WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Використання ресурсів освітнього середовища - Реферат

Використання ресурсів освітнього середовища - Реферат

Поради керівникам освітніх установ

1. Плануючи програми додаткових освітніх послуг, пам'ятайте, що вони повинні саме доповнювати, а не заміняти базову освіту. Завжди керуйтесь особливостями школи, її освітньою програмою та концепцією. Ви повинні насамперед задовольнити запити того контингенту дітей і батьків, з яким ви працюєте, і, звичайно ж, залучити нових прихильників вашої ідеології.

2. Статус школи визначається якістю її освітніх послуг. Як послуги, що надаються на бюджетній основі, не повинні бути за якістю нижче додаткових госпрозрахункових послуг, так і додаткові послуги не можуть бути за якістю гірше, ніж базові.

3. Не проїдайте всі гроші, які заробили на госпрозрахункових послугах, вкладайте їх у розвиток, у тому числі й у ресурсне забезпечення школи. Тоді покращаться умови навчання всіх дітей, у тому числі й тих, хто проживає в родинах, які не в змозі платити за навчання.

4. Пам'ятайте, що вчитель школи повинен заслужити право на ведення додатково оплачуваних програм. Це право він здобуває за умови сумлінного ставлення до основних обов'язків, підвищення своєї кваліфікації.

5. Розвиваючи мережу додаткових освітніх послуг, домагайтесь юридичної самостійності структури. Тільки в умовах повної юридичної самостійності та звітності винятково перед податковими органами ви забезпечите гідну заробітну плату співробітникам, зможете регулювати оплату послуг і прогнозувати перспективи розвитку приватної підприємницької діяльності.

6. Плануючи розвиток додаткових освітніх послуг, ураховуйте особливості мікрорайону, його жителів та їхніх доходів. Не призначайте свідомо неприйнятну ціну.

7. Не намагайтеся за рахунок платних освітніх послуг вирішити всі проблеми відразу. Авторитет і довіра батьків і дітей завойовуються дуже повільно! Підписавши угоду, виконуйте зобов'язання за будь-яких обставин.

Коментар

Даний досвід, що нараховує більш ніж восьмирічну історію, проте відбиває нові віяння, нові запити на якісну освіту, що задовольняються, у тому числі, і за рахунок надання платних послуг у сфері додаткової освіти. Особливий інтерес у представленому досвіді в тому, що фактично за рахунок надання додаткових освітніх послуг у тому числі вирішується проблема освоєння всіма учнями стандартів (у цьому випадку підвищеного гімназичного рівня) освіти. Характерно, що досвід створення умов освоєння стандартів засобами індивідуально зорієнтованих програм додаткової освіти знайшов поширення не тільки в установах підвищеного рівня, а й в умовах мікрорайонних шкіл, що працюють, через невисоку платоспроможність, винятково на бюджетній основі. Подібний досвід містить у собі реалізацію через систему додаткової освіти програм, зорієнтованих на дітей із проблемами в навчанні. Так, програми типу "цікава фізика", "хімія", "цікава математика", що передбачають практичне освоєння основ наукового знання, адресовані насамперед учням із проблемами у знаннях, учням, чий пізнавальний інтерес до шкільних предметів потребує додаткового стимулювання. Подібні програми також є платними, але не для учнів та їхніх батьків, а для держави. Як правило, вони фінансуються за рахунок муніципального бюджету.

Представлений досвід не можна оцінити однозначно позитивно. Адже гарантії освоєння стандарту забезпечуються за рахунок збільшення часу на вивчення шкільних предметів. Проте, коли мова йде про випадки, коли стандарт є підвищеним, або випадки, коли проблеми успішності учнів не можуть бути вирішені ні засобами уроку, ні через форми самоосвіти, уведення програм додаткової освіти виправдане. Цей же досвід свідчить про те, що проблема застосування індивідуального підходу в умовах повнокомплектних класів, чисельність яких часом перевищує 30 осіб, залишається невирішеною в масовій практиці. Навантаження вчителів, використовувані педагогічні технології, перевантаженість навчальних програм є явним гальмом.

Фрагмент 3. Асоціація батьків "Наші діти" в житті школи

Життя й розвиток освітньої установи в цей час не можна уявити без активної участі в цьому батьків як однодумців і повноправних учасників освітнього процесу. У нашій школі таке співробітництво почалось у 1997 р., коли на установчій конференції в жовтні була створена батьківська асоціація "Наші діти", що об'єднала батьківські комітети класів. Була обрана рада батьків, визначені її повноваження. Основною метою асоціації стало формування умов для активної взаємодії батьків і педагогів. Відразу ж була розроблена нормативно-правова база, що включає в себе положення про загальношкільні батьківські збори, про класні батьківські збори, про батьківський комітет класу й укладена двостороння угода про спільну діяльність школи та батьків. Така угода була прийнята на загальношкільній батьківській конференції у травні 1999 р. Предметом угоди стали визначення й регулювання взаємин між педагогічним колективом школи та батьками, узгодження підходів до навчання й виховання дітей, підтримка функціонування й розвитку школи в сучасних умовах. Обидві сторони вважають себе діловими партнерами у справі освіти та розвитку дітей.

Спільна діяльність асоціації та школи будується за чотирма напрямами.

Створення інформаційного простору, в якому батьки, педагоги й учні могли б знайомитись із проблемами школи та знаходити шляхи їхнього спільного рішення. У школі оформлений постійно діючий інформаційний стенд про діяльність асоціації, випускається шкільна газета, періодично опитуються батьки з метою з'ясування ступеня їхньої задоволеності освітніми послугами, проводяться Дні відкритих дверей, громадські огляди знань з предметів, зустрічі з адміністрацією школи, організується спільне планування діяльності школи та асоціації.

Формування батьківської культури: відкритий лекторій для батьків, Школа молодого батька, систематично проводяться консультації психолога, соціального педагога, логопеда та бібліотекаря. Організовано банк даних за спеціальностями батьків (медики, юристи, будівельники тощо) з метою їх залучення для надання кваліфікованої допомоги в рішенні проблем шкільного життя. За допомогою батьків проводяться контроль стану харчування, санітарно-гігієнічних умов та огляд-конкурс класних кабінетів.

Організація дозвіллєвої позакласної діяльності учнів, у якій особливо активно беруть участь батьки. Вони ведуть гуртки, організують свята, змагання, профорієнтаційну роботу. У школі працюють сімейні клуби "Росинка" та "Турбота", проводяться сімейні свята, ушановуються батьки та діти, пропагується кращий досвід сімейного виховання.

Фінансова підтримка школи з боку батьків. Не маючи бюджетного фінансування протягом багатьох років на забезпечення навчально-виховного процесу, школа, у першу чергу завдяки батькам, має добре доглянуті й відремонтовані кабінети, господарські та канцелярські приналежності, оперативно ремонтуються вікна, санвузли, підтримується телефонний зв'язок, працює оргтехніка, забезпечуються уроки трудового навчання й фізичної культури, географії, хімії та ін. За рахунок асоціації батьків заохочуються призери олімпіад, переможці змагань різного рівня та цілі класні колективи. Останні два роки серед батьків знайшла свою підтримку акція "Книга - школі", завдяки чому шкільна бібліотека значно поповнилась найбільш необхідною на сьогодні довідковою літературою.

З ініціативи батьків при асоціації у вересні 2000 р. створена рада батьків, що займається профілактикою соціально значущих проблем учнів. Предмет особливої уваги ради батьків - батьки тих учнів, які вважаються "важкими" і відносяться до "групи ризику".

Для того щоб асоціація могла розширити поле діяльності та працювати на якісно новому рівні, на її базі створюється піклувальна рада зі статусом юридичної особи. Це дасть нам можливість освоїти таку нову для нас соціальну технологію, як соціальне проектування, та брати участь у конкурсах соціальних і культурних проектів, що організуються в місті. Поки йде попередня організаційна та роз'яснювальна робота, вивчається й аналізується досвід інших колег, але вже багато батьків розуміють назрілу необхідність офіційної реєстрації своєї діяльності на благо школи, а значить, і своїх дітей. Звичайно, усі проблеми, що постають перед школою, вирішити тільки силами батьків неможливо, але значна частина цих проблем вирішується легше, коли педагоги та адміністрація школи відчувають підтримку й розуміння своїх однодумців-батьків.


 
 

Цікаве

Загрузка...