WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Групове інтерв'ю: організація та проведення - Реферат

Групове інтерв'ю: організація та проведення - Реферат

Групове інтерв'ю: організація та проведення

Розвиток школи починається з професійного розвитку її директора. Для нього організація професіонального розвитку означає вихід за жорсткі рамки повсякденної шкільної метушні. Тоді послідовність сталих управлінських дій більше не визначатиме основний зміст роботи керівника

Ділова гра - психолого-педагогічний консиліум "Навчальна й міжособистісна взаємодія педагогів та учнів: проблеми та шляхи її розв'язання".

Спецкурс (продовження. Початок див. у журналах „Підручник для директора" №№ 3, 4, 5, 6, 7, 8 за 2007 р.) стане у пригоді тим директорам, які вибирають провідну стратегію діяльності навчального закладу - тільки функціонувати чи інтенсивно розвиватись.

Наразі опрацьовуємо дві інтерактивні управлінські технології - групове інтерв'ю та "мозковий штурм". Як завжди, це не просто теоретичне тлумачення, а відпрацьована практична діяльність.

Групове інтерв'ю застосовується у випадках, коли необхідно:

зібрати інформацію (думки, уявлення) й повідомити, що буде відбуватися з цією інформацією далі;

досліджувати потреби групи, її настрій (громадська думка), мотивацію на виконання якої-небудь діяльності;

провести попереднє дослідження перед початком дослідження основного (наприклад, готовності колективу до інноваційної діяльності з одержанням статусу експериментальної площадки: уже в ході попереднього дослідження може виявитись, що колектив налаштований більше на одержання матеріальних вигод, а директор - на зміну системи роботи).

Процедура проведення групового інтерв'ю вимагає попередньої роботи. Вона містить у собі підготовку письмового запрошення, оголошення з переліком питань для обговорення, указівкою місця та часу проведення, а також передбачуваної тривалості зустрічі. Учасників групового інтерв'ю заздалегідь інформують про те, де і як буде застосовуватися зібрана інформація. Основним результатом підготовчої роботи повинна стати сформована установка на співробітництво в організаторів і майбутніх учасників ділової наради.

Для успішного проведення групового інтерв'ю доцільно дотримуватись легко здійснюваних вимог:

фокусування на темі інтерв'ю;

дотримання регламенту;

організація черговості висловлень з наданням слова всім бажаючим;

однозначність трактування термінів і понять;

неприпустимість домінування точки зору ведучого;

відсутність оцінки висловлених учасниками думок.

Успішному проведенню групового інтерв'ю сприяють і технічні прийоми, які може використовувати ведучий, задаючи форми та зразки викладу інформації:

повторення того, що сказав виступаючий, своїми словами (парафраз), підвищуючи тим самим значущість участі кожного, стимулюючи інших висловитись ("Інакше кажучи, це означає, що...", "Якщо я правильно зрозумів, ви говорите про...");

відкриті запитання, на які не можна дати відповіді - "Так", "Ні", "Не знаю";

переадресування запитання, зверненого до ведучого, усього колективу ("А що ви думаєте про це, колеги?", "Хто спробує дати на це відповідь?");

резюмування - підбиття проміжних підсумків, фіксація повторюваних і протилежних точок зору, підведення риси, позначення переходу до іншого етапу роботи ("Таким чином, основними нашими ідеями є...", "Якщо тепер підсумувати сказане, то...").

Головний результат групового інтерв'ю - з'ясування, як сприймається працівниками установи та чи інша проблема. Корисні як кількісні підрахунки "за" та "проти", так і якісний аналіз точок зору учасників. Він може стосуватись діапазону думок, рішень та їх помірної полярності, ступеня й моральності емоційного ставлення та ін.

Як приклад групового інтерв'ю в ході ділової наради наводимо план її проведення в колективі. Нарада присвячена обговоренню безробіття серед випускників спеціальної корекційної школи (неповна середня школа, термін навчання дев'ять класів).

План проведення ділової наради "Працевлаштування випускників"

Причина проведення: чергова планова нарада з проблеми працевлаштування - центральна для педагогів, які працюють у класах останнього року навчання. Кілька разів протягом року відбувався збір інформації про те, які можливості є в кожного випускника, який стан справ у стосунку їхнього подальшого навчання та працевлаштування.

Мета: зібрати інформацію про хід і попередні результати роботи з професійної орієнтації учнів випускного класу.

Порядок проведення: виступ керівника з інформацією про хід трудової адаптації випускників минулого року - про позитивний вплив профорієнтаційної роботи на конкретних учнів, виявлені недоробки у профорієнтації.

Повідомлення класних керівників про стан трудових навичок кожного учня (контингент школи невеликий), види на можливість успішного працевлаштування. Під час обговорення кожний член колективу (соціальний педагог, психолог, вихователі та ін.) може зробити доповнення та поділитись відомою йому інформацією про знову відкриті професійні училища та спеціальності, установлені контакти з навчальними закладами та потенційними роботодавцями.

Повідомлення керівником свого бачення динаміки профорієнтаційної роботи у випускному класі.

Процедура групового інтерв'ю включена в імітаційну гру "Батьківські збори" (див. журнал "Підручник для директора № 6 за 2007 рік). Спочатку гра спеціально розроблялась для заступника директора конкретної школи, в якій проведення батьківських зборів "віднімало половину життя". Пізніше гра проводилася з групами керівників шкіл. Вона є однією з найбільш популярних наших розробок, тому наводимо її цілком. Друга частина гри, побудована за типом обміну думками, може служити ілюстрацією до розділу про проведення ділової наради у формі групової дискусії.

Імітаційна гра "Батьківські збори"

Цілі: дослідити характер взаємин у системі "учитель-батьки" та "батьки-діти" за допомогою опитування, засобів ігрового моделювання та рефлексивного підходу до проблеми; переключити увагу педагогів із зовнішніх обставин на інтереси учнів шляхом зміни рольового спілкування на адекватне ситуації міжособистісне та ділове.

Основні методи: рольова гра, групове обговорення, проективні й інші психодіагностичні методики.

Оснащення: папір і ручки, картки з текстом "Білль про права батьків, які самоактуалізуються".

Гра проводиться з керівниками, які мають труднощі при проведенні загальношкільних батьківських зборів, і з педагогами в рамках роботи зі сприяння професійному становленню молодого вчителя. Їй передує діагностичне орієнтування на сприйняття ситуації батьківських зборів педагогами та батьками учнів.

Результати проведеного серед педагогів дослідження показали, що на останньому місці за перевагою в педагогів у переліку здійснюваних професійних дій знаходиться бажання займатися громадською роботою, а на передостанньому - спілкуватися з батьками учнів і проводити батьківські збори. За допомогою методу незакінченої пропозиції ми спробували з'ясувати особливості сприйняття батьківських зборів педагогами та батьками. Учителів одного шкільного колективу та батьків одного класу ми попросили дописати пропозицію "Батьківські збори - це...". Оброблені методом контент-аналізу результати представляють три групи суджень, що умовно можна охарактеризувати як такі групи: "когнітивні" (повідомлення, одержання й обговорення інформації; поради з виховання дітей; знайомство з психологічними особливостями віку), "емоційні" (хвилювання, тривога, відчуття незручності через промахи вчителів) і "поведінкові" (установлення й підтримка контакту; ділова зустріч для планування справ і розподілу обов'язків).

Як виявилось, для батьків збори у школі - інформація, що потім наполовину виражається в поведінкових проявах (контроль, організація корисних для школи та класу справ). Для педагогів, крім інформаційного й організаційного аспектів, батьківські збори - "велике навантаження на нервову систему", "очікування й непередбачуваність", "готовність до підступу".

На цьому етапі проведення гри відбувається аналіз ситуації за допомогою двох процедур. Учасники, по-перше, виявляють для себе, як вони сприймають ситуацію батьківських зборів. Ведучий просить пригадати стан перед проведенням зборів: "Ви вже не перший тиждень збираєтесь їх провести, але все відкладаєте з різних причин. Але ось відкладати вже нікуди: накопичилось багато матеріалу, відбулись деякі події, що переконують вас у тому, що збори настав час проводити. Ви йдете на збори. Дорогою думаєте про те, хто з їхніх батьків прийде і що ви їм скажете... Пригадайте цей свій стан, напишіть на листку, що лежить перед вами "Батьківські збори - це..." й закінчіть фразу. Тепер, передаючи один одному по колу написане, ставте знак плюс на тому листку, де ви згодні з написаним".

Потім учасників просять порахувати кількість "плюсів" на своєму листку, що повернувся до них. Усі листки передаються ведучому, котрий, розклавши їх за кількістю убування згоди з висловленнями, з дозволу присутніх зачитує. Уже на цьому етапі роботи можливі доповнення з боку учасників у вигляді вираження незгоди, уточнення й ін. Це варто кваліфікувати як початок їхнього включення в ігрову ситуацію.

Ще більшій включеності учасників сприяє відтворення ситуації конкретних батьківських зборів. Виконуючий головну роль "директор" або "завуч" розсаджує "батьків", роль яких виконують інші педагоги. Описується типова для них на зборах поведінка й дається інструкція, як треба поводитись. Наприклад, виконавець головної ролі у грі розповідає про матір однієї зі старшокласниць: "Мама на збори ходить рідко. Коли приходить, сідає за першу парту. Постійно висловлює незадоволення школою. Уважає, що якщо вона як мати не справляється з дитиною, то школа зобов'язана зайнятись її підсиленим вихованням. Усі зауваження на свою адресу сприймає агресивно. Говорить багато, у зауваженнях і вираженнях не соромиться. Усіляко захищає дочку".

У міру "розсаджування батьків" спостерігається велика емоційна включеність у ситуацію всіх присутніх, але особливо - виконавця головної ролі. Йому необхідна підтримка з боку ведучого. Важливо навіть фізично знаходитись поруч. Уточнення по ходу розсаджування "батьків" за парти й обговорення з іншими учасниками особливостей виконання ролі дозволить збільшити віддаленість від ситуації. Повторимо ще раз, що обстановка повинна бути абсолютно безпечною для учасників при їхній високій мотиваційній готовності до роботи. Учитель, який виконує головну роль, повинен бути налаштований на зміну своїх установок та обізнаний в особливостях можливого емоційного стану дискомфорту, який буде супроводжувати його велику частину ігрової дії. Із цим педагогом варто попередньо обговорити процедуру гри, умови та можливі наслідки такої роботи. Можна домовитись про підтримку контакту (наприклад, телефонного) після завершення гри, якщо не буде можливості ще якийсь час надавати безпосередню підтримку. Хочеться ще раз висловити глибоку подяку за готовність до такої роботи та її здійснення виконавцям головної ролі й побажати їм професійних та особистісних досягнень.


 
 

Цікаве

Загрузка...