WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Ділова взаємодія у школі, що розвивається - Реферат

Ділова взаємодія у школі, що розвивається - Реферат

Існують прості правила, що дозволяють зробити публічний виступ доступним для слухачів. Ось деякі з них, представлені у формі листівки для ораторів-початківців "Успішність публічного виступу".

Як створити добре враження про себе у слухачів

1. Манера тримати себе. Тримайтеся природно, спокійно, не бігайте туди-сюди навкруги столу чи трибуни. Стійте твердо, спираючись на обидві ноги. Пританцьовування на місці, переступання з ноги на ногу видає ваш нервозний стан, що може передаватися слухачам. Не хапайтеся судорожно за трибуну чи стілець - це показник вашої непевності, що викликає недовіру у присутніх.

2. Жестикуляція. Занадто скупа або занадто бурхлива жестикуляція сприймається слухачами однаково негативно. Не робіть руками різких рухів. Застосовуйте жестикуляцію тільки в тому випадку, якщо треба підкреслити сказане.

3. Міміка. Ваша міміка повинна відповідати змісту вашого виступу й акцентувати увагу слухачів на визначених висловленнях. з виразу вашого обличчя присутні повинні відчути вашу впевненість у тому, про що ви кажете.

4. Голос. Спокійна мова підсилює увагу слухачів. Уникайте монотонності: підвищуйте та знижуйте голос, змінюйте темп мови в залежності від змісту. Стежте за адекватністю емоційних включень у виступ.

5. Зоровий контакт. Підтримуйте постійний зоровий контакт з аудиторією. Однак не дивіться на слухачів як на безлику масу. Звертайте свій погляд на осіб праворуч, ліворуч, перед вами. Дайте зрозуміти уважним слухачам, що ви їх помітили, знайдіть спосіб одним поглядом виявити їм подяку.

Як починати виступ

Початок виступу представляє найбільші труднощі. У той же час він є винятково важливим, тому що в цей момент розум слухачів свіжий, і на нього порівняно легко зробити враження. Якщо покладатись на випадковість, то це може привести до занадто серйозних наслідків. Початок виступу варто ретельно підготувати заздалегідь.

Вступ повинен бути стислим і складатись не більш ніж з однієї чи двох пропозицій. Часто можна взагалі обійтись без нього. Приступайте прямо до суті вашого виступу, витративши на це мінімальну кількість слів. Ніхто не стане заперечувати проти цього.

Новачки схильні починати виступ або з гумористичної розповіді, або з вибачення. І те й інше зазвичай буває невдалим. Далеко не всі люди можуть з успіхом розповісти дійсно вдалий і смішний анекдот. Найчастіше така спроба приводить аудиторію в замішання замість того, щоб доставити їй задоволення. Розповідь повинна бути доречною, гумор - глазур'ю на торті, але не самим тортом.

Ніколи не перепрошуйте, тому що зазвичай це дратує слухачів. Кажіть саме те, що ви збираєтеся сказати, скажіть це чітко, швидко й сядьте на своє місце.

Оратор може завоювати увагу аудиторії на початку свого виступу в такий спосіб:

збудивши цікавість слухачів;

повідавши цікаву історію;

почавши з конкретної ілюстрації;

поставивши запитання;

почавши з якої-небудь "приголомшливої" цитати чи фактів;

показавши, що тема виступу пов'язана з життєво важливими інтересами слухачів.

Не починайте ваш виступ занадто формально. Не показуйте, що ви ретельно його готували. Він має виглядати вільним, ненавмисним, природним. Цього можна досягти, заговоривши про те, що тільки що відбулось, або про те, про що тільки що казали.

Як зробити ясним зміст вашого виступу

1. Робіть незнайоме зрозумілим, пов'язуючи його зі знайомими предметами та явищами.

2. Уникайте спеціальних термінів у своєму виступі. Викладайте свої думки простою та зрозумілою мовою.

3. Будьте впевнені в тому, що предмет, про який ви збираєтесь говорити, так само ясний для вас, як сонячне світло опівдні.

4. Використовуйте зорове сприйняття слухачів. Коли можливо, застосовуйте експонати, картинки, ілюстрації тощо. Говоріть конкретно (не кажіть "собака", якщо ви маєте на увазі "білого фокстер'єра з чорною плямою над правим оком").

5. Повторюйте ваші головні думки, але не повторюйте та не вживайте двічі чи тричі ті ж самі фрази.

6. Зробіть ваші абстрактні твердження зрозумілими, супроводжуючи загальні категорії конкретними прикладами чи випадками.

7. Не намагайтеся зачепити занадто багато питань. У невеликому виступі неможливо належним чином розглянути більше ніж один чи два розділи великої теми.

8. Завершуйте свій виступ коротким резюме висловлених вами положень.

9. Якщо можливо, використовуйте збалансовані контрастні пропозиції та ідеї.

10. Інтерес заразливий. Аудиторія напевно буде ним охоплена, якщо сам виступаючий ним переймається.

Як закінчувати виступ

Кінцівка промови дійсно її найбільш стратегічно важливий елемент. Те, що сказано наприкінці, слухачі швидше за все будуть довше пам'ятати.

Не завершуйте свій виступ словами: "Ось приблизно й усе, що я хотів сказати з цього приводу. Тож, мабуть, я на цьому закінчу". Закінчуйте, але не кажіть про те, що ви закінчуєте.

Ретельно підготуйте кінцівку вашої промови, заздалегідь прорепетируйте її. Знайте майже слово в слово, як ви збираєтеся завершити виступ. Закінчуйте свою мову плавно. Не залишайте її незавершеною та розбитою, подібно зазубреному кругляку. Пам'ятайте: добра імпровізація - це добре підготовлена імпровізація!

Ось сім варіантів кінцівок, що зроблять ваш виступ яскравішим:

резюмувати - знову повторити та стисло викласти основні положення, котрі ви зачепили у своєму виступі;

закликати до дії;

зробити слухачам належний комплімент;

викликати сміх;

процитувати дотепні поетичні рядки;

використати яскраву цитату;

створити емоційний підйом.

Готуючи початок і кінець виступу, завжди пов'язуйте їх між собою. Припиняйте виступ, перш ніж цього захочуть слухачі. Пам'ятайте: після піка популярності майже незабаром настає пересичення.

Наводимо кілька уривків із публічних виступів учасників занять із керівниками шкіл. У кожному з них виокремлені курсивом ті особливості тексту, що були відзначені слухачами та мають позитивний вплив на аудиторію. Усі виступи присвячені проблемі стимулювання педагогів до ведення методичної самоосвітньої роботи.

"Шановні колеги! (Звертання.) Ми не перший раз збираємось цього року з питання активізації роботи методичних об'єднань (підкреслення спільності справи). Я висловлюю подяку (називаються прізвища тих, кому вона адресована), що підтримали цю лінію роботи школи (указівка на позитивні приклади). Так, дійсно, "ще одна модернізація" (киває вбік найбільш незадоволеного слухача) випала на нашому професійному шляху (визнання права аудиторії на власну думку). Методична робота - складова частина всієї освіти, саме завдяки їй модернізація й можлива (підкреслення значущості).

Я не раз казала про підсумки аналізу відвіданих уроків (звертання до минулого досвіду взаємодії). Їх підсумкова експертиза дає всі підстави вважати, що вони в усіх нас без винятку (поділ відповідальності) побудовані одноманітно. Тільки для відкритого уроку ми намагаємось покопатись у методичній літературі (відкрите визнання непривабливого факту). Так, дійсно, у нас маленька зарплата, ми перевантажені сумісництвом і підробітками, наші родини вдома хочуть нас бачити не тільки тоді, коли ми сидимо за книжками та зошитами (попередження заперечень).

Свої пропозиції з розвитку методичної роботи у школі я висловила на минулій методнараді. Основні напрями її активізації я написала на дошці (наочне представлення). Їх п'ять. Я прошу вас висловитись відносно них або внести свої (готовність до діалогу зі слухачами)".

"Ми сьогодні будемо говорити про методичну роботу. Але мені хотілось би спочатку розповісти притчу про коня (сміх) (інтригуючий початок).

Розхвалює мужик на базарі покупцеві свого коня, упираючи на те, що він швидко бігає. А той йому й каже: "Тоді треба продавати його дешевше". "Це чому ж?" - запитує мужик. "А раптом він побіжить швидко, та не в той бік?" (сміх).

До чого я це? Була я позавчора на семінарі в одній школі. Там виступає вчителька з повідомленням "Застосування НЛП (нейрон-лінгвістичне програмування - Ред.) на уроках математики в початковій школі". Виступає з ентузіазмом, директорам усім подобається. А я простодушно запитую: "Яке лінгвістичне - на математиці? Яке програмування, якщо завжди на математиці розвивали мислення? Які наукові підстави в цього нововведення? Як це відіб'ється на дітях - зараз і надалі?" Розумієте, куди без методичного догляду ця жвава вчителька може забігти? (Риторичні запитання.)

Інший приклад. Став мій син готуватися з історії до сесії в інституті, перебирає свої старі зошити. Мені теж стало цікаво пригадати, як раніше подавали матеріал. Відкриваю: на всю сторінку в зошиті під запис дана вчителем біографія Черномирдіна (сміх). Звичайно, немає хороших підручників з історії та все таке. А вчителі хороші є? Як побіг кінь ідеологічною дорогою, так його й не зупинити (проблематизація через метафору, опора на приклади з власного життя та роботи).

Шановні колеги! Дорогі однодумці! (Пафосне звертання.) Ми з вами пройшли не одну смугу перешкод, пройдемо й цю (підкреслення спільності зі слухачами, вираження впевненості в їхній дієздатності). Підкажіть мені слова, якими я зможу пояснити кожному з вас, що сьогодні так працювати нам ніхто не дозволить. Методична робота - наше обличчя, рівень нашого професіоналізму. Методична робота для вчителя - звертання до нового знання. Без цього наша робота втрачає сенс. Я - за осмислену роботу. А ви? (Пуліцистичність, заклик до слухачів.)"

"Я солідарна з попередніми доповідачами в тому, що методична робота має велике значення в роботі вчителя (посилання на попередніх ораторів). Навіть тоді, коли вона не оплачується, і навіть тоді, коли вона проводиться за свій рахунок - я маю на увазі престижні курси та методичну літературу


 
 

Цікаве

Загрузка...