WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Види та структура кооперованого навчання - Реферат

Види та структура кооперованого навчання - Реферат

Після того як обидві групи завершили генерування ідей, склали списки на великих аркушах паперу, зачитали їх, до одного зі списків були додані нові ідеї іншої групи.

"Мозковий штурм" із використанням конвертів.

Даний вид діяльності забезпечує унікальну форму індивідуального розв'язання проблем.

Кожному учневі видається конверт. На конверті слова: "моя основна проблема, пов'язана зі спілкуванням..." На столі лежать карточки.

Кожному учневі пропонується закінчити речення чітким описом проблеми. Після цього учні передають свої конверти сусід праворуч. Ця людина читає опис проблеми на конверті, бере карточку й пише на ній можливий шлях розв'язання проблеми, не заглядаючи всередину конверта.

Коли учні отримають свої конверти назад (після того, як вони здійснять повне коло через стіл), вони познайомляться із запропонованими ідеями. Потім можуть (за бажанням) поділитися ідеями з групою.

Наприклад, учневі, який зазначив брак розуміння з боку однокласника як одну із проблем, пов'язаних зі спілкуванням, були запропоновані такі ідеї:

Будь відкритим, щирим у спілкуванні, більше розповідай про себе, виявляй почуття.

Будь спостережливим, краще пізнавай свого товариша (тип сприйняття, тип мислення, особливості характеру, темпераменту, інтереси, сильні сторони, потреби тощо).

Цікався життям свого товариша, запитуй про його інтереси, родину.

Роби для товариша те, що він хотів би, що б ти для нього робив, а не те, що ти хотів би, що б він робив для тебе.

Будь емпатійним: чуй не лише слова, помічай вираз обличчя, відчувай настрій, почуття товариша.

Уважно слухай товариша, не підганяй його, пристосовуйся до його темпу.

Відразу не коментуй почуте, не аналізуй.

Перевіряй правильність розуміння почутого. Для цього використовуй перифраз, уточнюючі запитання.

Намагайся приймати його відмінності.

Уживай частіше "Я-твердження" замість "Ти" у разі виникнення напруги у спілкуванні. Наприклад: "Я схвильований, тому що ти не захотів мене вислухати..." замість: "Ти такий неуважний, байдужий, ти навіть не захотів мене вислухати".

Став відкриті запитання. Замість "Ти на мене розсердився?" запитуй "Що сталося?"

Спробуй побачити себе очима свого товариша. Запитай, яким він сприймає тебе, твою поведінку в конкретній ситуації.

Намагайся частіше ідентифікувати себе з товаришем, ставати на його місце (що він відчуває зараз...)

Частіше застосовуйте зворотний зв'язок, відверто кажіть один одному, як сприймаєте поведінку, не забувайте помічати і говорити товаришу про його успіхи, сильні сторони.

Зворотний зв'язок надавайте лише за згодою та бажанням іншої сторони.

Якщо товариш не хоче чути вашу думку про його поведінку, виступ на зборах, реферат тощо, не нав'язуйте зворотний зв'язок.

"Мозковий штурм" може використовуватися з різною метою, на різноманітних уроках, у різноманітних ситуаціях. Наприклад, при вивченні теми "Взаємодія в групі. Ухвалення групового рішення" учням пропонується вправа - "Як вижити на Місяці?". Мета даної вправи: дослідити процес ухвалення рішень групою, засвоїти ефективну поведінку для досягнення згоди при вирішенні групового завдання, отримати інформацію стосовно партнерів по комунікації, керівництва й домінування в групі, посилити згуртованість групи, закріпити квачики "мозкового штурму".

Учні мають дійти згоди стосовно ухвалення групового рішення, що означає: кожний член групи повинен висловити свою позицію стосовно 15-ти предметів. Фасилітатор має спробувати досягти того, щоб кожен хоча б частково погодився з оцінками.

Учні поділяються на 4 групи різними способами, наприклад:

4 улюблені пори року;

музика, яку люблять (класична, джаз, рок, народна);

улюблені місця відпочинку: море, гори, тиха сільська місцевість, подорожі до нових міст, країн;

книжки, які люблять читати: детективи, романи про кохання, історичні книжки, фантастика.

Для кожної групи призначається спостерігач (зазвичай учень, який віддає перевагу РС-стилю навчання, заснованому на рефлексивному спостереженні, і який не братиме участі в обговоренні й ухваленні рішення).

Кожному учаснику групи дається інструкція з описом завдання, правилами. Слід протягом 10-ти хвилин проранжувати відповідно до їхньої важливості й доцільності 15 предметів, які необхідно взяти з космічного корабля, щоби пройти 500 км до станції. На кожному учневі зокрема й на групі в цілому лежить відповідальність вибрати ті предмети, які найбільш необхідні. Після того як кожен індивідуально проранжує предмети, починається обговорення в групі. Методом "мозкового штурму" учні ухвалюють групове рішення. У цьому їм допомагають рекомендації для досягнення згоди:

уникайте захищати свої індивідуальні судження. Підходьте до завдання логічно;

уникайте змінювати свою думку лише заради досягнення згоди, не намагайтесь ухилятися від конфлікту. Підтримуйте лише ті рішення, з якими можете погодитися хоча б частково;

уникайте таких методів зменшення конфлікту, як голосування, компромісні рішення;

розглядайте відмінності в поглядах як допомогу, а не як перешкоду при ухваленні рішень.

Після ухвалення групового рішення учні знайомляться із правильним порядком класифікації.

Потім обов'язково порівнюють дані індивідуального ранжування з даними, до яких дійшла група в результаті згоди. Обов'язково відбувається обговорення процесу ухвалення рішень:

Які види поведінки допомагали чи заважали процесу досягнення згоди?

Хто брав участь, а хто ні?

Хто впливав на групу? Чому?

Яка атмосфера була під час диспуту?

Чи оптимально використовувалися можливості групи?

Які дії, методи застосовували учасники для "проштовхування" своїх ідей?

Як можна покращити ухвалення рішення?

Наприкінці уроку спостерігачі, які не брали участі в ухваленні рішення, можуть дати зворотний зв'язок про групову або індивідуальну поведінку.

Групове дослідження

Учні розбиваються на групи, обирають тему для дослідження. Вони самостійно обирають зміст, форми, ролі, проводять збір інформації, аналізують, дають оцінку даним, роблять висновки та презентують рішення.

У кінці вивчення курсу "Основи психології" учні презентують групові проекти з теми "Цілісність здоров'я людини" (соціальне здоров'я, інтелектуальне, духовне, особистісне, фізичне, емоційне).

Над проектами учні працюють протягом двох місяців. Отже, вони мають достатньо часу не лише на збір та аналіз інформації, генерування творчих ідей щодо презентації теми, а й на засвоєння на практиці правил кооперованої групи:

принцип включеності. Брати участь у всьому, що відбувається;

відповідати за власне навчання;

поділяти відповідальність, лідерство;

ставити запитання в разі, коли чогось не зрозумів;

висловлювати власний погляд, ділитися знаннями та досвідом;

бути активним, діяльним. Охоче випробувати запропоновані ідеї, технології;

довіряти, уважно слухати інших, намагатися зрозуміти їхню позицію, почуття;

підтримувати, допомагати один одному. Успіх кожної окремої особистості визначає успіх групи;

заважати на часові обмеження;

ризикувати;

отримувати задоволення.

Захист групових проектів відбувається за всіма правилами презентації: використовується техніка, наочність (відео, аудіо записи, плакати, малюнки, прозірки) - з урахуванням різноманітних стилів сприйняття аудиторії. Проект представляє не один учень, а команда, академічна група.

Т-група (група тренінгу)

У кооперованих групах ефективно відпрацьовуються конкретні психологічні вміння, типи поведінки. Тоді кооперована група може виконувати функції Т-групи - групи тренінгу вмінь.

Репетиція поведінки є основною методикою, яку використовують у групах тренінгу впевненості в собі.

Учням пропонується уявити ситуацію, в якій вони хотіли б діяти впевнено, й записати її. Можна витратити кілька хвилин на "мозковий штурм" для висування ідей, хоча ситуація, вибрана кожним учасником, має бути значущою для нього особисто. Зазвичай ситуації включають аспекти прохання чи відмови, керування критикою чи реалізації у спілкуванні позитивних або негативних почуттів.

Академічна група поділяється на підгрупи по 5-6 учнів. Можна використати такий спосіб: на стінах висять великі плакати, на кожному - певний вид морського транспорту (човен, яхта з вітрилами, великий корабель, моторний човен, криголам). Учні обирають той вид транспорту, який їм більше імпонує, відповідає їхньому темпераменту, стилю життя. Відбувається обмін думками, почуттями. Кожен коротко пояснює свій вибір. Потім група методом "мозкового штурму" генерує ідеї щодо назви корабля, його символіки. Так у кожній групі створюється відповідна атмосфера співпраці, після чого можна закріплювати ті чи інші навички.

У кожній групі учасники з власної ініціативи починають з короткого опису стресової ситуації, яку вони визначили для себе. Ситуація структурується. З підгрупи обирається людина на роль партнера по взаємодії. Доброволець якомога впевненіше передає партнеру своє повідомлення чи претензію. Через 1-2 хвилини інші члени підгрупи дають специфічний позитивний зворотний зв'язок на поведінку добровольця. Доброволець сам каже, що сподобалося йому в його поведінці, а що він хотів би змінити.

Потім інший учасник стає партнером. І так усі члени групи по колу. Коли поведінка першого учня стане впевненішою, партнер збільшує напругу зустрічі, виявляючи більше антагонізму та настирливості. Важливо, щоб учень, який тренує впевнену поведінку, отримав позитивні емоції та позитивний досвід.

Лото (складанка)

Одна з форм кооперованого навчання. Заохочує учнів до взаємодії, співпраці, забезпечує активну участь кожного, сприяє згуртованості групи, емоційній та ціннісно-орієнтаційній єдності.


 
 

Цікаве

Загрузка...