WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Впровадження в систему роботи керівників гуртків позашкільного закладу методичних інновацій - Реферат

Впровадження в систему роботи керівників гуртків позашкільного закладу методичних інновацій - Реферат

Впровадження в систему роботи керівників гуртків позашкільного закладу методичних інновацій

Система науково-методичного забезпечення, підвищення кваліфікації педагогів, створення творчого педагогічного колективу передбачає залучення педагогів до інноваційної діяльності

Ми розглядаємо інноваційні технології методичної роботи з педкадрами як стимулюючий процес, що характеризується прагненням педагога репрезентувати власне розуміння цілей навчання і виховання. Самих теоретичних знань не досить. Необхідно, щоб кожен педагог оволодів вміннями і навичками, наприклад, тренінговими методиками, вмів застосувати їх у своїй практичній діяльності. З цією метою більшість методичних закладів проходять в нетрадиційних формах. Перш за все це тренінги, які добре прижились в закладі. Тренінговими методиками успішно оволодівають всі працівники закладу, елементи тренінгів використовуються при проведенні гурткових занять, виховних заходів.

Розпочата в закладі робота над проектами. З цього навчального року вся навчально-виховна діяльність націлена на впровадження проектних технологій. Педагоги центру є учасниками конкурсу проектів „Дивосвіт творчості", підсумки якого будуть підведені в травні. Йде апробація „Інноваційної моделі НВП", метою якої є:

розвиток художньо-естетичної освіченості та вихованості дітей і підлітків;

формування художньо-естетичної культури засобами національно-культурних надбань;

підготовка до свідомого вибору професії, забезпеченні духовного розвитку школяра;

виховання в учнів загальноприйнятих людських цінностей, підготовка їх до життя в соціумі;

змістовно організоване дозвілля дітей, яке дає змогу спілкуватися з однолітками в різних формах ігрової діяльності.

Серед нетрадиційних форм проведення занять особливе місце займають інтегровані заняття та виховні заходи, яку стимулюють різноманітні форми творчої співпраці гуртківців.

Великі можливості розкривають тематичні тижні, кількість та тематика яких постійно зростає.

У цьому навчальному році до традиційних тематичних тижнів „За здоровий спосіб життя", „Батьківський тиждень", „Тиждень художника" додалися „Тиждень блоку сучасної української культури", „Тиждень сучасної та естрадної хореографії", „Тиждень бального танцю", „Тиждень молодого спеціаліста". Тематичні тижні досить насичені, добре організовані і дають змогу проявити себе як педагогам, так і учням закладу. Інформація про тематичні тижні широко висвітлюється в засобах масової інформації.

Методична програма „Конструктор занять"

В основу методичної програми „Конструктор занять", розробленої в Центрі дитячої творчості „Дивосвіт" покладено універсальну методику Анатолія Гіна „Конструктор занять".

Мета розробки даної програми і впровадження її в роботу позашкільного закладу - підвищення ефективності і якості гурткового заняття.

Основним принципом універсальної методики А. Гіна є принцип „від частки - до цілого": з стандартних блоків дитячого конструктора можна зібрати і будиночок для зайчика і палац для принцесі. Зі стандартних деталей збираються різні за призначенням і складністю „дорослі" речі: механічні, гідравлічні, електронні конструкції. Розглядаючи гурткове заняття як сукупність факторів педагогічно спрямованої дії на особистість дитини, враховуючи особливості навчально-виховного процесу в ЦДТ „Дивосвіт", творча група педагогів закладу розробила модель побудови гурткового заняття, його базових розділів: запропонувала педагогічні прийоми, прийняті саме на гурткових заняттях; різні форми проведення базових розділів занять.

Основними базовими розділами гурткового заняття є:

початок занять

пояснення нового матеріалу

закріплення, тренування, відпрацювання вмінь

повторення

домашнє завдання

кінець заняття

Опрацювання методичної програми „Конструктор занять" розраховано на 2 роки.

1 етап

Науково-теоретичне, методичне та інформаційне забезпечення

Основні напрямки діяльності:

організація методичної роботи, направленої на підвищення рівня науково-методичної підготовки медпрацівників;

видання інформаційних матеріалів на допомогу педпрацівникам;

діяльність творчої групи по виробленню моделі побудови гурткового заняття, його розділів, нетрадиційних форм проведення.

Основні заходи

Теоретичний семінар для керівників гуртків „Прийоми педагогічної техніки за А. Гіном".

Засідання творчої групи „Педагогічна майстерність керівника гуртка".

Вивчення системи роботи керівників гуртків ЦДТ „Дивосвіт".

2 етап

Впровадження інноваційних технологій в навчально-виховний процес

Основні напрямки діяльності:

забезпечення методичного керівництва та консультування педкадрів;

створення банку інформації;

творче використання та комбінування відомих форм та методів педагогічної діяльності.

Основні заходи:

Організація серії відкритих занять (фрагментів гурткового заняття), проведених в нетрадиційній формі.

Круглий стіл „Технологія організації традиційних та нестандартних форм роботи на занятті".

Педрада „Варіативність гурткового заняття".

3 етап

Вивчення та узагальнення передового педагогічного досвіду, поєднання базових розділів гурткового заняття в єдине ціле

Підведення підсумків.

Основні напрямки діяльності:

науково-теоретичне та методичне обґрунтування вивченого досвіду роботи працівників ЦДТ „Дивосвіт";

висвітлення кращого досвіду на рівні центру, міста.

Основні заходи:

Оформлення інформаційної папки „Конструктор занять".

Організація „Тижня майстерності" в ЦДТ „Дивосвіт".

Педрада.

Видання збірника з досвіду роботи „Цікавинки навчання".

Методичні рекомендації по застосуванню програми „Конструктор занять"

В основу методичної програми „Конструктор занять" покладено універсальну методику Анатолія Гіна „Конструктор уроку", адаптовану до умов позашкільного навчального закладу.

Основний принцип вищеназваної програми „від частки - до цілого". При розробці методичної програми ініціативною групою було орієнтовно визначено шість базових розділів з гурткового заняття.

Кожен з запропонованих розділів може бути проведений у різних формах, з застосуванням різноманітних педагогічних прийомів.

Початок занять

При проведенні цього розділу пропонуються такі форми: взаємоопитування в формі кросворду; розминка в формі „Пантомімічного лото".

Пояснення нового матеріалу

Це найбільш відповідальний розділ заняття. якщо новий матеріал зацікавить учнів, о і вивчення його буде успішним. Позитивний настрій у вивченні нового матеріалу може надати і ілюстративний матеріал (творча художня робота, відеозапис, уривок з твору), і екскурсія, і відвідання концерту, і ситуаційна гра.

Закріплення, тренування, відпрацювання вмінь

Для непосидючих, жвавих і нетерплячих дітей це найскладніший етап занять. Зробити ці тренувальні вправи, нескінченні репетиції, повторення і закріплення матеріалу не набридливими, а дійсно ефективними найбільш серйозне випробування для педагога. Навіть захоплені новою темою, новою роботою учні можуть стомитися, якщо цей розділ заняття затягнеться і перетвориться в нудний обов'язок. Тут від керівника необхідний весь арсенал педагогічних прийомів і вже згадані „Приваблива мета" „Роби, як я", і „Змагання", і бліц-конкурс на краще виконання вправи, руху, елементу роботи.

Повторення

Вже вивчений, відпрацьований матеріал перестає цікавити дитину, коли повторення його буде механічним. Тому при повторенні матеріалу слід обирати форми роботи, привабливі для дитини, наприклад, заняття-концерт, заняття-конкурс; прийом „Дитяче журі" - це надає повторенню нового змісту. Пожвавить процес повторення і прийом „Лови помилку", коли керівник (або учень) показує вправу, або елемент вправи з навмисною помилкою. При повторенні можна застосовувати і прийом „Розширення поля оцінок". Це майже жарт але атмосферу на занятті він пожвавить, коли замість звичних „шкільних" оцінок на „5", „4", учня оцінять літерою „м" (молодець!), або 2 літери „м" (двічі молодець!), або літерою „н" (не старався); прийом „ідеальна оцінка" теж дещо жартівливий - учні самі оцінюють свою роботу і повідомляють про це керівника (добра нагода для педагога з'ясувати рівень самооцінки учня, його творчі і особисті амбіції).

Домашнє завдання

Повністю віддається на розсуд керівника і залежить від того, яке завдання він виконує, ступінь захоплення учня завданням, його обсяг і складність, та інших суто індивідуальних чинників.

Кінець заняття

Керівник може сам поставити крапку в занятті своєю авторитетною оцінкою в цілому, оцінити роботи окремих учнів, а може віддати оцінку виконаної роботи на розсуд учнів (педагогічний прийом „Точка зору"). Залежно від конкретної педагогічної ситуації можна застосовувати і „ідеальну оцінку", і жартівливе „розширення поля оцінок".


 
 

Цікаве

Загрузка...