WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Виховання толерантності - Реферат

Виховання толерантності - Реферат

Але час від часу стають помітнішими деякі яскравіші, виразніші і глибші феномени, ніж прості забаганки, - фанатизм (групи шанувальників Елвіса Преслі, Майкла Джексона, "Бітлз", Володимира Висоцького, Віктора Цоя, Брітні Спірс, Леді Ді, "Тату", Емінема), ігри (лист за пірамідою, лист за схемою, манія телефонного переслідування). Іноді ці феномени рухають величезними масами людей, учинки яких за певних умов можуть бути непередбачуваними.

У 90-х роках "майкломанія" домінувала в усьому світі, провокуючи в концертних залах і на стадіонах колективні істерики. Молоді люди надягали такі само штани, як в обожнюваної суперзірки, носили чорний одяг із блискучими застібками, волосся покривали гелем, випускаючи пасма з-під капелюхів.

Тенденція до самовираження в середовищі підлітків і молоді проявляється дуже яскраво. Тому педагоги у своїй діяльності повинні враховувати, що спілкування з учнями певного віку вимагає певної частки толерантності.

Розмови на теми їхніх уподобань можна порівняти із прогулянкою мінним полем: один неправильний рух - і може статися вибух. Класний керівник ставить учня перед очікуваннями й вимогами соціального середовища. З одного боку - людина зі своїми потребами й перевагами, а з іншого боку - середовище зі своїми умовами. Досить складно зберегти рівновагу між бажаннями людини й вимогами соціуму. Якщо юридичні заборони не викликають сумнівів щодо їхньої толерантності, то як ми маємо поводитись, якщо були порушені правила? Недотримання цих правил, найчастіше неписаних, але сформульованих людьми, не припустиме.

Як нам поводитись, якщо учень порушив статут школи? у чому виявляється наша толерантність у цьому випадку?

Правило № 1: Поважаю його і показую це.

Правило № 2: Усвідомлюю право учня забути, помилитися, інакше дивитись на речі або пояснити своє поведінку.

Правило № 3: Уважно слухаю його й намагаюся зрозуміти.

Правило № 4: Відмовляюся підкорити його собі шляхом насильницького тиску.

Разом з тим необхідно враховувати освітні цілі й відповідальність за поведінку учня, в тому числі й дотримання статуту. Не в останню чергу потрібно звертати увагу й на частоту порушень, з'ясовуючи їхні мотиви. Якщо вони трапляються неодноразово, можна виключити можливість збігу й ужити адекватних заходів. Порушення, що лишилися без покарання, згодом стають основою поведінки. Ставитись до них толерантно не значить не помічати їх. Реакція - це природний рефлекс на стимуляцію, але реакція не повинна бути презирством і ненавистю, не повинна провокувати конфлікт і протистояння.

Особливе значення в роботі педагога має його вміння переконати учня у важливості соціальних цінностей, норм і правил, заохочувати його до їх дотримання.

Що стосується, наприклад, ставлення до зовнішнього вигляду (уразливе місце підлітків і молоді), не можна ігнорувати вимоги, що стосуються цього аспекту. Для кожного випадку існують різні вимоги до зовнішнього вигляду: святкова вечеря, прийом гостей, робота/школа, спорт, відпочинок на природі тощо. Зустрічають по одежі, вона виражає, хто ми є: дама зі смаком не носить занадто яскраві кольори, з огляду на певні естетичні правила; оголення тіла та грудей характерне для злиденних верств населення, тоді як вищий клас розцінює це як вульгарність.

Толерантність - необхідна умова для налагодження і підтримки стосунків

Успіх будь-якого процесу, у тому числі виховного, залежить від об'єктивного оцінювання дійсності, вміння правильно ставити цілі, планувати, реалізувати, координувати, постійно аналізувати й оцінювати дійсність, створювати дієве багатостороннє виховне партнерство.

У вихованні толерантності важливо виявити елементи нетерпимості, що виявляються як у суспільстві, так і в школі - його відображенні.

Для того, щоб виявити, чи є характерною для школи, класу, групи інтолерантна поведінка, можна використати індикатори інтолерантності ("симптоми нетолерантності"), сформульовані Б. Реардон у збірнику "Толерантність - двері, відчинені світові".

Названі симптоми подані у формі характеристик соціальної поведінки. Педагоги можуть використати ці показники для проведення бесід з учнями, допомагаючи їм усвідомити мотиви та ймовірні наслідки поведінки деяких осіб, котрі навіть не підозрюють про дійсну сутність своїх учинків. Ці проблеми можна обговорити на класних годинах, надаючи дітям можливість подумати про ймовірні наслідки своїх учинків і орієнтуючи їх на необхідність прийняття відповідальності за них.

З перших днів роботи з новим класом рекомендується проводити спостереження відносно ймовірного прояву інтолерантності серед дітей. Одночасно педагог має вловити та оперативно оцінити відповідні симптоми, реагуючи тактовно й уміло, щоби змусити дітей аналізувати, робити висновки, формувати в себе певні навички. При виявленні симптомів інтолерантності доцільніше не критикувати учня перед усім класом, але й не виявляти особливої симпатії до жертви. Розумніше й ефективніше використати відповідну ситуацію для "дослідження випадку" у рамках класної години, щоб учні усвідомили сутність і сформулювали висновки, не відчуваючи себе безпосередніми винуватцями того, що сталося. Якщо педагог спрямує свій виховний вплив на викорінення відповідної поведінки і недопущення її наслідків, а не на виявлення винуватого й жертви, то тоді предметом обговорення стане проблема взаємовідносин, а не конкретні особистості, дотичні до цього.

Використовуючи різноманітні прийоми, педагог має залучити учнів до вивчення запропонованої проблемної ситуації, до прогнозування ймовірних наслідків поведінки її учасників, до певного впливу, який вони чинитимуть на окремих учнів і на клас у цілому. Для уточнення викликаних реакцій можна адресувати додаткові запитання такого типу: Як варто поводитись, коли у класі виникають подібні ситуації? Що може змінити ситуацію? Хто міг би дати цінну пораду, сприяти встановленню у класі толерантної атмосфери? Необхідно допомогти винуватцям і жертвам інтолерантності чи насильства відчути свою відповідальність і покращити свої стосунки. Можна залучити дітей до вправи із розв'язання конфліктів та примирення. Темами для обговорення можуть бути й окремі характеристики класу з толерантної поведінки. Вони також знадобляться для визначення того, чи просунувся клас на шляху до толерантності, щоб намітити нові виховні цілі.

Повага гідності і цілісності особистості є одночасно обов'язком і найвищою цінністю толерантного суспільства, яке складається з мирних громад. Відсутність поваги до гідності і цілісності особистості призводить до виникнення расизму, статевої дискримінації, етноцентризму, які породжують політику геноциду. У підлітковому середовищі інтолерантність виявляється найчастіше у вигляді жартів, принижень, образ.

Наведемо перелік симптомів, які дозволяють ідентифікувати поведінку жертви, а також елементів, що свідчать про ймовірний випадок образи. Ці симптоми запропоновані Х. Сугимурою, педагогом однієї з середніх шкіл Токіо.

Поведінка (жертви):

найчастіше лишається наодинці;

здається нездатною приєднатися до ігор однокласників;

часто плаче, особливо лишаючись наодинці;

часто забуває приносити до школи необхідне приладдя;

виявляє меншу цікавість до навчання, ніж раніше;

приносить до школи гроші і цінні речі;

часто запізнюється на уроки;

частіше відвідує медпункт;

вередує, не бажаючи йти до школи;

змушена носити книжки і портфелі інших дітей;

змушена виконувати доручення інших дітей;

поводить себе однаково до всіх членів групи ініціаторів приниження.

Оточення (жертви):

постійно оточена групою (зазвичай ініціаторами приниження);

проігнорована всіма чи більшістю однокласників;

постійно піддається насмішкам;

при появі у класі над нею жартують;

виявляє образливі слова, написані на свою адресу на дошці чи стінах;


 
 

Цікаве

Загрузка...