WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Від школи функціонуючої до школи, що розвивається - Реферат

Від школи функціонуючої до школи, що розвивається - Реферат

Хочемо звернути увагу на даний факт. Коли це відбулось у найпершій проведеній нами ігровій дії, тоді це здавалось одним із п'яти можливих варіантів перемоги на виборах. У першому випадку партія "Наш дім - броньований сейф" найбільше не переважала. Ті, хто брав участь у грі, навіть виражали зарозуміле почуття до тих людей, які виступали від імені "дому" "Броньований сейф". Причому ця група учасників виявилась єдиною, що не взяла собі ні копійки з бюджету, який було розподілено.

Ми організували спеціальне обговорення виявленого феномена. Це варто було зробити не тільки заради аналізу ситуації, а й для підтримки учасників, які опинились у непривабливому становищі. Що обговорювалось у зв'язку з цим? По-перше, стереотипне зневажливе становище до заможних людей у нашій країні (пригадаємо анекдоти про "нових росіян"). При цьому вважається, що вони майже зобов'язані, крім сплати податків, нести турботи держави з розвитку культури та медико-соціальної сфери країни. По-друге, в обговоренні відзначалась їхня незахищеність із боку правоохоронних органів перед рекетом і фізичним насильством. Згідно з опублікованими офіційними даними, з 1990 по 1996 рік було здійснено 60 тис. замахів на вбивство або вбивств працівників фінансових державних структур і членів їхніх родин. Жодний з них (!) не було розкрито.

Коли у грі перемогли аутсайдери - партія "Наш дім - броньований сейф", то обговорювалися дві проблеми: а) впливу ЗМІ на політичні події у країні за допомогою формування іміджу, "паблік рілейшн"; б) позиції стосовно інших з боку тієї партії, що добралась до влади через аутсайдерство й невизнання, долаючи тиск інших політичних рухів. Ми пропонували запитати у зненацька перемігших на виборах представників партії "Наш дім - броньований сейф", як вони після всього пережитого у грі ставляться до спонсорства й меценатства.

На четвертому етапі ігрової дії рахункова група, що завершила свою роботу, повідомляє підсумкові результати. Вони можуть бути представлені у вигляді таблиці, заповненої ведучим по ходу виступу учасників у різних ігрових ситуаціях.

Зміна напрямів суспільного розвитку у процесі гри "Політичний клімат і "погода" у школі"

Усім учасникам дається можливість висловитись. У ході обговорення може виявитись очевидна позиція кожного "дому" витратити гроші на себе. Стає зрозумілим для учасників, чому так багато робочого часу законотворчі органи влади держави витрачають на розподіл бюджету, чому всім важко домовитись і ніхто не хоче погоджуватися з аргументами інших. Учасникам буває непросто відмовитись від езопової позиції навіть тоді, коли їм пропонується висловитись із певного питання.

Що відбудеться при такому розподілі бюджету з кожним "домом" і державою в цілому? Чому керівники освіти, які важко переживають відсутність фінансування шкіл, самі, навіть "понарошку" відсторонившись від школи, відразу перестали сприймати її потреби як державні пріоритети? Наскільки це залежить від приналежності до професійної групи й від кожної людини окремо?

Обговорення може викликати негативні емоції в учасників гри - досаду, зніяковілість, каяття за свою поведінку. У цьому випадку ведучому варто підтримати учасників. Підтримка, наприклад, може складатися в обговоренні того, що сама ситуація примушує думати тільки про себе, і з наслідками такого ставлення до влади або до громадян ми час від часу зіштовхуємось. Підтримуючим фактором буде представлена учасникам з боку ведучого можливість емоційно виразити свій стан, який створюється тільки в атмосфері безпеки та взаємної довіри.

П'ятий етап гри пов'язаний з інновацією, породженням нового спільного знання. Учасникам пропонується поміркувати над тим, яким, на їхню думку, повинен бути кожний "дім і погода в ньому", яку державу ми хочемо бачити. Усі міркування учасників можна записати на дошці, узагальнити та поміркувати над реальністю їхнього існування. Потім спільними зусиллями учасники продукують варіанти того, що можуть зробити для цього мешканці кожного "дому". Їхні пропозиції традиційні й кожному знайомі. Але буває дивно, з якою силою переконаності та знанням справи вони тепер кажуть про необхідність державотворення, інвестування національної економіки й урахування з боку уряду здоров'я, освіти й потреб окремого громадянина як першочергового державного завдання.

Керівники утверджуються в думці, що, наприклад, гідне виховання дитини або своєчасна виплата зарплати - справа державної важливості, а не тільки внутрішні проблеми школи чи особистих турбот педагогів і батьків. У міру розуміння цього з мови учасників зникають інтонації нарікання та безвихідності, зміцнюється позиція державної людини, відповідальної за сферу своєї професійної діяльності. Дуже доречними бувають різні приклади з життя, що підтверджують загальнодержавні та загальнолюдські цінності.

На шостому етапі гри відбувається її обговорення. Учасники відповідають на запитання: що дала вам ця гра? Який досвід з неї ви для себе здобули?

Присутні вказують на нове бачення аспектів політичного життя: "Ми переконались, що політика - це велике багно. Воно так засмокче, що не вилізеш із нього. Я по простоті сердечній думала, що переможе або "Фортеця", або "Земля". На "Школу", звичайно, не сподівалась. Але щоб так нагло й відверто - гроші, і все! - це мене сильно здивувало"; "Матеріальні цінності нам нав'язані, і це особливо помітно на наших учнях. До багатьох із них уже ніяким Достоєвським не достукаєшся". Однак вони визнають, що почерпнули у грі багато корисного, зокрема переконання в тому, що "треба розкривати старшокласникам очі на все це, а не грати з ними в різні політінформації. Їм жити в цьому житті, і треба знати нашу реальність, щоб не нав'язувати ніяких ілюзій. Ми намагаємось не розчаровувати їх. А чи праві ми? Реальне життя чорне, нехай вони зрозуміють це якомога раніше".

У той же час учасники вважають, що ситуація гри, що імітує вітчизняну реальність, не безвихідна: Японія, наприклад, досягла розквіту, коли першорядними для країни стосовно кожної людини були обрані два пріоритети - два дієслова - "лікувати" й "учити". На одному з учительських свят ми записали слова, проспівані педагогами на мотив відомої пісеньки 1960-х років. Вони якоюсь мірою передають загальну позицію педагогів із соціально здоровим ставленням до інституту влади.

Розумієш, це просто, дуже просто

Для того, хто хоч деяке осяг:

Знаєш, школа - це острів, це острів

Серед туману політичних інтриг.

Вибір керівником громадянської позиції - відправна точка для вибору стратегії освітньої діяльності школи та моделі її структурної організації.

Завдання для самостійної підготовки керівників

Підготуйте текст публічного виступу з теми "Взаємозв'язок школи з іншими соціальними інститутами". Під час свого виступу у групі та прослуховування повідомлень інших складіть перелік:

причин необхідності встановлення тісних зв'язків з установами мікро- та макросоціуму;

прикладів успішної взаємодії школи та інших соціальних інститутів;

способів подолання труднощів установлення контактів із представниками громадських організацій і місцевої адміністрації, установ правого забезпечення, промисловості тощо.


 
 

Цікаве

Загрузка...