важких життєвих ситуацій; визначити пріоритетні життєві напрями та засоби подолання труднощів (сімейних, професійних, матеріальних тощо) в контексті загальних життєвих проблем. Дії учасників у грі сполучені з найсильнішою проекцією. Робота з метафорою дозволяє побічно звільнитись від актуальних життєвих переживань.

Основний метод: робота з графічним зображенням життєвого простору та фізичних предметів; обговорення в мікрогрупах і загальногруповій дискусії.

Оснащення: ключі та заготовки ключів, що у 4-5 разів перевищують кількість учасників; брелоки для ключів або якісь дрібні предмети, придатні для виготовлення брелоків.

Час: 2 академічні години.

Після знайомства з цілями та загальними особливостями проведення гри учасникам пропонується виконати перше завдання. Кожному індивідуально на аркуші паперу треба графічно зобразити загальний простір свого життя та розділити його на частини в залежності від того, яке місце займають у ньому робота, самоосвіта, родина, індивідуальні інтереси тощо. По закінченні малювання учасники можуть обмінятись повідомленнями про те, що в них вийшло.

Після цього кожному варто подивитись уважно на винайдений простір і відзначити для себе, від якої його частини є "ключі", а від якої поки що немає, і вона на даний момент міцно "замкнена". Метафорою "ключі" позначаємо засоби, способи, механізми, особистісні ресурси для подолання професійних і життєвих труднощів або реалізації домагань. Учасники можуть поговорити про це, активно включаючи до обговорення виникаючі асоціації щодо графічно зображеного простору, засобів його освоєння, обставин, що перешкоджають цьому. Метафорична форма виконання завдання дає можливість присутнім, може, уперше усвідомити та предметно поговорити про надзвичайно важливі для них речі.


 
 

Цікаве

Загрузка...