WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Диспут як практична риторика - Реферат

Диспут як практична риторика - Реферат

дає відому свободу діям (немає зумовленості, гра живе в розвитку);

усі учасники включені в активний ігровий процес. Тренер, експерти та гравці - усі вибудовують своє уявлення про об'єкти та намічають хід логічних міркувань, співробітничають у пошуках переконливих і переконуючих доказів. Можна зафіксувати принциповий момент - усі знаходяться в позиції учнів, які прагнуть придбати досвід практичного використання знань;

участь у таких роботах стимульовано не виставлянням оцінок, а ситуацією живої конкуренції, змагальності, можливості виглядати в очах однокласників і "публіки" рішучим і вмілим комунікантом.

До числа найважливіших аспектів НУП відноситься розвиток здібностей до комунікативного забезпечення групової діяльності. Комунікація не тотожна спілкуванню. І таке розрізнення можна ввести тільки за рахунок особливої практики. Рефлексивно визнана й керована комунікація та свідомо організована риторика породжують продуктивні дії в корпоративних умовах, комунікативні здібності затребувані в ситуаціях спільних обговорень і підготовки рішень загальнозначущих проблем. Уміло організований диспут повноцінно відповідає рішенню цієї задачі.

За рахунок чіткої організації, завдяки правилам і систематичності диспути виступають у якості тренажера інтелектуального характеру.

На відміну від дебатів, на диспутах більш важливим і доцільним є висловлювання власних думок, презентація власного розуміння, формальний мовленнєвий етикет не має вирішального значення. Риторика має практичне застосування (риторика комунікативної дії). "Розвитку мислення у старших класах школи може сприяти такий вид занять, як риторика, яка розуміється в якості вміння планувати, складати та промовляти публічні промови, вести дискусію, уміло відповідати на запитання."

Таким чином, правила проведення диспутів мають відповідати головному призначенню: засвоєння методів конструктивної розумової роботи.

Технологія організації та проведення диспуту

1. Затвердження тексту, за яким плануються диспути.

2. Визначення групи організаторів (менеджер турніру, ведучі й експерти - до 5-ти осіб). У цю групу входять люди, які мали досвід проведення роботи у групах, а також досвідчені гравці.(У якості стажерів-експертів запрошуються всі, хто бажає отримати досвід організації та проведення гри, молодші гравці.)

Затвердження правил проведення диспутів. Оновлення правил проведення учнівських диспутів.

Вибір організаційної форми заходу - сітки змагань (чвертьфінали, півфінали, фінали). Затвердження критеріїв експертної оцінки.

Складання регламенту турніру (підготовчий етап (семінари) - турнір). Визначення орієнтовного терміну проведення зустрічей.

Затвердження принципу формування складу команд (одного віку, одного класу, самоорганізація тощо).

Рішення стосовно проведення фінальної показової гри (публічний диспут).

3. Постановка всьому колективу учнів технічного завдання на диспути (ознайомлення з цілями, завданнями, текстом, регламентом, порядком проходження диспутів тощо).

4. Формування складу команд за обраним принципом.

5. Готовність до змагань. Обговорення питань на розуміння (навіщо такий текст, історія його написання, сучасність теми тощо). Складання командами тез за текстом, підготовка аргументації. Обговорення вірогідних заперечень і формування готовності до відповіді. На диспуті необхідно довести свої міркування та висловити докази й аргументи, що підтверджують перевагу команди, обґрунтованість тези.

6. Проведення турніру диспутів у відповідності з розробленими правилами та сценарієм.

7. Рефлексивний аналіз після кожної гри у присутності всіх учасників, а також на семінарі організаторів (визначення способів дій, логічності та доказовості міркувань, комунікативних умінь учасників диспутів).

Методику й організацію навчально-практичних диспутів можна вважати сформованою та віднормованою, однак це не виключає нововведень у правила проведення диспутів, яких може вимагати ситуація (нові учні, зростання кількості команд, зростання зацікавленості з боку учасників, потреба в оживленні ігрової складової тощо). Так, у поточному навчальному році організатори диспутів у ліцеї запропонували нову форму гри - диспути, які стимулюють активність мислення та розуміння, дозволяють учням більш ефективно за короткий час засвоїти методи конструктивної розумової роботи. Усі команди на І етапі визначають поняття, які містяться в тексті (текст для І турніру Платон, "Горгій"), дають повну характеристику означених понять. Кращою вважається команда, яка продемонструє послідовну логіку, наведе переконливі докази своїм твердженням, найбільш різностороннє охарактеризує означені поняття. Для команд ІІ етапу, які вийшли в 1/2 фіналу, завдання змінюється - треба розібратися та довести, яким чином означені поняття побудовані в тексті. Команди-фіналісти отримають завдання нового рівня - презентувати власне розуміння означених понять (з урахуванням попередніх міркувань, знань, ерудиції тощо) та пояснити, яким чином воно побудовано.

У ході диспутів тренується управлінська здатність добування знань із власного багажу та вживання їх "тут і зараз", готовність і вміння застосовувати за призначенням. Процедура проведення диспутів-турнірів дозволяє виділити та спеціалізувати ігротехнічні групи експертів-ліцеїстів. Вони забезпечують практичну підготовку та супровід диспутів, розробляють критерії оцінювання робіт, приймаючи рішення про переможців і переможених, беруть участь у процесі стратифікації колективу. Більш успішні диспутанти, які перемогли в турнірах і вийшли у фінал, проводять семінари та рефлексивні обговорення за результатами проведених ігор, реалізують тьюторські принципи робіт. Таким чином, диспути є додатковим і змістовним простором для здійснення початкової управлінської підготовки.

Схема диспуту

Схема диспуту може бути використана як розвивальна методика та у структурі загальноосвітніх дисциплін. Включення такої роботи в хід уроку забезпечує тренування інтелектуальних функцій, привносить дух творчості та дає унікальний досвід комунікації. Продуктивність такої побудови уроку підтверджено в КЛБ. Обговорення сучасних наукових тверджень чи доказів, використання відомих і маловідомих фактів, наукових висновків і пропозицій набуває особливого значення відповідальності саме в рамках ігрової ситуації зіткнення з опозиційною (критичною) точкою зору. Така ситуація (диспут) конструюється вчителем і має навчальний характер. Можна нагадати, що в суперечках народжується істина, саме тому практика ведення дискусій із давнини використовується в наукових та освітніх цілях. Крім того, диспут відкриває додаткові могутні резерви для відточення технік комунікації. Під час "живої" ситуації, відкритого та вільного оперування аргументами, відстоювання командної та власної позиції необхідно за правилами виділяти об'єкти та поняття, якими оперують гравці, уміти інтерпретувати їх і будувати комунікативну стратегію, тобто в умовах дефіциту часу рефлектувати ситуацію та приймати рішення. За критеріями оцінювання диспуту можна окреслити основні завдання для гравців. За зростаючою шкалою маємо: точність визначення позиції та розгорнуте формулювання ключових позицій; дотримання правил побудови логічних висновків у судженнях, доцільне використання аргументів; прояв волі та винахідливості під час прийняття рішень, під час виступу, в умовах ліміту часу; демонстрація вміння лаконічно та красномовно (емоційно, із впливом на слухачів (експертів та опонентів) говорити.

Оцінювання на подібних ігрових уроках відбувається за критеріями, указаними у правилах, має командний характер, наближено до рейтингу.

Диспут вимагає напруженої відповідальності за слово, за дії, вимагає рішучого характеру та плану дій у команді. Наявність опонентів активізує здатність творчо мислити, працювати в режимі пошуку ефективної комунікації.


 
 

Цікаве

Загрузка...