WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Виховна робота у класі - Реферат

Виховна робота у класі - Реферат

Виховна робота у класі

На перший погляд, скласти план виховної роботи класному керівнику нескладно. Особливо в тому випадку, якщо вчитель працює у школі п'ятнадцять і більше років, і стільки ж разів вправляється у плануванні. Однак не так усе просто

Одна справа створювати план виховної роботи в ситуації моноідеології та загального пориву робити свій внесок у виховання підростаючого покоління, зовсім інша - планувати виховну діяльність при плюралізмі ідеологічних поглядів і байдужному ставленні влади до проблем зростаючої людини. Напевно, не випадково питання про планування виховної роботи ставиться на кожній педагогічній нараді чи семінарі.

На початку 90-х років двадцятого століття, на жаль, поняття "виховання" стало набагато рідше вживатись у педагогічній лексиці і було навіть віднесено до числа лайливих слів. Воно поповнило ряд непопулярних понять, таких як партія, комсомол, піонерська організація, колектив... У ті роки почався дидактичний бум, у ході якого навчання повинно було витиснути виховання зі стін навчального закладу. І в черговій педагогічній кампанії деякі керівники освітніх установ досягли бажаної мети - вижили виховну діяльність зі шкільного дому, але...

Але чи можна це назвати успіхом, якщо вже через 7-8 років наші опоненти стали все частіше й частіше попадати в досить важкі та неприємні педагогічні ситуації? Розповімо про одну з них. В інститут за допомогою та порадою звернувся керівник навчального закладу. Темпераментна та вольова жінка, яка віддає перевагу використанню авторитарного стилю спілкування з учнями та вчителями, потерпіла, як сама заявила, повний педагогічний крах. Вона повідала про такий епізод шкільного життя. В її кабінет класний керівник привів одного зі шкільних "хуліганів" - восьмикласника Мишу Г. Коли директор увійшла до свого кабінету, то побачила учня, який лежав на дивані. Переповнена почуттям обурення, вона закричала: "Підведись! Ти де знаходишся?!" Миша Г. з усмішкою й неквапливо вимовив: "А я можу Вас вислухати й лежачи...", - і ще зручніше розташувався на дивані.

При уважному вислуховуванні розповіді директора і прагнучи знайти оптимальний варіант виходу з даної ситуації в нашій уяві чомусь не народжувалось нічого підходящого, а кілька разів з'являлась і зникала інша картинка, що відображує фірмовий педагогічний прийом нашої відвідувачки. "Хода з високим підніманням стегна" - так називають колеги улюблений прийом директора в роботі зі шкільними пустунами. А полягає він у тому, що дотримуватися правил поведінки у школі директор учить порушників по-своєму: міцним хватом бере пустуна позаду за комірець піджака чи сорочки та веде його до свого кабінету, використовуючи при цьому "ходу з високим підніманням стегна", щоби при кожному кроці діставати коліном до сідниць винного. Звичайно, хочеться відразу сказати слова осуду, але не будемо поспішати, адже, можливо, у даного керівника залишився всього лише один "виховний" прийом, тому що в цій школі кілька років тому поспішили відмовитись від колективної творчої діяльності учнів, від роботи дитячої та юнацької громадських організацій, від учнівського самоврядування, класних годин тощо. Тому розмова у нас із керівником школи вийшла нелегка та тривала, а своєрідним епіграфом до неї стала влучна фраза професора Н. Шуркової: "Важко бути вихованим, якщо тебе не виховують".

Зараз ситуація починає мінятись. З'явилось кілька наукових концепцій виховання учнівської молоді, стали частіше обговорюватись проблеми виховної діяльності на педагогічних конференціях і нарадах, зросла кількість публікацій з питань теорії та методики виховання. Наш авторський колектив також побажав зробити свій внесок у відновлення й удосконалення виховної практики в освітніх установах. Ми підготували першу книгу пострадянського періоду, спеціально присвячену плануванню виховної роботи у класі.

Цінність будь-якої публікації багато в чому залежить від наявності та ступеня прояву авторської позиції при висвітленні того чи іншого питання. Авторський погляд нашого колективу полягає в тому, що розгляд планування як найважливішої управлінської функції будується нами на основі двох методологічних підходів - системного та варіативно-модельного. Використання системного підходу дозволило нам не тільки усвідомити, що виховний процес є системою, що постійно розвивається, складною й динамічною, а й розробити засновану на принципі системності технологію планування даного процесу. Застосування варіативно-модельного підходу сприяло збагаченню педагогічного арсеналу планування новими прийомами та методами моделювання, проектування та прогнозування педагогічних явищ і процесів, а головне - допомогло вчителю планувати та створювати власну систему виховної роботи з класом, визначати неповторний і найбільш раціональний варіант побудови виховної діяльності в конкретних соціально-педагогічних умовах.

У колектив авторів методичного посібника ввійшли і вчені, і методисти, і практики. Це дозволило розглянути різні аспекти планування - теоретичні, методичні та практичні.


 
 

Цікаве

Загрузка...