WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → До нових перемог радянської школи - Реферат

До нових перемог радянської школи - Реферат

До нових перемог радянської школи

Пропонуємо зануритись у ретроспективу становлення української школи. Пропонуємо матеріали з журналу "Комуністична освіта" київського видавництва "Радянська школа". Уявить собі передвоєнну Україну... Які проблеми турбували освітян? Як вони співвідносяться із сучасними?

БОРОТЬБА ЗА ПІДВИЩЕННЯ УСПІШНОСТІ УЧНІВ

Школи за минулий навчальний рік мають значні досягнення в навчально-виховній роботі. Вони наполегливо боролись за оволодіння учнями основ наук. Підвищення якості засвоєння учнями програмного матеріалу можна відмітити по всіх предметах. Збільшилось число учнів, що вчаться добре і відмінно, зменшилась кількість другорічників, підвищена дисципліна в школах. У нас є багато передових шкіл і вчителів-відмінників, які добилися повної успішності учнів.

В Уманському районі, Київської області, який змагається з Черкаським районом, 23 вчителі 1-4-х класів дали 100 % переводу учнів до старших класів, серед них т.т. Денисенко - вчителька 4-го класу Уманської школи № 8, Дідура - вчителька 3-го класу Уманської школи, Довгань К. - учителька 1-го класу Дмитрушківської школи.

78 кращих учителів Уманського району забезпечили високу успішність учнів з основ наук, домоглися 95-100 % успішності. В Уманській середній школі № 1 директор школи і викладач історії т. Побігайло добився 96 % успішності учнів, викладач фізики т. Поляруш забезпечив 98 % успішності учнів.

Аналогічні приклади можна навести також і по інших районах і областях.

Багато шкіл дали високі показники успішності, наприклад, Київська середня школа № 83 дала 97 % успішності. В Харківській школі № 14 переведено до старших класів 95 % учнів, в Ново-Ободівській неповній середній школі - 95,6 %; Бутівська неповна середня школа № 42 (м. Сталіно) дала 96 % успішності; Булаківська школа, Петрівського району, Харківської області - 98 %, Куп'янська середня школа № 1, Харківської області, має успішності 97 %.

Добре була організована робота в Будаївській середній школі № 1, Київського району (директор тов. Левицький).

Програма з усіх предметів в цій школі виконана. В ній навчається 800 учнів, з яких переведено до старших класів - 732, що становить 91,5 %; залишено на другий рік - 43 учні, повторні іспити на осінь були дані 31 учневі і то в більшості з одного предмета. В минулому ж навчальному році в школі було переведено до старших класів 79 %. Тут є цілий ряд учителів, які дали високу успішність: тов. Саітова, вчителька 1-го класу, всіх учнів перевела до 2-го класу; вчителька 3-го класу тов. Сатаневич перевела 95 % учнів; у тов. Абрамович, учительки російської мови в 5-7-х класах, 96 % успішності; в тов. Бережного, викладача української мови і літератури в 8-10-х класах, успішність - 96 %; цілий ряд інших учителів школи також дав високі показники в своїй роботі.

Директор, завідувач навчальної частини й учительський колектив добре були обізнані з станом успішності кожного учня, в школі вівся точний облік учнів, що не встигали, відомо було, з якого саме розділу не встигає той чи інший учень. Цим учням систематично допомагали. Питання роботи з учнями, що не встигали, займало значне місце на методичних виробничих нарадах; робота з цими учнями систематично керувалась з боку директора школи і завідувача навчальною частиною. Методична робота в цій школі загалом була на належному рівні. Крім методичних нарад, в школі були організовані відкриті уроки для вчителів своєї школи та вчителів Будаївського куща.

В наших школах працюють десятки тисяч учителів, справжніх ентузіастів своєї справи, які показують приклад дають зразки в роботі. Потрібно досвід цих передових учителів передати всій масі вчительства.

Поряд з передовими школами і вчителями, які домоглися високої успішності, є багато шкіл, які дають незадовільну успішність учнів і мають багато другорічників. В окремих школах мали місце факти окозамилювання і незаконних переводів учнів. Окремі вчителі безвідповідально ставляться до справи боротьби за успішність учнів і часто прикривають свою погану роботу тим, що ставлять учням підвищені оцінки, а директори шкіл іноді не перевіряють успішність цих учнів і переводять їх до старших класів.

В одну Київську школу перевелась учениця 3-го класу Т. Б. з Сараївської неповної середньої школи, Чернігівської області. Ця учениця пред'явила картку успішності, підписану директором школи Зузько, з відмітками "посередньо" з усіх предметів. А коли перевірили успішність цієї учениці, то виявилось, що вона не засвоїла програми і за 1-й клас. Такі факти не поодинокі. Відділам наросвіти і директорам шкіл потрібно рішуче припинити таку антидержавну практику і притягнути таких учителів і директорів до суворої відповідальності.

Школи за минулий навчальний рік добилися значного зменшення другорічництва, але багато шкіл мають ще дуже велику кількість другорічників і це є найпереконливіший показник недоліків у роботі.

На кінець 1937/38 навчального року маємо такі дані про кількість другорічників та учнів, які мали повторні іспити:

По м. Києву другорічників 4 %, а повторні іспити мали 8,7 % учнів.

По Харківській області другорічників 7 %, а повторні іспити мали 9 % учнів.

По Полтавській області другорічників 8 %, а повторні іспити мали 8 % учнів.

Особливо велику неуспішність учнів маємо по школах Житомирської та Вінницької областей, які дали по 11 % другорічників і по 8 % учнів, яким дані були повторні іспити.

Дуже низьку успішність дають, наприклад, такі школи: Чернігівська школа № 6 - успішність становить 73 % (директор т. Буштрук); Андріївська неповна середня школа, В.-Бурлуцкього району, Харківської області, - 67 %; Миколаївська неповна середня школа, Ульянівського району, Харківської області, - 67 %; Михайлівська неповна середня школа, Вінницької області, - 76 %; Народицька середня школа, Житомирської області, - 58 %.

Такі дані успішності свідчать про цілком незадовільну організацію роботи в цих школах.

В багатьох школах особливо погано стоїть справа з успішністю з мов, зокрема, з російської мови.

Є окремі школи. які дали абсолютно неприпустиму успішність. Наприклад, в 7-му класі Кам'янецької середньої школи Підвисоцького району (Київська область) з 29 учнів, що складали іспити, тільки 3 учні написали диктант на "посередньо", 3 на "погано" і 23 на "дуже погано". Така ж неуспішність і в Рожеваській середній школі Макарівського району, в Мельниківській Ротмистрівського району, і деяких інших.

Школи почали новий навчальний рік значно краще підготовленими, ніж в попередні роки. В школи відряджено понад 20000 нових учителів - випускників педагогічних вузів і шкіл цього року. У цьому році є всі можливості остаточно ліквідувати другорічництво. Це є центральне завдання всього вчительства і відділів наросвіти.

МЕТОДИЧНЕ КЕРІВНИЦТВО, ПЛАНУВАННЯ Й ОБЛІК

Ефективність боротьбі за дальше піднесення успішності учнів, за ліквідацію другорічництва в великій мірі залежить від підвищення кваліфікації вчителів, від покращення методичного керівництва в школі. Між тим багато відділів наросвіти і директорів шкіл досі не приділяють належної уваги справі налагодження методичної роботи в школі.

Ми маємо всі дані для такої постановки методичної роботи в школі, районі, області, щоб вона повнотою задовольняла потреби і вимоги вчителя.

Щороку збільшуються асигнування на методичну роботу.

Серед учителів України є десятки тисяч майстрів педагогічної праці, які змогли б забезпечити розгортання методичної роботи, але досвід їх роботи ще не використовується в належній мірі.

Ще не всі обласні, міські і районні методичні кабінети стали центрами й організаторами метод роботи серед учителів, ще не всі спромоглися організувати методроботу так, щоб вона була дійовою допомогою в боротьбі школи і вчителя за піднесення роботи школи.

Таки стан методичної роботи є наслідок відсутності належного керівництва з боку НКО. Навколо методичних кабінетів ще не організовано широкого методичного активу, не виявлено і не залучено до роботи кращих майстрів педагогічної справи.

Одним з характерних недоліків в роботі методкабінетів та відділів наросвіти на місцях є недостатня увага до низової ланки методичної роботи - шкільних методичних нарад.

Роботі шкільних методичних нарад потрібно приділити особливу увагу і допомогу. Методичні наради в школі мають працювати над конкретними темами методики роботи вчителя, над окремими теоретичними питаннями навчально-виховної роботи.

Зокрема обласні, міські й районні кабінети мають працювати над питаннями:

Вивчення стану викладання окремих предметів та успішності учнів.


 
 

Цікаве

Загрузка...