WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Валеологічна діяльність ліцею - Реферат

Валеологічна діяльність ліцею - Реферат

вивчення курсу " Філософія здоров'я" і формування у свідомості дітей програми здорового способу життя;

навчання ліцеїстів і працівників дотриманню правил техніки безпеки, санітарно-гігієнічних правил і способів безпеки при проведенні занять з допризової підготовки юнаків, секцій, уроків фізкультури і здоров'я, хореографії, фізики, хімії, наукових досліджень, що пов'язані із застосуванням спеціального обладнання, апаратів, електроприладів, токсичних речовин тощо;

навчання ліцеїстів і працівників ліцею дотриманню правил дорожнього руху, пожежної безпеки;

раціональне, посилене та дієтичне харчування;

щорічний поглиблений медичний огляд на початку навчального року з наступною профілактикою захворювань у ліцеїстів і працівників ліцею та поточним контролем стану здоров'я (базовий, проміжний та порубіжний контроль);

надання екстреної медичної допомоги, а в разі необхідності - госпіталізації у лікарні міста;

післярецидивне амбулаторне лікування за спеціальним направленням лікаря;

розробку і впровадження способів підвищення резистентності організму до захворювань;

розробку і впровадження нових методів кінезо-, фіто-, фізіотерапії тощо;

реабілітацію після хвороби, стресів тощо;

обстеження умов роботи і відпочинку ліцеїстів та працівників навчального закладу і розробку рекомендацій їх удосконалення.

Організація охорони здоров'я у ліцеї

Основними документами у системі охорони здоров'я є Концепція, Положення і річний план роботи ліцею. Загальна робота у цьому направленні покладена на одного із заступників директора. Будучи членом ради керівників, він бере участь у тижневому плануванні, координує роботу з охорони здоров'я із роботою в інших напрямках.

Базовою для реалізації мети і завдань з охорони здоров'я у ліцеї є кафедра здоров'я. Вона має кілька відділень: медико-гігієнічних досліджень, харчування, фізіотерапії і рефлексотерапії, кінезотерапії, психології, маніпуляційне, фармацевтичне, фіто- та мінералотерапії, інформації, навчальне, соціальної підтримки.

Організація роботи відділень фіто-, фізіо-, мінералотерапевтичного, фармацевтичного, маніпуляційного, психоемоційної корекції покладена на головного лікаря кафедри здоров'я.

Організація роботи маніпуляційного відділення слугує для надання екстреної допомоги: імунокорекції та ревакцинації і покладається на лікаря-терапевта та медичну сестру. Керівництво відділенням харчування здійснює завідуючий кав'ярнею.

Відділення медико-гігієнічних досліджень очолює науковий керівник, відділення кінезотерапії - учителі фізичної культури та здоров'я, інформації - заступник директора, який контролює роботу з охорони здоров'я і соціальної підтримки у ліцеї.

Всі керівники відділень є безпосередніми підлеглими вищеназваного заступника, а останній, в свою чергу, - директору ліцею.

Роботу відділень кафедри здоров'я виконують: вчителі уроків здоров'я, ЛФК, ДПЮ, "Філософії здоров'я", лікарі, медичні сестри (загальна і фізіотерапевтична), лаборанти, масажисти, прибиральники робочих приміщень.

Для вирішення завдань з охорони здоров'я кафедрі виділяють такі приміщення: спортивні зали (ігровий та атлетичний), плавальний басейн, кабінет фізіотерапії, навчальний, психоемоційної корекції, рефлексотерапії, масажу, маніпуляційний, ДПЮ, аптеку, залу-кав'ярню.

Відділення медико-гігієнічних досліджень

Відділення має на меті дати гігієнічну оцінку навчально-виховному процесу і дослідити його вплив на працездатність і функціональний стан організму ліцеїстів.

Завдання відділення:

оцінка стану розвитку ліцеїстів;

оцінка санітарно-гігієнічного стану ліцейських приміщень;

гігієнічна оцінка меблів у ліцеї, їх розміщення у класній кімнаті і вплив на стан опорно-рухальної системи;

оцінка функціонального стану організму ліцеїстів у процесі навчання;

оцінка сформованості біологічних ритмів ліцеїстів;

гігієнічне оцінювання розкладу уроків;

дослідження сформованості раціонального режиму для ліцеїстів;

оцінка основного обміну енергії та харчового раціону;

дослідження динаміки, розумової працездатності ліцеїстів у процесі навчання;

оцінка функціонального стану дихальної системи ліцеїстів;

розробка рекомендацій з удосконалення навчально-виховного процесу у ліцеї.

Методи і прийоми роботи відділення: антропометрія, санітарно-гігієнічний контроль, пульсометрія, термометрія, калориметрія, епірометрія, ергометрія, кардиографія, тестування, анкетування, статистична і комп'ютерна обробка даних цих досліджень.

Профілактика і реабілітація після хвороби

Для профілактики і реабілітації після хвороби використовуються база і працівники названих нижче відділень кафедри здоров'я. Відділення фізіорефлексотерапії і масажу мають електроапаратуру, інгаляторій, прилади для оксигенотерапії, душеві з лікувальними душами.

Відділення має на меті оздоровлення ліцеїстів через фізіотерапевтичні процедури і застосування рефлекторно-пунктуаційної терапії.

Оздоровлення ліцеїстів методами традиційної медицини в умовах трудового стереотипу, що склався, - основне завдання працівників відділення. Не менш важливим є і завдання з профілактики, корекції немедикаментозними методами і реабілітація ліцеїстів і працівників ліцею, які перенесли тяжке захворювання.

Методи роботи з профілактики і реабілітації після хвороби: імпліпульсотерапія, ультразвукова терапія, кварц, кисневі коктейлі, інгаляція, масаж.

Рефлекторно-пунктуаційна терапія: голковколювання, точковий масаж, вплив аплікацій на біологічно активні точки та інші методи впливу.

Відділення кінезотерапії (лікування і профілактика хвороб рухом)

Відділення має на меті оздоровлення ліцеїстів методами ЛФК, загартовування, хореографії, спортивних ігор, плавання, проведення індивідуальних занять ліцеїстів у групах за спеціальною програмою під керівництвом методистів лікувальної і корекційної гімнастики та проведення уроків фізичної культури і здоров'я.

На уроках фізичної культури і здоров'я передбачається:

профілактична корекція стану здоров'я;

навчання ліцеїстів елементам самомасажу;

раціональне використання плавального басейну;

відпрацювання прийомів плавання, цілеспрямоване розвантаження хребта;

розвиток фізичних якостей особистості (сили, витривалості, гнучкості, спритності тощо);

відпрацювання прийомів загартовування.

Роботу відділення під контролем лікарів забезпечують учителі уроків здоров'я. Уроки мають свою специфіку: нормативи стають не метою, а засобом стимулювання ліцеїстів до підвищення власних фізичних можливостей. Додаткові елементи уроків - самомасаж, ЛФК, аутотренінг та бесіди з гігієни праці і відпочинку.

Методи і прийоми відділення: уроки фізичної культури і здоров'я, уроки ЛФК, хореографія, ігри, плавання, лікувальна і корекційна гімнастика.

Секційні спортивні заняття: теніс, футбол, баскетбол тощо, самомасаж, загартовування.

Відділення має у своєму розпорядженні спортивний зал, зал лікувальної фізкультури, спорткомплекс на відкритому повітрі (на території ліцею), орендований плавальний басейн.

Відділення фіто- і мінералотерапії

Функціонує відділення під контролем лікарів і біологів ліцею. Спеціалісти самі заготовлюють лікувальні трави та інші речовини. Тут готуються чаї, відвари, настої, коктейлі. Оздоровлення лікувально-рослинними препаратами з використанням рецептів нетрадиційної медицини - мета роботи відділення.

У раціонному харчуванні для лікування ліцеїстів постійно використовуються вітамінні чаї. Відвари і настої - за призначенням лікаря. За це відповідає старший лаборант, педагоги. Ліцеїсти допомагають готувати лікувальні настої.

Відділення психоемоційної корекції (психологічна служба)

Психологічна служба кафедри здоров'я - це працівники ліцею, які впроваджують у практику програму практичного психолога. Останній працює з лікарями - рефлексотерапевтом, психотерапевтом, фітотерапевтом, медичними сестрами - загальною, фізіотерапевтичною, дієтологом, з методистом ЛФК і масажистом.

Разом з тим психолог діє у безпосередньому контакті з соціальним педагогом ліцею, вихователями, батьками, вчителями і керівництвом ліцею. Координує діяльність психологічної служби головний лікар (психотерапевт).


 
 

Цікаве

Загрузка...