WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Виховання толерантності - Реферат

Виховання толерантності - Реферат

Робота в малих групах. Учні об'єднуються в 4 групи, кожна з яких отримує завдання:

Визначити позитивні сторони толерантності.

Дати короткий опис толерантної людини.

Представити ситуацію прояву нетерпимості, що відбулася в їхньому класі.

Знайти кілька причин нетерпимості й описати наслідки її прояву.

Результати мають бути представлені нетрадиційним способом: інсценівкою, символічними малюнками, пантомімою, колективною скульптурою.

Робота в парах. Учням роздаються аркуші з переліком ознак нетерпимості (Додаток 1) і пропонується визначити, якою мірою кожен з показників притаманний їхньому класові, оцінюючи індикатори за такою шкалою: 1 бал (ні, ніколи), 2 бали (рідко), 3 бали (часто), 4 бали (так, постійно). Ведучий посередник підраховує суму балів і показує на імпровізованому термометрі "температуру" нетерпимості в колективі.

Педагог пропонує учням розробити шляхи подолання інтолерантності, щоб клас став толерантним і комфортабельним для всіх середовищем. Пропозиції записуються на плакаті таким чином, щоб з них склався Кодекс етичної поведінки для конкретного класу.

У колективі толерантність складається із здатності кожного бути толерантним. Далі пропонується вправа, заснована на відвертості (тест "Чи толерантні ви до оточуючих?")1. Результати не оголошуються, мета вправи - у визначенні кожним учнем власної здатності бути толерантними. Важливо правильно оцінити ситуацію, зуміти передбачати наслідки деяких слів, висловів, учинків, побажати змінитися.

Закріплення матеріалу:

Перерахуйте якості, необхідні для спільного проживання.

Зробіть висновки з приводу співвідношення "дух терпимості / етична поведінка".

Перевірка досягнення мети.

Розробка виховної години

Тема: Ефективне спілкування.

Ключові цілі:

Учні зможуть висловити власними словами співвідношення між етикетом, етичної поведінкою, культурою і рівнем освіти.

Операційні стилі:

Учні зможуть:

пояснити зміст таких слів і висловів, як етикет, етична поведінка, культура, рівень виховання;

аналізувати відмінність між цими поняттями;

визначити роль толерантності для запровадження в життя таких понять, як етикет, етична поведінка, культура, рівень виховання;

сформулювати висновки стосовно співвідношення: етична поведінка / межі толерантності;

розмежувати поняття толерантність і терпіння.

Навчальні технології: керована дискусія, робота в малих групах.

Перебіг заняття

Мотивація:

Учням пропонується прослухати "підбірку новин", розроблену Центром інформування та документування з прав дитини (Картка 1).

Учитель пропонує сформулювати загальний зміст усіх прочитаних новин. У керованій дискусії вчитель приводить учнів до розуміння того, що причиною всіх змальованих випадків є нетерпимість одних до етнічної, релігійної і т. ін. приналежності інших членів суспільства.

Актуалізація:

Оголошується тема та цілі уроку.

Учням пропонується поділитися власним розумінням термінів терпимість, толерантність. Учитель узагальнює висловлювання учнів і формулює визначення поняття толерантність як терпиме, із розумінням ставлення до чогось (недозволеного) або когось (котрому не симпатизуєш); підкреслює, що толерантність передбачає не лише повагу людської гідності, визнання рівності у правах людей незалежно від раси, походження, етнічної приналежності, віри, віку, виду діяльності, політичних поглядів, але й відмову від силового чи іншого насильницького впливу, розвиток у собі якості ненав'язування іншим своєї точки зору. Учитель має наполягати на важливості толерантності як часто єдиної можливості запобігти конфліктній ситуації, пояснює змістову відмінність слова терпіння, що має значення "здатність людини витримувати фізичний чи моральний біль у результаті словесної чи фізичної агресії з боку іншої людини" від слова толерантність.

Робота в малих групах. Формуються робочі групи з використанням будь-якої технології об'єднання.

Учням пропонується познайомитись із текстом (Картка 2), відзначаючи співвідношення толерантність / етична поведінка.

Протягом 5-ти хвилин групи мають визначити причини інтолерантності та її тип, відзначаючи учасників проблемних ситуацій, описаних у Картці 2.

Закріплення матеріалу:

Кожна з груп учнів виконує те саме завдання - ознайомлення з цитатою із священних книг кількох найпоширеніших релігій (Картка 3) і коротка передача їхньої суті. Висновки груп узагальнюються формулюванням золотого правила ("Не чини з іншими так, як не хотів би, щоб чинили з тобою"), яке складає спільну етичну підвалину всіх релігійних канонів, моральних норм, правил, національних і міжнародних законів (Загальна декларація прав людини, Європейська конвенція з прав людини, конвенція з прав дитини тощо).

Перевірка досягнення мети.

Картка 1

Реальні випадки, що відбувалися в деяких школах світу

Через постійні наклепи з боку учнів учитель змушений був відмовитись від викладацької діяльності.

Учитель принижував учнів з низькою успішністю.

Учитель заклеїв скотчем рота восьмирічному учневі за використання ненормативної лексики.

Учень був покараний тим, що його змусили 20 сторінок писати: "Я не повинен сміятись у школі".

Директор школи заборонив присутність на заняттях учнів неформальної зовнішності (одягнутих у спортивні костюми, з оголеними частинами тіла, екстравагантними зачісками тощо). Одного разу він відрізав перев'язаний стрічкою "хвостик" учневі, котрий не хотів змінити свою зачіску.

Одного із грудневих днів учня було покарано за те, що користувався вчительським туалетом. Туалети учнів знаходилися надворі й не опалювались.

Картка 2

Учні початкової школи заходять до класу після перерви. Учитель запитує Алісу: "Що ти робила на перерві?". Аліса відповідає: "Гралася на подвір'ї". Учитель: "Гаразд. Підійди до дошки, і, якщо правильно напишеш слово "подвір'я", отримаєш додатковий бал". Аліса підходить до дошки й отримує додатковий бал.

Потім учитель запитує те ж саме в Давида, котрий відповідає: "На перерві я грав з Алісою". Учитель: "Дуже добре. Якщо правильно напишеш слово "перерва", теж отримаєш додатковий бал". Давид успішно виконує завдання.

Після цього вчитель просить Ахмеда розповісти, що він робив. Ахмед: "Я хотів погратися з Давидом та Алісою, але вони кидали в мене каміння". Учитель запитує: "Каміння? Це необґрунтована расова дискримінація. Якщо безпомилково напишеш "необґрунтована расова дискримінація", отримаєш додатковий бал".

Картка 3

Етика людських стосунків у різних релігіях

Буддизм

Кожен має п'ять можливостей відповідати потребам своїх друзів і знайомих: щедрість, ввічливість, товариськість, ставлення до них, як до себе, і цілісність (лишатися вірним своїм словам в усіх справах).

Конфуціанство

Не чини з іншими так, як не хотів би, щоб чинили з тобою.

Християнство

Поводь себе з людьми так, як хотів би, щоб вони поводили себе з тобою.

Індуїзм

Не роби іншим того, що завдало б болю тобі, якщо б з тобою так учинили.

Іслам

Не вірує той, хто не бажає братові (ближньому) своєму того, чого бажає собі.

Даосизм

Радій успіхові сусіда свого, як своєму успіхові і невдачу його своєю невдачею вважай.


 
 

Цікаве

Загрузка...