WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Досвід створення інтерактивного підручника - Реферат

Досвід створення інтерактивного підручника - Реферат

Досвід створення інтерактивного підручника

Серед сучасної педагогічної інноватики значне місце ось уже кілька років посідають інтерактивні технології навчання. Їх поширення в українській школі зумовлене яскраво виявленою особистісно зорієнтованою основою та компетентнісним підходом

Інтерактивне навчання, як відомо, являє собою співнавчання, взаємонавчання, котре передбачає моделювання ситуацій, використання рольових ігор, спільне розв'язання проблем. Воно ефективно сприяє формуванню вмінь, навичок і цінностей, створенню атмосфери співробітництва, взаємодії, дозволяє педагогові стати справжнім лідером дитячого колективу.

Психологічні передумови інтерактивного, зокрема кооперативного, навчання полягають у тому, що "людина має відповідати за інших, діяти разом у напрямі досягнення мети. Де необхідні спільні дії, де потрібна взаємодія, щоб досягти поставлених групових цілей, відбувається процес залучення індивіда до навчання, формування компетентності, яка необхідна для групи".

Успіхи педагогів, які вже використовують інтеракцію у своїй практиці, засвідчують ефективність такої стратегії навчально-виховної взаємодії. Але саме ці успіхи часто працюють не на користь поширення інтерактивних технологій. Справа в тому, що вони інколи використовуються лише задля демонстрації феєрверку методичної підкованості вчителя на окремо взятому уроці для начальства.

Системності запровадження інтеракції мусять сприяти навчальні курси та підручники, спеціально розроблені з використанням такої стратегії. І підручники ці вже працюють у школі. Це "Практичне право" (О. Пометун, Т. Ремех, І. Гейко), "Світ права" (О. Пометун, Т. Ремех, Г. Фрейман), "Права людини" (О. Пометун, Т. Ремех, І. Сущенко), "Етика. 5 клас" (О. Данилевська, О. Пометун) та інші.

Неважко помітити, що такі підручники створені лише для суспільствознавчих курсів. Тож в інших освітніх галузях інтеракція неможлива? Ще й як можлива, і це доводять численні розробки уроків з мови, літератури, математики, фізики тощо, опубліковані, зокрема, і у "Відкритому уроці".

Першою навчальною книгою з філологічних дисциплін, створеною з використанням інтерактивних технологій навчання, стане підручник з української літератури для 6-го класу, який готується до виходу у київському видавництві "А. С. К." (автори Т. Дудіна, А. Панченков, О. Пометун). Це видання ввійшло до числа переможців цьогорічного конкурсу підручників і буде видано за кошти держбюджету.

Автори виходили з найновіших положень підручникотворення, керувалися тим, що "процес навчання дає очікувані позитивні результати, якщо діяльність учнів здійснюється на високому активному рівні, тому до всіх структурних елементів підручників бажано вводити інформацію для формування проблем і системи питань, за якими викладатиметься та пояснюватиметься навчальний матеріал".

Серед істотних особливостей нового підручника - чітке дидактичне структурування навчального матеріалу для кожного уроку (визначення чітких і реальних очікуваних результатів вивчення теми; запитання для актуалізації опорних знань; тексти, що надають необхідну інформацію та мотивують навчальну діяльність школярів; інтерактивні завдання для опрацювання художніх творів, спрямовані на формування компетентностей та активний вияв власної позиції шестикласника; запитання для перевірки досягнення очікуваних результатів і закріплення вивченого; домашні завдання тощо).

Підручник збагачено текстами для додаткового читання і творами однолітків, що надихатимуть учнів на створення власних віршів чи оповідань. Розповіді про багатьох письменників збагачені їхніми зверненнями до юних читачів, написаними спеціально для цього підручника. У рубриці "Дослухаймося до думки фахівця" запропоновані уривки із праць літературознавців і фольклористів для глибшого опрацювання теми. Матеріал із теорії літератури поданий під рубрикою "Вузлик на пам'ять", що дозволяє зосередити на ньому увагу. Ілюстрації (репродукції визначних живописних полотен, творів народного малярства; дитячі малюнки) супроводжуються низкою завдань, що максимально залучають ілюстративний матеріал до комплексного дидактичного апарату навчальної книги.

Незалежні експерти, які визначали переможців у конкурсі підручників для 6-го класу, наголошували на тому, що підручник Т. Дудіної, А. Панченкова та О. Пометун відрізняється "цілісністю викладу, що, зокрема, забезпечується акцентуванням на компетентностях, які має набути учень завдяки роботі чи то над великою темою, чи її підтемами. Таким чином автори підручника винахідливо утверджують себе в новій ролі - ролі фасилітатора. Особливо добре, що автори не полишають свого підопічного сам на сам, коли на його шляху зустрічаються складні завдання, вгадується небезпека спрощення. Це, зокрема, стосується текстів і супровідних завдань, що подаються перед великими за обсягом творами. Так само вчасною, доречною є допомога, коли школяра запрошують до спілкування на рівних, пропонуючи звірити зроблені ними висновки з авторськими".

Пропонуємо на суд колег журнальний варіант окремих розділів нового підручника.

КОЛИСКОВІ ПІСНІ

Колискова пісня - це душа,

яка ходить навшпиньках.

М. Сингаївський

ПРИГАДАЙТЕ

1. Які колискові пісні ви вивчали в молодших класах?

2. Розкажіть, які колискові пісні співала вам мама в дитинстві?

3. Які почуття, спогади виникають у вас, коли ви чуєте колискову?

ПРАЦЮЄМО РАЗОМ

Уважно прочитайте текст. Працюючи в загальному колі, дайте відповіді на запитання:

У чому особливість колискових пісень?

Які художні засоби в них використовуються? З якою метою?

Які почуття, сподівання висловлюються в колискових?

Народні колискові пісні - це напрочуд ніжні, прості і в той же час художньо довершені поетичні твори. Ліричні й мелодійні, вони містять у собі теплоту материнської любові до дитини, щирість почуттів, тремтливу надію та мрії про її майбуття. Вони ронять у дитячі душі перші зерна доброти та народної моралі.

Характерною ознакою українських колискових є те, що вони здебільшого не багатослівні, проте глибокі за змістом. Дитина, її щастя, здоров'я - завжди в центрі сюжету. Дії, що в них відбуваються, насичені добрими уособленими образами. Це Котик - оберіг від усякого лиха, лагідні Гулі, що обдаровують дитину, Дрімота, яка тихенько гойдає колиску, Мати, яка невтомно робить усе можливе для того, щоб її дитя росло здоровим і щасливим.

Рядки-повтори в народних колискових не лише для ритмомелодики, а й для того, щоби висловлені сподівання щасливої долі набули магічної сили заклинань. Низочки з пестливих слів заспокійливо оповили, приспали дитячий неспокій та материнську тривогу.

Через колискову пісню дитина вперше пізнавала світ, відчувала єднання з природою, рідною мовою.

ПРАЦЮЄМО РАЗОМ

Виразно прочитайте тексти колискових пісень. Працюючи в парі, обговоріть відповіді на запитання:

Яким настроєм проникнуті ці пісні? Поясніть свою відповідь.

Знайдіть у текстах пестливі слова. Чому їх так багато?

Якою уявляє мати свою дитину в майбутньому? З яких рядків колискових ви це зрозуміли?

Як впливають на здоров'я та долю дитини колискові пісні, забавлянки? Обґрунтуйте свою думку.

Представте результати своєї роботи класу.

Ой ти, коте, коточок

Ой ти, коте, коточок!

Не ходи рано в садочок,

Не полохай дівочок,

Нехай зів'ють віночок

Із рутоньки, із м'ятоньки,

З хрещатого барвіночку,

З запашного василечку.

Ой, спи, дитя, до обіда,

Покіль мати з міста прийде

Да принесе три квіточки:

Ой первую зросливую,

А другую сонливую,

А третюю щасливую,

Ой щоб спало, щастя знало,

Ой щоб росло, не боліло,

На серденько не кволіло.

Сонки-дрімки в колисоньку,

Добрий розум в головоньку,

А рісточки у кісточки,

Здоров'ячко у сердечко,

А в роточок говорушки,

А в ніженьки ходусеньки,

А в рученьки ладусеньки.

Ой ну, люлі, дитя, спать

Ой ну, люлі, дитя, спать!

Пішла мати жито жать

Та й вижала три квітки:

Що первую сонливу,

А другую дрімливу,

А третюю щасливу.

Ой щоб воно спало,

Щастя-долю мало

І добрую годину

На малую дитину.

Ой щоб воно спало

І спати хотіло,

Як квіт, червоніло.

ПРАЦЮЄМО РАЗОМ

Працюючи в малій групі, уявіть себе мамою чи татом, що тримає на руках дитинку. Яку колискову заспівали би ви їй? Спробуйте скласти свою, особливу й неповторну. Вона може бути без рими, бездоганного ритму, але якщо ви знайдете щирі слова, епітети та порівняння, в які вкладете частинку свого серця, ваша колискова зазвучить, як пісня. Спочатку скористайтеся, як канвою, поданими реченнями, які треба закінчити. Деякі з них слід повторювати 2-3 рази. Цей прийом надасть тексту колискової поетичного звучання й виразності.

Спи, моя... , спи , мій ...

Спи, як ... ,спи, як...

Дивлюсь я на тебе,

Така ти ...

Ти схожа на ...,

На ....... І на ....

Нехай тобі сняться

.............................,

Нехай не тривожать

...............................

В житті хай .............

.................................

Й ніколи, нізащо ..........

Спи , мій ..................,

Рости, як ...................

Заспівайте класові свій варіант пісні.

ДОСЛУХАЙМОСЬ ДО ДУМКИ ФАХІВЦЯ...

Материна пісня

Усе починається з дитинства, з колискової, з голосу материнської душі над колискою. Уже тоді - з першої почутої мелодії маленька дитина відчуває багатоголосся життя та світу. Звідти беруть початок її радощі, смуток і веселість, тривоги та сподівання. І головне - взаємність із життям, зі світом.

Колискова - це душа, яка ходить навшпиньках. Почути її кроки можуть лише ті, хто вміє слухати. Коли натруджена - вечірня чи вранішня земля дихає безгомінням, коли помислам і надіям відкриваються простір і небо, а світ стає милосерднішим, ближчим до серця, - тоді в серці матері народжується пісня, тоді над колискою вона щемно, тремтливо й ніжно виспівує свою незглибиму душу.

Українська пісенна культура творилася віками. І починалась вона з колискових мелодій, освячувалась материнським голосом, надією, що її дитина виросте і матиме кращу долю, ніж у батьків. У колисковій мати звертається не лише до дитини, а й до світу, до всього живого на землі. Вкладає в пісню всі тривоги, любов, переживання, сподівання та прагнення "щоб дитятко спало, щасливим зростало, горенька не знало", "щоби росло на потіху, а добрим людям на послугу"...

Мати та материнство, колиска й колискова - то вічні теми в літературі, у пісні, узагалі в мистецтві. Образові матері присвячені живописні полотна давніх і сучасних художників. Про неї створено високохудожні поетичні твори. А де мати, - там і пісня.

Тож не обминути й пісень літературного походження, про які, забуваючи авторів, ми часто кажемо: народна пісня. Серед них є й колискові. Як, скажімо, Шевченкова "Ой люлі, люлі, моя дитино", "Колискова" Лесі Українки, "Лебеді материнства" Василя Симоненка...


 
 

Цікаве

Загрузка...