WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Використання ресурсів освітнього середовища - Реферат

Використання ресурсів освітнього середовища - Реферат

Гімназія № 295 Фрунзенського району Санкт-Петербурга нараховує майже 40-річну історію (з них 11 років у статусі гімназії). Гімназія спеціалізується на навчанні й розвитку інтелектуально обдарованих дітей.

За багаторічними спостереженнями, попит на послуги гімназії склався в родинах "середнього класу", де традиційно високо оцінюють значення освіти, її якість. Цим родинам небайдужа кваліфікація педагогів, наявність програм додаткової освіти. Як правило, батьки в таких родинах заздалегідь думають про освіту дітей, воліючи віддавати їх ще в дошкільному віці у групи підготовки до школи. Ця категорія батьків, як правило, у курсі сучасних тенденцій розвитку освіти і тому особливе значення надає іноземній мові, навчанню користування комп'ютером. Практика роботи в гімназії в рамках бюджетного фінансування показала, що задовольнити навіть ті запити, які лежать на поверхні, неможливо.

Уведення додаткових освітніх послуг, на які був попит, почалося з організації курсів підготовки в гімназію для дітей дошкільного віку (з шести років). Дошкільні групи були організовані ще в період, коли в гімназію можна було поступити тільки за результатами вступних іспитів у 1-й клас. Ось уже два роки іспити в 1-й клас петербурзьких гімназій скасовані, а попит на дошкільні програми підготовки залишився незмінним.

Якщо спочатку гімназія задовольняла попит на підготовку до конкурсного прийому дітей, то тепер вона, організовуючи навчання дошкільників, вирішує завдання їхньої адаптації до школи, формування бази загальнонавчальних умінь і навичок, необхідних для успішного освоєння програми інтенсивного навчання, які пропонує гімназія.

У зв'язку з рівнем складності гімназійних програм не всі діти можуть їх успішно освоїти в умовах повнокомплектних класів, сформованих у межах бюджетних нормативів у кількості 25-30 осіб. Таким дітям необхідне комфортне навчання в малокомплектному класі численністю 10-12 осіб. Попит на такі класи сформувався серед батьків, чиї діти не добирали балів за конкурсом. Результатом задоволення попиту стала організація в 1995 р. "Інтелект-класів".

Задовольнивши попит на навчання дітей, чиї родини вибрали гімназійну освітню програму, адміністрація гімназії, аналізуючи можливості таких класів та проводячи співбесіди з батьками, фахівцями-психологами, здійснюючи діагностику розвитку дітей, дійшла висновку, що такі малокомплектні класи можуть вирішити проблеми родин, для яких важливі не тільки інтенсивний інтелектуальний розвиток, а й комфортність перебування у школі. Особливо значущими комфортні умови виявились для учнів початкової школи. Наголошуючи на малій наповнюваності класів, дбайливому ставленні до дитини, психологічному супроводі процесу навчання, школа змогла підняти авторитет "приватних класів", забезпечити їхню роботу й у період, коли прийом у 1-і класи здійснюється в заявочному порядку. Гімназія щорічно комплектує по одному класу початкового навчання в паралелі. Що залучає батьків у ці класи? Не тільки комфортність перебування, система психолого-педагогічного супроводу дитини, а й ті гарантії, які дають "Інтелект класи". Які це гарантії? По-перше, гарантії якості - штати комплектуються з педагогів, які мали досвід викладання в гімназії № 295. У викладають тільки ті вчителі, кваліфікація яких оцінена у процесі їхнього викладання у класах бюджетного фінансування. По-друге, гарантії продовження освіти в гімназійних класах, що працюють на бюджетній основі. У зв'язку з цим виникають два запитання: чому навчання на платній основі ведеться тільки в початковій школі, чому формується невелика кількість платних класів? У відповідях на ці запитання - ідеологія та педагогічна стратегія гімназії, адміністрація якої вважає, що платні послуги не можуть бути самоціллю, а їхнє введення повинне вирішувати педагогічні та соціальні проблеми. Оцінюючи можливості малокомплектних класів початкової школи, колектив дійшов висновку, що програма навчання в таких класах може забезпечити вирівнювання дітей, їхній інтенсивний розвиток, що дозволяє їм безболісно на етапі основної школи переходити в гімназичні класи державного навчання, які працюють на безкоштовній основі. А оскільки контроль діяльності приватної школи повністю перебуває в руках адміністрації гімназії, такий перехід відбувається безболісно.

У розгортанні спектра освітніх послуг, які надає приватна школа, адміністрація гімназії, будучи ідеологом розширення спектра послуг, здійснювала свою діяльність поетапно. Спочатку була вирішена проблема розширення спектра послуг для дошкільників, потім для учнів початкової школи. Досвід, вивчення попиту показали, що в модернізації мають потребу і система навчання в основній та старшій школі, і система додаткової освіти.

Вирішуючи проблеми попиту на програми основної та старшої школи, адміністрація поставила собі за мету модернізувати систему репетиторства. У масовій практиці вчитель-репетитор найчастіше не відповідає за якість освітніх послуг, займається додатковим заробітком на шкоду основній роботі, його доход, по суті, має нелегальний характер. У той же час існує потреба в додаткових освітніх послугах з навчальних предметів. Комусь треба підготуватися у ВНЗ, хтось відстав від шкільної програми через хворобу, хтось просто хоче розширити свої знання. Потреби різноманітні. Як задовольнити їх, щоб не страждала якість базової підготовки, а репетиційні послуги поліпшували якість освіти? Рішення можуть бути різні. Гімназія пішла шляхом організації групових репетиційних занять з навчальних дисциплін. Набір дисциплін визначався їхньою затребуваністю серед дітей і батьків. Сьогодні в гімназії працюють репетиційні групи двох напрямків. Одні організовані для учнів інших шкіл, які хочуть поступити в гімназію, але відстають за рівнем підготовки. Інші - для учнів гімназії, які хотіли б розширити, закріпити й поліпшити свої знання зі шкільних предметів. Заняття ведуться з математики та російської мови, хімії, англійської мови. Визначальним фактором підбора вчителя у групу є його кваліфікація, що оцінюється як адміністрацією, що не дасть можливості слабкому вчителю сформувати групу, так і учнями, які, у свою чергу, не підуть до педагога, який несумлінно працює на уроці. Опосередкованим, але дуже важливим ефектом ведення репетиційних груп виявилось підвищення якості роботи вчителів, які, звичайно ж, зацікавлені в додатковому легальному заробітку. За рахунок уведення репетиційних груп (які, до того ж, за вартістю для одного учня виявилися значно нижче приватних уроків) удалося вирішити й проблему індивідуального підходу.

Система додаткової освіти із частковим уведенням госпрозрахункових послуг також отримала новий розвиток. Адміністрація гімназії завжди піклувалась про зайнятість учнів у другій половині дня, пропонуючи їм систему розвивальних занять. Попит на загальнорозвивальні заняття художньої, спортивної, пізнавальної спрямованості завжди існував і в батьків учнів, але до етапу впровадження госпрозрахункових послуг задовольнявся лише частково. Бюджетного фінансування вистачало лише на те, щоб забезпечити роботу не більше 5-ти гуртків. Існувала і проблема кадрів. Кількість годин, що дається в рамках бюджетного фінансування на додаткову освіту, умови їхньої оплати здатні були забезпечити лише дуже скромну заробітну плату педагогів, що не стимулювало їхню роботу. Із уведенням госпрозрахункових послуг у гімназії кількість гуртків, секцій, об'єднань зросла з 5-ти до 15-ти, а охоплення дітей розширилося з 5-ти до 55-ти груп, тобто в десять разів.

Опис досвіду співробітництва гімназії № 295 і недержавної освітньої установи "Інтелект-класи" буде неповним без даних статистики, характеристик особливостей організації спільної діяльності.

Гімназія № 295 і недержавна освітня установа "Інтелект-класи" ведуть спільну діяльність із надання додаткових освітніх послуг протягом восьми років. Переважне право на визначення стратегії розвитку додаткових послуг має гімназія, що і здійснює контроль якості цих послуг. Додаткові освітні послуги на госпрозрахунковій основі надаються як запрошеними фахівцями, так і за угодою з працівниками гімназії.

За час спільної діяльності у структурі приватної школи працюють групи дошкільників (підготовка до школи). Щорічно набирається від 10-ти до 13-ти груп по 10 осіб у групі.

Репетиційні послуги надаються учням основної та середньої школи. Кількість репетиційних груп щорічно коливається від 25-ти до 35-ти з наповнюваністю до 10-ти осіб у групі (загальна чисельність учнів у гімназії - 690 осіб). Кількість учнів, які навчаються на госпрозрахунковій основі, становить до 100 осіб. Навчання у приватній початковій школі, яка працює в режимі повного дня (до 16:00) та включає послуги психолога, додаткові заняття, забезпечення навчально-методичним комплексом, проведення свят та екскурсій, обходиться батькам у суму від 2000 до 3000 рублів на місяць. Причому оплата встановлюється на момент укладання угоди на навчання й не міняється до закінчення строку її дії. Вартість навчання в репетиційних групах для однієї людини залежно від чисельності групи становить від 100 до 250 рублів на місяць. Вартість занять у гуртках і студіях становить 50 рублів на одну людину. Заробітна плата вчителів, яким надана можливість працювати за контрактом, становить не менше 5000 рублів на місяць. Заробітна плата вчителів гімназії, які працюють за угодою, обчислюється з розрахунку 50 % доходу з кожної групи. Додатковий заробіток залежно від кількості груп коливається від 500 до 6500 рублів на місяць.


 
 

Цікаве

Загрузка...