WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Використання ресурсів освітнього середовища - Реферат

Використання ресурсів освітнього середовища - Реферат

Коментар

У даному досвіді представлене розширення освітнього середовища школи як результат співробітництва школи та батьків учнів. Розширення освітнього середовища в цьому досвіді - лише один з напрямів системи роботи школи, у рамках якого за рахунок батьків вирішуються кадрові проблеми розвитку книжкового фонду, проблеми дозвілля. Дана модель співробітництва з батьками відбиває, насамперед, функцію батьків як партнерів школи із супроводу процесу виховання й розвитку дитини. Представлений досвід має високу ймовірність поширення, тому що заснований на традиційних напрямках родини та школи.

Фрагмент 4. Шкільний клуб: громадська організація, освітній центр чи економічний союз?

Модернізація системи освіти викликала до життя зовсім інші методи організації шкільного співтовариства, нові принципи роботи з батьками. Сучасним реаліям повинні відповідати й традиційні форми, які, здається, уже приїлися, соціально-дозвіллєвої роботи: наприклад, створення шкільного клубу.

Шкільні клуби в радянські роки були насамперед центрами додаткової освіти, контрольованого офіційною ідеологією спілкування у "групах за інтересами". Зрозуміло, що клубна діяльність не мала ні економічної, ні політичної домінанти й не могла торкатися стратегічних питань розвитку освітньої установи.

Сьогодні перед школою стоять зовсім інші проблеми, у тому числі правові та господарсько-фінансові, завдання інформаційного забезпечення й позиціювання, внутрішнього та зовнішнього PR тощо. Відповідно кардинально міняються функції громадських організацій, уже не просто супровідних, а школи, що забезпечують розвиток.

Гімназія "Корифей" була створена в результаті громадської ініціативи і всі 11 років своєї діяльності спиралась на підтримку та ентузіазм батьків. Спочатку батьки брали участь у житті школи, формуючи батьківські комітети та комісії; у грудні 2000 р. була створена батьківська рада гімназії. За перший рік свого існування вона багаторазово довела свою дієвість, виступивши ініціатором ряду проектів, що поєднують педагогів, батьків та учнів.

Найбільш масштабним є вже реалізований проект організації найбільш активної й умотивованої частини шкільного співтовариства у клуб "Корифей". Він є неформальним об'єднанням окремих людей та організацій з метою створення ефективної освітньої програми для дітей і дорослих, нової економічної моделі "освіта - бізнес", а також організації дозвілля для членів клубу. На сьогодні клуб складається із трьох основних підрозділів: системи профорієнтації для гімназистів "Корифея", відкритого факультету та дисконтної системи "Корифей".

Метою діяльності клубу є створення організованого батьківського співтовариства, що буде:

фінансувати цільові програми гімназії "Корифей";

реалізовувати програми профорієнтації учнів гімназії "Корифей";

сприяти економічному розвитку підприємств-членів клубу;

організовувати програми підтримки та просування для підприємств, що є учасниками дисконтної системи;

створювати умови для залучення гімназистів у реальне життя - з відповідальністю, інтересом і заробітком;

підключати батьків з їхнім досвідом і можливостями до виховання й навчання гімназистів.

В основі лежить проста ідея: школа зводить разом багатьох людей різних соціальних прошарків, професій, інтересів і потреб. З одного боку, їхньої сили достатньо для об'єднання заради благородної справи - освіти дітей; з іншого боку, таке об'єднання повинне бути добровільним і навіть взаємовигідним. Тому економічною основою клубу стане дисконтна система - взаємний обмін клієнтами, знижками та пільгами, причому щоквартальні відрахування учасників (часток осіб, підприємств, установ) будуть направлятись на фінансування спеціальних програм гімназії. Програми будуть обговорюватись колегіально - педагогічним колективом, радою гімназистів і батьківською радою - та затверджуватись правлінням клубу.

Пріоритетними на найближчий період стануть програми відкритого факультету - свого роду прообразу профільної школи: це центр додаткової освіти для дітей і дорослих. У рамках факультету старшокласники зможуть на вибір відвідувати всілякі курси, що не ввійшли у стандартний навчальний план; учителі й батьки отримають можливість підучити розмовну іноземну мову, пройти користувальницький курс для ПК або стати учасниками психологічного тренінгу (програма складається, виходячи з конкретних запитів слухачів). Крім річних або семестрових курсів факультет буде пропонувати всім бажаючим експрес-цикли (короткі курси, бізнес-курси або серії консультацій), разові лекції або зустрічі зі значимими людьми, у першу чергу членами клубу та їхніми партнерами. У недалекій перспективі така форма відкритої освіти може перерости масштаби навчального закладу, залучаючи в ряди слухачів учнів, батьків і педагогів району або всього міста.

Система профорієнтації - також елемент клубної системи, тобто втягує батьків та їхні підприємства у спільну справу освіти; члени клубу забезпечують організацію екскурсій, а можливо, і проходження практики старших гімназистів у своїх фірмах, інститутах, магазинах, ательє, агентствах і/або самі приходять у школу та розповідають про специфіку своїх професій.

Творці клубу сподіваються, що він переросте в успішну та впливову громадську організацію, куди поряд з іншими членами буде входити й гімназія "Корифей".

Коментар

Даний досвід є новим підходом до проектування програм формування освітнього середовища через форми співробітництва з батьками. На відміну від раніше представленого досвіду батьки є активними суб'єктами формування освітнього середовища школи, замовниками окремих освітніх проектів. У представленій моделі школа фактично втрачає функції старшого "наставника", будучи одним із партнерів соціальної взаємодії, підприємством сфери послуг, у цьому випадку освітніх. Такий досвід, очевидно, можна використати в умовах приватної школи. Делегування батькам провідних функцій у визначенні освітньої політики, швидше за все, зустріне в державній школі певний опір.

Фрагмент 5. Проектування програм "Школа - ВНЗ" в умовах модернізації освіти

Питання до проведення "круглих столів". "Школа - ВНЗ - нові грані співробітництва"

Які проблеми та протиріччя взаємодії ВНЗ і шкіл є найбільш значущими?

Які напрямки співробітництва з ВНЗ, у тому числі й з недержавними, вам здаються найбільш перспективними?

У реалізації яких програм школа хотіла б одержати підтримку ВНЗ?

Які програми додаткової освіти загальнокультурної спрямованості школа хотіла б реалізувати при участі ВНЗ?

Які програми додаткової освіти професійної спрямованості школа хотіла б реалізувати при участі ВНЗ?

Якої підтримки шкіл потребують ВНЗ?

Які програми співробітництва школи та ВНЗ найбільш значущі в період переходу на дванадцятирічну систему навчання у школі?

ЗАВДАННЯ ДЛЯ ПРОЕКТУВАЛЬНИКІВ ПРОГРАМ

Програми "Школа - УДО"

1. У розділі представлений досвід формування освітнього середовища за рахунок організації Центру додаткової освіти на базі школи (фрагмент 1). Обговоріть цей досвід із членами проектної групи.

2. Відберіть й обговоріть матеріал (журнали, Інтернет, досвід діяльності освітніх установ та ін.), що представляє інші моделі організації програм спільної діяльності (досвід організації навчання учнів на базі УДО, у тому числі за загальноосвітніми програмами, досвід розробки тематичних програм додаткової освіти, інший досвід).

3. Відібраний вами досвід має традиційний чи інноваційний характер? За яких умов цей досвід можна буде використати в умовах вашої школи? Які завдання він дасть змогу вирішити? Що повинно бути скоректоване у вивченому вами досвіді для його впровадження в умовах вашої школи?

Програми "Школа - школа"


 
 

Цікаве

Загрузка...