WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Гуманістична національна педагогіка - Реферат

Гуманістична національна педагогіка - Реферат

А тепер уявімо собі урок читання, який одночасно проходить у 2-х класах усіх шкіл України, на яких відбувається робота над цим оповіданням, написаним педагогом для дітей. Це - всеукраїнський урок людяності, урок милосердя, урок утвердження в душах семирічних дітей почуттів доброти, взаємоповаги, взаємопідтримки. І співавтором цього сучасного уроку маємо по праву вважати нашого великого педагога Василя Олександровича Сухомлинського.

Саме казки В. Сухомлинського увійшли до кола читання з рідної мови. Нами було проведено аналіз чинної програми та діючих підручників-читанок для початкової школи щодо використання творів В. Сухомлинського.

Як бачимо, кількість творів достатня, а тематика їх досить різноманітна:

про рідну домівку, красу землі, життя - 7 творів;

про природу - 4;

про стосунки між людьми - 10;

про працю людей - 2;

про рідну мову - 1.

з/п

Назва підручника

Твори В. Сухомлинського

1

Буквар: Підручник для 1-го класу. - К.: Освіта, 2001. - 143 с.

1. Барвисте коромисло Всього: 1 твір

2

Читанка: Підручник для 2-го класу. - К.: Освіта, 2001. - Ч. 1. - 126 с.

1. Як Наталя у лисиці хитринку купила.2. Дідова колиска.3. Сьома дочка.4. Покинуте кошеня.

Всього: 4 твори

3

Українська мова: Підручник для 2-го класу школи з російською мовою навчання. - Ч. 1. / О. Хорошковська, Г. Охота. - К.: Освіта, 2002

1. Хто ким працює. Моя мама пахне хлібом.2. Ялинка для горобчиків.

Всього: 2 твори

4

Читанка: Підручник для 2-го класу (О. Савченко). - К.: Освіта, 2002. - Ч. 2. - 143 с.

1. Як же все це було без мене?2. По волосинці.3. Соловей і Жук.4. Горбатенька дівчинка.5. Я хочу сказати своє слово.6. Оленчин горобчик.7. Про що думала Марійка.

Всього: 7 творів

5

Читанка: Підручник для 4-го класу чотирирічної і 3-го класу трирічної початкової школи / Н. Скрипченко, О. Савченко, Н. Волошина. - К.: Освіта, 2001. - 288 с.

1. Віл і Садівник.2. Ремісник і Різець.3. Бабусині руки.4. Кінь утік.5. Найважче примусити себе відчувати.6. Який слід повинна залишити людина на землі?7. Безрідний дятел.8. Краса, натхнення, радість і таємниця.9. Пурпурова квітка.10. Образливе слово.11. А серце тобі нічого не підказало?

Всього: 11 творів

Дані твори сприяють усебічному гармонійному розвитку дітей, формуванню їх творчої особистості, поглиблюють їх знання про навколишній світ, моральні звички, стосунки між людьми. К. Ушинський писав: "Ані слова, ані думки, ані вчинки - ніщо не вражає так ясно та правильно нас самих, наші ставлення до світу, як наші почуття". Сфера почуттів людини не збігається зі змістом знань про навколишню дійсність, навичками й уміннями. Культура почуттів - особливий феномен, який є наслідком соціального розвитку дитини. Тому одне з головних завдань сучасної початкової освіти є формування у дітей системи мотиваційно-ціннісних і емоційно-вольових ставлень, які разом із знаннями і вміннями є умовою формування системи цінностей, ідеалів, світогляду особистості.

У сучасні підручники для читання повернуто ряд творів несправедливо забутих українських авторів, що дає змогу формувати у дітей уміння і навички ціннісно-орієнтаційної діяльності - омилення учнями загальнолюдських і національних цінностей.

Тож переконуємось у тому, що пріоритетна роль у гуманітаризації школи належить мовній, літературній, історичній, естетичній освіті, людинознавчим курсам, завдяки яким діти краще пізнають свою національну самобутність і світ, людей, суспільство, вчаться самоорганізації і саморегуляції поведінки. Це сприяє розвитку гуманітарного мислення, утвердженню самоцінності кожної особистості.

Диференційований підхід до визначення змісту освіти також має бути обов'язковим принципом функціонування початкової школи. Він забезпечується зокрема створенням різних підручників, які допущені Міністерством освіти і науки України в початковій школі. Наприклад, учитель обирає для навчання грамоти своїх учнів один із можливих варіантів змісту, зафіксований у певному букварі, тобто предмет не змінює своєї назви, але викладатися він може за різними навчальними програмами та підручниками. Так, у листі МОН України знаходимо перелік допущених підручників для початкової школи, серед них:

букварів у кількості 4-х варіантів різних авторів;

зошитів для письма та прописів - 16 штук;

книг для читання - по 2 штуки для кожного класу;

математики - по 2 штуки для кожного класу;

зошитів із математики - 14 штук.

Сьогодні створюються підручники для масових шкіл, прогімназій, авторських шкіл. Наприклад, для загальноосвітніх закладів, що працюють за психолого-педагогічною системою "Розливальне навчання", Комплексною програмою розвитку дітей "Росток" розроблені свої програми навчання, підручники та посібники.

Але крім зовнішньої диференціації в початковій ланці широко застосовується і внутрішня. Вона передбачає диференціювання змісту навчального матеріалу для учнів з різною підготовкою у межах теми чи окремого уроку, що дає змогу дати сильнішим дітям матеріал, який стимулює їхній розвиток, а слабшим - полегшити засвоєння програмного мінімуму. Учитель зможе використати крім основного підручника додаткові посібники з предмету, наприклад, зошити, дидактичні матеріали, збірники задач і тестів тощо. Йдеться про те, що сутність засвоєних елементарних знань не повинна суперечити науковим твердженням, тобто в доборі змісту мають одночасно враховуватися принципи науковості і доступності.

В усіх сучасних підручниках для початкової школи позатекстові компоненти побудовані так, що дитина відчуває - діалог відбувається саме з нею: "Поміркуй...", "Скажи...", "Як ти думаєш..." тощо. У завданнях і запитаннях прослідковується опора на особистий життєвий досвід молодшого школяра, його почуття, інтереси. При цьому репродуктивних запитань навіть менше, ніж запитань продуктивного характеру, які вимагають від учня трансформації знань, істотних змін у структурі їх засвоєння або пошуку нових знань.

Отже, зміст сучасної початкової освіти має:

систематично оновлюватись і водночас відповідати вимогам якості навчання;

бути багатокомпонентним і національним, бо це - об'єктивна передумова реалізації його розливальних і виховних функцій;

бути спрямований на загальний і різнобічний розвиток дітей, формування у них, крім системи знань, умінь і навичок творчої діяльності, системи цінностей, ставлення і поведінки людини.


 
 

Цікаве

Загрузка...