WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Групова дискусія як форма проведення ділової наради - Реферат

Групова дискусія як форма проведення ділової наради - Реферат

Третій етап - завершальний. Його задача - підбиття підсумків дискусії, співставлення отриманих результатів із заявленими цілями проведення ділової наради.

Підсумки дискусії слід сформулювати точно й виразно. Вони повинні відбивати думки по можливості більшої кількості членів групи. Кожний із присутніх може висловитися з приводу загального рішення. Від ведучих потрібна висока майстерність при формулюванні погодженої групової думки з питань дискусії. Ведучому важливо підкреслити, що воно було вироблено завдяки збереженню ділової доброзичливої атмосфери, незважаючи на конфронтацію існуючих точок зору.

Публікуємо плани ділових нарад, проведених за типом групової дискусії. Вони були підготовлені керівниками шкіл у ході гри "Ділова нарада у школі, що розвивається".

План проведення спільної ділової наради педагогів "Важкі діти - провина чи біда школи?"

Причина проведення наради: загальний ріст у країні кількості дітей, які мають відхилення у стані здоров'я, розвитку, поведінки. Притаманна для країни в цілому така ситуація спостерігається у школах сільського району, для якого розроблено план проведення наради.

Мета: виявлення типів "важких" дітей і факторів, що провокують їх появу. Визначення переліку заходів щодо корекційно-реабілітаційної роботи з "важкими" дітьми та їхніми батьками.

Підготовча робота: запрошення для участі в нараді інспектора з охороні прав дитинства районного відділу освіти, інспектора з профілактики правопорушень неповнолітніх, представників міської адміністрації, батьківського комітету, дільничного інспектора.

Порядок проведення наради: інформаційні повідомлення (в основному статистичні дані) працівників УВС, райвідділу освіти, психолога. Розподіл учасників нарад по підгрупах (не більше семи осіб). Кожна підгрупа містить у собі фахівців одного напряму (батьки, адміністратори міста та села, представники УВС, молоді педагоги, учителі початкової школи, учителі-батьки школярів, керівники школи та її громадських організацій - профкому, групи нагляду тощо).

Групова дискусія проходить із трьох ключових питаннь.

1. Які типи "важких" дітей відзначають представники різних груп? За якими підставами вони їх виділяють? Які існують наукові класифікації дітей з девіантною (від девіація - соціальна поведінка, котра відділяється від тієї, що вважається нормальною чи соціально прийнятою в суспільному чи соціальному контексті. - Ред.) поведінкою у психології, педагогіці, юриспруденції?

2. Які фактори (вікові, соціальні, демографічні тощо) впливають на появу "важких" дітей? Які з них можуть бути ослаблені завдяки втручанню батьків, педагогів, громадських організацій?

3. Які шляхи рішення проблеми реабілітації та профілактики появи "важких" дітей? Як забезпечити комплексну соціальну захищеність "важких" дітей? Які форми роботи можуть успішно застосовуватись у роботі з ними? Яка інформаційну, організаційну, матеріальну допомогу можна надати родинам із "важкими" дітьми? Як можна залучити позабюджетні кошти та кадрові ресурси для організації культурного дозвілля дітей?

Результатом проведення наради стає вироблення загального підходу та виявлення можливостей координації зусиль різних державних установ із соціально-педагогічної підтримки дітей, які мають схильність до вибору девіантного типу соціалізації.

План проведення розширених батьківських зборів "Моральні орієнтири фізичного розвитку дитини"

Причина проведення зборів: не поодинокі випадки застосування фізичної сили стосовно однолітків із боку дітей, котрі відвідують спортивні секції східних єдиноборств.

Мета: вироблення загальних позицій батьків, педагогів і тренерів у відношенні цільових настанов із проблем фізичного розвитку дітей.

Підготовча робота: організація спільної зустрічі батьків, педагогів, керівників спортивних секцій і представників правоохоронних органів.

Порядок проведення наради містить у собі такі проблеми для обговорення: "Перекіс" змісту спортивної роботи в місті убік східних єдиноборств. Посилення неприйняття дітьми, які відвідують дані секції, інших груп дітей. Співвідношення розвивальних принципів спорту та застосування фізичної сили стосовно більш слабких дітей (відпрацьовування на них спортивних прийомів). Комерціалізація роботи спортивних секцій, клановість їх філософії. Проблема відкритості спортивної секції для спостереження за її роботою батьків, педагогів, інспектуючих органів. Проблема публічної атестації діяльності спортивних тренерів, які ведуть групи східних єдиноборств для дітей. Можливості перенесення діяльності секцій з окремих орендованих ними приміщень у великі навчально-виховні комплекси.

Результатом дискусії покликане стати посилення професійної та цивільної відповідальності за найближчі та віддалені наслідки своїх педагогічних дій.

Для навчальної роботи з керівниками з освоєння ними техніки проведення групової дискусії розроблена процедура рольової гри "Розподіл благ". Гра відтворює типову для школи ситуацію ресурсного конфлікту. Керівнику школи у своїй роботі доводиться зіштовхуватися з проблемами ухвалення рішення у випадках, коли двоє та більше осіб претендують на ту ж саму посаду, зручний навчальний кабінет, додаткові години навантаження, викладання чи класне керівництво у привілейованій групі учнів. Як правило, такі питання не виносяться на колективне обговорення. Директор прагне або уникати подібних питань, або улагоджувати їх самостійно в максимально компромісній формі. Будь-яке рішення директора (групи адміністраторів, громадських представників) не сприйматиметься колективом педагогів як справедливе. Однак моделі управління інтенсивно розвиваються школою (колегіальна, матрична, модульна тощо) припускають підвищену відкритість управлінських рішень і максимальну участь у них педагогічного колективу.

Рольова гра у формі групової дискусії "Розподіл благ"

Сюжет гри полягає в ухваленні групового рішення про те, кому в колективі варто віддати три неподільні "блага" (туристичні чи курортні путівки, закордонне стажування, фіксовані суми грошей, присудження звань), отриманих в якості нагороди за досягнення у виконаній роботі, що важко піддається персональному обліку. Наприклад, це була робота з грантом, темою, що побічно торкається шкільної проблематики (учасники гри самі конкретизують її), або громадська робота в мікрорайоні.

Метою гри є дослідження можливостей групової дискусії в розв'язанні шкільного ресурсного конфлікту.

Виконуючий роль директора учасник дає вступну інструкцію.

"Колективу нашої школи цього року довелось витратити багато часу та сил на підтримку (називається прізвище), який виставив свою кандидатуру на посаду мера нашого міста. Ми робили це з добровільних спонукань, тому що вважали та вважаємо цю людину, випускника нашої школи й у недавньому минулому керівника освіти міста, гідного цієї посади. Його перемога на виборах - наша загальна перемога.

Знову обраний мер на вдячність за його підтримку пропонує педагогам нашої школи вибрати три особи, які у складі міської делегації поїдуть за програмою культурного обміну на два тижні до Франції та Туреччини. Прізвища учасників поїздки мені треба повідомити по телефону сьогодні до кінця дня.

В якості одного з учасників поїздки я пропоную свою кандидатуру. Мені особисто не довелось брати участь у заходах передвиборної програми, але доводилося займатись організаційною роботою. Крім цього, у випадку відсутності педагогів, зайнятих у передвиборних заходах, мені так само, як і іншим, доводилось проводити за них уроки".

Групову дискусію пропонується вести з ролей, схематично даних в інструкціях чи вигаданих самими учасниками. Таким чином, у керівників освіти з'являється можливість спробувати себе в ролі тих педагогів, з якими їм буває важче за все домовитись у ситуаціях ресурсного конфлікту. Наприклад, це можуть бути такі інструкції.

"Ви не брали участі в передвиборчій кампанії: через ваш поважний вік такі навантаження вже не для вас. Але ви - колишній класний керівник нинішнього мера міста і вважаєте, що ви, як ніхто іншої, гідні заохочення".

"Ви - молодий педагог у школі й розумієте, що вашу кандидатуру швидше за все ніхто не запропонує. Але якщо вирішувати чесно, то саме ви найбільш гідні поїздки. Саме вам і старшокласникам вашого класу доводилось більше за інших бігати з дорученнями, брати участь у всіх зустрічах кандидата з виборцями, поширювати рекламні листівки".

"Ви - завуч цієї школи з навчально-виховної роботи. Саме вам, як найбільш відповідальній людині у школі, директор доручив взяти на себе основне навантаження. Ви витратили більше за всіх свого часу, і ваша квартира кілька місяців нагадувала передвиборний штаб. Ви розраховуєте на те, що вашу кандидатуру назвуть першою" і т. п.

Задача ведучого групової дискусії - утримувати обговорення в рамках конструктивного діалогу. Нічого не буде дивного в тому, що якщо ситуація вибору членів зарубіжної поїздки стане приводом для обговорення всіх минулих образ педагогів - і реальних, і мнимих. Необхідно з високим ступенем поважного ставлення вислуховувати всі пропозиції, точки зору, претензії.


 
 

Цікаве

Загрузка...