WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Від школи функціонуючої до школи, що розвивається - Реферат

Від школи функціонуючої до школи, що розвивається - Реферат

Труднощі: підбір кадрів і розвиток професійного потенціалу, обмеження при роботі з дітьми, які мають відхилення в розвитку за медичними показниками, залучення дітей із девіантним минулим до культурно-моральних традицій і норм.

Планування освітньої діяльності школи з реалізації інтраіндивідуальної моделі соціалізації особистості

Сучасне життя висуває все більш високі вимоги до випускника школи. На етапі завершення шкільної освіти від нього очікується сформована готовність відповідати за свої дії, приймати рішення в ситуації вибору, проявляти соціальну мобільність. Для виховання цих якостей переважніше використовувати інтраіндивідуальну модель соціалізації.

Мета: забезпечити освітні умови для становлення соціально здорового громадянина на основі формування в нього позитивних ціннісних орієнтацій і ситуативних моделей-способів доцільної поведінки.

Основний зміст: створити умови для освітньої підготовки особистості, здатної легко адаптуватись до мінливого соціального середовища за рахунок активізації внутрішніх ресурсів і творчої самореалізації.

Професійна позиція педагогів: творче партнерство, допомога в організації самонавчання й саморозвитку.

Форми та методи роботи: дискусійні клуби, ділові ігри, складання планів саморозвитку, побудова навчальної роботи дослідницького типу, факультативи та гуртки за зразком творчих майстерень.

Очікувані результати: соціально активна особистість, що поєднує в собі громадянськість, професійну визначеність, готовність до творчої самореалізації у громадсько-корисній діяльності, продовження освіти й кар'єрного росту.

Достоїнства: забезпечення сприятливих перспектив особистісного розвитку, позитивна тимчасова перспектива життя.

Труднощі: координація устремлінь сім'ї та випускника в тих випадках, коли батьки обмежують можливості розвитку дитини, "програмуючи" її майбутнє.

Під час обговорення проблем соціалізації з директорами шкіл на навчальних заняттях, як правило, виникає ситуація, коли керівники ремствують на державу. Ставлення держави до школи у плані її фінансування, оплати праці вчителів, підтримки прогресивних освітніх починань керівники часом сприймають як перешкоду для здійснення своєї повноцінної освітньої діяльності. У цьому випадку дії адміністративних чиновників розцінюються як такі, що ображають особисте та професійне достоїнство вчителя.

Один із семінарів із працівниками освіти проходив у невеликому місті, тяжке становище педагогів якого послужило в той час основою для одного із сюжетів інформаційної телепрограми "Час". Найбільш образливим для себе вчителі вважали навіть не стільки восьмимісячну відсутність заробітної плати, скільки коментарі з цього приводу мера міста, у недавньому минулому - керівника однієї з міських шкіл. Здивування з приводу того, як колишній педагог, який став урядовцем-адміністратором, може у принизливій манері розмовляти з учителями, які бідують, спонукало дослідити механізм відносин школи й держави. Результатом цього стала імітаційна гра "Політичний клімат і "погода" у школі". Досвід її проведення з керівниками освітніх установ Волгоградської області дозволив припустити, що у процесі ігрової дії відбувається розуміння того, яке місце займає школа в системі державного життя та суспільних відносин і які корективи у зв'язку з цим варто внести до планування та здійснення діяльності керівника освітньої установи.

Імітаційна гра "Політичний клімат та "погода" у школі"

Мета: визначити положення освітньої установи в системі загальнодержавних відносин і сформулювати завдання керівника з управління школою з урахуванням суспільних відносин у макро- та мікросоціумі.

Методи проведення: рольове програвання, структурована групова дискусія, "мозковий штурм".

Оснащення: бланк для гри; монети достоїнством 1 й 5 копійок; капсули з наклеєними назвами "Земля", "Держава", "Наша фортеця", "Броньований сейф", "Сім'я та школа".

Термін: 4 академічні години в 6 етапів.

На першому етапі йде входження в ситуацію гри, створюється позитивна мотивація до роботи.

У вступному слові ведучий зауважує: як температура повітря у квартирі залежить від стану погоди на вулиці, так і політичний клімат кожної країни впливає на "погоду вдома" - економічний і психологічний стан педагогів, школярів чи їхніх батьків, громадянську активність і лояльність усіх суб'єктів шкільного життя.

У даній грі учасники спільними зусиллями спробують створити загальний сприятливий політичний клімат. При цьому всі вони живуть у різних будинках і дотримуються різних політичних переконань. Завдання граючих полягає в тому, щоби побудувати такий "шкільний дім", який у випадку політичних негараздів та економічних негод може служити укриттям для всіх мешканців.

Учасникам варто бути готовими до того, що гра стане нагадувати передвиборну кампанію, політичні дискусії тощо. Етапи проведення гри співвідносяться з етапами політичної боротьби за владу або всенародним референдумом з питання про те, якого державного устрою ми хочемо.

На другому етапі проводиться аналіз подань, переваг і виборів учасників гри. Присутні визначають свої кращі громадянські пристрасті, ідентифікуючи себе з представниками того чи іншого громадського напряму або політичної партії. Ведучий каже: "Кожному з нас зараз необхідно визначити для себе, до якого "дому" нашої держави ми себе більшою мірою зараховуємо. Ці "домівки" нагадують напрямки громадсько-державного життя. Таких "домівок" п'ять. Я зараз скажу про те, що є головним у кожній "домівці" і які люди там живуть, а ви для себе спробуйте визначити, до мешканців якого дому ви себе відносите більшою мірою. Бажано, щоб ви назвали кілька варіантів. Після цього для зручності роботи нам доведеться розділитись на п'ять приблизно рівних груп". Далі ведучий описує життєві концепції мешканців кожного "дому" і перераховує його мешканців.

"Наш дім - Земля", - кажуть про себе люди, які живуть у першому домі. Вони вважають, що громадяни будь-якої країни повинні бути вільні в тому, що вони називають "жити повним життям", не завдаючи шкоди ані природі, ані іншим людям. У цьому домі живуть мандрівники та натуралісти, рятувальники й астронавти, художники, кінематографісти, поети та музиканти. Для них кордони між державами - лише перешкоди в їхньому творчому подвижництві. Тут уживаються представники різних релігій. І тибетський лама, і християнський священик єдині в тому, що людина створена, щоб вершити добро й нести його людям незалежно від їх державної, класової, расової чи будь-якої іншої приналежності. У цьому будинку, однак, також живуть громадяни без певного місця проживання, цигани, міжнародні терористи.

Мешканці житла за назвою "Наш дім - держава" уважають, що сьогодні надзвичайно важливим є державне відродження країни - її економіки, історичних традицій і національної культури. Вони вважають за необхідне докладати зусиль для того, щоб держава змогла знову зайняти гідне місце в системі світової економіки та політики. У цьому домі живуть історики та культурологи, економісти, промисловці, державні чиновники, представники козацтва, а також шановні працівники заводів і полів, непомітні та невизнані самородки-винахідники.

"Наш дім - наша фортеця", - кажуть ті представники держави, які вважають основою надійності державного управління зміцнення обороноздатності, правопорядку й законності. У цьому домі живуть військові, працівники міліції та державної безпеки, а також юристи, публіцисти, громадські правозахисники. Цих людей поєднує турбота про зміцнення державної могутності та дотримання законності на будь-якому рівні громадського життя.

Ті, хто живе в домі під назвою "Наш дім - броньований сейф", не вважають розумним розраховувати на дотримання законності в цій країні. Більшою мірою варто опиратись на свої фінансові можливості. Їхній девіз: "Гроші вирішують усе!". Мешканці цього будинку багато чого роблять для того, щоб розширити свої фінансові можливості. "Краще бути здоровим і багатим", - кажуть вони. А ще запитують: "Якщо ви такий розумний, то чому ж тоді ви бідний?". Політику роблять ті, уважають вони, у кого більше грошей і хто займає провідні позиції на ринку. У цьому домі живуть фінансисти, талановиті підприємці, представники зовнішньої та внутрішньої торгівлі, податківці. Але тут живуть також зломщики чужих сейфів і фінансові шахраї.

"Наш дім - сім'я та школа", - упевнені мешканці п'ятого дому. Головною турботою держави, уважають вони, повинні стати матеріальне благополуччя, здоров'я, освіта, гармонійні стосунки між близькими людьми, батьками й дітьми. Кожна сім'я повинна бути впевнена в завтрашньому дні, а міцну державу можна побудувати тоді, коли фізично та психологічно комфортно почуває себе кожний її житель. Булат Окуджава якось сказав: "Якби я був царем, а у країні мого минулого був би хаос, розруха, мерзенність, падіння моралі та безнадійність, я зібрав би останні гроші та роздав їх лікарям і вчителям, щоб вони виростили нове покоління здорових, розумних і добрих людей". Тут живуть лікарі, учителі, домогосподарки, психологи, організатори сімейного дозвілля, розроблювачі дитячого харчування та конструктори дитячих іграшок, люди інших занять і професій.


 
 

Цікаве

Загрузка...