WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Групова дискусія в діловій нараді - Реферат

Групова дискусія в діловій нараді - Реферат

Групова дискусія проводиться за трьома ключовими запитаннями:

Які типи "важких" дітей відзначають представники різних груп? За яких підстав вони їх виділяють? Які існують наукові класифікації дітей із девіантною поведінкою (тобто такою, що відхиляється від тієї, що вважається нормальною чи соціально прийнятою в суспільстві чи в соціальному контексті - Ред.) у психології, педагогіці, юриспруденції?

Які фактори (вікові, соціальні, демографічні тощо) впливають на появу важких дітей? Які з них можна ослабити завдяки втручанню батьків, педагогів, громадських організацій?

Які шляхи рішення проблеми реабілітації та профілактики появи "важких" дітей? Як забезпечити комплексну соціальну захищеність "важких" дітей? Які форми роботи можуть успішно застосовуватись у роботі з ними? Яку інформаційну, організаційну, матеріальну допомогу можна надати родинам із "важкими" дітьми? Як можна залучити позабюджетні кошти та кадрові ресурси для організації культурного дозвілля дітей?

Результатом проведення наради стає вироблення загального підходу й виявлення можливостей координації зусиль різних державних установ із соціально-педагогічної підтримки дітей, які мають схильність до вибору девіантного типу соціалізації.

Приклад. План проведення розширених батьківських зборів "Моральні орієнтири фізичного розвитку дитини"

Причина проведення зборів: поширення випадків застосування фізичної сили стосовно однолітків із боку дітей, які відвідують спортивні секції східних єдиноборств.

Мета: вироблення загальних позицій батьків, педагогів і тренерів у відношенні цільових настанов із проблем фізичного розвитку дітей.

Підготовча робота: організація спільної зустрічі батьків, педагогів, керівників спортивних секцій і представників правоохоронних органів.

Порядок проведення наради містить у собі такі проблеми для обговорення:

"Перекіс" змісту спортивної роботи в місті вбік східних єдиноборств.

Посилення неприйняття дітьми, які відвідують дані секції, інших груп дітей.

Співвідношення розвивальних принципів спорту та застосування фізичної сили стосовно більш слабких дітей (відпрацьовування на них спортивних прийомів).

Комерціалізація роботи спортивних секцій, клановість їх філософії.

Проблема відкритості спортивної секції для спостереження за її роботою батьками, педагогами, інспектуючими органами.

Проблема публічної атестації діяльності спортивних тренерів, які ведуть дитячі групи східних єдиноборств.

Можливості перенесення діяльності секцій з окремих орендованих ними приміщень у великі навчально-виховні комплекси.

Результатом дискусії покликано стати посилення професійної та громадської відповідальності за найближчі чи віддалені наслідки своїх педагогічних дій.

Керівнику школи у своїй роботі доводиться зіштовхуватися з проблемами ухвалення рішення у випадках, коли дві чи більше осіб претендують на ту ж саму посаду, зручний навчальний кабінет, додаткові години навантаження, викладання або класне керівництво у привілейованій групі учнів. Як правило, такі питання не виносяться на колективне обговорення. Директор прагне або уникати подібних питань, або улагоджувати їх самостійно в максимально компромісній формі. Будь-яке рішення директора (групи адміністраторів, громадських представників) не буде сприйматись колективом педагогів як справедливе. Однак моделі керування школою, яка інтенсивно розвивається (колегіальна, матрична, модульна), припускають підвищену відкритість управлінських рішень і максимальну участь у них педагогічного колективу.

Для навчальної роботи з освоєння техніки ведення групової дискусії розроблена процедура проведення рольової гри "Розподіл благ". Гра відтворює типову для школи ситуацію ресурсного конфлікту.

Рольова гра у формі групової дискусії "РОЗПОДІЛ БЛАГ"

Сюжет гри складає ухвалення групового рішення про те, кому в колективі варто віддати три неподільних "блага" (туристичні чи курортні путівки, закордонне стажування, фіксовані суми грошей, присудження звань), отримані в якості нагороди за досягнення у виконаній роботі, що важко піддається персональному обліку. Наприклад, робота під виділений грант із теми, що побічно стосується шкільної проблематики (учасники гри самі конкретизують її) або громадська робота в мікрорайоні.

Мета: дослідження можливостей групової дискусії в розв'язанні шкільного ресурсного конфлікту.

Виконуючий роль директора учасник гри дає вступну інструкцію:

"Колективу нашої школи цього року довелось витратити багато часу та сил на підтримку (називається прізвище), який виставив свою кандидатуру на посаду мера нашого міста. Ми робили це з добровільних мотивів, тому що вважали і вважаємо цю людину, випускника нашої школи й у недавньому минулому керівника освіти міста, гідним цієї посади. Його перемога на виборах - це наша загальна перемога.

Тепер обраний мер на знак вдячності за його підтримку пропонує педагогам нашої школи вибрати три особи, які у складі міської делегації поїдуть за програмою культурного обміну на два тижня до Франції та в Туреччину. Прізвища учасників поїздки мені треба повідомити по телефону сьогодні в кінці дня.

В якості одного з учасників поїздки я пропоную свою кандидатуру. Мені особисто не довелось брати участь у заходах передвиборної програми, але мені доводилося займатись організаційною роботою. Крім цього, у випадку відсутності педагогів, зайнятих у передвиборних заходах, мені так само, як і іншим, доводилось вести за них уроки".

Групову дискусію пропонується вести за ролями, схематично даними в інструкціях або вигаданими самими учасниками. Таким чином, у керівників освіти з'являється можливість спробувати себе в ролі тих педагогів, з якими їм буває важче за все домовитись у ситуаціях ресурсного конфлікту.

Наприклад:

"Ви не брали участі в передвиборній кампанії - через ваш поважний вік такі навантаження вже не для вас. Але ви були класним керівником нинішнього мера міста, і ми вважаємо, що ви, як ніхто інший, гідні заохочення".

"Ви - молодий педагог у школі та розумієте, що вашу кандидатуру швидше за все ніхто не запропонує. Але якщо вирішувати чесно, то саме ви гідні поїздки більше за всіх. Саме вам і старшокласникам вашого класу доводилось більше всього бігати з дорученнями, брати участь у всіх зустрічах кандидата з виборцями, поширювати рекламні листівки".

"Ви завуч цієї школи з навчально-виховної роботи. Саме вам, як найбільш відповідальній людині у школі, директор доручила взяти на себе основну роботу. Ви витратили більше за всіх свого часу, і ваша квартира кілька місяців нагадувала передвиборний штаб. Ви розраховуєте на те, що вашу кандидатуру назвуть першою" і т. п.

Задача ведучого групової дискусії полягає в тому, щоб утримати обговорення в рамках конструктивного діалогу. Нічого дивного не буде в тому, якщо ситуація вибору членів закордонної поїздки стане приводом для обговорення всіх минулих образ педагогів - і реальних, і мнимих. Необхідно з високим ступенем поважного ставлення вислуховувати всі пропозиції, точки зору, претензії.

На завершення дискусії варто висловити подяку всім, хто брав у ній участь, хто відкрито висловив свою позицію та дав можливість іншим зробити те ж саме. Як правило, ситуація розв'язується позитивно, коли учасники виносять рішення про поділ за межі міжособистісних і ділових відносин (жеребкування, відмовлення від запропонованих благ, обмін їх на інші тощо). Цим самим підтверджується, що ресурсні конфлікти не можна вирішити тільки компромісним шляхом. Найбільш сприятливим є стратегія співробітництва колективу, що використовує конфлікт ресурсів для зміцнення своєї цілісності.

Для керівників шкіл була створена й апробована розробка ділової наради на найбільш злободенну для керівників шкіл, судячи з даних проведеного опитування, тему "Модернізація методичної роботи у школі: стимули та перешкоди". З одного боку, такий захід служить ілюстрацією для освоєння теоретичного матеріалу з теми "Ділова нарада у школі, що розвивається,", а з іншого - це практична робота керівників з вироблення способів активізації методичної роботи у школі.

Процедура запропонованої нижче ділової наради організується таким чином, що чотири етапи її проведення являють собою послідовні різні форми нарад - публічний виступ, групове інтерв'ю, "мозкову атаку", групове обговорення.

Методична нарада "Модернізація методичної роботи у школі: стимули та перешкоди"

Мета: пошук можливостей активізації та відновлення методичної роботи у школі.

Оснащення: бланки для заповнення учасниками малих груп,

Перший етап (організаційний)

Публічний виступ керівника школи про роль і місце методичної роботи в розвитку освітньої установи, педагога, учнів. Змістовний виступ створює загальний настрой на подальшу роботу. У ньому є вказівка на минулі заслуги школи з цього напряму діяльності, аналізуються ресурси колективу.

Другий етап: групове інтерв'ю. Учасники розподіляються по малих групах (при проведенні у школі - по методичних об'єднаннях; при цьому керівники школи складають окрему групу). У ході спільного обговорення вони мають оцінити успішність роботи своєї методичної групи, перелічити фактори, що сприяють і перешкоджають ефективному проведенню методичної роботи, виявити ресурси поліпшення ситуації. Для зручності роботи їм пропонується бланк.

Після завершення роботи у групах представник від кожної з них повідомляє про результати роботи. У ході виконання цього завдання ведучий виписує на дошку названі представниками різних груп причини неефективності методичної роботи та ресурси її відродження.

Третій етап: "Мозковий штурм"

Учасники одержують бланки для роботи та, проводячи обговорення в цих же групах, заповнюють їх.

За вибором учасників робота може проводитись у двох напрямах:

обговорення того, як усунути причини, що заважають здійсненню методичної роботи;


 
 

Цікаве

Загрузка...