WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Вивчення словникових слів із використанням інтерактивних технологій навчання - Реферат

Вивчення словникових слів із використанням інтерактивних технологій навчання - Реферат

Вивчення словникових слів із використанням інтерактивних технологій навчання

Опис власного досвіду розкриває суть проблеми, над якою працює вчитель. Вона полягає в ефективному підвищенні орфографічної грамотності учнів молодших класів при вивченні словникових слів. Показана ефективна організація роботи з учнями над засвоєнням правопису слів, написання яких ґрунтується на історичному (традиційному) принципі правопису

Початкова школа пережила складний і водночас цікавий період реформування. Одним із найважливіших напрямів удосконалення навчання учнів у початкових класів є пошуки впровадження у навчально-виховний процес новітніх технологій навчання. Сьогодні вже не можливо навчати традиційно: у центрі навчально-виховного процесу має бути учень.

Від його творчої активності на уроці, вміння доказово міркувати, обґрунтовувати свої думки і не боятись помилитись, вміння спілкуватись з учителем, учнями класу залежить успіх у свідомому опануванні шкільної програми.

Упродовж кількох останніх років я працюю над проблемою „Вивчення словникових слів із використанням інтерактивних технологій навчання".

Суть проблеми, над якою я працюю, полягає в ефективному підвищенні орфографічної грамотності при вивченні словникових слів молодших школярів.

Основна частина

Актуальність досвіду

Програма з української мови приділяє велику увагу словниковій роботі, результатом якої є розвиток мовлення дітей, підвищення їхньої грамотності. Адже курс української мови - це не тільки окремий навчальний предмет, а й основний засіб опанування всіх інших шкільних дисциплін.

Тому, як вчитель початкових класів, я чітко усвідомлюю відповідальністьза уміння школярів грамотно використовувати слова в усному та писемному мовленні. Це стосується і розуміння значення слів, якими їм доводиться оперувати, і правильної вимови їх, зокрема наголошування, і орфографічної зіркості, і доречної словосполучуваності та слововживання.

У Державному стандарті загальної початкової освіти одним із основних завдань вивчення української мови передбачено вироблення в учнів мотивації навчання рідної мови, що підпорядковується вихованню мовної особистості, як свідомо володіє усною й писемною формами мовлення. Підкреслюється також, що на уроках не повинно мати місце зайве теоретизування, вербальне заучування граматичних положень і правил.

Процес навчання має здійснюватися в певній системі на основі комунікативно-діяльнісного підходу".

Я у своїй роботі впроваджую основні завдання, що визначені в "Концепції освіти ХХІ століття", комісії ЮНЕСКО:

навчити пізнавати,

навчити робити,

навчити жити разом.

Творча новизна досвіду

У своїй роботі користуюся методиками, які формують творчу, мислячу особистість дитини, її самобутність і самоцінність, організовую радісне життя дітей без примусу, розвиваю в них стійкий інтерес до знань, потребу їх самостійного пошуку.

Головним об'єктом у вчительській роботі є учень. Тому і діяльність має бути спрямована на нього. Отже, намагаюсь урізноманітнювати навчальний процес.

Отже свої надбання коротко занотую так:

1. Постійно удосконалюю свій професійний рівень, ознайомлюсь і впроваджую у навчальний процес новітні технології.

2. Постійно підтримую інтерес до школи у дітей.

3. Постійно вивчаю своїх вихованців і в цьому мені допомагають батьки.

4. Вчу дітей вчитися.

5. Учні позбавлені механічного зубріння правил і формулювань.

6. Увагу зосереджую не на помилках, а на успіхах і перемогах, навіть незначних.

7. Залучаю батьків до співпраці, разом з дорослими планую організацію дозвілля дітей.

8. Віддаю перевагу урокам творчості, несподіванкам.

9. Планую уроки за схемою "менше вчителя - більше учня".

10.Навчання, як і виховання - доброзичлива, творча взаємодія вчителя і учня.

Провідна ідея досвіду

Звертаючись до вчителів початкових класів В.О.Сухомлинський писав: "Ваше найважливіше завдання закласти міцний фундамент знань. Настільки міцний, щоб учителям, які працюватимуть після вас, взагалі не треба було думати про фундамент".

Моя мета - показати, як ефективно організувати роботу з молодшими школярами над засвоєнням правопису слів, написання яких ґрунтується на історичному (традиційному) принципі правопису, і водночас розвинути інтерес до вивчення української мови із використанням інтерактивних технологій навчання.

Зробити процес засвоєння словникових слів більш ефективним - завдання складне, яке потребує натхнення та сил учителя.

Засвоєння написання словникових слів потребує численних систематичних вправ, що пов'язані з усіма видами письмових робіт учнів.

Відійшло в минуле зубріння і пасивне відсиджування уроків.

Сьогодні саме учень є центральною фігурою на уроці. Від його творчої активності, уміння доказово міркувати, обґрунтовувати свої думки, вміння спілкуватися з однокласниками, з учителем залежить результативність уроку. Вплинути на традиційний процес засвоєння словникових слів, підвищити його ефективність може використання інтерактивних технологій.

Так, на уроках української мови я намагаюсь використовувати інтерактивні технології навчання під час вивчення словникових слів.

Застосування інтерактивного навчання здійснюю шляхом використання групової співпраці, бо вона має переваги над іншими формами роботи, а саме:

діти вчаться співробітництва (слухати, підтримувати розмову, досягати згоди, домовлятися);

однокласники стають друзями (піклуються один про одного, допомагають, довіряють);

учні аналізують взаємозв'язки між явищами, шукають альтернативне вирішення проблемної ситуації: "Спробую переконати тебе (Вас)...", "Це має бути інакше, оскільки...".

Використовую ще такі форми роботи як:

1) індивідуальні завдання (картки, схеми і т. д.);

2) робота в парах ("Обличчя до обличчя", "Один-удвох-усі разом");

3) робота в малих групах: "Пошук інформації", "Коло ідей";

4) проводжу на уроках інтерактивні ігри: "Рольова гра", "Драматизація", "Спрощене судове слухання", "Інтерв'ю", "Мозковий штурм", "Передбачення";

5) на уроках мови використовую стратегії, які значною мірою стимулюють розвиток інтелектуально-творчих здібностей дітей. Зокрема, літературні ігри, кросворди, шаради, анаграми, вікторини, творчі завдання.

6) впроваджую різноманітні нестандартні форми уроків: урок-гра, урок-змагання, урок-казка, урок-подорож, урок-КВК, урок-пісня, урок-вікторина, урок-свято та інші;

7) впроваджую технології навчання у дискусії: метод "Прес", "Обери позицію", що дає можливість учням висловити свою думку з даної проблеми стисло, за конкретною схемою.

Організовуючи навчальний процес, я стараюсь все менше приділяти увагу фронтальним методам роботи. Діти різні за своїми здібностями, спонукають мене шукати нові методи і прийоми навчання. У своїй роботі на уроках використовую диференційований індивідуально-особистісний підхід до учнів, завдяки чому форми і методи навчання пристосовую до здібностей кожного вихованця, що сприяє їхньому розвитку.

Заохочення, створення яскравих наочно-образних уявлень, навчально-пізнавальна гра, створення ситуації успіху, проблемної ситуації, спонукання до пошуку альтернативних рішень, виконання творчих завдань, створення ситуації взаємодопомоги - це прийоми, якими я користуюсь на своїх уроках. Добираючи завдання до уроку, я завжди пам'ятаю про те, що вони мають бути цікавими, різноманітними, посильними, а головне - у дитини має бути вибір, тому я не даю "завдання", а пропоную його.

Однак розумію, що процес навчання - це не безперервна радість. Не все може бути цікавим у навчанні. Наслідуючи К. Д. Ушинського, вважаю за потрібне "привчити дитину робити не тільки те, що її цікавить, а й те, що не цікавить, робити заради приємності виконати свій обов'язок".


 
 

Цікаве

Загрузка...